BIWENLAND. Het' Journal do Coirmercio meldt in dato 5 November, dat de speciale Portugeesche afgevaardigde ter Congo-conferentiede beer Serpa Pimentel, naar Berlijn vertrokken is. De regeering beeft bem den beer Luciano Cordeiro, secretaris-generaal van het aardrijkskundig genootschap te Lissabon, toegevoegd. Genoemd blad voegt er bij: «De regeering kon moeilijk een betere keus doen en Stanley, wauneer bij inderdaad tot de conferentie wordt toegelaten, zal eene flinke beantwoording vinden wanneer bet bem weer in de gedach te mocht komen, al de lasteringen en ongerijmdheden te herhalen, die hij telkens, en nog onlangs te Man chester, omtrent Portugal heeft ver spreid, en welke, helaas, maar al te veel geloof vinden. De Portugeesche regeering zal, be halve eene reeks van documenten waaruit het gegronde harer aan spraken blijkt, ook eene toelichting van de rechtskwestie daarop betrek king hebbende, indienen.» De tot afgevaardigde gekozen Coc- capieller te Home, directeur van een blad van chantage, en wiens verkiezing, nietig- verklaard door de commissie, voor een tweede maal niet door de kiezers bevestigd werd, is tegenwoordig in de gevangenis wegens oplichting en chantage. Hij moest dezer dagen voor de rechtbank verschijnen als getuige in zake een diefstal welke in de gevangenis ge pleegd was. In plaats van zijn ge tuigenis af te leggen, begon Cocca- pieller de administratie der gevan genissen van allerlei te beschuldigen. 'De president verzocht hem, bij de zaak te blijven; Coccapieller, in plaats van zich hieraan te houden, begon den president ie beleedigen. Toen begon een woest tooneel. De gendarmes trachtten den weer- spannigen getuige weg te voeren; deze schopte, sloeg en schold magis tratuur en president om het hardst uit. Het publiek, meest bestaande uit Coccapieller's aanhang, ontslagen gevangenen en boeven van allerlei aard. mengde zich in het gevecht, zoodat een geheel detachement gen darmerie en de geheele wachtpost van het paleis noodig waren om de zaal te doen ontruimen. De soldaten moesten den blooten sabel gebruiken. Bij het hervatten der zitting be tuigden de ambtenaar van het open baar ministerie en de advokaat van den beschuldigde den president hun leedwezen en brachten hulde aan zijne energie. De Observer meent te weten, dat Lord Northbrook zal voorstellen aan de Egyptische Regeering een voor schot van acht miljoen te schenken, het amortisatiefonds te schorsen, den rentestandard der Suez-aandeelen die Engeland in bezi^heeft, te verlagen, de kosten van het bezettingsleger gedeeltelijk door Engeland te doen dragen, en aan de te verwachten leening den voorrang te geven boven alle andere leeningen behalve de domeinleening. De Indépendcmce verneemt uit Londen dat onder de kameelen waar mede Lord Wolseley naar Khartoem zou optrekken, de veepest is uitge broken. Naar men verneemt, is door de ernstige pogingen der Engelsche Re geering een vergelijk tusschen Frank Juist. Maar dat is toch niet eerst sedert van daag of gisteren, juf frouw Tiennette? O, zij had al lang een goed oog op hem, maar daarom treurde zij nog niet, daar zij nog altijd hoopte, dat hij haar zou opmerken en wederliefde schenken. En" nu? Nu is alle hoop vervlogen. Is dau het huwelijk tusschen mijnheer Lilden en juffrouw Made leine reeds voltrokken? Nog niet,, maar het is om het" kantje. Zij staan reeds onder de ge boden. De juffrouw heeft met eigen oogen de aankondigingen gelezen. Ze schreit, jammert en zanikt zich het hoofd gek. Zou je wel gelooven dat ze er desnoods alles aan wil geven om dit huwelijk te beletten, en mij zoo even zei de, dat zij naar iemand verlangde, die juffrouw Ma deleine durfde vermoorden. Toen rijk en China op het punt van tot stand