BEEICHT. 2e Jaargang. Zaterdag 15 November 1884. No. 418. FEUILLETON. De fraai van den Mieteer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. IIoofdag enten voor het Buitenland: Competitie Générale de FttlHcifé Etrangere G. L. BA UB E Co., J OH. F. J ONESSuer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVEETENTIÉN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Rij/es) Toegang vrij, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. vim Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12! tot 4 uur. Kir deren beneden de 8 jaar hcbbcu geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drerfzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. -Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Tngang Drecfoijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ep vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 eenta per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor ecu geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.- Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 113 unr. Teglers bibliotheek. Geopend Wo i Donderdag van 23 nnr. Toegang (deur Oudegrot nsdag, Donderdag, Vrijdag e imarkt) vrij. Zaterdag i 1—4 x Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Aan onze geabonneercLen. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in het Magazijn van den heer Randoe, Lange VeerstraatNo. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magazijn van den heer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6. alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. Weder werd Woensdagmorgen te Brussel de oud-minister Woeste hij het verlaten der Kamer met het geroep «Leve de Koning!» ontvan gen. De republikeinsche dreigingen van eenige clericale bladen wijt men alleen aan hem en aan Jacobs. Ook bij het verlaten der St. Gudule, waar hij de mis had bijgewoond, werden deze kreten gehoord. Wij hadden reeds erop gewezen, Naar tet Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 46. En met wien trouwt mijnheer Lucien dan? ■- vroeg Jeanne, ter wijl zij haar verpletterende ontroe ring trachtte te beheerschen. Met mejuffrouw Madeleine de Vezay. Bemint hij haar? Zooals men zegt, ja. Hij komt dagelijks bij graaf de Vezay op het kasteel. Sommigen beweren, dat men de kerkklok naar hem zou kunnen regelen, zoo rijdt hij, zonder een enkele maal te missen, op slag van tweeën door de groote kruislaan van het bosch d'Herbizy. dat de keus van den nieuwen pre sident eu van de beide vice-presi- denten van den Duitschen Rijks dag eigenaardige moeilijkheden zal medebrengen. Thans is het oogen- blik gekomen, waarop over die keus in de politieke kringen algemeen wordt gesproken. Volgens een cor respondent der KölniscJie Zeitung wordt in Berlijn verzekerd dat de eerste president uit de rijen der Duitscb-conservatieven, en de eerste vice-president uit de gelederen der ultramontanen (von Franckenstein) zal gekozen worden. De conservatie ven schijnen door den uitslag der verkiezingen in verlegenheid te zijn als hunne candidaten worden von Helldorf-Bedra en von Wedell-Pies- dorff genoemd. Doch de eerste is hardhoorend en de andere is een nieuweling in den Rijksdag. Maar von Wedell heeft sedert 1879 in den Pruisischen Landdag eene rijke er varing op parlementair gebied op gedaan. De conservatieven zullen den 19en a.s. eene beslissing nemen en een definitieven caudidaat voor het praesidium voorstellen. Zeer waarschijnlijk zal die candidaat de heer von Wedell zijn. Om den twee den vice-president is grooter strijd de nationaal-liberalen, en met hen de conservatieven, willen aan een hunner de plaats geven; doch het Centrum zal met de Duitsch-vrijzin- nigen de herkiezing van den vroe- geren tweeden vice-president Hoff mann wel doorzetten. Bij de herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag zijn o.a. geko zen: in Dresden de antisemiet Hart- wig tegen deu sociaal-democraat Bebel; in Halle de Duitscli-vrijzin- nige