POPULAIR ME» I BEKICHT. FEUILLETON. De Wraak van lea MeMer. 2e Jaargang. I Dinsdag 11 November 1884. No. 414. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks nitgencmen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publioité Etrangère G. L. BA UBE Ce., J OH. F. J ONES. Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Mont-mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote létters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12*- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e dcnr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Tertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le dcnr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 galden. Museum der stad Haarlem op het- Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. feylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nur. Teyltrs bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van I4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegreenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keii- rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange' Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. Df, Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische liberale associatie Zaterdagavond in algemeene ver gadering vereenigd, uitte, na eene redevoering van den beer Paul Jan- sou, den wenseh, dat de schoolwet zoude ingetrokken en de Kamer ont bonden worden. De République is over bet besluit van den Franschen Senaat in zake de kieswet zeer verstoord«Zelden», zegt zij, «heeft een politiek lichaam eene zoo in 't oogloopende en on- Naar liet Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 42. Kom, Tiennette, bet wordt laat, zeide zij, ontkleed me. En zij ontdeed zichzelf van baar japon, wierp hem op een stoel, zoo dat de kamenier het zijden koord van baar keurs kou losmaken, dat baar sierlijke taille omsloot. Terwijl Tiennette zich van deze taak kweet, schenen Jeanne's denk beelden plotseling een andere rich ting te hebben genomen. Heb ik van avond niet den marskramer Nicaise in de groote zaal gezien? vroeg zij. Ja, gij hebt hem gezien en verdedigbare fout begaan, als waar toe de Senaat zich, waarschijnlijk door onnadenkendheid, beeft laten meeslepen». Men kan toch hebben, meent bet blad, óf eenige senatoren bij coöp tatie gekozen, maar dan onafzet- baar, óf eenige senatoren voor een tijd, niet door de departementskie zers gekozen, maar dan door een afzonderlijk lichaam, óf slechts eene klasse van senatoren. Het stelsel van den beer Lenoël vindt de République onbegrijpelijk dwaas. Men is opge komen, zegt zij, tegen bet denk beeld dat senatoren voor een tijd door de Kamer zouden gekozen wor den; dat was «dienstbaarheid» en nu plaatst men ze onder onmiddel lijke controle en afhankelijkheid van hunne collega's. Is dat niet nog ondragelijker? En welk politiek man zal zulk een onteerend mandaat, dat zijn collega's hem na negen jaren kunnen ontnemen, willen aanvaarden? De République voegt de bedrei ging bij de afkeuring. Het wetsont werp is urgent verklaard, bet komt dus niet in tweede lezing, maar gaat terstond naar de Kamer; er :s geen kwestie van dat de Kamer bet zou goedkeuren, bet zal dus teruggaan naar den Senaat. Dit alles zal tijd kosten, er is geen week te verliezen als men zich niet baast en de Senaat bij zijn meening blijft, zullen de ver kiezingen voor den Senaat onder de oude wet moeten plaats hebben, «en wie zal daaraan schuld hebben? Eu aan welke beweegredenen zal de publieke opinie dit dralen toeschrij ven? Het is ongeoorloofd dat een ernstig lichaam zoo met zijn repu tatie speelt.» De Fransche minister van Land bouw, Méline, beeft aan eene depu tatie uit Haute-Saöne de verzeke ring gegeven, dat