BERICHT. 2e Jaargang. Vrijdag 21 November 1884. No. 423. FEUILLETON. Ds fraai van fan KodfaMer. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Generale de Publioité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen taneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefizijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van' diploma vrijen toegang, donateurs'met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang ©loefzijde 'lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met, 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van bet Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. lei/Iers museum in de Damstraat Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, iJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een praeh- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen; terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren is wederom een redacteur van den National nit België ver bannen. Te Rijssel is gisteren een cholera geval met doodelijken afloop voor gekomen. In bet Engelsche Lagerhuis vroeg de beer Marriott naar de kos ten van de booten, die naar den Nijl zijn gezonden. De markies van Har- tington antwoordde hem, dat de oor- Naar liet Eranscli VAN XAVIETt DE MONTÉPIN. 51. Nicaise vloog snel als de wind naar buiten. Tiennette bad baar meesteres gaarne meer gevraagd., maar deze liet baar er den tijd niet toe. Zij zat reeds aan de rozen- bouten sekretaire, waarvan een lade zooveel goud en bankbilletten be vatte. Zij nam een velletje papier en schreef met koortsachtig bevende band de volgende regels: Mijnheer Lucien. In naam van uw eer, in naam van uw toekomstigen gelukstaat, bid ik u geknield, om niet verder spronkelijke kosten van elke Nijl- boot bedroegen 85 pond sterling, en dat bet vervoer van Londen naar Alexandrië 20 en dat van Alexan dre naar Wady Haifa 40 pd. st. kostte. Met andere woordenbet maken en vervoeren van elk dier booten kostte f 1740; dus moet onder de uitgaven voor de problematische Nijl-expeditie, alleen voor de 800 booten, een som gesteld worden van niet minder dan f 1,392,000. Na bet antwoord van den mar kies heeft de beer Marriott gezwe gen; bij en andere leden zullen ech ter stellig de vraag zich gesteld hebbenof een dergelijke som met overleg werd besteed voor booten, die voor een gedeelte reeds buiten dienst werden gesteld door de kracht der watervallen van den Nijl. De gisteren gebonden zitting der Congo-conferentie werd gepresideerd door den staatssecretaris Hatzfeldt, die namens Duitschland een ont werp overlegde, dat bet doel der conferentie nogmaals uiteenzet en de voorstellen inhoudt waarover door de conferentie eene beslissing zal moeten genomen worden. Dit ontwerp werd in banden ge steld van eene commissie, gevormd uit de gedelegeerden van Duitsch land, Frankrijk, Engeland, Vereen. Staten, Spanje, België en Portugal. Die commissie, welke door den Fran- scben gezant, baron De Courcel, wordt gepresideerd, zal vooreerst de grenzen der verschillende streken aan den Congo hebben vast te stel len, en in de tweede plaats de aan spraken der verschillende daar con- curreerende partijen hebben te for muleeren. Aan de commissie zullen technische raadgevers worden toe gevoegd. en buitendien zal zij alle zaakkundigen booren, wier adviezen te gaan alvorens mij aan te boo ren. Ik bezweer u bij mijn ziel, bij de nagedachtenis mijner moe der, bij al wat mij heilig is, bier en namaals, dat uw huwelijk met mejuffrouw Madeleine de Vezay onmogelijk is. Onmogelijk! versta mij wel. Het toeval beeft mij een geheim geopenbaard, dat u en nog meerdere personen betreft, maar bet is een geheim dat men niet aan bet papier kan toevertrouwen. Ik zal bet uzelf mondeling mede- deeleu. Heden 13 September. 10 uur 's morgens, schrijf ik u. Tot den 16en om 10 uur 's avonds, dus ruim drie dagen, zal ik u wachten en mijn buis niet verla ten. Gij moet noodwendig komen. Ik herbaal u, ter wille van uw eer, richt ik mij tot u. Ik zeg u nogmaals, uw huwelijk met do dochter van graaf de Vezay is onmogelijk en zou eerloos zijn. Kom dus mijnbeer Lucien en kom door baar gewenscht worden. De duur van den arbeid der eommissie schat men op zes tot acht dagen. De Berlijnscbe correspondent van de Times beeft vernomen dat Por tugal in 't geheim aan de leden der Congo-conferentie beeft mede gedeeld, dat het in de gegeven om standigheden thans bereid is om bet beginsel van vrijen handel op de ganscbe Congo-rivier aan te nemen, in overeenstemming met den alge- meenen wenseb en de conclusie der mogendheden. Aldus zou de taak der conferentie grootelijks vereen voudigd worden. Het schijnt inder daad, dat men, wat bet eerste punt van bet programma betreft, een voudig beeft goed te keuren. Zoo zouden de eiscben van Portugal op de kust van den Congo stilzwijgend worden toegestaan. Portugal zou derhalve eene wijziging in zijne hou ding hebben gebracht, en toch zijne versterkte positie aan den Congo behouden. De beer Stanley voerde Dinsdag met groot succes bet woord in de Duitsche koloniale vereeniging. De nieuwe Chineescbe gezant te Berlijn is met zijn personeel te Kiel de twee Chineescbe korvetten Thing- Yuen en Chen-Yuen gaan inspec- teeren, en zal een tiental dagen aan boord van een dezer schepen blijven om zich geheel de inriehting te doen verklaren. Twee belangrijke manifestatien