BINNENLAND. bijtijds genoeg aan hare banden ont snapt zijn, ofwel het zijn dezulken, die zonder bepaald plan er heen gaan en op goed geluk af willen beproe ven, of ze daar niet met eeiaige dol lars in-den zak spoedig millionnairs of spoorwegkoningen kunnen wor den. Van de talrijke kooplieden, die er heen trekken, willen we niet spreken. Hun reis geldt meestal het aanknoopen van relation met Ameri- kaansche handelshuizen en ze keeren terug, wanneer hun taak volbracht is. De Duitschers en Ieren hebben met het landverhuizen nog een an dere bedoeling, namelijk te ontko men aan de strenge wetten, waar onder zij in hun land leven of vrij te zijn in hun staatkundige denk wijze, en dat er om die reden zeer veel Ieren hun land verlaten heb ben, bewijzen de talrijke manifesta- tiën, die er door hen ten gunste van hun verdrukte landgenooten gehou den worden; de oproerige bewegin gen tegen de Engelsclien worden dan ook meerendeels door de Ameri- kaansche Ieren op het touw gezet. Wat het lot van den landverhuizer is, zien we in een volgend artikel. Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. De heeren van der Straeten Pon- thoz, Belgisch gezant te Berlijn, en baron Lambermont secr.-gen. van het ministerie van buitenl. zaken, zijn definitief benoemd tot gevol machtigden ter conferentie te Ber lijn. Zij zijn heden vertrokken, en drie andere beambten zijn hun toe gevoegd. Heden of morgen zou in den Mo- niteur eene circulaire openbaar ge maakt worden betreffende maatre gelen tegen de cholera. Het wetsontwerp voor de natio nale reserve is niet geheel opgegeven, maar de indiening daarvan zal zoo lang mogelijk worden verschoven. De zitting der kamers is gister morgen zonder redevoering geopend; zij is daarna tot heden verdaagd tot het benoemen van een bureau en het vaststellen van de dagorde. Een aantal nieuwsgierigen hadden zich opgesteld vóór het gebouw der Kamer, doch werden door de politie in bedwang gehouden. Toen de heer Yandenpeereboom de Kamer verliet, had eene groote toeloop plaats. Toen de heer Woeste zich toonde, floot men en werd de kreet «leve de Koninggehoord. Verscheidene kat holieke afgevaardigden begaven zich naar de kerk Saint-Gudule. De me nigte volgde, en verspreidde zich allengs. Aan het lord-mayor's banket in Guildhall heeft lord Granville ge zegd, dat Frankrijk en China wel weten, dat Engeland bereid is om zijne goede diensten aan te bieden ten einde een conflict op te lossen, dat zoo kostbaar is voor Frankrijk en zoo vol werkelijk gevaar voor China. Tot nu toe had elke dei- beide mogendheden de tusschen- komst herhaaldelijk willen aanne men, maar niet tegelijk. Lord Granville drukte ook de hoop uit, dat generaal Wolseley er in zal slagen niet alleen om Gordon te redden, maar ook om in Soedan een duurzaam bestuur te grondves ten. Lord Northcote had nog geen rapport aan het Kabinet overgelegd zoodat lord Granville nog niet de rechtmatige nieuwsgierigheid van hand op haar hart en meende op te merken, dat het sneller dan den vorigen dag klopte. Toen bekende Jeanne bij zichzelf met onbeschrij felijke zielsverrukking, dat zij haar ideaal had aangetroffen, den over weldiger van haar hart, zooals zij dit in de romans had beschreven gevonden. Zij begreep dat zij liefde zou gaan gevoelen. Evenals den vorigen dag, reed zij naar het woud d'Herbizy. Zij twij felde er geen oogenblik aan of een gelukkig toeval zou den jongen rui ter daar ter plaatse voeren. Deze hoop bleek ijdel te zijn. Jeanne ont moette gedurende haar langen rit slechts houthakkers, die onder den, zwaren last der takkebossen met ge- kromden rug voortliepen. Het meisje keerde eenigszins droe- j vig naar Thil-Ch&tel