BERICHT. 2e Jaargang. Woensdag 12 November 1884. No. 415. FEUILLETON. De Wraak van ien MeMcr. ABONNEMENTSPRIJS: "Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etramgére G. L. BA OBE êf Co., J OH. F. J ONES, Snor., P afrijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op kef. Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toega'ng vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Njjvtrheid hebben ep vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met. 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemBche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar )L 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nnr, van 15 Octeher tot 14 April op die dagen van 108 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2unr. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange' Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. In het Engelsche Lagerhuis deelde de beer Astley mede, dat de Britscbe vertegenwoordiger te Wash ington de instructie beeft ontvangen om onderhandelingen aan te knoo- pen, opdat Amerika de invoerrechten op suiker uit de West-Indien opheft, en dat West-Iurlië de invoerrechten op eenige uit de Vereenigde-Staten ingevoerde waren opheft. Lord Fitz Maurice deelde mede dat Engeland op dit oogenblik te Congo geen vertegenwoordiger beeft. Naai- het B1 rans oh VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 43. Wacht eens, riep Tiennette, ik meen mij nu reeds te herin neren. Eu zij begon te neuriën: Lief bruidje, kom met mij, Hier liet het geheugen haar in den steek. Nicaise kwam haar ter hulp en vervolgde Kom mede opdat ik u wijs, O, nu weet ik het al, zei Tiennette. In do grauwe vlakte aan gene zij, .Weet ik een klein pirndijs, Het overige herinner ik mij De Britsche consul is in het district van den Niger en de Olie-rivier. De vice-consuls zijn in de districten aan den Niger en de Ambas-baai en het district van Cameron. Een derde vice-consul is juist op het punt uit Engeland te vertrekkeneen vierde zal benoemd worden. Een consulair beambte wordt eventueel Congo als standplaats aangewezen. De heer Gladstone verklaarde dat hij, terstond na het afdoen der Re form-billhet crediet voor de Nijl- expeditie aan het Parlement denkt over te leggen. Men houdt zich reeds bezig met de wereldtentoonstelling, die te Pa rijs in 1889 zal plaats hebben. De afgetreden minister Hérisson kon reeds een geheel dossier aan zijn opvolger overdoen. Thans heeft de gemengde commissie uit den alge- meenen raad der Seine en den ge meenteraad van Parijs met 10 tegen 3 stemmen het plan in beginsel aan genomen. Het algemeen rapport van den minister Rouvier zal in de vol gende week verschijnen; dan zal eene commissie benoemd worden tot onderzoek van alle kwestiën welke met de tentoonstelling in verband staan. Omtrent het terrein is nog niets bepaald; genoemd worden het Pare Daumesnil, onder Saint-Mandé, of een terrein onder Courbevoie. De heer Ferry deed gisteren aan de commissie voor de Tonkin-cre- dieten melden, dat hij er van afzag verder gehoord te worden. De heer Franck-Chauveaunam toen zijn ontslag als rapporteur en weigerde de redenen van dit ontslag te ken-1 nen te geven. De commissie "besloot geen nieuwen rapporteur te benoe men, voordat zij Ferry gehoord had. De minister deed thans opnieuw aan niet meer. Nicaise voleindigde het koepiet. Gij moet toch een blsterk geheugen hebben, om alles zoo spoe dig en zoo lang te kunnen onthou- houden. Binnen een uur kunt gij het lied evengoed zingen als de maker zelf. Laat nu eens het volgende koepiet hooren. Hier is het. En Nicaise zong: Mijn hartje, maken wij