BINNENLAND. trouw verloren gaat. Ook is ieder meer in de gelegenheid tot spareu, want met vijf cents te beginnen, kan men met sparen een aanvang nemen, en het geld daarin gebracht, wordt op iedere andere plaats van het land en zelfs daar buiten uitbe taald. Toch wordt er van deze nut tige instelling veel te weinig gebruik gemaakt, want in het vorig jaar werden er op de duizend bewoners van ons land slechts 15 gevonden, die daar hun geld gedeponeerd had den en de gemiddelde inleg bedroeg slechts f 85. Dat dan ieder, die het wel meent met zijn toekomst, en de zekerheid wil hebben, dat zijn be spaard geld te allen tijde, vermeer derd met de rente, tot zijn dienst staat, zich van die nuttige stichting bediene. Wat baten hoog opgevoerde renten, die men voorspiegelt, als met de rente dikwijls het kapitaal plot seling zoek raakt? De Rijkspost spaarbank geeft wel geen hooge rente, maar de zaak is solied en steunt op zilveren balken; gaat zij failliet, dan is het ook met het cre- diet van ons land zelf gedaan. Bedenken we wel, gelijk onze vaderen deden, als ze het wisse boven het onwisse de voorkeur gavenEen klein winstje, een zoet winstje! Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. In het Lagerhuis verklaarde de heer Gladstone, dat zonder toestem ming van het Parlement geene gel delijke verplichtingen betreffende Egypte zouden aangegaan worden. De heer Courtney zeide dat de kos ten, welke Engeland voor Egypte gemaakt had, gedurende de 6 jaren, welke met 21 Maart geëindigdwa- ren, 41/* miljoen bedroegen. Lord Fitzmaurice deelde mede, dat de eerste basis van de confe rentie was geweest de uitnoodiging, waarbij handels-vrijheid in het Con- go-bassin en de monden van den Niger niet genoemd wasde tweede basis is het toepassen van de grond stellingen, bij het Weener-congres aangenomen, op den Congo en den Niger. De kwestie van handel op het bassin van den Niger was dus niet onder de onderwerpen ter be handeling begrepen. Het gebied aan de Ambas-baai was nu onlangs onder Britsch ge zag gebracht. De keizer van Duitschland gaat met bijzondere belangstelling de voorbereidingen na voor de Congo- conferentie, die waarschijnlijk den 15den dezer zal bijeenkomen; vol gens de Indépendance Beige en an dere bladen iets later, wellicht den 20en. De keizer liet zich reeds her haaldelijk door den Rijkskanselier inlichten; men gelooft dat hij de afgevaardigden ontvangen zal. De besprekingen zulleD hoogstwaar schijnlijk plaats hebben in 't paleis van den Rijkskanselier. Bij de herkiezingen voor den Rijks dag zijn gisteren gekozen: teBres- lau de sociaal-democraten Hasen- clever en Kraecker; te Manheim de democraat Kopfer, te Wiesbaden de vrijzinnige Schenck. Te Karlsruhe-Bruchsal wordt de verkiezing van den nationaal-lib. Arnsperger voor verzerkerd gehou den. Het is thans zeker, en officieel erkend, dat de cholera te Parijs is. Sterven?! herhaalde zij ver schrikt, wat zegt gij daar, me juffrouw, en waarom denkt gij daar aan? Jeanne glimlachte droevig. Als gij in mijn hart had kun nen lezen, zoudt gij mij eerder vra gen, hoe ik nog aan het leven waarde kan hechten? Tiennette vroeg bedeesd: Is er dan weder iets nieuws voorgeval len? fluisterde zij zacht en wei felend. Ja, arm kind, tot nu toe had ik nog onwillekeurig een straal van hoop, hoe ijdel deze ook was. En nu?.... Nu heb ik ook dit steunpunt verloren. Waarom juist van daag en niet vroeger Gij weet, dat ik straks een rijtoertje ging maken? Ja. Ik begaf mij naar Vezay. De directeuren der hospitalen heb ben Donderdag officiëele kennisge ving ontvangen om hunne maatre gelen te