te komen. Frankrijk ziet daarbij af van scha devergoeding en China erkent het Tien-Tsin-tractaat. Een wapenstil stand zou worden voorbereid, ten einde de grens van Tonkin vast te stellen. Haarlem11 November 1884. Bij de heden gehouden herstem ming voor een lid der Tweede Ka mer, zijn voor het onder-kiesdistrict bevattende Haarlem en Schoten in geleverd 717 stembriefjes; aldus 99 minder dan bij de laatste stemming op 28 October. Aan den wedstrijd, die op 15 en 16 dezer vanwege de schermver- eeniging «Eendracht maakt Macht», te Rotterdam zal worden gehouden, zal o. a. worden deelgenomen door de vereeniging «Sparta» alhier. Het programma voor de opening van de vergadering der Stateu-Ge- neraal, te 's-Gravenhage, op Maan dag 17 Nov. luidt als volgt: Art. 1. Des middags te twaalf ure zullen de leden der Staten-Qeneraal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eene algeineene vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door Zijne Majesteit den Koning benoem den president van de Eerste Kamer. Art. 2. De Ministers, hoofden van minis- teriëele departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenden. Art. 3. Zijne Majesteit de Koning, de ver gadering der Staten-Generaal zullende ope nen, zal te één uur met den volgenden trein van het paleis afrijden: a. een commando cavalerie tot opening van den trein; b. een hoffourier en twee rijknechts te paard; c. de kamerheer ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, bespannen met twee paarden, gaande één lakei naast elk portier; d. acht kamerheeren van Zijne Majesteit, gezeten in twee rijtuigen, ieder met tweö. paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier. De kamerheeren plaatsen zich volgens hun nen rang van benoeming; e. de groot-officieren van 's Konings Huis, gezeten in twee rijtuigen, ieder met zes paar den bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f een commando cavalerie; g. Zijne Majesteit de Koning, gezeten in een rijtuig, bespannen met acht paarden, gaande een rijknecht naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De luitenant-generaals,adjudanten-generaal, de gencraals-adjudauten i-n de generaal-ma- joor waarnemende goeverneur der residentie. Eerstgenoemden rijden rechts en links, terwijl de generaal-majoor, waarnemende goe verneur der residentie en de oudsten in rang van de generaais-adjudanten zich, volgens hun rang, rechts of links plaatsen van 's Ko nings rijtuig, hierop volgen de overige offi cieren van het Militaire Huis, rijdende twee aan twee, de oudsten in rang vooruit; h. een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 4. De trein zal rijden: door het Noordeinde, door de Hoogstraat, door de Gravenstraat, over het Buitenhof, naar het Binnenhof. Art. 5, De trein gekomen zijnde aan de vergaderplaats der Staten-Generaal, zal de Koning aan de deur van het gebouw ont vangen worden door eene commissie' uit de vergadering, die, voorafgegaan door den ka merheer-ceremoniemeester. de kamerheeren en de groot-officieren van Js Konings Iiuis, Zijne Majesteit zal geleiden naar de zaal der Sta ten-Generaal. Het Militaire Huis volgt on middellijk. Art. 6. De groot-officieren van Js Konings Huis en de waarnemende Goeverneur der ko ninklijke residentie plaatsen zich achter Zijner Majesteits zitplaats, de kamerheeren'rechts, en het Militaire Huis links van den troon. Art. 7. De zitting geëindigd zijnde, gaat de Koning met denzelfden trein, waarmede Zijne Majesteit binnengekomen is, en in de bij art. 3 vermelde orde, naar het Paleis terug; zullende de trein den navolgenden weg ne men van liet Binnenhof, over den Korten Vij verberg, over den «Langen Vijverberg, over raaskalde zij natuurlijk, want ze is zoo goedaardig, dat