BINNENLAND. schreven, dat in de negerrepuhliek een kleine opstand heeft plaatsge had. Nu de republikeinen aan het roer zijn is er ontevredenheid ont staan onder de «whigs» van Bucha nan, de hoofdstad van het graaf schap Grand Bassa. Er werden eenige huizen in brand gestoken, en de kas van den ontvanger werd aangeval len. Na eenige weken gewacht te hebben bracht de regeering van Monrovia ongeveer 300 man op de been. die met een Engelsch stoom schip naar Grand Bassa gezonden werdendoch dezen hielden daar nog erger huis dan de opstandelin gen, want zij stalen hoenders en schoten eenige vreedzame ossen dood. Drie der hoofdschuldigen werden in hechtenis genomen, en twee van hen ter dood veroordeeld; doch zij zul len door den president der republiek Johnson begenadigd worden. Onuoo- dig is 't haast te melden, dat de soldaten zoo spoedig mogelijk weer naar Monrovia zijn teruggezonden. Frankrijk heeft, naar uit Aden aan den Temps gemeld wordt, de baai van Tadjoerah in bezit ge nomen. Volgens een telegram van gene raal Brière de l'Iisle uit Hanoi van den Sen dezer zijn eenige benden zeeroovers uiteengejaagd. De Clii- neezen deden nieuwe pogingen om Thuyenquan aan te vallen, doch zij werden zonder moeite teruggeslagen. Volgens bericht van admiraal Courbet uit Kelun^ van den 7en dezer, werd den 2en November door duizend Chineezen een aanval ge daan op de vestingwerken die den weg naar Tamsui beheerschen. Zij werden met groote verliezen terug geslagen. De Franschen hadden slechts één gewonde. De republikeinen zullen verzoe ken, dat de stemmen, in den staat New-York uitgebrachtofficieel zullen worden berekend, opdat het resultaat der verkiezing kan worden vastgesteld. Maar algemeen wordt de overwinning toegekend aan den heer Cleveland, die 219 stemmen kreeg, terwijl op den heer Blaine 182 stemmen werden uitgebracht. Het noodzakelijke cijfer om geko zen te worden was 201 stemmen. De nationale republikeinsche en democratische comités hebben adres sen openbaar gemaakt, waarin zij verklaren te zullen aandringen op het verkrijgen van juiste resultaten aangaande de presidentsverkiezing, en meêdeelen dat zij advokaten heb ben aangewezen om hunne belan gen te verzekeren. De laatst ontvangen rapporten geven aan Cleveland eene meerder heid van ongeveer 1000 stemmen; in den staat New-York en toonen aan, dat zonder eenigen twijfel Cle veland zal gekozen worden. Haarlem, 10 November 1884. Gisteravond werd de tweede too- neelvoorstelling in dit seizoen ge-, geven door de letterl. vereeniging «J. J. Cremer», ook weder in de groote zaal der sociëteit «deKroon» alhier. De gekozen stukken waren Mathildatooneelspel in 4 bedrijven van Benedix, gevolgd door Titulair een kluchtspel in 2 bedrijven door J. J. Cremer. Ongetwijfeld werd de aandacht op eenigszins schuchteren, hoogst natuurlijken toon. Welzeker, juffrouw Tiennette, om u te dienen. Hoe komt gij hier zoo toevallig en zoo laat in den avond rond slen teren? Dit is volstrekt niet toevallig, juffrouw Tiennette. Inderdaad? Welzeker! WaGht gij iemand? Ja, juffrouw. Wie dan wel? Het mooiste meisje uit de ge- heele streek. Weet je wel, dat dit gezegde aan andere meisjes niet zal behagen? Dat kan mij niet schelen. Ik wil slechts aan een enkele welge vallig zijn. Mag ik den naam van die uitverkorene weten? Ja, juffrouw, zij heet net zoo Is gij. van het talrijke aanwezige publiek sterk geboeid bij de opvoering van het eerste dramatische stuk. De rol len waren over 't algemeen in zeer goede handen, ofschoon enkele kleine aanmerkingen