kunnen nemen. Het hos pitaal Bichat zal voor de cholera- lijders bestemd zijn. De bladen melden, dat van Woens dag tot Donderdag avond 4 uur in het hospitaal St. Antoine vier sterf gevallen aan cholera zijn voorge komen; in het hospitaal Tenon wer den zeven gevallen, waarvan drie twijfelachtig, aangegeveneen twij felachtig geval kwam in het hospi taal Necker voor; vier sterfgevallen in de stad. Verscheidene gevallen, waarvan eenige met doodelijken afloop, zijn Donderdag aangegeven. De prefect van politie, Camescasse, bracht den dag door met het bezoeken van be smette huizen, in de Rue Sainte- Marguerite en Rue Daubanton, ar moedige wijken. De slachtoffers zijn meest voddenrapers en werklieden. De Kabinetsraad beraadslaagde over de te nemen gezondheidsmaat regelen, om alles in gereedheid te brengen ten einde de epidemie tot stilstand te brengen. Het totaal der choleragevallen in de laatste drie dagen is 21, dat der sterfgevallen 13. De Tonkin-Commissie nam giste ren met 6 tegen 4 stemmen de ge vraagde credieten aan. De minder heid was wel geneigd het crediet toe te staan, maar verklaarde dat zij de beschikking er over niet aan het tegenwoordig ministerie toever trouwde. De heer Franck-Chauveau werd met 6 tegeu 4 stemmen tot rapporteur gekozen. De zitting waarin de Fransche Senaat zijn verkiezersontwerp be handelde, is anders afgeloopen dan men dacht. Een tegen-ontwerp van den heer Lenoël, waarbij de 75 se natoren door den Senaat zei ven zou den verkozen worden, maar hun mandaat in een negenjarig zou wor den veranderd, is met 138 tegen 114 stemmen in discussie genomen. De commissie was hierover zeer ver wonderd, deze indeeling verstoorde de geheele economie van haar ont werp de rapporteur heeft alzoo den Senaat verzocht, de discussie nog uit te stellen tot de commissie over het ontwerp zou beraadslaagd hebben. Maarschalk Serrano heeft op een banket in Andalusië verklaard dat hij zich als hoofd der dynastieke linkerzijde terugtrekt en aan de aan wezige invloedrijke personen ver zocht, voortaan generaal Lopez Do- minguez te beschouwen als den man. die het best in staat is de verbin tenis der moderne denkbeelden met de monarchie tot stand te brengen. Uit Shanghai' wordt bericht dat de krijgsraad of familieraad te Pe- kin het nog niet eens kan worden over vrede of oorlog. Men verwachtte er met ongeduld Li-Hung-Chang, die ontboden is. De Daily News ontvangt een tele gram uit New-York van 6 No vember: Cleveland is stellig geko zen in den staat New-York, met eene meerderheid van 3 a 4000 stemmen. Uit het laatste officieel rapport blijkt, dat de winst der democraten de vroegere cijfers te boven gaat, zoodat zij aan Cleveland de meer derheid schenkt in de staat New- York en zijne verkiezing verzekert. Welnu? Ik hield bij het stadhuis stil, stapte van het paard af en toen zag ik.... Wat hebt gij dan gezien, me juffrouw Namen aangekondigd, hun na men, arme Tiennette. Niets ter we reld kan dit huwelijk meer beletten. Om het onuitvoerbaar te maken, zou zij moeten sterven! Tiennette liet het hoofd zinken. Daar zij nu niet zal sterven, moet ik wel sterven, vervolgde Jeanne op hartverscheurenden toon. Na een oogenblik te hebben ge zwegen hernam de jonge dame: Op den terugweg heb ik hem ontmoet. Hij ontvluchtte mij, Tien nette Ik jaag hem schrik aan. Be grijp je dat nu, zie ik er uit om iemand vrees in te boezemen? Ik ben toch schoon van gelaat, dunkt mij O ja! zeer schoon! riep Tiennette uit. Haarlem8 November 1884. Bij de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid al hier zijn ingekomen vier antwoorden op prijsvragen, alseene