\i.w.iih;n overzicht. biwenlam». een matig gebruik zullen maken;! wel hebben zij het recht, de zoo lang reeds erkende grieven, die zij hadden, te herstellen; maar overi gens mogen zij gedenken, dat te genover rechten ook plichten staan en dat het in de eerste plaats hun voortdurende zorg moet zijn de be langen van het vaderland te behar tigen, wat voornamelijk kan ge schieden, door vrede in rust binnens lands te bewaren en door wijs beleid gepaard aan omzichtigheid al datgene te doen of te laten, wat eer en ge weten hun voorschrijven. Zij het dan aan de gezamelijke meerder heid van anti-revolutionnairen, katholieken en conservatieven ge geven, datgene tot stand te brengen, waartoe het liberaal bestuur mach teloos was, het evenwicht te her stellen in de ontvangsten en de uitgaven van ons landopdat niet langer jaarlijks een tekort van verscheidene miljoenen moet ge constateerd warden. Met den harte lijke n wensch, dat veel goeds in de eerste jaren tot stand moge komen, en het heil van ons dierbaar vader land door de verandering van de meerderheid er niet onder moge lijden, maar integendeel er door winne, besluiten wij deze eenvou dige beschouwing over den politie- ken toestand des dags. Sw. Gisteren had in België de ver kiezing plaats te Philippeville, welks vertegenwoordigerprins Caraman Chimay, tengevolge van zijne be noeming tot minister vanbuitenland- sche zaken, zijn mandaat ter beschik king der kiezers had moeten stellen. Prins Caraman-Chimay is met eene meerderheid van 17 stemmen ver kozen. De heer Shaw Lefèvre zal bij zijn benoeming tot postmeester-generaal van Engeland in het Kabinet op genomen worden. Naar de Standard verneemt zal dit geschieden, omdat de heer Shaw zich zeer interesseert voor de redistribution billen den heer Gladstone in het doorzetten van dit ontwerp behulpzaam kan zijn. Thans wordt officieel bericht, dat de heer Shaw Lefèvre in de plaats van den heer Fawceit is benoemd tot minister van posterijen. Sir Tho mas Brassey is benoemd tot secre taris der admiraliteit, ter vervanging van den heer Campbell Bannerman, die secretaris voor Ierland is ge- worden. De Standard verneemt dat de En- gelsche regeering besloten heeft om aan het parlement de goedkeuring te vragen van eenige voorstellen, die betrekking hebben op de zeemacht en van eenige beteekenis zijn. De regeering zal namelijk, bij de uitga ven voor de kolenstations, voorstel len om verscheidene zwaargewa pende kruisers te doen bouwen, en ook een groot aantal torpedo-booten en andere schepen, die voor de haven verdediging zullen kunnen worden gebruikt. De groote uitgaven, die hiermede gepaard gaan, zullen niet in eens worden besteed, maar verdeeld wor den over een reeks van jaren, gelijk het geval geweest is met de ver sterkingen. Naar aan de Kölnische Zeitung bericht wordtzal de Duitsche keizer morgen de zitting van den meisje met het gelaat in beide han den verborgen, is mijn vader dood? Een oogenblik later hernam de grijsaard: Volgens het verlan gen van mijn lijdensmakker ben ik hier gekomen. Het toeval heeft mij terstond tot u gevoerd. Ik heb ver nomen, dat gij rijk maar ongelukkig waart. Het geheim van uw vader kon uw maatschappelijken toestand wijzigen. Ik heb het 'u niet gege ven; gij zoudt van mij geen ge schenk hebben aangenomen. Ik heb het u verkocht, en wij hebben bei den een goeden koop gedaan. Dit zijn de sleutels der grafkelders. Men zal in een geopende tombe het lijk van de Villedieu vinden, waardoor de moord, door de Vezay gepleegd, bewezen wordt. Wat deze brieven betreft, lees