BERICHT. Landverhuizers. >52e Jaargang. Maandag 17 November 1884. No. 419. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag enten voor het Buitenland Compagnie Générale de Pultioité Etrangere G. L. DJ VBE Sr Ca., JOH. F. JONES. Soar., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen ov het Paviljoen. Geopend op werkdagen run 10 tot 4 uur op Zon- en Feestdagen van 12^ tot 4 uar. Klederen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 janr alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum óp het Paviljoen. Ingang Dreef/.ijde 2e dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden ucr Ncderlandsehe Maatschappij ter bevordering van .Vijverheid hebben op vertoon van' diploma vrijen toegang, donateurs "met geselschap, leden met. 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefoijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemselir Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur. van 16 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling Tan 25 rents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoou. Kinderen beneden de 8 jaren worden ia het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vat 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groete Keri. Diusdag Tan 1—2 en Donderdag v m 2—3 ïr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) Dit nummer bestaat uit twee Eerste Blad. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in het Magazijn van den beer ïtandoe. Lange Veer straat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, tJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. II. Wat bet lot der landverhuizers op reis naar de nieuwe wereld en gedurende bun verblijf aldaar is, willen we heden bespreken. Zoodra zij het plan hebben gemaakt, hun vaderland te verlaten, stellen ze zich in verbiuding met de eene of andere directie eener stoomvaartlijn, en bet moet gezegd worden, dat de Neder- landsche maatschappijen tot de beste daarvan behooren. Spoedig wordt bun nu de dag bekend gemaakt, waarop de eerste boot zal vertrek ken, en van heinde en ver komen zij nu aanzetten om zich in te sche pen. Wie dergelijke booten te Am sterdam of te Rotterdam beeft zien vertrekken, weet bij ondervinding, dat het ineerendeel van ben er alles behalve weelderig uitziet, en men moet er zich over verbazen, dat lie den, die slechts met de uiterste moeite het geld voor den overtocht benoo- digd, konden bijeen scharrelen, nog zoo vol moed en opgewektheid zijn bij bet aanvaarden hunner reis. Toch ontbreekt het bij zulke gelegenheden niet aan roerende tooneelen, want al zien die manuen er dikwijls ar moedig uit, al is bun gelaat ge bruind door de zon en al kunnen zij vaak niet op groote ontwikkeling bog'en, bet hart zit hun toch op de rechte plaats; ook zij gevoelen, wat bet zeggen wil, den dierbaren ge boortegrond en alles wat hun lief is te verlatenook bun valt bet schei den bard en een traan welt meoig- maal in bet manlijk oog op, bij de gedachte aan de rozen, zij bet dan ook weinige, die zij bier op hun levensweg gevonden hebben; lief en leed, genoten en ondergaan, komen nog eens in de berinnering terug en tevens plaatst zich voor hun geest het beeld eener onzekere toekomst, de folterende gedachte of bun daad niet roekeloos is en of in bet nieuwe vaderland de ontberingen, waaraan zij tot beden blootstonden, nog niet veel talrijker zullen worden. Het is dus niet te verwonderen, dat menig een met beklemd hart bet teeken tot het vertrek boort geven. en dat er uit bet hart van velen een stille i bede opstijgt om bescherming voor de toekomst af te smeeken. De an kers worden nu gelicht en statig zet het stoomschip, met honderden landverhuizers aan boord, zich in be weging. Het ongewone schouwspel van de telkens afwisselende toonee len, die zich voor bun oogen ont rollen, verjaagt voor een wijle hun% vrees en den blik gericht op het land, staren zij met weemoed op de wegsnellende oevers. Eindelijk komt 1 het sehip buitengaats; nog eens af scheid genomen van het land, waar zooveel strijds gestreden, zooveel leeds geleden is, maar hun ook I liefde en vreugde baarde, en nu wor den de omtrekken hoe langer hoe onduidelijker! Nog eenige minuten, j en de zee in al haar