BERICHT. 2 e Jaargang. Woensdag 19 November 1884. No. 421. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt üageüjks uitgenamen Zon- en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN: MGEMEFA OVERZICHT. FEUILLETON. De fraai van ien Meteer. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het- Buitenland Compagnie Générale de Publieité Etrangere G. L. DA UBE Co., JOII. F. J ONES. Sucr., Parijs, 31 Lis Faubourg Mont mart re. van 15 regels 25 Cent: iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot -4 uur; op Zon- cn Feestdagen van 13£ tot 4 uur. Kir.demi beneden de. 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen ouder geleide. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op toegang, donateurs "met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde Ie deur. Geopend dagelijks van 10 tot- 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs c~ Toegang vrij. wrtoon van diploma vrijcL I leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van Nederland en meer bijzonder van het Haarkmsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 Ap Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen^ Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk bijzonder van het Haarlomsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 c der stad Haarlem op hel Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur. van 15 October tot 14 April op die dageu van 10- pcr persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen e 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag i Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegreenmarkt) vrij. kerkelijke oudheid, kunst i de Groote Kerk. Dinsdag geschiedenis, vooral Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor ecu geheel jaar tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den lieer ïtandoe, Lange' Veer straat No. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magazijn van den heer van den Haak, ürsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich ahonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach tige» roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. Thans wordt ook door een Ber- lijnsch correspondent der Kölnische Zeitimg gesproken van aanstaande veranderingen in liet Duitsehe ministerie van buitenlandsche zaken. Dit ministerie beeft dezelfde indee ling behouden als die, welke door de verordening van 27 October 1810 aan bet Pruisische ministerie van buitenlandsche zaken werd voorge schreven. Aan het hoofd der zoo genaamde afdeeling I staat nu dr. Naar liet Eranscli VAN XAVIER DE MONTËPIN. Buschdoch deze zoude aangewe zen worden voor een gezantsckaps- post, waarschijnlijk aan het Deen- sche bof. Zoolang de benoeming nog niet door den Keizer is geschied, zijn dit natuurlijk slechts geruchten. Als opvolger van dr. Busch wordt in Berlijn echter algemeen aange wezen graaf Herbert Bismarck, thans Duitsch gezant in 's-Hage. Uit Danzig wordt gemeld, dat in plaats van den heer Rickert, die reeds in de provincie Brandenburg gekozen werd, de Oberbiirgemeister Von Forckenbeck candidaat zal ge steld worden. Behalve daar, moeten nog twee stemmingen voor den Rijksdag plaats hebben in Berlijn, omdat de keeren Richter en Hasen- clever dubbel gekozen zijn. De eerste werd in Hagen, de ander in Breslau gekozen. Aan de Kölnische Zeitimg wordt aangaande de opening der Congo- conferentie bericht, dat Bismarck in zijne openingsrede als liet doel der conferentie beeft aangeduid: bet verkrijgen van vrijen handel en scheepvaart op den Congo, van vrije scheepvaart op den Niger, en het vaststellen van de vormen waaron der eventueele inbezitnemingen op het vaste land van Afrika zullen plaats hebben; verder dat de con ferentie zicli niet met de soeverei- niteitsrechten zal inlaten. De En- gelscke gevolmachtigde, sir Edward Malet. zeide dat Engeland bet pki- lanthropiscb streven van Bismarck toejuicht, doch één voorbehoud maakt aangaande den Niger. Enge land verwacht ook, dat de nakoming der genoemde beginselen niet aan