zij geen kind leed zonde doen. Wat! beeft ze dit gezegd? r- Ja, toen begon ik te schreien en heb haar tot kalmte weten te brengen, zoodat zij mak als een lammetje werd. Zij heeft me ook over u gesproken, meneer Nicaise. Over mij, juffrouw Tiennette? Wat was de aanleiding'? Zij meent, dat wij met elkan der vrijen. Zij heeft er toch niets tegen? vroeg Nicaise levendig. Integendeel. Zij zeide, dat gij een goede jongen waart, en dat ik. zoo wij mochten trouwen, driedui zend frank van haar krijg. Wat een goede, beste juf frouw, riep de marskramer in vervoering. Ik zou volgaarne den grond willen kussen, dien zij be treden heeft. Dat zou lang uiet kwaad zijn, de Plaats, door het Noordeinde, naar het Paleis. Art. 8. Salv»'» uit het geschut zullen het afrijden van den Koning van het Paleis, en het oogenblik waarop Zijne Majesteit het ge bouw van de Staten-Generaal verlaat, aan kondigen. Omtrent het verblijf van Z. M. onzen Koning in Luxemburg ver haalt de L. Cour. een niet onaar dig voorval. Een knecht der gebrs. Yijgen, kooplieden in paarden te Heerlen, passeerde met een transport veulens de stad Ettelbriick (Luxemburg). Op den weg nabij deze plaats kwam een vurig span in vollen draf aan rennen, waardoor de veulens schrik ten en schuw werden. De knecht die de paarden vervoerde, hief drei gend den arm omhoog en beet den koetsier toe: Halt, essindja Fohlen. De heer die in het rijtuig zat, ge lastte den koetsier; stil te houden, totdat de paarden weer in orde ge rangschikt waren. Later bleek dat het Z. M. Willem III was, die den knecht deze be leefdheid betoonde. Naar men verneemt, zullen jfloor de Regeering maatregelen ge nomen worden om de reizigers en goederen, per spoortrein komende uit Parijs, te Rozendaal aan een ge neeskundig onderzoek te onderwer pen, ten einde zoo mogelijk besmet ting langs dien weg te keeren. Het komt ons voor, zegt het D. v. Ndat hij de toenemende cijfers der door cholera aangetasten te Pa rijs, het overweging zou verdienen den dienst der wagon-lits en der overige doorloopende wagens tijde lijk te staken. De grens binnen welke men het verkeer ten behoeve der volksgezondheid mag belemmeren, zou bierdoor zeker niet worden over schreden. Geen werkelijk nadeel, alleen tijdelijk ong*emak voor een zeker aantal personen zou van den maatregel het gevolg zijn. De heer P. F. L. Waldeck, secretaris-penningmeester der gehou den internationale landbouwtentoon stelling te Amsterdam, is door den Groothertog van Olde.iburg benoemd tot ridder 1ste klasse van de orde van verdienste van den Hertog Peter Friedrich Ludwig. De brandweer werd Zondagavond gealarmeerd met de schel in de Spaarndammerstraat te Amsterdam, waarop de manschappen der Prin sengracht en Willemspoort uitruk ten. Bij aankomst bleek, dat zij de functie te vervullen had van politie dienaren, daar eene vechtpartij aan den gang en de politie niet sterk genoeg was om hieraan een einde te maken. De brandweermannen kweten zich meesterlijk van de on gewone taak. Een dronken vrouw werd gis teravond in de Heerenstraat te Am sterdam opgepakt en naar het bureau van politie gebracht. Drie kinderen van de vrouw liepen 't was treur rig om aan te zien naast de agen ten mede. Er lieerscht tegenwoordig in de hoofdstad des Rijks geen bijzonder opgewekte stemming. Ondanks den buitengewoon mooien nazomer, de Landbouw-tentoon stelling en andere veelbelovende omstandigheden, zien velen tegen ultimo December een heel leelijke balans tegemoet. De oplichterijen en meneer Nicaise. Gij hebt, hoop ik, toch geant woord, dat gij niets liever verlangt dan met mij in het huwelijk te treden. Nu wordt gij een beetje al te nieuwsgierig Om u tot vrouw te krijgen is uw toestemming toch een eerste