spoed, De leute is ras verdwenen, Herfst volgt zomer op den voet, Waut de tijd vliegt snel henen. Naar de lente zullen wij haken, Haast u, 'k wil u iets bekend maken, Dat u tot lachen zal doen geraken. Wat ook zegt de kakatoe, Dique. dique, dique, don, Liefde lokt ons toe- Na dit koepiet klapte Tiennette in de hauden en trachtte het on-: de commissie weten, dat hij haar geenerlei mededeeling meer te doen had. De Tonkin-commissie heeftop haar besluit terugkomend, den heer Leroy tot rapporteur gekozen. In de Kamer vroeg de afgevaardigde Laguerre naar de redenen van de terugroeping van den heer Deman- geat, en zeide dat de beweegredenen der regeering oneerlijk waren. Hij werd tot de orde geroepen; daarna werd de eenvoudige orde van den dag met 250 tegen 194 stemmen aangenomen. De Senaat nam, na alle verdere amendementen verworpen te hebben, de Kieswet voor den Senaat aan. Sedert Zondag middernacht tot gisteravond 11 uur zijn in Parijs 152 choleragevallen, waarvan 33 met doodelijken afloop, voorgekomen. Hieronder zijn de hospitalen niet begrepen. Van de 33 sterfgevallen kwamen 17 voor in het gesticht voor oude lieden te Bretueil. Naar men verneemt zal de Rijks kanselier de West-Afrikaansche con ferentie openen. Duitschland's vertegenwoordigers op de conferentie zullen buitendien zijnde staatsse cretaris Hatzfeldtde onder-staats secretaris Busch, de raad van legatie Kusserow. Het bureau zal gevormd worden uit den Duitschen vice-con sul te St. Petersburg, Schmidt, en den Franschen gezantschapsraad Raindre. De Norddeutsche Allyememe bevat den tekst der circulaire welke de hertog van Cumberland den 4den November aan alle Duitsche vor sten, behalve aan den Keizer en de vrije steden, gezonden heeft. De her middellijk te herhalen, waarin zij maar half slaagde. Als gij het goed vindt, zal ik het liedje tot het einde zingen, dan zullen wij het samen repeteer en, zoolang gij wilt, al was het tot morgen ochtend, hoe langer hoe lie ver, juffrouw Tiennette, daar ik dan in uw onmiddellijke nabijheid zal zijn. Na hierop een bevestigend ant woord te hebben verkreg'en, begon hij op kwijnenden en smachtenden toon het vierde en laatste koepiet De zwaluw op het groene gras. Zingt fladderend een minnelied, De zeemeeuw vlucht langs 't strand alras, Ter plaatse waar men haar ontbiedt. Als de zwaluw zijn ook wij, En de tortelduif nog daarbij, Herhalen wij dus vrank en vrij. Wat ook zegt do kakatoe. Dique, dique, enz. Tiennette's geestdrift kende geen grenzen meer. Deze dichtproevé die door te weinig ongekunsteldheid en tog deelt daarin de correspondentie mede, welke hij met het staatsmi- nisterie van Brunswijk over het contrasigneeren van het manifest, waarbij hij de regeering aanvaardde, gevoerd heeft en verklaart dat, of schoon de uitvoering van zijne be doeling om Brunswijk te regeeren alzoo voor het oogenblik op hinder palen stuit, zijn recht van troonop volging evenwel volgens de consti tutie des lands en de regeling zijner vorstelijke familie vaststaat. Een weigeriDg om hem te erkennen en eene belemmering zijner regeering als hertog van Brunswijk, zoo schrijft hij, is alzoo van Rijks wege niet mogelijk zonder inbreuk te maken op den rechtstoestand waarop het Duitsche Rijk zelf zich beroept. Door het belemmeren van zijn soeverein vorstelijk recht, wor den tegelijk de soevereine rechten van alle leden van het Duitsche Rijk aangetast. De constitutie des Rijks bevat geene bepaling welke het recht geeft van Rijkswege in breuk te maken op de door lands- en vorstenrechten voor de afzonder lijke staten gevestigde erfopvol gingen. Artikel 71 van de constitutie des Rijks omtrent