ze mejuffrouw en gij zult zien, dat ik u uw geld niet ontsteel. De grijsaard had dit vreemdsoor tige verhaal voleindigd, waarin logen Lijksdag in persoon openen. De grijsaard is eergisteren naar Letz- liugen vertrokken ter jacht, met den kroonprins, prins August van Wür- temberg, den erfgroothertog en prins Ludwig van Baden, benevens vier ministers. Het aftreden van den heer Cazot, president van het hof van Cassatie in Frankrijk, maakt veel sensatie, De iniiiisterïeele bladen prijzen zijne eerlijkheid, zijn plichtbesef; de Ré- publique zegt, dat hij «weder een dienst bewezen heeft aan de zaak voor welke hij sinds lang alle offers overhad»; de Paris spreekt van «aan doenlijke belangeloosheid». ligaro lacht er om dat deze bla den Cazot als een slachtoffer be schouwen, en betwijfelt het, of de rechtbank ook zoo zal oordeelen. Het Journal des Débats wenscht den heer Cazot geluk met zijn besluit, maar doet opmerken dat in April 1883, toen de regeering den heer Cazot tot president van het hof van cassatie benoemde, de Compagnie d'Alais au Rhöne reeds in zeer be- narden toestand was en men dit wist, zoodat de regeering destijds door hem te benoemen buitengewoon ondoordacht handelde hetgeen haar thans wel berouwen zal. Dinsdag zijn te Parijs 36 cholera gevallen, waarvan 11 in de stad en 25 in de hospitalen, voorgekomen. Sedert eergisternacht tot gister middag bedroeg het cijfer voor de stad 5 en voor de hospitalen 15, te zamen 20. Gisteren hebben, tot zes uur des avonds, 30 cholera-sterfgevallen plaats gehad. Even snel als met het verschij nen der cholera te Parijs de paniek gekomen was, even snel is met het afnemen der ziekte de gerustheid teruggekeerd, zoodat bijv. de hotels over de geheele week een aantal van 26,624 aangekomen en 26,861 vertrokken reizigers aanwijzen, een niet noemenswaard verschil. In het oudemannenhuis van de Petites soeurs des pauvres zijn nu 60 verpleegden gestorven, een vierde der bevolking; de epidemie is er thans geweken, nog slechts 6 der verpleegden zijn onder behandeling benevens een paar der zusters. Het rapport van dr. Bertillon doet op merken, dat behalve dit gesticht alleen zeer vuile, oude, laag lig gende straten zijn bezocht; Mont- martre zelfs, dat een kerkhof, een opeenhooping van voddenrapershut ten en een slechten bodem heeft, is door zijn hooge ligging vrijgebleven. In de militaire hospitalen zijn 90 gevallen voorgekomen, waarvan 8 met doodelijken afloop. Naar aanleiding van een artikel in den Mot d'Ordre van Dinsdag heeft de heer Edward Lebey, de direc teur der Agence Havaszijne getui gen gezonden aan den heer Saissy, den schrijver van dit artikel. Het duel had gisteren plaats. Bij de eerste reprise kreeg Saissy door een degen stoot een schram aan den rechter arm. Het gevecht werd voortgezet, en bij de vierde reprise ontving Saissy eene vrij diepe wonde aan de buitenzijde van het rechter hand gewricht. De Egyptische regeering heeft, op verzoek van den Franschen con sul-generaal Barrère, het uitvoeren van een aantal Krupp-kanonnen, welke aan een Duitscher verkocht en waarheid onafscheidelijk waren saamgevlochten. Jeanne scheurde met koortsachtigen haast het ver schoten lint los, dat de brieven te zamen hield. Zij greep er een van en verslond gretig den inhoud. On getwijfeld was de zin der woorden helder en duidelijk, want het meisje verbleekte en waggelde, alvorens zij ze nog geëindigd had en scheen door eene alles overweldigende aan doening terneergeslagen. Maar zij herstelde zich terstond en las, zonder onderscheid, al de