bij evenals bet zelfs met hem gesproken. Die Nicaise is een goede, brave jongen, dunkt me? Ja, mejuffrouw, bij beeft een hart van goudriep Tiennette uit. Is er niets tusschen u gaande? Tiennette kleurde tot over de ooren. Och mejuffrouw, antwoordde zij. bij vindt, dat ik er nog al aardig uitzie. Anders uitgedrukt, bij is je vrijer? Een vrijer, mejuffrouw, dat is een beetje al te veel gezegd. Om kort te gaan, beeft hij plan om je te trouwen? Oik geloof dat bij niets liever verlangt, als ik maar wil. Wil je dan niet? Ik zeg wel niet dadelijk ja, maar op stuk van zaak.... Zou je net zoo graag als bij willen, niet waar? Och! Nicaise beeft, aaar ik meea, wel eenig vermogen? verhoogd invoerrecht op bet vee, ook dat op de granen zou voorstel len, daar beide hem even noodza kelijk en billijk voorkwamen. De commissie voor de Tonkin- credieten heeft bare taak volbracht. Zij benoemde tot rapporteur den beer Franck Chauveau. Onder de leden der meerderheid was bij het vooral, die de diplomatieke en mili taire leiding in deze zaak aan een scherpe critiek onderwierp. Het rap port, dat eerst in de laatste helft dezer week zal worden ingediend, zal dus wel niet al te welwillend voor de regeering zijn. Te Parijs bedroeg Yrijdag bet aantal cholera-ge vallen, waarvan 12 met doodelijken afloop, 37. De ge ringe verhouding tot bet bevolkings cijfer doet de geneesbeeren hopen, dat de epidemie zich niet zal uit breiden. Yan Zaterdag middernacht tot elf uur 's avonds, zijn 70 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 8 met doodelijken afloop. Van gisterenmiddag 12 uur tot gisterenavond 11 uur zijn 138 cho- lera-gevallen geconstateerd; te Parijs overleden 51 personen, te Montreuil kwamen 10 gevallen voor. Te Nantes zijn vier sterfgevallen geconstateerd en te Saint-Nazaire kwam één geval met doodelijken Te Rome zijn drie personen aan cholera overleden. Uit de verklaringen door den Fran schen prefect van politie in den Algemeenen Raad afgelegd, blijkt dat de cholera reeds sedert de maand Juli in bet departement der Seine verschenen was. Zij veroorzaakte toen een honderdtal sterfgevallen te Aubervilliers (eene buitenwijk bij La Chapelle en La Villette); krach tige maatregelen deden toen de ziekte Hij beeft wat bijeengegaard, en dan zijn zaakjes die goed op nemen. En zullen je-ouders, als je aan trouwen denki, je een kleine huwe lijksgift meegeven? Welzeker, mejuffrouw. Hoeveel wel? Duizend kronen. Dat is niet erg veel. Voor ben is het genoeg. "Welnu, ik zal je het dubbele geven. Wanneer je wilt kun je met Nicaise gaan trouwen. Tiennette overlaadde baar mees teres met innige dankbetuigingen. Maar eensklaps brak zij den stort vloed dezer bewijzen van erkente lijkheid af. Juffrouw Jeanne,fluisterde zij, als ik Nicaise huw, zal dit toch geen beletsel voor mij zijn om als kamenier bij u in dienst te blijven? Neen, mijn lieve. Waarom zou stuiten. Men mag hopen dat bet thans evenzoo zal zijn. Eenige bladen, met name de Dé- batszeggen dat er sedert 20 Juni reeds 160 cholera-gevallen te Parijs geconstateerd werden. Het Petit Journal voegt er bij, dat op dit ge tal 60 sterfgevallen voorkwamen. De uitslag van acht nieuwe her stemmingen voor den Duitschen Rijksdag is Zaterdag bekend ge worden daarbij zijn gekozen vier Duitscb-vrijzinnigen, een nationaal- liberaal, een conservatief, een lid der rijkspartij en een socialist. De uitslag van zes nieuwe her stemmingen is gisteren bekend ge worden. Gekozen zijn één conser vatief, één lid der Centrum-partij, één nationaal-liberaal, één Duitscb- vrijzinnige en twee leden der volks partij. Uit Berlijn meldt men aan den Temps dat bet verheffen der Spaan- sche legatie tot den rang van am bassade definitief is opgegeven en men