terug. Drie dagen achtereen waren haar i tochten naar het woud even nutte- loos. Eindelijk zag zij den vierden j Engeland op dit punt kon bevre digen. Engeland neemt met genoegen de uitnoodiging aan tot deCongo-con- ferentie, en zal gelukkig zijn indien in deze kwestie door Duitschland overeenstemming ontstaan zal tus- schen Frankrijk en Engeland. De heer Gladstone was aiet aan het banket tegenwoordig. Maandag is te Londen onder zeer groote deelneming van de hoogst- geplaatste personen van Engeland het stoffelijk overschot van den post meester-generaal Fawcett ter aarde besteld. De meeste post- en tele graafkantoren droegen de rouwtee- kenen. Er worden in de city reeds stappen gedaan om een gedenktee- ken voor den uitnemenden zoon van Londen op te richtenin den stede lijken raad werd een brief voorge lezen van een voornaam burger, die o. a. de stichting van een blinden instituut in bedenking gaf. Op de in den Duitschen Bonds raad ingekomen begrooting voor bui- tenlandsche zaken wordt voorge steld de verheffing van de missie te Belgrado tot den rang van ge-, zantschap, de oprichting van een vast gezantschap te Teheran, van generaal-consulaten voor Z.-Afrika in Kaapstad, van consulaten in Portoalegre, Zanzibar en Swatow, alsmede tot het openstellen van twee nieuwe directorsplaatsen in het mi nisterie van buitenlandsche zaken. Volgens de National Zeïtung is besloten tot het stichten eener nieuwe afdeeling van het ministerie van bui tenlandsche zaken, speciaal voor koloniale aangelegenheden. De vier schepen welke de Fran- seÏLe regeering van eene particu liere maatschappij gehuurd heeft om troepen naar Tonkin over te bren gen zijnCantondie tot heden van- Marseille op Bombay voer, een zeer groot schip, van 4800 tonde Cholon de Cheribon en de Chandernagor. Het groot voordeel, dat zij bieden, is de enorme kielruimte, die bij den Can ton 5400 kub. meters bedraagt. Bij de staats-transportschepen is zeer veel ruimte voor het logies der offi cieren ea andere dienstzaken be stemd; bij de particuliere transport schepen, die passagiershutten bezit ten, is de ruimte voordeeliger en even comfortabel gebruikt. Het officieele cijfer der sterfge vallen aan cholera te Parijs (in de stad en de hospitalen) bedroeg gis teren 83. Honderdnegentien cholera-lijders zijn in de hospitalen binnengebracht, zoodat het totaal-cijfer der behandel den in die gestichten 190 bedraagt. Sedert eergistermiddernacht tot gistermiddag zijn 40 cholera-geval- len, waarvan 13 met doodelijken afloop, geconstateerd. In de stad woedt de epidemie alleen in de ongezonde wijken. De goede wijken van Parijs blijven on aangetast. De ministerraad heeft, in beginsel de verhooging der inkomende rech ten op buitenlandsche granen aan genomen. Later zal het cijfer daar van in dier voege worden vastgesteld, dat aan den landbouw dezelfde be scherming wordt verleend als aan de andere takken van nijverheid. Het handelstractaat tusscheu En geland en Spanje, onder het Ka binet Posada-Herrera voorloopig tot stand gekomen, is nog steeds niet dag van verre een ruiter aankomen, dien zij dadelijk door het zwoegen van haren boezem herkende. Jeanne liet haar paard stapvoets rijden. De Villedieu groette haar in het voorbijgaan, evenals de eerste maal, doch nu met de deftige beleefdheid van een man uit de groote wereld. Hij merkte niet eens, dat de fluweel achtige bleekheid op de wangen der jonge dame door een vuurrooden blos werd vervangen. Voor onervaren harten, voor een verhitte verbeeldingskracht, wordt van het geringste voorval ophef g*e- maakt en dient dit om allerlei gis singen te doen ontstaan. Waarom heeft hij mij onder het groeten niet