Tweede Blad. Maandag 24 November. ALGEMEEN OVERZICHT. De Brusselsclie studentenver- eeniging, die dezer dagen tevergeefs Ernile de Laveleye tot eere-president benoemde, heeft' thans voor de vie- ring' van het jubilé der Brusselsche Hoogeschool de sociaal-democraten Bebel en Liebknecht uitgenoodigd. Tegen den Consütutionnel van Hasselt was wegens zijne beleedigen- de taal rechtsvervolging wegens ma jesteitsschennis verleend; op verzoek van koning Leopold echter, is de in structie gestaakt. De Consiitutionnel wordt zoowel door de clericale als door de liberale partij in Hasselt een schandelijk blad genoemd en als orgaan volkomen misprezen. Aan de Berliner Börsen-Zeiimg wordt uit Hamburg het volgende staaltje van misbruiken, die bij de verkiezingen voor den Rijksdag heb ben plaats gehad medegedeeld. On geveer vijftig vreemde arbeiders grootendeels Oostenrijkers en Bel gen, hadden eenvoudig stembriefjes voor de arbeiderscandidaten verdeeld zij zijn dientengevolge door de poli tie van Hamburg verbannen, en hebben eergisteren het staatsgebied verlaten. Het Engelsche Lagerhuis ver wierp gisteren met 145 tegen 71 stemmen een voorstel van den heer Labouchère, om eene wijziging te brengen in de verhouding der beide Kamers, ten einde de moeilijkheden uit' den weg te ruimen, welke uit de tegenwoordige verhouding van het Hoogerhuis tot het Lagerhuis voortvloeien. De heer Gladstone bestreed het voorstel. Het afschaffen van eene tweede Kamer zou de deur open stellen voor invloeden van anderen aard. Daarenboven was het voorstel zeer ontijdig, daar juist thans van het Hoogerhuis eene daad van wijs heid en toegeeflijkheid werd ge vraagd. De minderheid bestond uit radi calen en Parnellisten. In de Fransche Kamer eischte de heer Clemenceau de volledige open baarmaking van het proces-verbaal van de zitting der Tonkin-commis sie op 6 November. Hij beschuldigde den heer Ferry, dat deze den zin zijner eigen voorstellen zou hebben verdraaid. De heer Ferry ontkende. Na eene levendige woordenwisseling- werd het voorstel van den keer Clémenceau met 283 tegen 212 stemmen verworpen. Donderdag zijn te Parijs 31 per sonen aan de cholera overleden; gis teren hebben, tot 6 ure in don avond, in 't geheel 23 cholera-sterfgevallen plaats gehad. Uit Madrid wordt geseind, dat men gisteren beproefd heeft opnieuw een demonstratie te organiseeren. De politie belette dit en deed eenige arrestatien. De stad werd daarna kalm. Der tig studenten werden in vrijheid ge steld. Er is een nieuwe rector be noemd. De Correspondencia verklaart, dat de regeering de verantwoordelijkheid der Madridsche autoriteiten op zich neemt. In Madrid kwamen Donderdag' 2 cholera-sterfgevallen voor. In een tweede uitgave van de Times van gisteren komt een dépê che voor uit Tam-Sui van den 18en dezer, volgens welke Courbet nog steeds zijn marsck nog niet kan voortzetten, aangezien de verster kingen nog niet zijn aangekomen. Hij bevindt zich nog steeds te Ke- Lung. De regen veroorzaakte veel ziekte. Verder ontving de Times een tele gram uit Shanghai, volgens hetwelk de onderhandelingen over den vrede zijn geschorst. Volgens berichten uit de hoofd plaats van Bechuanaland zou de heer Dutoit, speciaal commissaris der Transvaal, op het vernemen van het afzenden van troepen naar Zuid- Afrika, de Transvaalsche vlag ge- heseken hebben in het gebied van Montsioa. Hij beloofde hulp aan de Boeren van Gosen, tot het behoud van hunne bezittingen en boerde rijen. De gezinnen der Boeren zijn naar Transvaal gezonden. Men ge looft niet dat de Transvaalsche re geering Dutoit aanmoedigt. De heer Blaine heeft te Augusta in den staat Maine (Vereenigde Staten) eene rede gehouden, waarin hij beweerde, dat het lioofdresul- taat der verkiezingen, waarbij hij nabij Rome de Campagna door den aanplant op groote schaal van euca- lyptusboomen weer bewoonbaar ge maakt hebben, maken ook eene eucalyptus-likeurwelke als een middel tegen