BERICHT. Als het maar mode is! De Wraak van Ai 2e Jaargang, Maandag 24 November 1884, No. 425. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Znn-en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Strang ere G. L. DATJBE Ce., JOH. F. JONES, Stier., Partje, 3liie Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN op het Paviljoen. Geopend op werkdagen ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen ran. 12} tot 4 uur. Kinderen keaeden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur-, op Zon- en Feestdagen van 12} tot 4 uur. Kinderen beaeden de a jaar hebben geen toegang, Hinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfcijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscke Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ep vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vai 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 nnr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jarem worden in het geheel «iet tocgclatei let/Iers museum in de Damstraat.. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vaH 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woeasdag, Donderdag, Vrijdag t Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. kinderen Zaterdag t 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keii- rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den heer Randoe, Lange VeerstraatNo. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den heer van den Haak, tJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen; terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. In de laatste tijden heeft het denkbeeld, dat de menscb van apen afstamt, hoe langer hoe meer ingang gevonden; nu, wat ons betreft, wij gunnen bun, die dit aannemen, de FEUILLETON. Naar het Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 53. Wederom groette Nicaise en kwam in de keuken. Hij bad gaarne ter stond den weg naar Thil-Ch&tel aangenomen. Doch dit was onmo gelijk. Tegen wil en dank moest de marskramer zijn koopwaren weer te voorschijn balen. Waarschijnlijk bad nimmer een koopman minder trek om te verkoopen en met koop- lustiger klanten te doen. Juffrouw Josette en de jongejuffrouwen Toi- non, Mariol, Cathérinette en Msthu- rine, verklaarden eenstemmig, dat Nicaise dien dag dezelfde niet meer van vroeger was, en zij niet wisten eer zich als apen te beschouwen en hebben nog eigenwaarde genoeg om ons voor redelijke schepsels te houden. Toch, indien er iets pleit voor de leer van mannen als Vogt, Darwin en anderen, dan is bet zeker wel de wijze, waarop de menscben trachten zich als apen voor te doen en de woorden naapen, naaperij, aap achtig, die men in ieder Neder- landscb woordenboek vinden kan, duiden maar al te juist aan, hoe en wat sommigen onzer natuurgénoo- ten doen en zijn. Het schijnt, dat de zucht tot navolging, ieder onzer eigen, zieb niet alleen openbaart in het handelen naar bet goede voorbeeld ons door anderen gegeven, maar dat bij voorkeur bet verkeerde en be spottelijke ons bijzonder aantrekke lijk ter navolging voorkomt Wanneer men in bet dagelijkscb leven rond zich ziet, ontwaart men telkens dat aapachtige in den menscb; telkens meent men groote en kleine apen voor zich te zien en in letter lijken zin komt ieder oogenblik de aap uit den mouw kijken. Die zucht om zoo in alles anderen na te doen, komt vooral voor in het opvolgen van de grillen der mode! Wat is mode? zouden we kunnen vragen, en ons antwoord zou luiden: De gril ligste en machtigste vorstin, die ge biedt over alles, wat zich in de vijf werelddeelen beschaafd en voornaam wil beeten. De mode is de nooit te bevredigen gebiedster, wier wil dade lijk uitgevoerd wordt; maar die, naarmate zij meer gehoorzaamd wordt, ook strenger regeert. Of kan men wel iets zonderlingers en grilli- gers bedenken dan de wetten, die zij geeft! Wat vandaag mooi heet, was gisteren leelijk en krijgt na weinige maanden den naam van ouderwetsch en afschuwelijk; tien jaar later beet bet opnieuw mooi, en waar zijn gewone vriendelijkheid