toegelachen? vroeg* Jeanne zich af. Onbekend met de eischen der sa menleving, begreep het arme meisje niet, dat de eerste glimlach van burggraaf Lucien veroorzaakt bijna gewettigd werd door het gevaar, aan de Cortes voorgesteld. In Juni gaf de minister Canovas, onder pres sie van de industrieelen in Catalonië te kennen, dat hij het met zijne po litiek niet vereenigbaar achtte, het tractaat over te nemen. Thans heeft de Engelsche regeerig geantwoord door eene nieuwe nota, waarbij op spoed wordt aangedrongen. De minister van financiën in Spanje zal in de eerste dagen van Januari zijne begrooting aan de Cortes aan bieden. Haarlem, 12 November 1884. De uitslag der herstemming voor een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdis trict Haarlem is als volgtEr waren ingeleverd 1731 stembriefjes, waar van 25 blanco en 7 van onwaarde; aldus 1699 geldige stemmen, waar van de heer jhr. mr. A. J. Rethaan Maaaré 798, de heer W. deMeijier 899, de heer van Marie 1 en de heer Bosch 1 verkregen. De heer W. de Meijier is der halve verkozen. Zaterdag jl. had in de concert zaal der sociëteit «Vereeuiging» al hier, de tweede uitvoering plaats der gymnastiek-vereeniging «Haarlem» De uitvoering, onder leiding van den heer J. G. Martin Jr., mag uitste kend geslaagd heeten en gaf blijk van de uitstekende resultaten in nog geen twee jaren verkregen. Bij monde van den heer Waker- lin werd aan de vereeuiging* «Haar lem» van wege «Olvmpia» van 's Hage een fraaie lauwerkrans ver eerd. De avond werd besloten met een prettig bal dat tot vroeg in den morgen duurde. De benoeming* van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in de plaats der vier, die, wegens 't einde van den tijd hunner benoeming, zijn afge treden, zal plaats hebben op 18 dezer des voor middags tusschen 10 en des namiddags 1 ure ten raadhuize al hier. De aftredende leden, ook weer verkiesbaar zijnde, zijn de heeren T. Figee, E. J. Westerveld, C. J. Smits en mr. R. H. J. Gallandat Huet. Het ministerie van koloniën geeft in de Staatscourant van 11 dezer eene lijst van personen die (of hunne erfgenamen) worden uitge- noodigd, zich bij ongezegeld adres tot het Departement van koloniën te wenden ter bekoming van nitkee- ring van de hun toekomende buit gelden enz., onder overlegging van de noodige stukken tot staving van hunne aanspraak. Voor zoover die gelden aan overledenen toekomen en niet meer bedragen dan vijf en twin tig gulden, kan worden volstaan met de inzending van eene door een burgemeester afgegeven verklaring op ongezegeld papier, waaruit blijkt wie, volg*ens diens gemoedelijke over tuiging, met uitsluiting van alle anderen, tot de ontvangst van die gelden zijn gerechtigd. Gisternacht zijn door de Amster- damsche politie twee personen ge arresteerd, verdacht van den diefstal met braak, weinige nachten °*eleden gepleegd in het marktmeestershuisje aan de appelenmarkt. Een dierper- waaraan hij scheen blootgesteld. Zij had hem toen haar belangstelling getoond. Het glimlachen bij een tweede ontmoeting zou van een on wel voegelijke gemeenzaamheid heb ben getuigd. Maar dit fijne onder scheid moest natuurlijk aan Jeanne's onbedreven blik ontgaan. Zij ge voelde er zich den geheelen dag treurig door gestemd. Den volgenden dag deed Jeanne onderzoek en vernam den naam van den ruiter, aan wien zij onophou delijk dacht. Éenige weken lang ontmoetten Lucien en mejuffrouw Caillouët el kander bijna dagelijks. De jonkman groette, het meisje bloosde en beiden vervolgden hun weg langs verschil lenden kant. Wanneer men bemint en vooral indien liet een eerste liefde betreft, dau wil men de minste kleinighe den op gunstige wijs uitleggen. Jeanne, die