ver- eischte. Dat is van later orde. Wanneer dan? Morgen, misschien overmorgen. Ik zou liever op staanden voet willen weten Niet zoo voorbarig, meneer Nicaise! Ia, maar ik voel mij gedron gen. om u zonder meer mijn lief klein vrouwtje te kunnen noemen. Yan toen af ging het gesprek tusschen den marskramer en het ka- meniertje in een zoet minnekozen over, waarvan wij de bijzonderheden minder tot vermelding geschikt ach schurkenstreken van gewetenlooze lieden als LTobias, Wijtman en con sorten hebben in een zeer uitgebreiden kring van welgestelde, maar een voudig levende burgers tal van slachtoffers gemaakt, die met hunne zuurverdiende spaarpenningen ook wegens zeer verklaarbare redenen den moed missen om als 't ware weer van voren af aan te beginnen. Men kan zich bijna niet voorstellen, hoe donker en troosteloos de toekomst is, die zich voor deze beklagenswaardige lieden opent. Maandag jl. volgde weer voor vele anderen een harde slag, toen ter beurze de dépêche bekend werd, waarin de niet-beta- ling van den Nov.-coupon der Chi cago en Atlantic-Spoorwegmaat- scbappij gemeld werd. Waarschijn lijk betreuren deze vele anderen nu met bange zuchten, misschien wel met heete tranen, hunne lichtgeloo- vigheid en hun zucht naar overdre ven winstbejag, waardoor zij, tegen de waarschuwing van vertrouwbare deskundigen in, zich moedwillig aan het grootste gevaar blootstelden. Dat gevaar heeft hen nu werkelijk ge troffen; maar zullen anderen er zich bij eene volgende poging tot begoo cheling door laten afschrikken? Helaas, waar zijn de gulden dagen toen onze kapitaliseerende groot ouders zwoeren bij de 4 pet. Wer kelijke Schuld en de van ouds ver maarde Metallieken! ACt.) De te Rotterdam gevestigde firma in granen, C. van Andel en Zoon, en de firma Reehorst en Ten Cate, te Amsterdamhebben hare beta lingen gestaakt. Gisteravond omstreeks 8 uur ont stond er te Amsterdam een hevige brand in een huis aan den Amstel bij de Prinsengracht, dat door twee gezinnen werd bewoond. Op de bo venwoning, waar de brand ontstond, bevond zich de dienstbode alleen met twee jonge kinderen te huis. Door het krachtig optreden der brandweer bleef de brand tot bet ééne perceel bepaald, dat echter geheel is uitge brand. Aan het station Avenhorn liep gisterennamiddag de trein var. 5 uur tegen een rangeerenden veetrein aan, met het gevolg' dat de beide hoofd sporen versperd zijn en in den ge- regelden loop der treinen storing is gebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De melkboer De H. in de Wagen straat te 's-Hage is de dupe gewor den van een brutalen diefstal. Hij haalde zijn wagentje uit de schuur, die achter zijn woning is gelegen, zette het voor zijn winkel en terwiil hij zich voor een oogenblik in buis begaf om de melk te halen, werd de wagen gestolen. Hit 's-Hage wordt gemeld Een bedelaar, die jaren hier heeft rondgeloopen en voornamelijk koffie huizen bezocht met een bordje op de horst, waarop geschreven stond «doofstom», doch die onlangs te Am sterdam in de fuik liep, daar het bleek dat hij zelfs zeer goed kan spreken, is thans veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en daarna opzending naar een bedelaarsge sticht. ten. Zoodoende verstreek de tijd on gemerkt. De zilveren maanschijf verscheen aan den gezichteinder, de nacht, die een spookachtigen glans verspreidde, was koel. Een plotseling huiveren deed Tiennette er aan den ken, dat het meer dan tijd was om naar bed te gaan. Nacht Nicaise, zeide zij tot hem, met wien zij den verlovings- kus had gewisseld, tot morgen ochtend. De twee toekomstige echtgenooten namen afscheid van elkander, toen Friso, die aan de voeten zijns mees ters lag, opstond en een dof gebrom liet hooren. Tegelijker tijd