Mever tegen den nationaal- liberaal Tiiglicksbeck; te Siegen de bekende hofprediker Stöcker tegen den Duitsch-vrijzinnige Schmidt. Jeanne had een gevoel, alsof haar hersenen door een mokerslag wer den verbrijzeld. Het is goed, mijn kind, gij kunt gaan, fluisterde zij, ik heb je diensten nu niet meer noodig Ti en nette, goeden nacht, slaap wel. Toen het meisje alléén tegenover haar smart zich bevonddie nu eigenlijk begon, barstte zij in tranen los en wrong de handen ineen. Over al de bijzonderheden, die haar tot nu toe zooveel hoop had den gegeven, scheen nu een akelig en onheilspellend licht. De dage- lijksche ontmoetingen, waarin zij een stilzwijgend overeengekomen samen komst meende te zien, waren niet eens toevallig ontstaan! Neen! De Villedieu trof Jeanne slechts in het woud d'Herbizy aan, omdat het de weg was, die hem naar het kasteel de Vezay, tot zijn verloofde, Made- deleiue, voerde! Zonderling verschijnselJeanne De verkiezing- van den sociaal democraat Vollmar in München is zoo goed als zeker. In Berlijn zijn hij de herstemmin gen voor den Rijksdag gekozen de Duitsch-vrijzinnigen Virchow, Minc- kel en Richter met eene groote meerderheid. De socialist Haseucle- ver is gekozen met bijna al de uit gebrachte stemmen, wijl de Duitsck- vrijzinnigen zich onthielden van stemming op een partijgenoot van hen zei ven. Buiten Berlijn zijn gisteren ge kozen één conservatief, één nationaal- liberaal, één Duitsch-vrijzinnige en een socialist. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir Henry Maxwell de regeering ge iuterpelleerd over den toestand op de Hebriden. Hij vroeg, of het waar was, dat de regeering, ter beteuge ling van ongeregeldheden, 300 man troepen naar Skve had gezonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde ontwijkend. Hij achtte den toestand niet zoo ernstig, dat hij hierdoor verplicht was om berichten in de dagbladen te beves tigen of tegen te spreken, maar be loofde, dat weldra door de regee ring de documenten, die op de kwes tie der crofters betrekking hebben, zouden worden overgelegd. Lord Hartington stelde het aan- vulliugscrediet voor de Nijl-expeditie voor. Lord Wolseley zal, naar hij verklaarde, zoo mogelijk eene afdee- ling door de woestijn van Debben naar Khartoem zenden. Het hoofd doel der expeditie is het ontzetten vau Khartoem, maar niets belet Lord Wolseley, te Khartoem maatregelen te nemen om daar een geregeld be stuur achter te laten.Lord Hartington meende dat de kosten der expeditie bracht zich elk woord te binnen, door Lucien een uur vroeger bij den dans onder de kastanjeboomen uit gesproken. Zij bad deze liefelijke stem voor de eerste maal vernomen, maar in hare verstrooidheid en ver warring de woorden niet begrepen. Nu eerst vatte Jeanne den waren zin der alledaagsche gezegden van de Villedieu, te weten een zeer be leefde, maar ook volmaakte onver schilligheid. Het. meisje was als uit den hemel barer zalige droomen neergestort. De val was verschrikkelijk. Den ge- heelen nacht bracht zij in weenen j en jammeren door. Bij het aanbre- ken van het eerste morgenrood over mande haar de vermoeienis en af- i matting. Zij viel in een diepen en I genisten slaap. Toen zij eenige uren later ontwaakte, straalde de zon in haar volle pracht. Buiten kweelden j de vogels. De geheele natuur was in feestdosch getooid. het gevraagde crediet niet veel zul len overtreffen. In den loop van het debat las Lord Hartington een telegram over Gordon voor en voegde er bij, dat brieven van Gordon, uit Khartoem van 24 en 26 Augustus gedateerd, melden, dat hij voor vijf maanden levensvoorraad had en voornemens was, kolonel Stewart met den Fran- schen en den Engelscheu consul na de verwoesting van Berber tot het ontzetten van Dongola te zenden, zoodat het waarschijnlijk is dat Ste ward en zijne medgezellen vermoord zijn. Het crediet is daarna met 73 tegen 17 stemmen toegestaan. Het Lagerhuis heeft het voor de Bechuaua-expeditie