haar romantisch ge- soneii verzette zich bij da aanhouding krachtdadig door trappen, schoppen en slaan, doch het is gelukt beiden aan het commissariaat van politie der le sectie over te brengen. In de Dollebagijnsteeg aan den Oudezijds Yoorburgwal te Amster dam had gisterenavond een tragisch voorval plaats. Een gehuwd man, koffiehuisbe- diende van beroep, vond, thuis ko mende, zijne vrouw in gezelschap van een vestingartillerist, die tot de leden zijner familie behoort. De man meende terecht of ten onrechte dat ongeoorloofde betrek kingen tusschen het paar bestonden en schijnt beschuldigingen in dien geest te hebben geuit, waarna de militair eensklaps een revolver voor den dag haalde en twee schoten op den echtgenoot lostte. De kogels troffen doel, maar naar 't schijnt werd de aangevallene niet bijzonder zwaar gekwetst, hij heeft zich ten minste te voet naar het gast huis begeven. Bijna onmiddellijk na het plegen van de daad, keerde de artillerist het pistool tegen zichzelven en bracht zich eene wonde toe die zijne over brenging per raderbaar naar het militaire hospitaal maakte. Naar wij van goed onderrichte zijde vernamen, zijn beide gekwet sten nog in leven, de verwonding van den dader van het dubbele mis drijf schijnt echter zeer belangrijk te zijn. (D. v. N.) In zeer korten tijd verbrandde gisterenmorgen te Westzaan eene boerderij, aan P. B. toebehoorende. De bewoners zijn nog juist tijdig ge red, evenals het vee. Verder viel er aan redding niet te denken. Alles was verzekerd, maar zeer laag. Men schrijft uit Scharwoude: De Hoornsche koemarkt is weder afgeloopen en leverde heel wat drukte opde spoorwegverbinding* met Amsterdam vermeerderde den toevloed van menschenmen schat, dat 2500 3000' personen Zondag en Maandag van den spoor gebruik maakten. De hoeveelheid vee moet ook zeergroot geweest zijn en de prijzen hoog. Jammer is het, dat in de naburige dorpen aan het einde van de markt altijd ongeregeldheden en vechtpartijen voorvallenook hier was dit het geval in den avond van Zondag. Tot die ongeregeldheden moet ook gerekend worden de han delwijze vau zekere S. die een koe kocht, die niet betaalde en het beest later weer verkocht. Het reeds vermelde spoorwegon geluk was het gevolg van een ver keerden wisselstand waardoor een trein met ledige wagens tegen een andere trein liep die aan het ran geeren was; in plaats van te zeven uur kon de veetrein eerst des nachts te twee uu: vertrekken; daar de loco motief nog terug* moest was er den geheelen nacht dienst en had het stationspersoneel een zware taak. Twee arbeiders, die door het kan tongerecht te Gouda wegens over treding van de Zondagswet waren veroordeeldieder tot een boete van tien cent, hebben deze geringe boete niet willen betalen, en hebben de daarvoor in de plaats gestelde gevangenisstraf van één dag in het huis van bewaring te Gouda on dergaan. bouw al hooger en hooger optrok, meende in vollen ernst, dat de Vil ledieu eenig en alleen om haar een minuut te kunnen aanschouwen, zoo eiken dag op dezelfde uren het woud d'Herbizy doorreed. Nu was hier de verhouding juist omgekeerd. Burggraaf Lucien ontmoette Jeanne door geen andere oorzaak, dan wijl Jeanne er voor zorgde zich op zijn weg te plaatsen. Hijzelf verbaasde zich niet eens over deze herhaalde ontmoetingen. Hij schreef ze aan Jeanne's dagelijksche uitstapjes toe. Hij bewonderde de schoonheid en den bevalligen zwier der jeugdige amazone, naar elegant en adellijk voorkomen, keur zijdeachtige blonde haren. Dit alles bewonderde hij, maar zoodra hij Jeanne was voor bijgereden, dacht hij er niet meer aan. Wij betwijfelen geen oogenblik, of Lucien zou, indien zijn hart