eene internationale commissie zal worden opgedragen daar bet zelf als hoofd- of liever als eenig eigenaar van den Beneden-Congo de nako ming als eigen plicht en eigen recht 49. Mejuffrouw, zeide hij. al les wat u en de uwen in uw vorig en tegenwoordig leven betreft, is mij tot in de geringste bijzonderheden bekend. Bovendien ben ik van veler lei zaken onderricht, die gij nog. niet weet. Hierover wilt gij mij waar schijnlijk spreken? Geduld wat, mejuffrouw, laat ik op mijn manier u alles ophelde ren, en dring mij niet tot spoed an. Het zij zoo. Gij bemint burggraaf Lucien de Villedieu, vervolgde de grijs aard. Mijnbeerriep Jeanne toor nig uit, terwijl zij bloosde want haar eergevoel was evenzeer aange tast als haar verontwaardiging op gewekt, toen zij door zulk een mond het geheim harer liefde hoorde ont wijden. Ik heb u reeds verzocht mij niet in de rede te vallen, her nam bet zonderlinge personage. Toen voer hij voort: Gij be mint hem en het bewijs daarvan is, dat gij gisteravond uw geheel ver mogen wildet opofferen, zooals gij- zelf zeidet, om het huwelijk tus- seken Lucien de Villedieu en Made leine de Vezay te verhinderen, Hoe weet gij dat? vroeg Jeanne met stomme verbazing. Ik weet het, dat is genoeg. De woorden, die gij daar aan haalt, heb ik in bet bijzijn van slechts één persoon uitgesproken. Deze heeft mij dus verraden! beschouwt. De tweede zitting der conferentie beeft hedenmiddag plaats. De Engelscbe politiemacht, uit 580 man bestaande, die naar Skye werd gezonden om de crofters tot rust te brengen, is daar aangekomen. Zaterdag hielden dezen een verga dering in Mig, waar slechts 200 personen tegenwoordig waren De president stelde voor om geen te genstand aan de Engelsche politie macht te bieden, en er werd eene motie aangenomen, waarbij ver klaard werd dat iedere beschuldigde bereid was zich aan den arm der justitie over te geven, ten einde alzoo de onnoodig geachte expeditie te sparen, die alleen diende om het volk van het district nog meer te verbitteren. Men denkt dat nu de expeditie naar Mig zich zal bege ven, om de noodige arrestaties te bewerkstelligen, waartoe besloten was. De John Bright-club te Padding- ton nam Zaterdag in eene zeer tal rijke vergadering eene motie aan, waarin de levendigste sympathie werd uitgedrukt voor deSkve-cro/- ters, en het leedwezen, dat de re geering bad gemeend, met gewapen de band hare rechtmatige eiscken te moeten beantwoorden. Zondag zijn in Parijs 44 cholera gevallen met doodelijken afloop, waarvan 11 in de stad en 33 inde hospitalen, voorgekomen. Gisteren bedroeg dat cijfer, sedert eergistermiddemacht tot gisteren middag: 4 voor de hospitalen en geen enkel voor de stad. De heer Granville verklaarde in het Engelscbe Hoogerkuis dat be richten, aangaande gewelddadighe den in Macedonië, door de consuls Denk aan geen verraad; hierin zoudt gij mistasten. Ik heb alge-f luisterd. Mijn ooren hebben woorden i opgevangen, die niet voor hen be- i stemd waren. Dat is alles. Mejuffrouw Caillouët had zich reeds in bet onvermijdelijke geschikt. I Wat ik gisterenavond gezegd! heb. herbaal ik heden, antwoord- 1 de zij. Gij wilt dus bet huwelijk van mijnheer de Villedieu met mejuf frouw de Vezay tegen eiken prijs verhinderen. Ja, tegen eiken prijs. Wat zoudt gij aan hem geven, die dit bewerkte? Een vermogen. Dat zijn beloften, die u tot niets bepaalds verbinden. Er wordt.' niet eens zooveel geëischt. Hoeveel wordt er gevorderd? Voor een som van tienduizend franks zalmen u bet geheim uitle-j veren, waardoor dit huwelijk onmo- niet zijn bevestigd. Integendeel de toestand in Macedonië is beter dan hij sedert eenigen tijd was; de roo- vers doen zich werkelijk minder gelden. De kassier en twee beambten van de Fransclie maatschappij die de mijnen van Laurium in Attika ex ploiteert, zijn in de omstreken van Keratera door roovers aangevallen en vermoord. De kas, die 100.000 francs bevatte, is daarna geplunderd. De Grieksche regeeringbeeft krach tige maatregelen bevolen tot ont dekking der moordenaars. De