vernamen Tiennette en Nicaise een zacht ge ritsel en keken naar den kant waar het vandaan kwam. De deur der groote zaal, die slechts met een wer vel was gesloten, werd geopend. Een gedaante, geheel in het wit ge huld, vertoonde zich, en ging zon der' even het hoofd om te wenden Door den zalmvisscher J. IC., aan het Kralingsche Yeer, is in de Maas gevischt een vreemdsoortige zeevisch, klein van stuk met platten kop, en met tanden van 1 mM. lang. De visch werd in handen gesteld van dr. Th. W. van Lidt de Jeude, con servator aan 's Rijks Museum van natuuilijke historie te Leiden. Ook deze wist den naam van den visch niet. De heer K. stelde den visch ter beschikking van het Rijks Mu seum te Leiden. Dr. De J., te Dordrecht, die on langs hij de behandeling eener aan diphteritis lijdende patiënte het on geluk had eeu deel van het geïn jecteerde vocht in de oogen te krij gen en al dadelijk daarna het ge mis van een oog te betreuren had, is thans na het doorstaan van vree- selijke pijnen gelukkig' aan de betere hand. De vrees dat van het vocht een deel tot in de bloedvaten zou zijn doorgedrongen en het leven van den dokter bedreigen, Leeft zich niet bewaarheid. Dank zij de zorgvuldige behandeling zal hij een der oogen mogen behouden. Zondagavond om 10 uur wilde zich te Utrecht iemand in de Singel- gracht verdrinken, en wel omdat zijn meisje niet langer met hem wilde loopem. Na haar geroep, dat zij hem weer in genade aannam, kwam hij echter uit het water; maar toen hij er zoo goed als uit w as, zeide zij «ik wil je toch niet hebben,» waarop hij het water weer inliep. Toch scheen hij dit te nat en te koud te vindenalthans hij kwam teil slotte in het plantsoen er weer uit. Eenige toeschouwers zeiden hem, dat er een agent van politie aankwam, waarop hij snel wegliep. Mej. D. v. d. Wal, te Veendam, die het diploma hij de telegrafie be zat, is nu ook geslaagd voor het examen hij de posterijen. Zij is de eerste in Nederland, en nu benoem baar als directrice van eeu vereenigd Post- en Telegraafkantoor. Wij vernemen dat doordebeeren J. C. Yan Hattum te Sliedrecht en de firma Bekker van Seters en Co. te Nijmegen een gedeelte van het te maken kanaal van Panama is aangenomen voor een bedrag van ruim zestig miljoen francs. Met de uitvoering van dit belang rijke werk, dat binnen de driejaren zal moeten voltooid zijn, is belast geworden de beer A. D. van Seters, die daartoe reeds in do. 6 dezer met het stoomschip Lafayette van St. Nazaire naar Panama vertrok. ZEd. werd door twee zijner asso- cié's, namelijk de heer F. A. van Seters te Yucht en de heer J. J. Bekker uit Amsterdam, tot St. Na zaire uitgeleide gedaan. I-Iet is hoofdzakelijk aan den on dernemingsgeest, de veel omvattende kennis en de uitgebreide relatiën van den heer van Hattum te danken, dat ook de Nederlanders geroepen zijn, om het grootste der tot heden bekende werken der wereld te hel pen tot stand brengen (',v 13. Ct.) Een welgestelde landbouwer te Ivapelle, tot vóór drie jaren onge huwd, deed dezer dagen, op vijf en zeventig jarigen leeftijd, aangifte van zij naderde dochter. Nu 't vol gende jaar nog een zoontje en 's mans hoogste illusie is vervuld. met lang'zamen en zwaren tred naar de deur der omheining. Tiennette gaf tot Nicaise's ver bazing niet de minste blijk van schrik of verwondering. Wie is dat toch? vroeg de marskramer. Het is de simpele. Waar gaat hij heen? Ik weet het niet, en hijzelf weet het evenmin. Ik had nog nooit van dien kerel hooren spreken. Hij is dus nog niet lang in den omtrek? Een maand of drie. vier. Wat doet hij voor den kost? Hij voedt zich met het brood dat men hem ongevraagd schenkt, maar hij vraagt nooit. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2