conflicten in de con stitutie is op het onderhavige geval niet toepasselijk; op artikel 11 en 17 van de constitutie des Rijks (over de macht en bevoegdheid des Kei zers handelend) kan niet het recht van het Rijk tot het beslissen in kwestiën van erfopvolging of be kwaamheid tot erfopvolgiug in de afzonderlijke staten van den bond gebaseerd worden. De tot nu toe vereenigde linker zijde van het Deensche Folkething is Zaterdag gescheiden. De eene helft der leden heeft zich, onder,aanvoe- te groote onjuistheden ontsierd werd en misschien door den een of ande ren pedanten rijmer was saamge- flanstbracht het meisje in ver rukking. Harrejennigriep zij uit, wat moet dat toch een knappe bol zijn, die zulke fraaiigheden te voorschijn brengt, welke men zelfs in hoeken niet aantreft! En met Nicaise's medewerking be gon zij zoo vol ijver te repeteeren, dat zij binnen een uur het lied op haar duimpje kende en het zonder even te haperen van het begin tot het einde kon voordragen. Toen deze gewichtige taak ten einde was bleven Tiennette en de marskramer nog bij elkander, of schoon het dicht hij twaalven was. Zooals al de mannen van zijn gild, was Nicaise nieuwsgierig. Nu waren er te Thil-Chatel heel wat geheimzinnig-e voorvallen ge schied, die hij te weten wilde komen. ring van den heer Berg, president van het Folkething, bij de gema tigden aangesloten, de andere helft, onder aanvoering van Hörup, heeft een nieuwe partij gevormd. De Nouvelle Presse laat zich uit Madrid schrijven, dat tusschen de Duitsche en de Spaansche regee ring officieuse onderhandelingen aan geknoopt zijn tot het afstaan van eenige punten, hier en daar over den aardbol verstrooid, en welke voor Spanje van geene beteekenis zijn. Op Fernando Po is reeds een kolen station door Duitscbland gevestigd; «thans is er sprake,» zegt de cor respondent, «van eene rots bij Cuba, waarschijnlijk met het oog op het Panama-kanaal, verder van Lauze- rote, een der kleinere Canarische eilanden, Formentera, een der Bale aren, Las Chamias in de Middel- landsche Zee en Zebu bij Lucom» De Kölnische merkt op dat For mentera tot de Pityusen behoort zij onderstelt dat met Las Chamias de Chaffarinas aan de kust van Ma rokko bedoeld zijn, en vindt dat inderdaad Spanje aan dit adres wei nig verliezen, maar «de internatio nale veiligheid der zeeën en het ver keer der Europeesche belangheb benden» veel winnen zou. «De be- heerscheres der zeeën zal zich aan eene medeheerschappij der overige groote zeemogendheden moeten wen nen,» zegt de Kölnische«vooral daar hare heerschappij nog* slechts laat ons zeggen traditie en vooroor deel is, en eene mogendheid als het Duitsche rijk, eene mogendheid, uit een tot kolonisatie geschikt volk be staand, niet meer beschouwd eu be handeld kan worden, als ware zij de kinderschoenen nog niet ont wassen.» Juffrouw Tiennette, begon hij, om het gesprek weer te doen vlotten, herinnert gij u nog nyj onder het eten gezegd te hebben, dat juffrouw Jeanne niet meer zoo vroolijk als vroeger was, ja, zelfs treurig scheen .gestemd Dat heb ik gezegd en herhaal ik. Ja, de arme juffrouw is leelijk uit haar humeur geraakt en dit breekt mij het hart. Want als er een verdient gelukkig te zijn, dan is zij het wel. Maar wat scheelt haar dan toch? Zij is nog bloedjong, schoon als een engel, met haar geld weet ze geen raad, en toch is zij neerslachtig. Wat kan het toch zijn? Tiennette schudde het hoofd en antwoordde niet dadelijk. Nicaise drong nader aan. Welnu, antwoordde de mooie I brunette, zij is verliefd. j Op mijnbeer Lucien de Ville- dieu zeker?

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1