op houding en gestes, doch ook wat betreft de uitspraak der taal zouden kunnen worden ge maakt. De hoofdpersoon, Mathilda, boeide ons allen door haar fier en ongekunsteld spel; bij het goed be grijpen van hare rol, voegde ze een uiterst zuivere uitspraak, terwijl haar duidelijke, heldere stem niet weinig den goeden indruk verhoogde. Het spel van Tannenhof gaf ons weder te zien, wat wij van hem steeds kunnen verwachten. Meesterlijk wa ren de toestanden van een rijk,trotsch vader, die zich door zijne dochter ziet gedwarsboomd in zijne plannen voor haar huwelijk, en haar met den man harer keuze verstoot en die. ten laatste door de omstandig heden gedreven, weder naar verzoe ning verlangt, toen zij met haren echtvriend in gelukkige omstandig heden kwam, nagebootst. Mevr. Geresbach gaf geheel en al het type van een trotsche, rechtzin nige en hardvochtige vrouw terug; haar spel was van het begin tot het einde uitstekend volgehouden en haar rol goed begrepen. In 't begin bracht zij door hare scherpe uitval len, tegen Mathilda, bij velen de lachspieren in beweging: 't geheele doen en laten van eene vinnige, oude dame, die met allerlei spreuken en grondregels de weerspannige tot haar plicht wilde brengen en steeds snib bige opmerkingen had, was dan ook naar 't leven nagebootst. Ook het spel van Arnau en Fal- kenau valt zeer te roemen. De roe rende scènes waarin Arnau voorkomt, troffen zeer door zijn gevoelvol en treffend spel. De passage waarin hem de tijding gewerd van zijn eersten prijs was meesterlijk. Willibald en den overigen personen mag ook een warm woord van lof niet onthouden worden. De eigen aardige wijze waarop eerstgenoemde met de oude dame weet om te sprin gen om zijn doel te bereiken, was i alleraardigst en we hopen hem spoe dig in den letterlievenden kring op 't tooneel terug te zien. Het nastukje was een allervroo- lijkste scènede rollen werden vlug en zeer aardig afgespeeld. De wijze waarop van Del en Boezelet worden beetgenomen is bij uitstek grappig. Het spel van Balk, maar vooral zijn voorgedragen vers, brachten ons in vroolijke stemming en hij wist den spijker op den kop te slaanDeze intermezzo was alleraardigst en wij zouden er dezen winter nog gaarne meer hooren van dezen bij uitstek geestigen dilettant. Het spel van Henriette was zeer bevallig, zii weet het eenvoudige dorpsmeisje, die niet begrijpt welken strik men haar heeft i gespannen, goed weer te geven. De waakzame vader en de trouwe meid verdienen mede een woord van lof voor hun spel. Yan Del wist zijn rol goed vol te houden en bracht door zijn coquette spraak de aanwezigen herhaaldelijk aan het lachen. De luimige scène met Boezelet voltooide het geheel door diens koddige kleeding en ver hoogde niet weinig de algemeene vroolijkheid. Aan 't einde van het nastukje be gaven zich eenige bestuurs- en eere leden op 't tooneelwaarna bij monde van den heer v. d. Huil een keurig, toepasselijk vers werd voor- Tiennette? Juist geraden. Kijk nu eens aandat is toch leuk. Ik dacht altijd, dat ik de eenige van dien naam in het dorp was. Dit is ook zoo. Derhalve ben ik die Tiennette waarop gij wacht? In eigen persoon. Meneer Nicaise, dat is een beetje al te erg. Ik zou er bijna kwaad om worden. Daar zou geen reden toe be staan. Gij hebt mij toch veroorloofd u een liedje te leeren? Zoo? Warempel! Wanneer dan wel? Na het etenhet is op mijn woord waar. Welnu, meneer Nicaise, ik ver zeker u, dat ik het glad vergeten was. Daar gij nu toch eenmaal hier zijt, moogt gij mij het leeren. Als dit .iedje mij dan opbeurt, komt het gedragen, waarmede allen instem den. Na afloop had er een zeer geani meerd bal plaats, waar zeer velen aan deelnamen. Het is ook dezen avond gebleken, hoe de zaal der sociëteit «de Kroon» voor tooneeluitvoeringen wel ge schikt is om als noodhulp te voorzien, edoch moesten de spelers te veel hun stem uitzetten, wat zeer vermoeiend is, om tot achter in de zaal door te dringen,waar toch somtijds nog heele stukken van 't gesprokene verloren gingen. De ventilatie laat ook nogal iets te wenschen over: de temperatuur was, ofschoon er niet gerookt werd, ten minste een deel der avond on dragelijk. Enfin, we zullen geduldig moeten wachten tot Haarlem een schouwburg krijgt, waarin men niet levend verbrandt! Door -het breken van een as, is gistermiddag ongeveer half twee een rijtuig bespannen met twee paar den omgevallen. Van de in 't rijtuig zittende vier dames bekwam geluk kig geene eenig letsel, zoodat zij met den schrik vrij kwamen. Het brandbluschmaterieel on zer gemeente is vermeerderd met een slangen wagen en daarbij be- hoorend materieel, om bij het blus- schen van brand met de brandkra- nen der waterleiding van dienst te kunnen zijn. De politie zal dezen wagen met toebehooren bedienen, waarvoor ze het noodige onderricht heeft ontvangen. De beroemde romanschrijfster bekend onder den naam van Henry Gréville, zal, naar men verneemt, ook hier ter stede en wel op 2 De cember a. s. in «Felix Favore», daartoe uitgenoodigd door eenige onzer stadgenooten, eene voorlezing komen houden. Wij verwachten van deze algemeen en gunstig bekende Fransche schrijfster veel goeds. Zij zal ook in 's-Hage en in Amster dam voordrachten houden. Door Zijne Excellentie Li Fong Pao, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van den Kei zer van China bij den Staat der Nederlanden, zijn aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven een aantal van de Amsterdamsche tentoonstel ling afkomstige voorwerpen, afkom stig van Korea. Een der onderofficieren, die dezer dagen met goed gevolg het examen voor luitenant aflegden, kwam vijf jaar geleden uit Duitsch- land hier aan. Hij bezat niet het minste vermogen en kende niet eens onze taal, maar hij verklaarde luite nant bij het Indische leger te willen worden. Men vond dit nogal aan matigend, maar de toenmalige luit. J., die terstond ontdekte, wat erin den jongen man school, nam hem onder zijne hoede en raadde hem aan allereerst Hollandsch te leeren. In weinige maanden sprak de jeug dige Duitscher onze taal vloeiend; hij kweet zich uitnemend van zijne plichten, volgde met den meesten ijver den cursus voor onderofficier en daarna dien voor officier en, dank zij zijne volharding en zijne vlijt, gepaard aan zijn grooten aanleg, zal hij nu weldra de epauletten dra gen. Na vijf jaren werd de jeugdige vreemdeling, die niets bezat, officier. {Arnh. Ct juist van pas, want ik ben alles behalve vroolijk geluimd. Na dit gesprek, waaruit ontegen zeggelijk blijkt, dat men op het boerenland ook vleierijen weet te debiteeren, liet Tiennette, zonder schroom, haar hand in die van Ni caise rusten. Hij voerde haar naar een steenen bank, die dicht bij de pachthoeve was geplaatst. Nabij deze bank bevond zich een deur van een ruit vormige opening voorzien, die lucht en licht den toegang verschafte. Juffrouw Tiennette, zeide de marskramer, indien gij wilt, zullen wij het ons zoo gemakkelijk mogelijk maken, en op dezen bank gaan zitten. Het meisje nam naast Nicaise plaats. Juffrouw Tiennette,'hernam deze, ik heb u van avond na het eten gezegd, dat ik het mooie lied in Bretagne geleerd heb. Het is een Een geheel gezin man, vrouw en vijf kinderen welke een in den Kloveniersburgwal te Amster dam liggende schuit bewonen, werd Vrijdag in het gasthuis opgenomen. Allen waren door het eten van be dorven visch ernstig ongesteld ge worden. Hun toestand is thans eenig- zins verbeterd. Een jongmensch te Amsterdam heeft het ouderlijk huis verlaten uit een opengebroken lessenaar f 350 medenemende. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage verzoekt opsporing van de verblijfplaats van Jacobus Per- ridon, oud 37 jaar, meubelmaker, vroeger gewoond hebbende te Leiden en sedert drie weken uit 's Hage vertrokken met achterlating van 5 minderjarige kinderen. Zijne vrouw heeft hem verlaten en zich in Sept. jl. naar Deventer begeven. De veruouwing van het badhuis te Scheveningen gaat met ongeloof lijken spoed vooruit. Het metselwerk wordt tot des avonds 10 uren voort gezet, zijnde het terrein electrisch verlicht. De fundamenten zijn reeds opgetrokken en men is tot de eerste bintlaag gekomen. Gister ochtend ten omstreeks 5 ure is een geladen vaartuig, liggende aan de Delftsche vaart, waarop zich man, vrouw en vijf kinderen bevon den, plotseling gezonken. Een Tjarig meisje is daarbij verdronken, terwijl de overigen, na zeer veel moeite, door werklieden uit de brouwerij de Oranjeboom zijn gered en voorloopig aldaar zijn opgenomen. Aan de firma Daniël Visser Zo nen te Schiedam is door de «Aca démie Nationale Agricole Manufac- turière et Commerciale», eene me daille le klasse voor hare jenever toegekend en aan de firma Gebroe ders Stibbe, Koninkliike likeurfa- briek en disteleerderij te Kampen, de gouden medaille voor hare fijne likeuren. In den nacht van 6 op 7 Nov. jl. zijn te Rotterdam aan de Kruiskade, uit eene schrijftafel in eene woning eerste verdieping), door middel van braak ontvreemd: 1 bankbiljet van f1000, 3 bank biljetten van f 300, 7 dito van f 200, 6 dito van f 60, 8 dito van f 40,15 dito van f25; 39 muntbiljetten van f 10. Sommige bankbiljetten zijn ge stempeld «Droogleever Fortuijn» en een vermoedelijk «Yan der Pot», met een hek. De commissaris van politie der le afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht. Bij gelegenheid van de kermis te Oud-Beierland werd aan eene boe rendochter een gouden ketting ont vreemd. Het onderzoek naar den dader was tot heden vruchteloos. Volgens mededeeling van eenige Durgerdammer visschershebben eenigen hunner vakgenooten uit Bun schoten in den nacht van 22 op 23 October eene hoeveelheid zijden net ten, ter waarde van p. m. f 500, moedwillig vernield door ze aan stukken te snijden. Bedoelde netten behoorden aan de Durgerdammer en 2 Friesche visschers, en waren aan de Friesche kust ter botvangst uit gezet. minnezang op de wijs van lala ou loulalou. Hé, dat is niet onaardig, zeide het meisje. Let goed op, dat op zachten en kwijnenden toon moet gezongen worden. Ik begin, luister aandach tig, juffrouw Tiennette. Zing niet al te luid, meneer Nicaise, om de juffrouw, die wellicht reeds slaapt, niet te storen. Wees daar maar niet bang voor. Wanneer de lente komt op de heide, Wanneer de app'len staan in fleur, Hcerscht alom. in veld en weide, Een zoete, doordringende geur. Jongens, meisjes, knap van leden. Juffers prcutsch en flink vnu leest, Denken slechts aan 't vroolijk feest. Wat ook zegt de kakatoe, Diquc, dique, dique, dou, Liefde lokt ons toe. O! wat een mooi liedje, riep Tiennette met ongeveinsde