BERICHT. 2e Jaargang. Donderdag 20 November 1884. No. 422. WAT NU? FEUILLETON. De fraai van den Keddelieier. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uityensmen Zon- en algsmsane Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicitc Etrangère G. L. BA 'UBE 8f Co,, JOH. F. JONES, Sucr., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van if) tot 4 unr; op Zon- en Feestdagen van 12! tot 4 nur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen vnu 8 tot 12 jnar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum, op het Paviljoen. Ingang Rreefeijde 2e denr. Geopend dagelijki van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegaDg, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Muteim van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingaug üreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke ondtriril» kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Hnarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcndc toegangskaarten voor een geheel jaar l gulden. Museum der stad, Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 unr. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheol niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. leylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag cii Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in het Magazijn van den heer Randoe. Lange Veer straat No. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magazijn van den heer van den Haak, Ursu- lasteeg 6. alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach tige n roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. Een gewichtige gebeurtenis heeft in de af^eloopen week in ons vader land plaats gehad, een feit van zoo groot belang, dat de gevolgen daar van nog* op ,rerre na niet te voorzien zijn. Evenals in België, op den lOen Juni van dit jaar, de liberale meer derheid in de Kamer in een minder heid veranderd is, zoo is ook hier te lande hij de herkiezing van 11 November het getal liberale Kamer leden van 45 tot 42 geslonken, ter Naar het Eranscb. VAN X AVI ER DE MONTÉPIN. wijl de anti-liberale meerderheid nu over 44 stemmen te beschikken heeft. Aan de liberale partij, die reeds zoo veel jaren het bestuur des lands öf geheel in handen had óf althans, zooals nog in den laatsten tijd het geval was, daarop den meesten in vloed uitoefende is een zware slag toegebracht, waarvan zij zich in de eerste jaren moeilijk zal herstellen. Reeds geruimen tijd was het te voor zien, dat de zaken zoo ver zouden komen, want aan den eenen kant hadden de katholieken en de anti- re volutionuairen dezelfde leus: «Weg met de gehate schoolwet», en gingen dus op verschillende plaatsen hand aan hand-om de liberale meerderheid te doen vallen, terwijl van den an deren kant de liberalen door hun machteloosheid om met een meer derheid te regeeren en door het aan houdend gekibbel in eigen boezem hun eigen glazen ingegooid hadden. Fel is de strijd geweest bij de laatste herstemming, en zeker mogen de liberalen zich nog geluk wenschen, dat het getal afgevaardigden voor hun partij niet nog meer verminderd as, want de verbonden strijdg-enooten, anti-revolntionnairen, katholieken en conservatieven hadden er op gehoopt een meerderheid van minstens 4 stemmen te krijgen, welke hoop ijdel gebleken is. Zelfs staat het te bezien, of zij hun meerderheid van 2 stem men zullen behouder., want nog maals zal er in 2 districten gekozen moeten worden. De heer van Berckel, katholiek, is voor Delft en voor Al- meloo tot Kamerlid benoemd, terwijl de heer Keuchenius, anti-revolution- nair esi de bekende bestrijder der vaccine, te Gorkum en evenzoo te Middelburg gekozen is, en dus ko men er weer twee plaatsen in de Kamer open, waarvoor opnieuw zal gestreden worden. Kunnen de liberalen éen der twee zetels bemachtigen, dan staan de partijen in de Kamer tegenover elk ander met 43 tegen 43 stemmen, en dus schijnbaar in gelijke getalsterkte. Hierbij moet evenwel opgemerkt worden, dat de liberalen in dat ge val meer innerlijke kracht zullen hebben dan hun tegenstanders, want de zoogenaamde fractie Kappeyne, die de liberale krachten versnipperde, is grootendeels uit de Kamer ge bannen, zoodat die