moeraskoortsen wordt verkocht. Volgens de opgave van het statistisch bureau in Engelsch Indië spreken er van de 200 millioen inwoners van dit uitgestrekte rijk slechts ruim x/10 procent, d. w. z. 202.920 menschen, het Engelsch. Hieronder moeten de kleurlingen begrepen zijn. Het getal der gebo ren Eng-elschen zei ven bedraagt slechts drie vierde van deze 202.920 zielen. Van de inheemsche talen is het meest verspreid het Iiindoestani of Oerdoe, dat door 82 millioen men schen gesproken wordt. Dan volgt het Bengali met 39 millioen zielen, het Teloegoe en Marathi elk met ruim 17 millioen, het Pendjabi met het onderspit had gedolven, zou be-j 14 millioen, het Tamiel met 13 rail- staan in eene overbrenging van het zwaartepunt van het gezag van de noordelijke naar de zuidelijke staten, zoodat de republiek feitelijk onder de heerschappij een er minderheid zou komen. Gelukkig wachtte hij deze verplaatsing, gepaard met een opstand van de verdrukte negers, eerst onder een volgend geslacht af. Komt tijd, komt raad! De heer Cleveland heeft in een interview met een reporter der pers de geruchten tegengesproken, vol gens welke een democratische re geering de negers zou onderdruk ken. Hij voegde er bij dat de negers rechtens in alle voordeelen der bur gers zouden kunnen deelen en dat zij daarin niet zouden kunnen wor den gestoord, tenzij door eene ver andering in de Constitutie welke ten eenenmale onmogelijk was. Volgens een telegram uit Mexico, lioen, het Goezerati met 9 millioen, en eindelijk het Kanar met 8 milli oen zielen. Wat een moeite zal men hebben om al die menschen het Volapük te le eren Te Dresden werd den lleu Aug. jl., een slachter uit Lommatzsch Remmann genaamd, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 3 jaar ver lies van het «eererecht», wegens het koopen van eene erg paarlzieke koe en het verkoopen van het vleesch van dat dier, hetzij versch, hetzij in den vorm van worst. De boerin, die de koe had verkocht, kreeg 4 maanden. Vele personen, die van het slechte vleesch gegeten hadden, be kwamen buikpijnendiarrhée en ook brakingen. In den spoortrein, die te Ha- nau met een andereu in botsing een paar grogjes liet fabriceeren, kwam hij even bij het meisje en zei 't Is zoo vol; je kunt door de stoelen niet heen; wacht maar even, 't is zóó uit, nog 'n walsje. Kom er maar in en maak de deur toe, riep de buffethouder, zich tot het meisje wendend, 't tocht zoo afgeduiveld Het dochtertje van Peters sloot voorzichtig de deur en plaatste zich in de zaal, verlegen voor zich kijkend naast den deurpost. Plotseling klonken van het tooneel de opwekkende tonen der Wicner- Blul Waker. Sommige toehoorders trappelden de maat met den voet, andere neu rieden meê, de meeste knikten de maat met het hoofd. Met oogen en gebaren wees men elkander«Hoe luchtig, hoe lekker!» Zeg, liefje, willen w' eens een kuitenflikker, hé? vroeg een bier buik met gloeiend gelaat aan het dochtertje vaa Peters. De vrienden lachten luide om die woorden. Mietje, zoo heetje het kind, ant woordde niet, maar sloeg' haar blik ken op naar het orkest en zocht vader met de oogen. Eindelijk zag ze hem Hij werkte met handen en hoofd en streek lustig, opge wekt door de dansmuziek, op de viool. O! wat een eeuwigheid duurde het nog. Daar verstomt gelukkig de muziek. «Bis! bis!» klonk het door de zaal. De muzikanten lachten onderling om den smaak van het publiekvóór deze wals was er een stuk van Gounod gespeeld en men had nau welijks geapplaudisseerd. -We zullen 't mopje nog eens hebben, zij Peters vroolijk, uit de hoogte neerziende, tot een tafeltje met lustige gasten. Mietje hoorde 't wel niet, doch zag, door de gordijn van tabaks- kwam, was ook een dienstmeisje, dat naar hare ouders te Basel ging. Zij heeft het Congres de kwestie der werd door den schok uit den wagen schuld-conversie aangehouden tot i in het veld geworpen, maar zij scheen j r0o]. heen, vader zoo buitengemeen na de