POPULAIR mm M BERICHT. FBI ILLETON. De fraai ra la Mieteer. 2 e Jaargang. Zaterdag 22 November 1884. No. 424. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgennmen Znn- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BA VBE Co., J Oil. F. J ONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. HijJcsmusBim van Schilderijen op hot Paviljoen. Geopend op werkdagen vun 10 tot 4 uur; op Zon- cu Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar liebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen ouder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde 2e deur. Geopend dagelijks vnn 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donatenrs en leden der Ncderlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van' diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche 'Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcndc toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Baadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling Tan 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden do 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Ttvlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woomsda" en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange "Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijgauger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische Kamer beeft het bespreken der interpellatie Frère voortgezet. Deze hield weder eene lange rede tegen de politiek der clericalen en verweet hst Kabinet dat bet de Kamers niet bad ont bonden. De ex-minister Jacobs ant woordde mede met eene lange rede, waarin bij de gebeurtenissen der laatste maanden naging; bij ont- zeide aan de liberalen alle loyauteit. Hij las uit de radicale bladen uit Naar liet Eransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 52. Arme juffrouw Jeanne, zeide met spottend medelijden juffrouw Josette, de dikke 40jnrige keuken meid, die er nog goed uitzag. Weet ge wat er verteld wordt? Wat dan? Zij strooien uit, dat zij op den aanstaande van on/.e juffrouw ver slingerd is geraakt, zoodanig dat zij aan niets anders deukt en van niets anders spreekt. Men moet toch al erg dwaas zijn, Nicaise, om zich in te beelden dat men aan baar, de dochter van Caillouët den ex-kod debeier van onzen meester, den burg treksels voor, om de linkerzijde als de kroon bedreigend voor te stellen. Vinnige interruptiën werden van beide zijden gewisseld. Het kwam tot zeer heftige tooneelen. Het is te Philippeville, bij de ver kiezing van prins de Caraman-Chi- may zeer ernstig toegegaan. Volgens de Etoïle Beige beeft de gendarmerie driemalen met de blanke sabel eene charge gemaakt, om de vijandige menigte uit een te jagen voor den cercle catholique, waar zich de prins bevond. Ruiten zijn ingeslageneen gendarme die met zijn revolver dreigde, is van bet paard gesleurd. De studenten van de universiteit te Leuven zijn onder sterk militair ge leide weggebracht. In de troonrede sprak de Keizer van Duitsehland zijne tevreden- beid uit over de steeds vorderende voltooiing der sociale hervorming in overeenstemming met de Keizerlijke boodschap van 1881. Uitbreiding van de verzekering tegen ongelukken en van bet spaarbankwezen werd aan gekondigd. Omtrent de begrooting wijst de troonrede op de noodzake lijkheid van nieuwe bronnen van inkomsten, daar de verbooging van de belasting op beetwortelsuiker door den noodlijdenden toestand der industrie nog zwaarder drukt; zij kondigt voorstellen aan omtrent eene bijdrage van bet Rijk wegens de toetreding van Bremen tot bet Tol verbond en omtrent subsidie aan stoombootmaatschappijen. Tegelijk met deze voorstellen zullen mede- deelingeu omtrent de onder bescher ming des Rijks gestelde nederzet tingen en de onderhandelingen