worden in Frankrijk voorbereid, eene van beereboeren en landbou wers te Parijs, eene van vrijhande laars te Lyon. De fabrieksarbeiders te Lyon hebben weder vergaderd, en bij die gelegenheid een motie vol bedreigingen tegen bet gemeen tebestuur aangenomen. De internationale muntconferentie spoedig. Zoo gij niet komt, hebt gij aan u bet verschrikkelijkste onheil,waarvoor geen herstel denk baar is te wijten. Dit alles schijnt u zonderling toe, niet waar? Kom en gij zult mii begrijpen. Heb zoolang vertrouwen in de woor den van een arm meisje, dat voor u baar leven zou opofferen. Jeanne Caillouet. Toen Jeanne bet bovenstaande geschreven bad, vouwde zij den brief, stak hem in een enveloppe en drukte er met gloeiende lak baar zegel op dat van ametby gegraveerd was, met baar voorletters J. C. Maar zij zette geen adres op den brief. Toen zij de schrijftafel verliet, kwam Nicaise weder binnen. De venter droeg zijn mars op den rug, eu Friso huppeide onbeschroomd om hem been. Nicaise, zeide Jeanne, ter wijl zij hem de gesloten enveloppe die 25 November a. s. te Parijs zou geopend worden, is op verzoek van Italië uitgesteld, en wel tot den 15en Januari 1885. Dinsdag zijn in Parijs 41, gister voormiddag 4 choleragevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Naar men verneemt, zou Spanje bet gebied tusschen de Oro-rivier en Kaap Blanco West-Afrika) in bezit genomen hebben. Uit Madrid wordtgemelddatstuden ten gisterenavond manifestatiën biel den. Zij trokken de stad door,roepende: «Leve de vrijheid van onderwijs.» Vier werden in hechtenis genomen. Nadat zij door de politie uiteen wa ren gejaagd, nam bet tumult op nieuw een aanvang. De politie, die van haar stokken gebruik maakte, werd door ben be- leedigdwaarna zij zich tot de prefectuur begaven om de uitleve ring te eiscben van hunne kame raden. De prefect antwoordde, dat de rechtbank daarover uitspraak zou doen. In de Hongaarscïie delegaties werden in de laatste twee dagen aangenomen de begrooting voor bet ministerie van buitenlandscbe zaken en de financie-wet. Na de goedkeu ring der begrooting werd een motie van vertrouwen in den minister Kal- noky aangenomen, waartegen alleen de heer Szilazyi bezwaar bad, een bezwaar dat hij aldus formuleerde: «zonder aan de toewijding en aan den ijver van den minister van bui tenlandscbe zaken tekort te doen moet ik verklaren, dat de ophelde ringen van den minister aangaande de buitenlandsche politiek niet in alle opzichten voldoende zijn», en hieraan knoopte hij eenige opmer kingen vast over de verhouding van voorhield, neem dezen brief mede, mijn vriend. Ja, mejuffrouw. Gij moet naar bet kasteel de Vezay gaan. Akkoord, mejuffrouw. Zoo spoedig mogelijk loopen. Wees onbevreesd, ik heb wel korte, maar flinke beenen. Als gij aangekomen zijt, moet gij zonder erg vragen of mijnbeer de Villedieu op bet kasteel is. Ja, mejuffrouw. Krijgt gij een bevestigend ant woord, dan moet gij een middel uit denken om hem te naderen. Ik zal er desvereisebt tien vin den, mejuffrouw. Gij moet hem dezen brief over handigen. Ja, mejuffrouw. Maar versta mij goed, Nicaise, aan hem persoonlijk, bet is van bet uiterst belang, noodzakelijk, dat nie mand, vooral niet juffrouw Made- Hongarije tot Duitschland en tot Rusland, krachtig protesteerend te genover de opvatting als zou Hon garije zich door eene geroelspolitiek tegenover bet laatste rijk laten lei den. Na de aanneming der financi- eele wet bracht de heer Kalnoky een woord van dank aan de gede legeerden namens den keizer en na mens bet ministerie, en werd de zit ting gesloten. Dr Porte beeft naar aan Daily News bericht werd aan de Otto- maniscbe Bank g-evraagd, of zij met behulp eener Maatschappij den aanleg der Turkscke spoorlijnen wil op zich nemen. Dit is weer een nieuw middel, gelijk men ziet, van de Porte om de oplossing der drin gende kwestie nog eenigen tijd te verschuiven. Volgens eene dépêche uit Mexico zou aldaar een groote gisting zijn ontstaan naar aanleiding der con versie van de Engelsche Schuld, welke zeer veel tegenstanders vindt. Een dichte menigte bedekte de straten, onder het roepen van «Dood aan Gonzales!» Hoewel de manifesteerenden on gewapend waren, gaven de soldaten op ben vuur, waardoor velen gedood en gekwetst werden. Dinsdagmiddag, toen de troepen geposteerd waren voor de Kamer, tijdens de debatten over genoemde conversie, hoorde men daar buiten versebeidene schoten lossen, waar door eene groote verwarring ont stond. De president moest de ver gadering verdagen. Een versterkte troepenmacht pa trouilleerde Dinsdagavond door de stratende rust werd echter niet verstoord. leine, ziet, dat gij hem dien over geeft. Ik zal er voor zorgen, mejuf frouw, en gij zult niet zeggen, dat Nicaise onhandig is. Zie gedaan te krijgen, dat mijnbeer Lucien hem in uw tegen woordigheid leest. Dan moet gij vra gen of er antwoord op is. Ja, mejuffrouw. Naar gelang men u zal zeggen, moet gij wachten of bier terstond I terugkeeren. In orde. Als men u echter zegt, dat mijnbeer Lucien niet op bet kas teel is, dan gaat gij naar Villedieu. Ja, mejuffrouw. Keer in geen geval terug zon der mijnbeer Lucien te heb oen ge zien, zonder hem dezen brief te heb ben ter band gesteld, zonder hem gevraagd te hebben al wat ik u zooeven zeide. Is er niets meer van uw ver-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1