installatie van Diaz in de ongedeerd en zij kon met den vol-1schertsen/Arm kind! regeering. genden trein hare reis voortzetten. j 't \yas afgeloopen. Een hevig Toen zij echter te Frankfort aan- gestom mei volgde, men drong naar GEMENGD NIEUWS. kwam, waren hare armen en beenen fjen uitgang. Mietje moest zich te- I-Iet Perscomité te Antwernen ve,^aTn^j vermoedelijk door een aan- vugtrekken in een hoekje om de de^aa3StaWaa^3en d<»™W ,het .ten-] ,lefren door te laten. In'hare na- tentoonstelling o. a. mede dat Por- «e\oI£e TttI? den schok of den door- bijheid hoorde ze na een ge oogen. tugal voor z|i koloniale inzendiu- psttanen s,ohfnk 5> werd te 1 rank- biikken: gen een paviljoen van 250 M. zal forA naa,r. het g^thms gebracht. Jij hebt 't best nog geviteld inrichten. Canada verlangt een °ok ,b,J a,n,dfre' ln het eerst 0D- van de Wie troep, ruimte van meer dan 600 M. Defdee,d «ebleve" Passag>f - Ja. als ik op n.'n draai ben I gemeenteraad van Parijs heeft 20,000 frcs. als crediet aangewezen voor het bezoek van Parijsche werklie den. Voor de Duitsche metaal-in dustrie wordt een paviljoen van 5 k 700 M. beschikbaar gesteld. Eene gravin Pourtalès, eene Ainerikaansche van geboorte, onder het tweede Keizerrijk te Parijs be kend om hare schoonheid, hare toi- den ongel ukkigen'trem, moeten zich. Dat was de stem van rader. liet dergelijke verschijnselen voorgedaan kjnh -wrong zich tusschen het pu- hebben.bliek en trok den muzikant aan den jas. Peters begreep dadelijk wat de tegenwoordigheid van Mietje bedui den moest. 't niet goed thuis? vroeg Peters en hij liet zich vallen op het lijk zijner vrouw. De kinderen klemden zich aan den muzikant vast en de nederige woning weerklonk van smartelijk gesnik en verwarde wanhopige uit roepen. In een wiegje kwam eens klaps leven; de «benjamin» van Pe ters, de kleine Gerrit, wakker ge schrikt begon uit alle macht te huilen. De zuster van Peters, die haar zwagerin dien avond toevallig be zocht, trachtte haar armen broeder te vergeefs tot bedaren te brengen, kuste Mietje, trok de andere kinde ren naar zich toe en bracht tege lijkertijd met den voet de wieg in beweging. De smart van den man luisterde naar troost noch smeekin gen en het beangst gemoed der kin deren bleef zich uiten in het geroep «vader, vader!» Toen tante het oudste kind naar Peters zond leefde de arme moeder nog, doch deed zij zoo akelig, zoo naar, dat der zwageriu de angst om net hart sloeg. Een buurvrouw was dadelijk naar den geestelijke en dok ter gesneld. De laatste was zoo gauw niette vinden, de geestelijke was spoedig bij het sterfbed en in diens bijzijn blies moeder Peters den laatsten adem uit. Met moeite sleepte men ein delijk den armen Peters van het warme lijk. Plotseling maakte bij den muzi kant de droefheid plaats voer gram schap: de vioolkist viel hem in 't oog. Als waanzinnig greep hij het instrument uit de kist en sloeg het op de houten tafel stuk. Maauden later eerst besloot Pe ters om het baautje van muzikant weer aan zijn ander handwerk te verbinden en hij vond een «goed hart», dat hem de gelden voor een andere viool wilde voorschieten. Toen hij voor 't eerst na dien noodlottigen avond op de repetitie van het strijkorkest kwam, duwde de directeur hem eem.gulden in de hai d: 1 Dien heb je nog te goed, Pe ters, sprak de musicus. I De violist wees droevig de toe gestoken hand van zich af: Nooit, sprak hij beslist. Hij heeft me belet mijw vrouw te zien sterven. G. v. d. W. Na een Wals van Stranss. {Slot.) Het tweede stuk van het laat ste deel was "bijna afgespeeld, toen achter in de zaal de deur zeer voor zichtig werd opengeduwd. Een meis- jeskopje vertoonde zich in de lang-j letten en hare avonturen, was, naarwerpige opening. Vele heeren keken ^er l)ee^ slecht», zei ze, De stroom van de vertrekkende hij met iets bevends in de stem. Mietje schudde «neen.» «Moe- INGEZONDEN MDEEIIM. Twintig Cents per regel. een Amerikaansch blad