uitgestrekt heid, en al haar indrukwekkendheid zien zij voor zich, en ofschoon het j aangrijpend schouwspel van dieon- I meteliike watervlakte eu de woelige bedrijvigheid aan boord nog een j poos hun aandacht vragen, verval len de meesten weldra in een som- bere stemming, die er niet op ver betert, nu de talrijke tusschendeks- i reizigers hun bekrompen ruimte be- neden gaan innemen en een gevoel van onpasselijkheid, door zeeziekte veroorzaakt, zich van ben üieester maakt. Eentonig is de reis, want boewei er bonderden bijeen zijn, laten bun neerslachtige gedachten hun niet toe zich de reis door zang en spel te i veraangenamen en te veel ellende i ziet ieder om zich been, om zich waarlijk verheugd te toonen. Alleen dc gemeenschappelijke, eenvoudige maaltijd is voor velen het gewich tigste werk en de aangenaamste bezigheid van den dag. Heeft zulk een zeereis, die gewoonlijk een paar i weken duurt, dus niet veel aanlok- kelijks, zij wordt gevaarlijk, wan- I neer hevige stormen den Oceaan j beroerenwanneer het schip nu eens op den top der golven gedra gen wordt en dan weder in de diepte schijnt neergeslingerd te worden. O, als bliksemstralen de lucht door klieven, als de zeilen gescheurd, de masten overboord geslagen worden, wanneer bet roer aan de forscbe hand van den bekwamen stuurman dreigt te ontglippen en alles van bet dek en beneden door elkander geslagen wordt, dan is bet verschrik kelijk op zee en meer dan ooit ge voelt de menscb dan, hoe nietig en zwak hij is bij de grootsche uitin gen der natuur. Ten laatste breekt de zoo vurig verbeide dag aan waarop de Nieuwe Wereld zich in de verte vertoont. Gelijk eens uit den mond van de schepelingen, die Columbus vergezelden, de blijde uit roep van landlandzich deed booren, zoo ook juichen zij blijde, nu de kusten zichtbaar worden. Nieuwe hoop daalt in bun harten, nu zij het doel hunner reis nabij zijn, vergeten is alle ellende van het verledene en., het aanlokkend schouwspel van talrijke ninnenval- lende en uitgaande schepen wekt hen op en stemt ook hen blijde. Is de boot ter bestenider plaatse gekomen, dan zoekt ieder zijn ba gage bijeen, en trekt de stad New- York of een barer voorsteden binnen. De aanblik van die drukte en dat 'gewoel in die stad met twee mil- Ijoen bewoners, met straten van 2 [uur lang en 25 meter breed, waar 5, 6 rijen rijtuigen naast elkander I voortgaan, beeft voor den landver- buizer iets interressants, maar teil slotte werkt bet toch ontmoedigend 'op hem, want hij gevoelt zich zoo alleen en verlaten te midden van zooveel duizenden op wier gelaat bet echt Amerikaansche«help u j zeiven» te lezen staat. Onbekend met de taal van wie hem omringen, bijna zonder _eld, om in de eerste! behoeften te voorzien, is hij verplicht reeds dadelijk naar middelen uit te [zien om zich tegen broodgebrek te vrijwaren en hoewel bijdie wil arbeiden, niet licht gebrek zal lij- den, valt het hem dikwijls moeilijk werk te bekomen, vooral in den llaatsten tijd, nu de stroom van vreemdelingen zoo overvloedig was, I dat iedere leege plaats bezet is. Wie echter het geluk heeft, op de eene of andere manier aan den ar- beid te geraken, verdient een goed daggeld en zal daarvan een aardig! 'sommetje kunnen overhouden; maar j de hoop in korten tijd schatrijk te i 1 worden, lieeft het meerendeel al ras laten varen. Wat de boeren betreft, die met eenig kapitaal de reis onder nomen hebben, gewoonlijk blijven zij niet te New-York, maar zij trek- ken naar de westelijke en noorde- jlfjke streken der Yereenigde Staten, I om daar bun vroeger bedrijf weer' |op te vatten. Voor matigen prijs) kunnen zij daar nog uitgestrekte en zeer vruchtbare gronden verkrijgen, maar ook wederom is bet in bet zweet huns aanschijns, dat zij bun brood verdienen moeten. Immers de grond, dien de boer gekocht heeft, is nog niet bebouwd geweest en ge lijkt veel op een wildernis; ofwel, hij prijkt nog met talrijke boomen, die omgehaald en uitgeroeid moeten worden, alvorens het land geschikt ter bewerking is. De vruchtbaarheid van den grond, bet gemakkelijk en goedkoop vervoer van de voortbreng selen, welke hij oplevert, zijn voor den landbouwer van buitengewoon voordeel, en spoedig ziet hij dan ook zijne moeiten rijk beloond. Zulk soort landverhuizers zijn er dan ook ge woonlijk het best aan loe, en na een tien- of twintigtal jaren zien zij hun veestapel aanmerkelijk vergroot, bun bezittingen uitgebreid en hun kapitaal vertienvoudigd, waardoor zij later nog eens in de gelegenheid komen, voor eenigen tijd of wel voor joed naar bun geboorteland terug te keeren en er in welstand de rust huns levens te slijten. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu bet gevaar door Roodhuiden aangevallen, ge plunderd eu vermoord te worden bijna niet meer dreigt, is dergelijke wijze van landverbuizen nog bet meest aan te bevelen, want op Ame- rika's vrijen grond beeft iemand, die niet door broodzorgen gekweld wordt, veel voorrechten, die hij el ders moet missen. Geniet hij daar geen volkomen vrijheid om te ge- looven en te denken, wat bij wil; ziet hij zich niet omgeven door al les wat menscbelijke vindingrijkheid op het gebied der kunst wrocht; is bij niet de gelijke van allen en kan hij of ten minste zijn kinderen, als kennis en kunst bij ben samengaan, niet tot de hoogste waardigheden opklimmen?Niettemin heeft dat aan trekkelijke van bet leven in Amerika bij velen de zucht naar den vader- landsclien bodem niet onderdruk: daarentegen, boe langer zij er zijn, j boe meer en sterker zij zich weder j tot bun geboortegrond voelen aan getrokken. Wat er van zij, de stroom j der landverhuizers is tot het hoogste punt gestegen en neemt af. Niet meer bij duizenden, maar slechts bij I bonderden passagiers worden erdoor de stoomvaart-maatscbappijeu ver voerd en zelfs uit Duitscblaud. dat voortdurend bet grootste aautal ge leverd heeft, trekken er telkens min der heen. Wie in zijn land een weinig zijn brood heeft, blijve er, en bet is bepaald af te raden naar Amerika te gaan aan allen, die geer. geld i bezitten om een zaak te beginnen en daar met ledige handen aanko men Sw. Binnenlandsche Berichten. Het Koninklijk gezin keerde gis terennamiddag ten 5 ure per Rijn- spoor uit Luxemburg in de residentie terug.Zijne Majesteit zager bijzonder welvarend uit. Aan het station waren ter complimenteering aanwezig: de beide grootmeesters van Zr. Ms. Huis, de heeren R. J. graaf Schim- melpenninck van Nije.ibuis en W. A. J. baron Scbimmelpenninck van der Oije, de waarnemende militaire goeverneur van de residentie, gene- raal-majoor Van Bel, 's Konings commissaris in deze provincie, de heerFock, de adjudant-generaal Ver- spijck, en de ministers van justitie en buitenlandsche zaken. De beer Ameshoff, president van de Nederl Rijnspoorwegmaatschap pij begeleidde den koninklijken trein. Een talrijke menigte begroette H. H. M. M. en bet Prinsesje buiten het station. In een beden uitgegeven politie blad is gesignaleerd: Henri Leon, kantoorbediende bij Groot Raphael, effectenhandelaar te Amsterdam leeftijd 32 jaren, gestalte klein en tenger, baar zwart en in het mid den gescheiden, baard en knevel zwart en ineenloopend, oogen don ker. mond groot, neus gebogen; is met zorg gekleed; draagt vermoe delijk eene diamanten dasspeld. Tegen hem is door de arrond.- reebtbank te Amsterdam rechtsin gang met bevel van gevangenne ming verleend, wegens diefstal van ruim tweehonderdduizend gulden. De officier van justitie te Am sterdam verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht. De artillerist te Amsterdam, die voor enkele dagen op een koffiehuis- bediende. pistoolschoten loste en daarna zich zeiven trachtte dood te schieten, wordt in het hospitaal en zijn slachtoffer in bet gasthuis ver pleegd. Beiden nemen in beterschap toe. Te Meppel passeeren. volgens de Meppl. Ct., gebeele huisgezinnen van elders, die trachten te Assen: opgenomen te worden in de kolo nie Veeuhuizen. Vrijdag tan de vo rige week passeerde daar een ge heel gezin, bestaande uit man, vr-uw en 5 kinderen, uit Amsterdam, die met betzelfde doel de reis naar As sen aanvaardden. Tal van reizende armen melden zich dan ook om on dersteuning aan bij bet burgerlijk armbestuur aldaar. Vrijdag kl >m het getal reizende armen, dat zich om hulp bij den secretaris van het armbestuur vervoegde, zelfs tot 92 personen, terwijl den volgenden dag 11 vreemdelingen om onder-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1