partij nu een tamelijk aaneengesloten strijdbende vormt; goed georganiseerd en met hetzelfde doel voor oogen. De anti liberale partij echter, al behoudt zij de 2 stemmen meerderheid, bestaat uit te ongelijke bestanddeelen, want hoewel de katholieken, anti-revolu- tionnairen en conservatieven zullen samengaan, waar het de omwerking van de schoolwet naar hun inzich ten geldt, zullen zij in de meeste ge vallen eer lijnrecht tegenover elkan- staan, dan samenwerken tot een ge meenschappelijk doel, en daardoor is het te voorzien, dat, wanneer voor hen: «Alle hens op dek», geroepen wordter wel eens achterwege zullen blijven om te stemmen. In ieder geval, de meerderheid in de Kamer is «om»; de liberalen zijn niet langer meester van hec schip van staat en ofschoon zij, we gens hun ijver bij de stembus aan •den dag gelegd, kunnen zeggen: «Tout est perdu, fors l'honneur!» Alles verloren, behalve de eer), is de naaste toekomst hunner niet meer. Toch is ook de meerderheid der anti-liberale partijgesteld dat die zoo blijft en dat al de leden immer samengaan, van dien aard, dat er niets mee valt aantevangen, want er behoeven slechts een paar leden ziek te zijn of door familieomstan digheden verhinderd te wezen om te komen en de meerderheid, is voor die zitting althans, weer gelijk nul. Het blijkt ook nu weer, dat «wie het laatst lacht, het best lacht» en dat is in dit geval Minister Heems kerk met zijn ambtgenooten. De liberalen hadden zich te vroeg blij gemaakt met de uitwerping van Tack en consorten; anti-liberalen rekenden te veelopeennoggrootere meerderheid en nu ten slotte zal alles wel tamelijk bij het oude blij ven: Heemskerk zal blijven, wie hij is en gelijk vroeger trachten door te schipperen tusscheu de twee par tijen. Wat nu? vragen we nog- eens, want het geldt hier de toekomst van ons land. De voornaamste bla den der tegenwoordige meerderheid laten er zich nog weinig over uit, en zullen zich wel eens goed bedenken, alvorens hun programma op te ma ken Hiervan kan men zeker zijn, dat geen wetten of verordeningen, in het leven geroepen zullen worden, zooals thans in België zijn ingevoerd: daarvoor zijn alle Nederlanders te gematigd en te bezadigd, zoodat zij niet tot uitersten zullen overslaan; ook is de meerderheid daartoe te gering; daarenboven bestaat de Eerste Kamer nog uit te veel libe rale elementen, dan dat zij de krasse wetten naar het voorschrift van Kuy- per zou goedkeuren. Toch zal er iets gedaan worden; de nieuwe Kamer staat, behalve voor het voorstel tot gedeeltelijke Grondwetsherziening omtrent artikel 198, ook voor het behandelen der begrooting over het aanstaande jaar en zeker zal er op de geldendie er op voorkomen, heei wat afgedongen worden en wel in de eerste plaats op al datgene, wat voor bezuiniging vatbaar is. Voor weeldeartikelen, als electriscbe verlichting voor de prachtige ge 50. Welk een eerloosheid! sta melde Jeanne vol schrik en afgrij zen, en mijn vader zou aan zulk een laaghartigèn moord medeplichtig j zijn geweest! Ik zeg u nogmaals, dat uw vader de verknochte dienaar van graaf de Vezay was. Hij gehoor zaamde zijn meester en deed niet meer dan zijn plicht. De burggraaf viel onmiddellijk dood ter a^rde. Maar op het gerucht der worste ling verscheen de gravin dood van schrik, bijna waanzinnig van ont steltenis. Zij had haar kamer ver laten en zag op de plaats des on- heils het lijk van haar vennoorden minnaar. Als door den donder ge troffen zonk zij ineen. De Vezav droeg haar naar haar kamer en legde haar op het bed neder. Een uur later schonk zij aan Madeleine het leven. Een uur na de bevalling stierf zij. Men moest echter het lijk, dat tegen de misdadigers getuigde, uit den weg ruimen. Uw rader en de graaf kwamen op het denkbeeld, om het in den grafkelder van het kasteel de Vezay bij te zetten. Dien goeden inval brachten zij terstond ten uitvoer. Zij lichtten een graf steen op en de Villedieu's lijk lag weldra naast een looden kist uit gestrekt. Juist wilden de nachtelijke booswichten den zwaren steen weer op het lijk laten vallen, toen plot seling een onopgehelderd geluid hen verschrikte. Zij vloden heen zonder zich verder om den steen en het graf te bekommeren. Uw vader sloot de twee