daar omtrent gegeven worden. De' troon-ede maakt ook melding van de in overeenstemming met Frankrijk bijeengeroepen Congo-con- graaf zal ten huwelijk geven. Het is waarlijk al te zot! Juffrouw Josette baalde op def tige wijs eenige malen de schou ders op. Och kom! antwoordde de marskramer, men weet toch nog niet of bet waar is. Hoe? men weet bet niet! Wie zal bet bewijzen? Jan en alle man zegt bet. Maar er zijn zooveel laster tongen in de wereld. Alsof men juffrouw Jeanne niet op baar zwart paard door de velden ziet draven om mr. Lucien te ontmoeten. Praatjes, zeide de mars kramer. Juffrouw Josette was geen kwaad men.-cb. maar zij bad een opvlie gend karakter en kon niets minder dan tegenspraak dulden. Zij zette de banden in de zijden, en wilde zich juist met den mars ferentie; zij ziet in de bereidwillig heid, waarmede bet buitenland aan de uitnoodiging gevolg gegeven beeft, bet bewijs van vriendschap pelijke gezindheid en van vertrou wen op Duitsehland en zijne vrede lievende politiek. De Keizer betuigt zijn vreugde over de bezegeling door de samen komst te Skiernevicz verkregen, van de vriendschap met de monarchen, door traditie, nabuurschap en ver wantschap hem zoo nabijstaande, van Oostenrijk en Rusland; hij houdt bet er voor, dat deze vriendschap voor langen tijd ongestoord verze kerd is, en dankt God voor den daarin gelegen kraebtigen waarborg voor den vrede. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung deelt mede, dat in de Woens dag gehouden zitting der Congo- conferentie de Amerikaanscbe ge volmachtigde te kennen beeft gege ven, dat door de regeering der Unie Stanley tot technisch gedelegeerde is benoemd. Gistermiddag om twee uur beeft in bet paleis van den rijkskanselier de zitting der commissie plaats ge- bad, waarin behalve de reeds vroe ger genoemde staten, ook Nederland vertegenwoordigd was. Woensdag zijn te Parijs 30 cho leragevallen geconstateerd. Sedert Woensdag- middernacht tot gisteren middag kwamen 8 gevallen voor. De ex-prefect Demangeat zal in bet proces wegens laster, hetwelk de ex-prefect André de Trémontels hem op bevel van den minister zal aandoen, door den afgevaardigde Laguerre verdedigd worden. De ongeregeldheden, door de Ma- dridsche studenten bedreven, heb ben bun oorsprong in eene rede, kramer in een duchtige woorden wisseling begeven, maar de jonge knecht kwam toen juist weder inde keuken. Nicaise, zeide bij, de juffrouw wacht u boven op bet zaal tje, kom mede, ik zal u er been- leiden. HET ANTWOORD VAN DEN BURGGRAAF. Het zaaltje op de eerste verdie ping was een boudoir met eenpaarsch- kleurig behangsel en zeer eenvoudig gemeubeld, dat aan de ontvangst zaal belendde. Daar vereenigden zich gewoonlijk de bewoners van bet kasteel, wan neer er geen gasten waren. Op het oogenblik, dat wij den lezer er binnen leidden, zaten er drie personen, graaf de Vezay, Ma deleine en Lucien. Zooals wij reeds vroeger zeiden, was de Vezay haast onkenbaar ge waarmede een republikeinscbgezind professor, een vriend van Castelar, de colleges der universiteit geopend beeft. Deze rede is in den ban ge daan. 's Zondags is er in alle kerken te Madrid tegen gepreekt en bet lezen er van is verboden, naar aan den Temps gemeld wordt. De studenten hebben onmiddellijk geprotesteerd, en den rector verlof gevraagd om een manifestatie ter eere van bun professor, dr. Morayta, te mogen houden. De professor raadde ben dit af; toch beeft de rede een diepen indruk en daardoor den geest van oproer gaande ge maakt, daar men algemeen vreesde dat, zooals de rede luidt, de vrijheid van onderwijs zon worden aan getast. Thans komen weder de volgende Reuter-telegrammen uit Madrid: le telegramGisteren werden ver schillende oproerige kreten aange heven door personen welke zich onder de studenten gemengd hadden vele arrestatiën hadden plaatseene nieuwe woelige manifestatie der stu denten is door de politie uiteen gedreven. De rector beeft de verze kering gegeven, dat de orde niet meer verstoord zal worden. 