nog vrij was. op mejuffrouw Caillouët De vreemdsoortige zeevisch, die door een zalmvisscher aan hetKra- lingsche Veer in de Maas werd ge vangen, is door dr. Th. van Lidt de Jeude erkend als te zijn een Coïtus Scorpia. In de maag van den visch vond men twee kleine scholletjes en een krab. De knecht van Lambertus Smo- renburg is 11. Zaterdagavond, tus schen 10 en 11 uur, op den straat weg tusschen Jutfaas en Vreeswijk, door een onbekend persoon aange rand, die hem zijn geld heeft ont nomen en daarna in het water heeft geworpen. Vriidag j.l. was door de recht bank te Arnhem opgeroepen, de hr. G. v. d. W. te Nijmegen, vroeger eigenaar van den bekenden hard draver Nelle. Zooals men weet, had hij dit paard als een inlandsch paard verkocht, terwijl later is gebleken dat het van buitenlandsch ras was. Hiervoor moest hij zich voor de rechtbank verantwoorden. In plaats van aan de oproeping gehoor te geven, heeft v. d. W., zich uit de voeten gepiaakt. Dv. N.) Algemeen is te Nijmegen met vreugde het koninklijk besluit van 7 November vernomen, waarbij het lste en 4de bataljon van het 5de regiment met den staf, de hoofdad- mmistratie en het stafmuziekkorps op 1 Mei e. k. van 's Hertogenbosch naar Nijmegen worden verplaatst. Daar het 2de bataljon van hetzelfde regiment, dat aldaar reeds in garni zoen is, bovendien ook blijft, wordt Nijmegen weder, zooals voorheen steeds het geval was, eene garni zoensplaats van den eersten rang. Eene betere gelegenheid tot oefening der troepen op het groote fraaie exercitieterrein vlak bij, of liever in de stad, en de uitmuntende schiet banen op de heide van Heumensoord, zal men dan ook te vergeefs in ons land zoeken. Want wie kent de enorme vlakte niet, waarop de groote wedrennen aldaar gehouden worden. Nijmegen mag daardoor voorzeker als aangewezen beschouwd worden om eene groote troepenmacht binnen zijne muren te hebben, terwijl het daarenboven van oudsher eene gar nizoensplaats is, waar de soldaat en officier gaarne verblijf houdt en waar de harmonie tusschen militairen en burgerij steeds voorbeeldig is te noemen. De manschappen en offi cieren van het 3de bataljon van dit regiment, dat hier thans in garni zoen ligt en dat met 1 Mei naar Grave moet vertrekken, zijn met die verplaatsing dan ook minder in hun schik. (V. R. Ct.) Aan den hoofdconducteur C. H. Knake en den conducteur A. M. van Leeuwen, te Bokstel en te Hengeloo gestationeerd, is door de Maatschap pij tot exploitatie van Staatsspoor wegen eene eervolle vermelding toe gekend, wegens het vinden van geldswaarde in trein 6 op den 10 October, en het vinden van een gou den armband in een rijtuig van trein 356, die aan de stationschefs te Til burg en te BenthAm afgegeven zijn om ze aan de eigenaars terug te geven. Gister ochtend omstreeks half ze ven werd een man die bij het laden verliefd zijn geraakt, hij zou zich aangetrokken hebben gevoeld. Maar de burggraaf beminde eene andere. Hij had zijn hart aan Madeleine de Vezay weggeschonken en buiten dit teedere gevoel bestonden er voor hem geen liefdebanden meer. Eens werd 's avonds het feest van den schutspatroon in een dorpje, dicht bij Thil-ChMel, gevierd. Op het marktplein stonden een twaalf tal kramen, opg*evuld met geurige en opgesmukte peperkoeken, veel kleurige mirlitons en allerlei snuis terijen, die in een tombola voor een sous werden uitgeloot. Onder een rij hooge kastanjeboo- men sprongen en huppelden de dorps- schoonen met hunne geleiders op de maat der niet zeer welluidende to nen, die twee reizende muzikanten uit een schrille fluit en twee kras sende violen wisten te voorschijn te halen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2