deuren van den onderaard-Frankrijk moest verlaten. Caillouët schen gang en ontving het bevel om de sleutels in de Loire te wer pen. De graaf ging weder tot zijn vrouw om haar sterven bij te wonen. Uw vader volgde hem, om, indien hevelen in te winnen. Op de plek waar de Villedieu doode- lijk getroffen was neergestort, vond uw vader een portefeuille, die hij bij zich stak, met het voornemen, om later den inhoud er van te onder zoeken. Den volgenden dag liet de Vezay hem bij zich ontbieden. De •temde toe. Hij vertrok nog den zelfden dag, zonder evenwel zijn vrouw mee te nemen, jegens wie hij reden tot klagen meende te heb ben en die op het punt stond u ter wereld te brengen. Hij had de sleu tels der grafkelders bij zich gehou den, alsmede de portefeuille, die uit de Villedieu's zak was gevallen. Deze portefeuille bevatte de brieven, die de gravin aan haar minnaar had geschreven. Deze brieven leverden het onoinstootelijk bewiis van de vangenis te Bredawaarover we reeds vroeger gesproken hebben, zal bepaald geen geld toegestaan worden en dat zal niemand betreu ren, die gaarne wil, dat gevange nen tot inkeer zullen komen. Ook het onderwijs zal de vuurproef moe ten doorstaan en menige post zal den belastingschuldigen op een aan merkelijk lagere som komen en hiervoor zullen wij de nieuwe meer derheid hartelijk dank weten, als althans het algemeen belang door de vermindering der begrooting geen schade lijdt. Daarentegen zal voor zeker het eerste werk der anti-libe rale partij zijn, voor hun scholen mildere bepalingen in de wet in te voegenmisschien zullen zij eerlang met een nieuw subsidievoorstel voor den dag komen en alzoo trachten, naargelang van het aantal kin deren, dat er onderwezen wordt, ook een tegemoetkoming in de kos ten te erlangen, wat niet meer dan billijk is, als zij voor de degelijkheid van hun onderwijs kunnen instaan. Zeker is het, dat het vroeger ver worpen voorstel-Mackay, tot wijzi ging van de schoolwet van 1878, opnieuw ter tafel zal gebracht wor den en dat de lasten van het onder wijs door de aanneming daarvan aanmerkelijk verminderen zullen, tot groote vreugde gewis van bijna alle plattelaudsgemeentebesturendie hetzij uit onmacht, hetzij uit onwil, het nog maar niet eens kunnen wor den met de uitvoering dier wet. Ove rigens, wanneer de nieuwe meer derheid wil, kau zij bet den Minis ters in het uitoefenen van het be- •tuur tamelijk lastig maken, en bij onwil om met de Regeering samen te gaan, den val van dit Ministerie bewerken. Hoe het ook zij, wij hopen, dat de overwinnaars van de zegepraal graaf had begrepen dat de aanwe- onechtheid van het kind der gravin, zigheid van zijn handlanger hem Uw vader bewaarde deze brieven, gedurende zijn geheele leven tot I Wat er van hem in deze twintig wroeging zou verstrekken en wilde jaar geworden is, weet ik niet. Nu zich derhalve van hem ontslaan. Hij drie maanden geleden hebben wij bood den koddebeier een wissel aan i elkander in het hospitaal ontmoet, ter waarde van twintigduizend franks j In het hospitaalriep Jeanne bij zijn bankier Télo Kerven, te f met smartelijken kreet uit, mijn Nantes, op zicht betaalbaar, maar j vader in het hospitaal stelde daarbij tegelijk de voorwaarde Ja, mejuffrouw, ik zeg u hoe al- dat uw vader op staanden voet ies zich heeft toegedragen. Hij vatte vriendschap voor mij op en schonk mij zijn vertrouwen, hij vertelde mij wat ik u verhaald heb en toen hij lag te zieltogen overhandigde hij mij de portefeuille en de twee sleutels ouder het uiten der woorden: Ga naar mijn dorp; wanneer het kind van mijn vrouw nog leeft en arm is maak haar dan uit mijn naam met dit geheim bekend, 'dat schatten waard is, eu dat graaf de Vezay tot eiken prijs zou willen bezitten. Als mijn kind integendeel fortuin ge maakt en dus niets noodig heeft, werp dan de portefeuille in liet vuur eu de sleutels in de rivier. Hier zijn vijf en twintig muis d'or, die ik achterhield oiu er mij, indien ik mocht herstellen, van te bedienen. Ik gevoel nu echter, dat ik het niet lang meer zal maken, neem ze dus aan voor de moeite, die ik je ver oorzaak. Een half uur later was Caillouët gestorven. Gestorvenstamelde het

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1