brieven. Broeder en zusterriep zij vervolgens op een onbeschrijfelijk zegevierenden toon. Neem dit goud, voegde zij den grijsaard toe, die haar strak in het aange zicht keek, en wiens doffe oogballen een uitdrukking vertoonden, die men niet met woorden kan weergeven. Het behoort u toe! Als gij nog meer wilt hebben, zal ik u nog waren, belet, op grond dat zij voor China bestemd waren. Twintig dagen geleden keerde een aanzienlijke troepenmacht der op standelingen naar Umderman terug. Gordon zond er twee stoomkauon- neerbooten op af, om hen te be schieten. De opstandelingen beantwoordden dat vuur met Krupp-kanonnen. Een der raderen van Gordon's booten werd daardoor buiten dienst gesteld, zoodat beide booten genood zaakt waren naar Khartoem terug te keeren. De Times ontvangt eene depêche uit Alexandria, van 17 November: De Moedir van Dongola heeft ge telegrafeerd, dat hij een brief van Gordon van 4 November heeft ont vangen, waarin Gordon hem tot brigade-generaal benoemt en er bij voegt dat alles te Khartoem goed gaat. Het rapport, door den heer Leroy uit naam der Tonkin-commissie voor de Fransche Kamer uitgebracht, liet de meeste leden zeer onbe vredigd. Het geeft eene lange histo rische beschouwing, roemt de krijgs bedrijven van Courbet en Millot, raadt het toestaan der credieten aan, spreekt van de toekomst der kolonie, maar bewaart het diepste stilzwij- over al wat men verlangde te weten. Leroy heeft de instructiën van Ferry getrouw opgevolgder wordt niets vermeld b.v. van den loop der on derhandelingen, van aangeboden of gevraagde bemiddeling, van de tijd of de offers die men meent, dat de oorlog nog kosten zal, van het eigen lijk programma of het eigenlijk doel. De oppositie heeft thans een vrucht baar thema voor hare klachten tegen het ministerie. Eene dépêche uit Mexico meldt dat het door Engeland gewenschte wetsontwerp tot conversie der schuld zeer impopulair is. Cavalarie-patrouilles doorkruisen de stad, ten einde de rust te be waren. Haarlem, 19 November 1884. Gisteren heeft alhier plaats gehad de verkiezing voor 4 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor de vacatiiren, die met l Jan. e. k. zullen ontstaan door gewone aftre ding van de heeren C. J. Smits, E. J. Westerveld, mr. R. IJ. J. Gal- landat Huet en T. Figee. Er zijn ingeleverd 94 briefjes. Herbenoemd zijn de heeren T. Figee met 84 en E. J. Westerveld met 61 stemmen. Herstemming' moet plaats hebben tusschen de heeren mr. R. H. J. Gallandat Huet met 46, C. J. Smits met 44, J. J. Beijnes met 41 en H. T. Peltenburg met 25 stemmen. Naar het H.blad verneemt, heeft H. K. IJ. de Groothertogin van Sak- sen-Weimar (Prinses Sophie der Ne derlanden), bij het lezen der aan kondiging van de obligatieleening der Nederl. Indische Landbouw- maatschappij, maatregelen genomen om deze nationale onderneming te steunen. Door Kamerleden der anti revolutionaire partij wordt heden in het «Hotel den Ouden Doelen» te 'sHage een diner gegeven. meer geven. Ga nu heen, maar ver laat dit huis nietik zal u misschien nog nader noodig hebben. De grijsaard antwoordde niet. Hij streek de tienduizend franks op en verliet langzaam de kamer. DE OPDRACHT VAN NICAISE. Nauwelijks had de grijsaard de deur achter zich gesloten toen Jeanne driftig, tot tweemaal toe, riepNi- caise, Nicaise! De marskramer stormde verschrikt de kamer binnen. Hij hield een geweer in de hand. Hier ben ik! juffrouw Jeanne, hier ben ik! riep hij uit, moet ik den roover neervellen? Toen hij vervolgens zag, dat de jonge dame alleen was, hield hij eensklaps op. Op