verhande ling over de grondslagen eener oc- trooiwet, eene verzameling mozaïek tegels, een toestel tot kamerverwar ming en eene verzameling voorwer pen van guttapercha en gomelastiek vervaardigd. Naar men verneemt is door mejuffr. J. F. de Mol van Otterloo, 24 Oct. jl. alhier overleden, de som van f400 vermaakt, vrij van suc cessierecht, aan de Christelijke Ver- eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. - In de gisteren gehouden zit ting der Provinciale Staten van Noord-Holland werd het voorstel tot regeling der rentebetaling en aflos sing eener geldleening aangenomen. De suppletoire begrooting voor Meer- en-Berg werd na wijziging vastge steld. Aan de kweekschool van ma chinisten is een subsidie van f 2000 verleend. De behandeling van de zaak der krankzinnigenverpleging werd uitgesteld tot de volgende bij eenkomst. Hetzelfde was het geval met het voorstel om afwijzend te beschikken op de aanvrage eener subsidie voor de tooneelschool, daar hieromtrent de stemmen staakten. Afwijzend werd beschikt op de aanvraag eener subsidie voor eene vakschool voor zuivelbereiding. De heer mr. H. van Lier, door de Prov. Staten van Drente gekozen tot lid der Eerste Kamer, heeft voor deze benoeming bedankt. In zijne plaats is gisteren gekozen de heer W. A. baron van der Feltz, thans lid der Tweede Kamer. De benoemde kreeg 16 stemmen, terwijl op den heer Carsten, lid der ontbonden Eer ste Kamer, 15 stemmen waren uit gebracht. Donderdag legde de Amsterdam- sche politie de hand op een bak kersknecht, die verdacht wordt een valschen wissel ten bedrage van f 500 gemaakt en uitgegeven te hebben. Eene jonge dame, die eergisteren avond eene kaartlegster te Amster dam een bezoek had gebracht, en over het resultaat daarvan wanho pig werd, sprong iu het water. Met veel moeite werd zij gered. Door de directie van den Rijn spoorweg te Rotterdam werd gister aan den heer A. H. van Aken, chef der factorie te Amsterdam, wegens 25jarigen dienst, een diploma met gratificatie uitgereikt. Gister ochtend had er op de rivier de Nieuwe Maas eene aanvaring plaats tusschen een aakschip, bela den met hout, en de stoomboot Leeuwardenwaardoor het aakschip omsloeg en den IJsel indreef. Een der opvarenden klampte zich aan de roeiboot, die zich aan het schip bevond, vast, en trachtte daarop zijn kameraad, die onder het hout in het omgeslagen schip lag, met zwemmen te redden, wat hem met veel krachtsinspanning is mogen gelukken. Met de roeiboot begaven zij zich daarna naar den wal. Zoo mooi wel als Madeleine? Nog duizendmaal mooier! Zoo denk jij er over, lief kind, maar hij nietHij bemint haar Waarom haar en niet mij? Ik ben eveneens rijk, jong en schoon! Het is derhalve omdat zij de dochter van een edelman is en mijn vader kod debeier was. Welke andere reden zou hem van mij hebben kunnen doen afzien? Tiennette kon niets tegen deze woorden inbrengen en beproefde het ook niet. Jeanne vervolgde driftig, want haar opgewonden natuur kreeg spoe dig over de kortstondige neerslach tigheid weder de bovenhand: Er is niets meer aan te ver helpen, niet de geringste hoop, hoe genaamd niets blijft mij over. Ik moet het hoofd buigen. Ik moet den verwenschten dag zien aanbreken, waarop zij in de kerk naast elkan der zullen neerknielen. Ach Tien- Onder het opschrift: «Hoe zelfs een adellijk heer er in kan loopen deelt men aan de Arnh. Ct. als his torisch het volgende mede: «Goeden morgen, vriend», met de zen beleefden groet, op deftig zal- venden toon uitgesprokentreedt baron den winkel in van een kleinhandelaar in sigaren. «Hebt ge uw burgerplicht al vervuld?» «Nee, meneer, ik kan de deur niet uit, mijn vrouw is niet thuis, ik moet op mijn kind passen en op den win kel letten, want de meid moet haar werk doen. 