en beleefde manieren gebleven wa ren. Ten slotte eindigden ook de aankoopen dezer achtenswaardige personen. Nicaise kon zijn mars weer op den rug zetten en zich naar Thil-Ch&tel begeven, waar bij, zoo als wij weten, met smartelijk onge duld verwacht werd. Toen bij de keuken van bet kas teel de Yezay verliet, zat de simpele nog altijd stom en roerloos onder den schoorsteenmantel ineengehurkt. Jeanne bad den folterenden angst der onzekerheid geen weerstand kun nen bieden. Ougeveer ter halver wege ontmoette haar de marskra mer. Zij was op het mos ondereen grooten boom gaan zitten, om van verre Nicaise te zien aankomen. Zoodra zij hem gewaar werd snelde zij hem te gemoet. Welnu, Nicaise, hebt gij hem aangetroffen? riep zij uit. Ja, juffrouw Jeanne. wee hem of haar, die zich tegen die uitspraken verzet! Ja zelfs blijft het daar niet bij; als de mode bet in bet hoofd krijgt, ons arme stervelin gen te pijnigen, dadelijk vaardigt zij een paar wetten uit, waarran arti kel 1 luidt: Alle heeren en dames zullen zich zulke nauwe laarzen en laarsjes aanschaffen, dat zij dag en nacht geplaagd worden door lik doorns, terwijl de bakken zoo hoog en smal moeten gemaakt zijn, dat de dragers en draagsters ieder oogen blik gevaar kunnen loopen uit te glijden en zich bals, armen en bee- nen te breken. Art. 2. Iedere vrouw, die zich in houding, manieren en kleeding als een dame gedraagt, behoort zich zoodanig door middel van corsetten te rijgen, dat baar middeltje smaller is dan dat van Sarah Bernard, magerder gedachtenis 1 Art. 3, wezenlijk uit de nieuwste wet door de mode voorgeschreven: Iedere dame uit den aanzienlijken stand zal om bet te doen voorkomen, dat zij door de pokken geschonden is, zich door een pijnlijke operatie zoogenaamde kunstpokputjes in bet gelaat doen aanbrengen. Weldra kan men dan ook verwachten, dat onze deftige Europeescbe heeren en dames, zoo als de Roodhuiden van Amerika, ziek bet gelaat, de borst en armen met scherpe messen zullen tatoueeren en, »m de indrukken blijvend te maken, eenig bijtend vocht in de wonden zullen gieten. Ook zullen binnenkort voorschriften gegeven worden, dat alle meisjes, zoodra zij den leeftijd van vier jaar bereikt heb ben, koperen schoentjes aan den voet krijgen en die nimmer meer mogen uittrekken. We zien dus, dat de mode groote macht uitoefent en gebiedt met een willekeur, als nooit in het hoofd van een Sultan van Turkije of eenig Aziatisch despoot is opge- Hebt gij hem gesproken? Ja, juffrouw Jeanne. Heeft hij mijn brief gelezen? Ja, juffrouw Jeanne. Heeft hij u met een boodschap voor mij belast? Ja, juffrouw Jeanne, en ziehier zijn eigen woorden, dien bij mij ver zocht aan u over te brengen Zeg aan de jonge dame, die u zendt, dat zij binnen drie dagen een ant woord zal ontvangen. Niets meer? Volstrekt niets. Drie dagen! fluisterde het meisje, mijn Hemel, wat een eeuwige tijd! Vervolgens ondervroeg zij Nicaise, die tot in de geringste bijzonderhe den alles moest verhalen, wat hij op het kasteel de Vezay gezien en gehoord had. De brave marskramer stelde het zich tot plicht om zoo wijdloopig mogelijk te antwoorden en onbewust reet bij meermalen komen. Naar baar grillen geeft zij haren onderdanen een bespottelijk of wel een onfatsoenlijk voorkomen; zij stelt hen aan verkoudheid bloot of doet hen onder een berg van kleeren bezwijken; zij maakt hen mager of gezet, lang of kort en geeft hun, al naar zij voorschrijft, een blozende of wel een bleeke gelaats kleur! Als er een wet door eenig vorst uitgevaardigd wordt, dan zijn de ministers gewoonlijk de ontwer pers daarvan en deze zijn tevens met de uitvoering belast. Ook de mode houdt er als ge biedster der wereld baar ministers op na, maar bij voorkeur bedient zij zich van vrouwelijke waardig heidsbekleders, die hare wetten op maken en uitvoeren. Ook heeft zij een vaste woonplaats uitgekozen, vanwaar zij de wereld bestiert en het moderne Babyion, het ijdele en lichtzinnige maar toch bevallige Parijsis haar eenige residentie. Voorbeen waren bet de dames uit de