aangevraagde crediet met 78 tegen 31 stemmen aangenomen. Men rekent er te Parijs op, dat Ferry bij de behandeling der Ton- kin-credieten het nieuwe verdrag tusschen Frankrijk en China zal overleggen. De rapporteur Leroy zal in zijn rapport eene vreedzame op lossing der kwestie, welke Franck- Chauveau zou afgeraden hebben, aanprijzen. De Kamer verwierp met 232 tegen 231 stemmen het voorstel, door den minister Rouvier ondersteund, om een overgangs-amendement in over weging te nemen betreffende een op de wijnen te heffen recht. De Kamer verwierp mede een amendement, strekkende tot afschaf fing van de voorrechten, welke dis tilleerders van brandewijn uit eigen wijn genieten. Artikel 1 van bet ontwerp der commissie, door de re geering bestreden, werd met 256 tegen 211 stemmen verworpen. In Parijs zijn Woensdag 81 ge- Jeanne gevoelde zicli kalm en gelaten, en daar nog' altijd een vonkje hoop in een negentienjarig gemoed blijft gloren, begon zij weder eenigs- zins moed te vatten. Het meisje bad geen anderen levensgids dan de ro mans die zij gelezen had, een droe vige leidsman helaas! even gevaar lijk als het dwaallicht, dat in heete nachten hoven de moerassen zweeft en den onvoorzichtigen reiziger, die het bedriegelijk schijnsel als gids in de duisternis neemt, naar deu poel heenvoert. Nu had zij tallooze malen in deze romans gelezen, dat bijna voltrokken huwelijken dikwijls ter elfder ure i afsprongen. Hoeveel hindernissen konden zich i nog voordoen aleer de echtverbin- teuis tusschen Lucien en Madeleine was tot stand gebracht. Weliswaar] kwam de Villedieu dagelijks op het j kasteel, maar wat uit deze her- haalde bezoeken af te leiden? niets! vallen van cholera met doodelijken afloop voorgekomen. In den gisteren voormiddag ge houden Franschen ministerraad heeft de minister Ferry dépêches overge legd, waaruit blijkt dat generaal Gordon is gefusilleerd, toen hij over gebracht werd van Khartoem naar Berber. In het Engelsche Lagerhuis deelde de heer Fitz-Maurice mede, dat de regeering geene bevestiging had ontvangen van het gerucht als zou generaal Gordon gedood zijn. De eenige bron is eene mededeeling van den Franschen consul aan den heer Baring, dat hij eergisteren over Mas- sowak en Soeakim vernomen had dat Khartoem was gevallen en Gor don vermoord. Dit schijnt echter slechts de her haling van een vroeger gerucht. De Khedive heeft eene dépêche van den Mudir vauDongola.gedateerd van 12 November, ontvangen. De Mudir deelt daariu een dépêche van den onder-goeverneur van Meradi mede, waarin de aankomst van een bode van Khartoem gemeld wordt. Deze bode bracht bet bericht van een gevecht tusschen Gordon en den Mahdi te Omderman, tengevolge waarvan de Mahdi naar het dorp Elmangatt, acht uren ten noorden van Khartoem teruggetrokken was. De stad was nog steeds van alle kanten door de opstandelingen om ringd. Uit Rome wordt aan de KölniscJie gemeld, dat de nieuw benoemde nuntius voor België, Mgr. Rotelli, zijn post nog niet aanvaarden zal, uit vrees voor inauifestatiën. Vóór de nieuwjaarsreceptie zal hij toch zeker wel aankomen. anders dan de gewoonte. Niets be wees, dat Lucien voor Madeleine een wezenlijke, diepe hartstoent ge voelde. Kon bovendien niet eene an dere bet beeld zijner verloofde uit zijn hart verdringen? En waarom zou Jeanne daar niet in staat toe zijn Aldus peinsde het jonge meisje. De slotsom dezer romantische drug- redenen was, dat zij den strijd nog niet moest opgeven, maar met alle macht en kracht volhouden. Maar hoe den strijd ten einde toe door te zetten? Dit wist Jeanne zelf nog niet, maar zij rekende op de om standigheden, op het toeval en voor namelijk op de vrouwelijke omzich tigheid, waarmede iedere Eva's doch ter zoo ruimschoots meent begaafd te zijn. Wat ontbrak haar om de worste ling- te Beginnen? Een samenkomst. Zij besloot zich deze tegen eiken prijs te verschaften en hield ook woord.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1