nieuwe onder-koning van Britsch-Indië, lord Dufferin, die naar zijn land vertrokken is, heeft den door ziju boek over Rusland bekend geworden journalist Mac kenzie Wallace, als zijn particulieren secretaris medegenomen. De afge treden onder-koning, lord Ripoff, is op de terugreis. Het zal loi'd Dufferin zeker moeite kosten om den verkeerden indruk van zijnen voorganger weg te nemen, die den Indischen raad niet met, kooge ach ting behandelde en zich geheel tot de Anglo-Iudiërs gewend had. Aan de Times wordt uit Shanghai van Zondag geseind: Twintig- k dertigduizend Chineeselie soldaten zijn de vorige maand de Yang-Tse zuidwaarts, in de nabijheid van het meer Payanni, overgetrokken. Het proces der schuldkas tegen de Egyptische regeering is uitge steld tot den 25sten dezer maand. De advocaat der regeering vroeg eene verdaging van vier weken, en verklaarde dat dan de toestand der Egyptische financiën waarschijulijk geheel geregeld zal zijn. gelijk gemaakt wordt. Voor tienduizend franks? Ja. Daar liggen ze, sprak zij, terwijl zij zich naar een rozenhouten sekretaire begaf en een lade open trok, die met goud en papierengeld was gevuld. Ik betaal oogenblikkelijk het gevraagde uit, als men mij kan be wijzen, dat het geheim zulk een som waard is! Bij het aanschouwen van al dat goud, helderden de doffe blikken des grijsaards eensklaps op, en schoot een straal van hebzucht uit zijn starre oogballen. Ziedaar het geheim, of liever de geheimen, want het zijn er twee, zeide hij. Ik lever deze vooraf reeds uit, doch de bewijzen ver schaf ik u alleen tegen gereede be taling. Ik weet niet welk onbestemd ge voel Jeanne op dit oogenblik in- De offlcieele instruction voor de zending van Sir Charles Warren naar Zuid-Afrika zijn gister mor gen uitgegeven. Sir Charles War ren zegt in zijn memorandum, dat het doel der expeditie is, de vrij buiters uit Becbuanaland te verdrij ven, de inboorlingen daar weder te vestigen, de noodzakelijke maatre gelen te nemen om verdere roove- rijen te voorkomen, en bet land bezet te houden tot de verdere be stemming bekend is. De vrijbuiters, naar hij schrijft, zijn hoofdzakelijk blanken, maar zij hebben de inboor lingen in hun dienst. De bevredi ging moet zich dus vooral tot de inboorlingen uitstrekken en er moet onderhandeld worden over eene ge wapende inlaudscbe politiemacht ge lijk aan die van 1879. Het is noodig de sympathie der ordelievende blan ken te onttrekken aan de vrijbuiters. Sir Charles Warren stelt zich daartoe voor, de Hollandsch spiekende be volking rondom de belangrijkste middelpunten te bezoeken, en hun persoonlijk het doel der expeditie uit te leggen. Deze middelpunten zijn Paarl en Cradocle in den Oranje- Vrijstaat. Hij zou ook den president Brand te Bloemfontein willen be zoeken met wien hij 'zeer goed be vriend is, en ook, als de Transvaal- sclie regeering er geen bezwaar tegen maakt, zijne oude vrienden in bet district Bloemhof tot eene con ferentie willen bijeenroepen. DeBrit- scbe politieke beschouwing is, dat er ruimte is voor allen; de blanke kolonisten moeten zich uitbreiden, maar zij kunnen dat doen op eene wijze die den inboorlingen tot voor deel strekt: Er zijn duizenden bun ders land voor de blanken, maar er i ehoorde geen berooving van inboor lingen plaats te hebben. Het ministerie van koloniën keurt fluisterde, dat zij iets verschrikke lijks zou vernemen. Het bloed joeg met koortsaebtigen gloed door haar aderen, haar hart bonsde. Spreek, spreek dan toch zeide Jeanne kortaf op schorren toon. Ik luister en wacht vol ongeduld. Dit is het eerste geheim, antwoordde de grijsaard, luister aandachtig: Lucien de Villedieu en Madeleine de Vezay zijn broer en zuster. Wat zegt gij daar? stamelde Jeanne. De grijsaard herhaalde den zin. Broeder en zusterprevelde de jonge dame. Ja. Maar dat is onmogelijk! Waarom toch? Ze hebben immers niet dezelfde ouders De kerel met de boeventronie glimlachte op zonderlinge wijs. Gij vergist u, mejuffrouw,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1