mededeelt, om, sommige riepen «deur dicht! na 1870 door eene reeks van om-Wat een tocht!» De deur viel spoe- standig'heden eerst te New-York en dig' weêr dicht, doch een oogenblik daarna te Yokohama gekomen en later stond zij weder op een kiertje, daar met een Japanschen prins ge- Een bediende ging eens zien wat trouwd. Men had haar wel ge- er was. Hij rukte de deur open. waarscliawd dat een Japansche j Een meisje, naar 't scheen dertien echtgenoot niet als de graaf de j k veertien jaren oud, stond daar, de Pourtalès om hare trouweloosheden handen, voor de koude, onder een lachen zou, maar zij stoorde zich j fijn geruiten blauwen voorschoot daaraan niet. Thans komt, naar het; verborgen. blad meldt, te New-York het be richt, dat de sclioone gravin op be vel van haren echtgenoot ge wurgd is. Figaro beweert, naar aanleiding van dit gerucht, dat de eenige der graven Pourtalès, die met eene Ame- rikaansche g'ehuwd was, de Fransche consul te Batavia is, die een paar maanden geleden in gezelschap zij ner vrouw naar Marseille is terug gekeerd. Door het Hof van Assises te j Kleef is Anton Sckepop, die verle- j den jaar met Arents nabij Raalte leen moord pleegde, wegens in Duitschland gepleegde misdrijven ter dood veroordeeld. De Trappistermonnikendie Wat moet je? vroeg de knecht. Vader! lispelde de jonge meid. Wat vader? Ik moet vader hebben, zei ze. Moeder is soo slecht geworden Hoe heet je vader? Peters, antwoordde zij. Intusschen zweeg het orkest. Het tweede stuk was geëindigd. Aannéme! riep men van ver schillende kanten. Aannéme, meneer! bezoekers bracht beiden spoedig buiten. Nauwelijks waren ze vrij in hun loop, of vader en dochter vlogen de straat over. Toen ze thuis kwamen, stoven ze den trap op. De deur der kamer stond open, Een geheimzinnige stilte beklemde het hart van den muzikant. Drie zijner kindertjes lagen geknield vast tegen elkander gedrukt, als waren ze beangst, aan de bedsteê, waarin moeder rustte. De beweeg lijke vlam eener groote waskaars verlichtte deze sombere slaapstede en wierp grillig dansende schadu- duwen tegen de oneffen muren. Scherp teekenden, door het volle licht der kaars, dat op hen viel, de magere knokkels van de saamgevou- weu handen der vrouw zich af en hooger, diep in 't kussen gedrukt, [soberder, geheimzinniger verlicht, En de knecht verdween tusschen staken de jukbeenderen, de ont bét publiek. vleesckde neus en de beenige kin «Een wals», riep men door de zaal.naar boven, staarden schrikbarend «Ja, een wals!» twee donkere, breede gaten, vol af- «Van Strausssch.'eeuwde men'schuw, naar de zolderingalles on- uit alle hoeken. beweeglijk, stijf, zielloos. Terwijl de knecht aan 't buffetj Dood! dood! kreet de arme Het oordeel van Het Nieuws van den Dag. «Wie zal nu Dickens' Werken niet koopen?» vragen de Heeren GEBRs. E. M. COHEN, te Arn hem en Nijmegen, in hunne Adver tentie in dit nummer, waarin zij de bekende fraai geïllustreerde uitgaaf van ROELANTS tot zeer vermin- derde prijzen aanbieden. Al is Dic- kens, en terecht, ten onzent reeds bijna even geliefd als in zijn eigen vaderland, toch zullen er ongetwij feld nog velen zijn, die zijne Wer- 1 ken alleen door middel van Lees bibliotheken leerden kennen en ze niet zelf in eigendom bezitten. En toch zal menigeen, die bijvoor beeld wel eens den Copper field, met de voortreffelijke illustratiën van BARNARD, onder de oogen heeft gehad, verlangd hebben eenige van die Werken, of liefst alle, in volle eigendom te hebben. De aanbieding der Firma COHEN, welke den prijs tot op ongeveer de helft heeft ver laagd, maakt dit thans voor velen mogelijk, en wij twijfelen niet of het vertrouwen 'der ArnhemNij- meegsche Heeren op DICKENS' populariteit in Nederland zal weldra blijken op goede gronden te hebben berust. De Werken zien er allen frisch en nieuw uit en zullen elke Boekverzameling tot sieraad strek ken. Lees de Annonce in dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3