't Spijt me wel». «Kom, daar weet ik wel een middel op», zegt de baron, «'t raadhuis is hier dichtbij, laat de meid zoolang in den winkel staan, dan zal ik wel bij het kind blijven. Na eenige aarzelen laat de «vriend» zich overhalen en ontvangt hij van den hulpvaardigen heer een inge vuld stembiljet. Spoedig is hij op den trap van het raadhuis, «Zoo, ben jij daar toch nog?» zegt een kennis, «ik dacht dat gij niet uit het huis kondt?» «Ja, zie je, baron .is bij mij gekomen, en toen hij hoorde hoe het was, presenteerde hij het kind te zullen wiegen terwijl ik weg zou zijn. Hij heeft mij het ingevulde biljet ook gegeven! Kijk maar.» «Wat, ben je gek, wou jij op dien man stemmen? Gauw een ander biljet!» Dat andere werd in de bus ge stoken, de man haast zich huis waarts, bedankt den baron, maar zegt: «daar hadt u mij waarlijk het verkeerde briefje gegeven!» Ter voorkoming van misverstand voegen we hierbij, zegt de Arnhem- sckedat het bovenstaande niet in onze stad plaats had. Woensdag in den laten avond brandde te Giessen een huisje, be woond door J. R., geheel af. De drie kinderen, van 5 tot 10 jaar oud, waren alleen te huis, daar de vader buiten aan het werk was. De kin deren en het huisraad zijn door de buren gered. Onvoorzichtigheid met petroleum, die de kinderen in het vuur goten om het hout aan te ma ken, wordt als oorzaak opgegeven. Tusschen Loonopzand en Sprang geraakten Dinsdag j.l. twee paarden die voor het leger op de Waal wij k- sche keuring waren aangekocht, op hol. Door het schrikken van den in gang zijnden molen, die aan den straatweg staat, werden zij schichtig en rukten zij zich van hunne gelei ders los. Aan keeren of houden was geen denken, en waar zij gebleven waren, was een raadsel. Eergisteren tegen den avond werden zij in eene weide, onder de gemeente Vrijhoe ven-Kapel, teruggevonden; daar lie pen zij rustig te grazen en hadden in 't minst geen letsel bekomen. Te Zwolle is deze week op ge vorderden leeftijd overleden een zeer eenvoudig Israëliet, die in zijne be trekking van handelaar in goud en zilver een onbegrensd vertrouwen genoot. Zijne kennis van edelge steenten was zoo groot, dat hem dikwijls belangrijke vorstelijke be stellingen werden gedaan. {D. van N.) Volgens oud gebruik prijken in Friesland op verjaardagen der leden van het Koninklijk Huis en op na tionale gedenkdagen de dorpstorens met de vaderlandsche driekleur. In den Raad der gemeente Franeradeel nette, zoo je wist. hoe fel ik die Madeleine haat, die mij het levens geluk, waarnaar ik streefde, zal ont- rooven! Indien je wist hoe gaarne ik zou zien, dat zij, de smart onder vindt, die ik om harentwege lijd! Maar zij zal zelfs geen teleurstel ling kennen! zij zal gelukkig zijn, hoogst gelukkig! zij zal trotsch en zegevierend op mij neerzienMij zal niets overblijven dan te schreien, indien mijn tranenbron nog niet op gedroogd is, of de huwelijksmis bij te wonen om voor den gelukkigen echtstaat van het ionge paar te bidden. Jeanne barstte in een waanzinnig, schril gelach uit, dat Tiennette ten zeerste beangstigde. Vervolgens zeide zij, al meer en meer opgewonden: Maar komt niemand mij dan ter hulpeZal dan niemand dit hu welijk beletten! Weet je wel dat ik Lucien liever dood dan getrouwd verlang te aienOzoo ik een man werd voorgesteld, als zuinigheids maatregel met die gewoonte te breken en voortaan op die dagen enkel van het gemeentehuis de vlag uit de steken. Na langdurige bespreking