be wondering. Uit Harderwijk schrijft men ons Zaterdagnamiddag werd de mili taire kantine op feestelijke wijze heropend, na vier maanden gesloten te zijn geweest. De zaal heeft eene belangrijke verfraaiing ondergaan. In zacht doffe tinten geschilderd en door pilasters met vergulde con soles en ornamenten gedragen, ver heft zich boven den bezoeker het gewelfde plafond, dat met fijn deco- ratiewerk is versierd. De lange zijde der zaal is ter weerszijden van het notenhouten buffet in drie door pilasters ge scheiden vakkea verdeeld, even zoovele schilderstukken bevattende, waaronder het beleg van Haarlem en Leiden als echte nationale stuk ken eene eerste plaats innemen. Ter weerszijden daarvan nemen eenige voorstellingen uit deFransch- Duitschen oorlog eene plaats in, waaronder Le concert aux avantr postes en Le porteur de dépêches naar de gravures van De Neufville, vooral genoemd mogen worden. Wat echter in de eerste plaats de aandacht trekt, is «de slag van Samalangan», naar het doek van Jules Garnier bewerkt. Deze repro ductie, ongeveer 7 vierk. meter groot is uitstekend geslaagd, en den ver vaardiger. den heer J. J. Poutsma, decoratieschilder te Rotterdam, komt daarvoor, zoomede voor de aDdere doeken, alle lof toe. De zaal is overigens, wat ameu blement enz. betreft, allerkeurigst ingericht en kan met de fraaiste café's wedijveren. Voor de militairen kan het niet anders dan eene gezellige verblijf plaats zijn, om er de lange winter avonden door te brengen. (N. R. Ct.) Zekere A. de J., zonder beroep en vaste woonplaats, heeft in de vorige week uit wraak een hooi berg. staande op 't erf van den land bouwer A. Dijkshoorn onder de ge meente Vrijenban, in brand gestoken, omdat hem twee malen was gewei gerd in 't hooi den nacht door te breDgen. De hooiberg is geheel ver brand, gelukkig zonder dat het vuur zich aan de belendende gebouwen heeft mededeeld. Nadat de brand stichter door de politie uit Delft was gearresteerd, is hij ter beschikking gesteld van den burgemeester van Vrijenban. Een' 16-jarige boerendochter te Stoutenburg had verleden Woens dag, bij het opklimmen eener ladder, om eenig- voorwerp te krijgen, het ongeluk in een met kokend varkens voeder gevulden bak te vallen, met zoodanig g-evolg dat zij reeds den volgenden dag aan de bekomen brandwonden overleed. Aan de Koningshoeven te Tilburg had dezer dagen een jager, terwijl hij op wild schoot, het ongeluk een op het land werkei.den Trappist van het klooster aldaar door een schampschot te treffen. Alhoewel het bloedverlies nogal hevig was, is de wonde niet levensgevaarlijk en de getroffene thans beterende. Eindelijk is Zaterdag morgen uit de Singelgracht bij de voormalige Haagpoort te Breda'opgevischt het reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van den sedert drie weken vermisten G. B. uit Tilburg, werkman der machine fabriek. Zaterdag werden wederom een vijftigtal werklieden der Maatschap pij de Schelde te Vlissingen, wegens slapte aan hare werf en fabriek, ontslagen. Vindt ge? Ik zou anders ook bijster veel- eischend zijn. Kunt gij de wijs onthouden? Wel zeker; ga maar voort, meneer Nicaise. Het wordt hoe langer hoe mooier. Luistert gij wel goed? Ik ben geheel oor. Lief bruidje, kom met mij, Kom mede opdat ik u vijs, In de grauwe vlakte aan gene zij, Weet ik een klein paradijs, Het is daar warm ongehoord, Met aardbei plukken gaat ongestoord, Laten wij spreken zooals het hoort. Wat ook zegt de kakatoe. Dique, dique, enz. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2