Spanje niet onder de groote mogendheden wil opnemen. De politie te Petersburg al dus wordt uit die stad aau Daily News gemeld beeft nieuwe en belangrijke ontdekkingen gedaan, die bewijzen dat de revolutionnaire partij eene buitengewone werkzaam heid aan den dag legt. Talrijke ar restaties hebben plaats gehad te Pe tersburg, Cbarkoff, Kiew, Warschau en in den Kaukasus. De staat van beleg is verlengd in tien districten en in een groot aantal hoofdsteden. Men weet neg niet, waarom Don derdag sterke detachementen Kozak ken in bet geheim gereed gehouden werden in Petersburg. De République Francaise bevat dit ook noodig zijn? Want ziet gij, ik boud van u nog meer dan van Nicaise en als ik moest kiezen tusschen trouwen of het verblijf ten uwent, dan zou de arme jongen wel weten boe bet uit valt. Ik zou hem doodeenvoudig laten loopen! Door dit onloochenbaar bewijs van verknochtheid getroffen, kuste J eanne baar lief kamermeisje op beide wan gen en zeide baar, dat, wijl zij baar diensten niet meer noodig bad, zij kon beengaan. Goeden nacht, juffrouw, zeide Tiennette, zie nu maar gauw deu slaap te vatten en word door geen nare droomen verontrust. Daarna verwijderde zich de ka- NICAJSE S LIED. Toen Tiennette de groote zaal ver bet, bad zij tot Nicaise gezegd: eene belangrijke correspondentie uit Massowah, de in de nabijheid der Abyssinische grenzen gelegenEgyp- tische havenplaats aan de Roode Zee. De schrijver beweert tijdingen van zeer ernstigen aard uit de bin nenlanden te hebben ontvangen. «Het is waarschijnlijk», zegt bij, «dat deze tijdingen u reeds door den te legraaf zullen zijn overgebracht.» Toch twijfelt bij, of dit reeds ge schied is, «want de Engelscben, die in den regel met den telegraaf zoo vlug zijn, wachten zich dikwijls voor bet openbaar maken van dépêches, die aan bun prestige schade zouden kunnen toebrengen.» Yolgens den schrijvers is de gemeenschap tus schen Massowah en bet binnenland geheel afgebroken, en wordt deze haven even ernstig bedreigd als Soeakim. De verschillende stammen, die tot voor korten tijd eene vriend schappelijke houding hadden aan genomen, hebben zich thans allen aan de zijde van den Mahdi ge schaard. Met name is in dit bet ge val met den machtigen stam der Handendowa's. De Fransche zen- dingspost te Keren, op Abyssinisch grondgebied, wordt ernstig bedreigd. De correspondent van de Répu blique schrijft deze ongunstige wen ding in de eerste plaats toe aan de rampzalige staatkunde der Engel scben ten opzichte van Egypte en SoedaD, terwijl de rechtstreeksche aanleiding volgens hem moet wor den gezocht in de overwinningen, door den Madbi in de omstreken van Khartoem behaald. De bron, waaruit deze berichten voortkomen, is zeker geen volkomen onpartijdige. Toch luiden de mede- deelingen niet onwaarschijnlijk. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Grand Bassa in Liberia ge- Nadat ik juffrouw Jeanne heb helpen ontkleeden, ga ik op de plaats rondwandelen, kuier daar eveueens, dan zullen wij misschien elkander ontmoeten. Dit woordje «misschien», er zoo aardig tusschen geschoven, had Ni- caise's hart van vreugde doen po pelen. Tiennette was langer dan zij eerst dacht bij baar meesteres gebleven. Toen zij aan de glazen deur der vestibule verscheen, liep Nicaise, be vreesd dat bij te vergeefs zou wach ten, de binnenplaats op en neer. De witte poedel volgde hem op de hie len en nauwkeurig drentelde bij even als zijn meester, heen en weer. Ein delijk ontwaarde men in de duisternis een kleine gestalte, die zich naar Nicaise richtte en hem weldra ont moette. Toen slaakte zij een nauw hoorbaren kreet. Hé, zijt gij bet meneer Ni caise? zeide de kleine gestalte

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1