2e telegr.De gendarmerie en de politie acntervolgden de studenten tot in de Universiteits-lokalen die zij bezetten, waarop de rector zijn ontslag nam. De manifestaties duren voort. Bereden gendarmes jagen de samenscholingen uiteen. De arresta tiën zijn vele. De Diritto meldt dat de beer Mancini, de Italiaanscbe minister van buitenlandscbe zaken, een zeer vriendscbappelijken brief van den sultan van Aoussa beeft ontvangen. De sultan bericht daarin, dat hij twee wegen van Assab naar Choa worden. Hij telde slechts zestig jaar en scheen er wel tachtig. Zijn hooge schouders, zijn hoofd, dat op de borst neerhing, getuigden bijna van de afgeleefdheid des grijsaards. Maar hart en geest waren in dit vroeg tijdig gesloopte lichaam nog helder en friscb gebleven als in de dagen der jeugd. De graaf, in een warmen gewat- teerden jas gewikkeld en op een ge- makkelijken leuningstoel uitgestrekt, scheen te slapen. Zijn gezwollen, jichtig been rustte op een stapel kussens, die voor hem waren ge plaatst. Als scherpe tegenstelling daarmede, vormden Madeleine en Lu cien voor bet venster een jeugdige j en bekoorlijke groep. Wij hebben reeds in een vorig hoofdstuk in vluchtige trekken een schets van Madeleine geleverd. Wij I hebben toen ook gewezen op de fiere I en kloeke schoonheid der jeugdige brunette, die een koninklijk, bijna voor de Italianen beeft doen open stellen. Havas meldt uit Londen van 18 November: Men verzekert dat door lord Gran ville onderhandelingen zijn aange knoopt tot een vreedzame oplossing van bet geschil tusschen Frankrijk en China. Waarschijnlijk zullen deze binnen weinige dagen tot een goed resultaat voeren. Markies Tseng beeft eergisteren en gisteren aan lord Granville twee langdurige be zoeken gebracht; ook de beer Wad- dington is naar bet Foreign Office geweest. Eene dépêche uit Mexico van 20 November, meldt dat de kwestie der schuld Woensdag niet op bet con gres besproken is; de toestand is onveranderd. Diaz verklaarde, dat de onlusten niet van ernstigen aard zijn. Er zijn zelfs geen kiemen eener revolutie in Mexico. BINNENLAND. Haarlem, 21 November 1884. Heden viert de beer P. J. Smit, adjunct-commies ter gemeente-secre tarie alhier, bet feest zijner 25-jarige ambtsvervulling. Bij zijne komst ten raadhuize werd bij ontvangen door den secretaris der gemeente, mr. J. Tielenius Kruijthoff, den ontvanger den beer J. C. Gerlings, en al de ambtenaren ter secretarie. Bij monde van den secretaris werd de jubilaris gelukgewenscht met zijn feest, hem hulde gebracht voor de wijze, waarop bij gedurende 25 jaren getrouw en ijverig zijn plicht bad vervuld en namens al de aanwezigen een sierlijk geschenk aangeboden. In korte, welgekozen woorden be- goddelijk voorkomen bad. Wij heb ben echter eveneens gemeld, dat onder deze streng klassieke schoon heid een engelreine ziel verborgen lag. Madeleine,in een bruinzijden japon gekleed, die de omtrekken van haar maagdelijken bals en de sierlijke lijnen barer volle en lenige gestalte deed uitkomen, hield zich met bor duurwerk onledig. Twee groote spel den met zilveren koppen, zooals Ita liaanscbe vrouwen ze wel dragen, konden ternauwernood de dikke vlechten van bet prachtige hoofd haar tezamenbouden. Op een krukje naast baar zat Lucien en sprak tot baar langzaam op vieienden toon de woorden Dat sedert zesduizend jaar "t Gesprek vormt van elk mueud paar. Soms sloeg Madeleine de lange wimpers op en zag baar minnaar jvan terzijde met zacht kwijnenden

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1