hetzelfde oogen blik kwam Tiennette binnen. Nicaise, zeide mejuffrouw Caillouët gejaagd, laad terstond De Minister van binnenland- sche zalceD heeft aan de Commissa rissen des Konings in de provinciën de volgende aanschrijving gericht: «In aansluiting aan de Regee- rings-maatregelen van geneeskundig Staatstoezicht op de langs de zui delijke grenzen des Rijks aanko mende reizigers, heb ik de eer u te verzoeken, voor zoover dit nog niet mocht zijn geschied, de burgemees ters der gemeenten in uwe provin cie uit te noodigen, op de logemen ten en slaapsteden en de daarin ver toevende reizigers nauwkeurig toe zicht te doen uitoefenen, opdat, waar noodig, bij tijds art. 2 en 3 der wet van 4 December 1872 Staatsblad no. 134) kan worden toegepast. «Ik breng in herinnering, dat bij vorige epidemieën, ook bij de laatste cholera-epidemie, de ziekte herhaalde malen door reizigers werd ingevoerd en slaapsteden brandpunten werden van besmetting». Naar wij vernemen, zal eerst daags een geïllustreerd weekblad verschijnen getiteld: «De Yroolijke Huisvriend», illustratiën en tekst uit vorige jaargangen van het Humo ristisch Album. De prijs per 52 wekelijksche nummers zal f 2 be dragen. De heeren F. C. Bührman, boek- en muziek-uitgever, en Albert Roothaan, muziek-uitgever, beiden te Amsterdam, hebben zich bij uit voerig gemotiveerd adres gewend, tot de leden der Tweede Kamer, om aan te dringen op verwerping van het ontwerp-tractaat met Duitsch- land betreffende de wederkeerige bescherming van het auteurs-recht op werken van letterkunde en kunst. Naar de Amst. verneemt, be hoort tot de vijf plannen voor eene nieuwe Beurs te Amsterdam, welker ontwerpers zullen worden toegelaten tot de nieuwe mededinging in enge- ren kring, het ontwerp van de hee ren Sanders en Berlage, architecten te Amsterdam. Een vermakelijke ontdekking werd naar het Nbl. v. Ned. verhaalt, dezer dageu ten huize van iemand te Am sterdam gedaan. Ofschoon aanvan kelijk door die ontdekking niet zeer gesticht, was de vrouw des huizes toch te verstandig om er niet spoe dig mede om te lachen en gaf zij ons vergunning, om het grappige voorval mede te deelen aan onze lezers, die er zich zeker even kos telijk mede zullen amuseeren als wij. «Maar in 's hemelsnaam geen na men of geen voorletters in de krant!» Nu, dat beloofden wij gaarne, de naam doet er dan ook niet toe. Zie hier wat de zaak is: Mevrouw ging zich tegen den mid dag kleeden om uit te gaan en daar zij bezoeken had af te leggen, trok zij een harer beste japonnen aan. Terwijl zij om haar beursje en eenige verdere kleinigheden te bergen, de hand in den zak steekt, vindt zij in dien zak.... een kwast, zooals de sergeanten aan hun sabel dragen. Eerst begreep zij niet recht wat het was; maar nog minder begreep zij hoe dat ding in haar zak kwam. Mijnheer, die zich gereed maakte om naar de Beurs te gaan, kende het voorwerp terstond en vroeg lachend, of de mode aan de dames voorschrijft voortaan sabels van on derofficieren te dragen. Een verontwaardigde blik van mevrouw was het antwoord. Maar daarmede was het raadsel de mars op de schouders en vertrek. Zendt ge mij weg,mejuffrouw?! riep de marskramer levendig uit. Neen, arme vriend, ik jaag u niet weg, ik zend u alleen ergens heen; ik verzoek u mij een dienst te willen bewijzen. Een dienst? hernam de jonge man wier gezicht nu van vreugde straalde. Gij moet niet een enkelen dienst vragen, juffrouw Jeanne, maar tien, honderd, hoe meer hoe liever. Dank u, mijn vriend, dank u. Waar moet ik naar toe, me juffrouw? Naar het kasteel