van het voorstel, waarin zelfs het woord revolutionair werd vernomen, staakten de stemmen. Eenigen tijd geleden, schrijft de N. Gr. Cl., liep een jongen van 12 jaar, B. T. genaamd, den winkel van den heer V. d. R. in de Brug straat te Groningen binnen met het plan om oud roest te stelen. Plotse ling hoort hij den heer des huizes naderen en ziet zich dus in zijn voor nemen verhinderd. Zoo snel moge lijk echter bedenkt hij zich, neemt eenig oud koper enz. van den grond, zet het op de toonbank en biedt het te koop aan. Zijn plan gelukt: hij verkoopt het voor fl.20 en gaat daarop bedaard de straat op. Toen de zoon thuis kwam, viel 't gesprek onder anderen ook op het gekochte, en bleek tot niet geringe verbazing van den vader, dat de jon gen hem schandelijk beetgenomen had, door hem zijn eigen goed te verkoopen. De politie werd met een en ander in kennis gesteld en wist den jon gen te pakken. Deze heeft eene vol ledige bekentenis reeds afgelegd. GEMENGD NIEUWS. Tegen het barsten van buizen voor waterleiding bestaat, volgens Ameri- kaansche bladen, de volgende manier van doen. In eene buis van duim steekt men een stuk 1/z duims gum mibuis, die met een draad is stijf gemaakt, en laat dat zóó lang lig gen, als de waterleiding is blootge steld aan het bevriezen. Als dan het water bevriest, zal het de lucht in de gummibuis samendrukken, in plaats van, zooals anders pleegt te gebeuren, de buis te doen barsten. Een weduwe te Parijs viel onder het lezen van een courant in slaap, terwijl de kaars bleef bran den. Aan haar zijde sliep een twee jarig kind. Door een beweging deelde de vlam zich mede aan de courant, en daarna aan de bedgor dijnen. Buren, die uit den schouw burg kwamen, zagen rook onder de deur van daan komen en trapten deze in. doch te laat. De moeder was levend verbrand, maar het kind, dat half gestikt was, kon in het leven teruggeroepen worden. Donderdagavond is bij de op voering van La Juive in het Thé&tre de la Monnaie te Brussel, een paard gevallen. Een in gevaar verkeerende koriste wilde in het orkest springen. De muzikanten, zich op hun beurt trachtende te bergen, wierpen stoe len, instrumenten en lessenaars om ver. De verwarring kan men zich voorstellen. Alles liep echter nog goed af en de optocht kon geregeld zijn weg vervolgen. Enkele zenuw toevallen kwamen in de zaal voor. Een verschrikkelijk ODgeluk heeft dezer dagen plaats gehad te Pola. Men was bezig het gepant serd schip Kaiser in de haven bin nen te halen, door middel van een kabel, toen deze eensklaps brak, met het ongelukkig gevolg dat drie ma trozen en verscheiden werklieden dood bleven. Een voorname Berlijnsche dame die eerst kortelings een jongen we reldburger het levenslicht had doen aanschouwen, viel den beroemden dokter Heim onophoudelijk lastig met vragen naar dit of dat wat haar jeugdigen kleine van nut zou kun nen zijn. «En, dokter, vroeg zij ein delijk, wat zegt ge van ezelinne- ware, of indien ik slechts in Italië, te Venetië bijvoorbeeld, mij bevond, waar men voor goud een moord be gaat; weet gij wel, dat ik heel mijn vermogen op het spel zou zetten, om dit meisje uit den weg te laten ruimen Toen Tiennette deze zonderlinge woorden vernam, dacht zij dat haar meesteres aan een ijlende koorts ten prooi was, en voelde zij haar schrik toenemen. Zij sloeg beide armen om Jeanne en smeekte haar bevende, met tranen in de oogen, om zich bedaard te houden. Dit verzoek vond onmiddellijk een gunstiggehoor. Mejuffrouw Caillouët scheen tot haar zelve te komen, haar opgewonden stemmingnameen einde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2