aanzienlijkste Parijsche krin gen, die den toon aangaven in klee ding en anderen tooi. De ex-keizerin Eugénie bad nog voor weinig jaren de «ogen van alle dames op zich gericht en zij schreef voor, boe de mode gehoorzaamd wilde zijn. Wel waren bet eigenlijk bare modistes en tailleuses, laten we liever zeggen hare naaisters, die, gelijk de ambte naren op de bureau's der ministers, zich met het opstellen der voor schriften bet hoofd braken, maar zij bad toch den naam bet te doen. Tegenwoordig beeft de mode andere uitvoersters barer bevelen. Niet meer een keizerin of koningin heeft dat voorrecht, bet zijn thans de actrices der Parijsche schouwburgen, die aan alle dames der wereld voorschrijven, boe zij zich moeten kleeden en kap pen. Dames van verdachte reputatie, Jeanne's smartelijke en bloedende wonden open. De diplomatische zending, waar mede Nicaise voor bet kasteel de Vezay belast was, werd den 13en September ten uitvoer gelegd. Daar burggraaf Lucien beloofd had om binnen drie dagen een antwoord te zenden, moest Jeanne dit uiterlijk den 16e ontvangen. Nu kon Lucien slechts op één wijzeantwoorden,en wel, door in per soon op Thil-Ch&tel te komen. Jeanne begon dus reeds den 14e in den ochtendstond, de Villedieu's bezoek af te wachten, wijl zij nog immer in den waan verkeerde, dat zij hem elk oogenblik kon zien aankomen. Als zij den hoefslag van een paard op den weg langs den ringmuur van bet slot boorde weerklinken, trilde bet meisie plotselingver bleekte en voelde haar hart niet meer kloppen. Paard en ruiter trok ken voorbij, maar van Lucien was die nergens grootscb op kunnen gaan dan op den twijfelachtigen naam van kunstenares, noemen zich de uitvoersters van de wetten der mode. Vandaar dat de tooneelver- slagen der groote dagbladen een uit voerige beschrijving bevatten van de kleeding der tooneelspeelsters. Het heeft den schijn, alsof die too- neelrecensenten jonge meisjes van zestien jaar of oude vrijsters van over de vijftig zijn, zoo precies weten zij, ook ten onzent op te geven, hoe de kleeding en het kapsel waren van baar, die den titelrol of een anderen voornamen rol vervulde. Zijn niet de namen van verschillende stoffen aan tooneelwerken ontleend? Wijst niet de naam Frou-Frou op de tooneel- wereld? Nauwelijks was bet nieuw tooneelstuk Fédora voor bet eerst vertoond, of de kappers haastten zich aan de wijze, waarop Fédora gekapt was, dien naam te geven en thans is er geen jong meisje, zelfs uit den fatsoenlijken burgerstand, of ze weet heur schoone haartooi h la Fédora, dat wil zeggen afschuwelijk en be spottelijk leelijk, pardon, dames! ik bedoel charmant schoon op te makenl Parijs, zeiden we zooeven, is sinds eeuwen de bevoorrechte woonplaats der wereldgebiedster en vandaar vaardigt zij haar wetten uit. Wel trachtten verscheidene naijverige steden haar uit de gunst te dringen maar bet gelukte niet. We lezen o. a. dat Karei II, de wufte koning van Engeland, begeerig om de voor deden te trekken, die toen de Fran- schen genoten, een nieuwe mode uitdacht, en op een goeden morgen verschenen al zijn hovelingen in een werkelijkschilderachtiggewaad. Nauwelijks echter komt dit nieuws ter oore van Lodewijk XVI, den Franscben koning, of dadelijk be veelt hij, dat al de lakeien, stal- geen spoor te ontdekken. Eén om standigheid vooral maakte juffrouw Caillouët bezorgd. Dag en nacht peiusde zij, in welke bewoordingen zij het moest inkleeden, om Lucien de schrikbarende tiiding te melden: De vrouw, die gij zult huwen, is uw zuster! Hij, wiens naam zij draagt, is de moordenaar van uw vader Zij zocht te vergeefs naar een passende formule. En daar zij ge voelde, dat zij door het aanhoudende mijmeren waanzinnig zou worden, besloot zij Lucien's tegenwoordig heid af te wachten en te zeggen, wat haar dan in de gedachte zou komen. De avond van den 14e brak aan, zonder dat de burggraaf zich had vertoond. Dan zal het morgen zijn, dacht Jeanne. De volgende dag liep ten einde en de Villedieu verscheen evenmin

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1