de Vezay. Naar het kasteel de Vezay?! herhaalde Nicaise. Verwondert u dat? Ochenfin het is i.i orde, ik ga de mars halen en vertrek. En wat zult gij dan doen vroeg Jeanne. Gij zegt mij, dat ik er heen niet opgelost, hoe de sabelkwast van een onderofficier in den zak van een der beste japonnen van mevrouw kon komen. Üaar wordt aan de deur der ka mer geklopt. «Binnen!» Anna, de meid, een aardige deern van even twintig jaar, komt met een boodschap. Nauwe lijks heeft ze echter een blik op de tafel geworpen, waarop mevrouw het corpus delicti heeft neergesme ten, of ze onderdrukt met moeite een gil en bijt zich verlegen op de lip. Daar gaat mijnheer een licht op. «Zeg Anna, heb je al een vrijer?» vraagt hij leukweg. «Gut, nee meheer, hoe zou ik een vrijer hebben?» «Zoo, en wie was dan die onder- omcier, met wien je eergister- avond liep, toen je een avondje had om naar je moeder te gaan?» Anna: (blozend). «O, dat was mijn neef, mijnheer, uit Kampen, die over is met verlof.» Mijnheer: «En heb je lang met je neef gewandeld?» Anna«Wel neen, mijnheer, even een boodschap maar.» Mijnheer: «Een boodschap? Zoo was er geen feest van de onder officieren in de Koningskroon? Anna: «O meheer! Waarom vraagt u het dan als u het al weet.» (Anna doet haar best om brutaal te kijken.) Mijnheer: «Ja, zie je, omdat ik vrees, dat je neef erg verlegen zal zijn om zijn sabelkwast, die losgetornd schijnt te zijnen die jij voor hem in je zak gestoken hebt om hem te bewaren. Hier is hij. Ik zou hem maar gauw terug bezorgen, want anders krijgt de arme jongen er misschien nog moeite mee. Maar eerst moet je me even vertellen, hoe je er toe komt, om dat ding later uit jou zak in den zak van mevrouws japon over te steken? Ook mevrouw ruikt thans lont. Anna kijkt nog een poosje ver legen voor zich en frommelt haar schoot in elkander, tot eindelijk van spijt en schaamte de tranen haar in de oogen springen en schreiend en blozend bekent zij nu, dat zij al zoolang op dat feest in de Konings kroon had gevlast en dat ze er een nieuwe japon voor had laten maken, maar dat de naaister(dat nare mensch! kwam er nog even tusschen door) haar had laten zitten. Ten einde raad, had zij toen een japon van mevrouw voor dien avond geleend; maar zij was er erg voorzichtig mee geweest, mevrouw zou het niet eens bemerkt hebben, als het niet was door «dien mallen kwast van haar neef!» Mijnheer proestte het uit van het lachen en mevrouw zond Anna de kamer uit.... om haar niet te laten zien, dat zij zelve mede lachte. Daar uit een verder onderzoek bleek, dat de «neef» werkelijk een neef was en dat Anna's moeder van de partij in de Koningskroon afwist, liep het voor ditmaal nog al goed af; maar mevrouw neemt zich stellig voor, den sleutel van de kleerkast voortaan bij zich te dragen. Wegens de aanhoudende daling der graanprijzen heeft de Nijmeeg- sche broodfabriek hare prijzen van het roggebrood weder verlaagd, zoo dat dit brood thans kost 71/, cent per kilo. Met 1 December a. s. vervallen op Zon- en feestdagen voor Ierseke de avondpost en de 2e bodeloopen v. v. Breskens-Groede-Nieuwvliet en Breskens-Hoofdplaat. Voor de bewoners van Breskens levert zoo meldt men ons van moet gaan en dat doe ik. Is er dan nog iets anders uit te voeren? Wel zeker. Wat dan? Een brief bezorgen. Geef hem maar hier, mejuf frouw. Ik zal hem schrijven, terwijl gij u gereed maakt. In drie minuten ben ik klaar. Ik maak mijn bretels in orde, fluit Friso, kom weer naar boven, neem uw brief en weg ben ik! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2