POPI MIR ME® E\ ADVERTENTIEBLAD BERICHT. FEUILLETON. De fraai van den KoddeDeier. Dinsdag' 25 November 1884. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgensmen Zan- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publioité Etrangère O, L. DAUBE Sp Co., JOH. F. JONES, Snor., Parijs, 3His Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum vim Schilderijen op het Paviljoen. Gcopcmd op werlcdagc* van 10 tot 4 uur op Zon- en Feestdagen vnn 121- tot 4 unr. Kinderen tieneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2« deur. Geopend dagelijks van 18 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs es leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. -Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ep vertoon van diploma vrijen tnegang, donateurs met gezelschap, leden inct 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemschc Bisdom, Kruisvreg No. 50. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van .185 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Goopend van 15 April tot 14 Octohor alle vrerkdagen van 184 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden do 8 jaren vrorden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen va# 113 nar. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur OudcgrocumarkO vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabouneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel iu bet Magazijn van den heer Xüandoe. Lange Veer straat No. 30, en zes fraaie Stoelen iu het Magazijn van den heer van den Haak, TJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich ahonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War- »oesstraat No. 27. ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De Duitsche nationaal-liberalen achten het geraden om, nu in Berlijn Richter, Hasenclever en Stöcker af gevaardigd worden naar den Rijks dag, in Berlijn en omstreken pro paganda te maken met dubbelen ijver, en wel door daar eene nationaal- liberale Vereeniging te stichten. Deze is Vrijdagavond onder voor zitterschap van den heer Von Benda tot stand gekomen. Wellicht is het oogenblik voor haar niet ong'unstig, Naar liet Frausoh VAN XAVIER DE MONTÊPIN. 54. DE ZENDING. Toen Jeanne weder bijgekomen was, lag' zij in haar bed. Tiennette waakte aan haar zijde en twee kaar sen brandden op het nachttafeltje. Te midden der aanhoudende bezwij ming van het meisje was de avond gevallen. Jeanne's gelaat scheen een blok sneeuwwitte was gelijk, door een bekwaam kunstenaar geboet seerd. Alleen de lippen en de oog leden staken door den matten vio- lettint af op deze ïluweelzaclite en kleurlooze huid, waaronder men ter en misschien kan zij aan de partij organisatie der nationaal-liberalen in de oostelijke provinciën van Prui sen bevorderlijk zijn. Doch zelfs de KölniscJie Zeitung waarschuwt tegen al te groote verwachtingen. Er zijn g-roote verzuimen in te halen! Men heeft gewezen op den eersten maatregel van Bismarck tegenover den nieuwen Rijksdag, een maatre gel die met de vrijkaarten voor de afgevaardigden in betrekking staat. Thans heeft de Daitsch-vrijzinnige partij besloten om een voorstel in te dienen tot het vaststellen van de reis- en verblijfkosten voor de leden van den Rijksdagen tevens om bij den voorzitter aan te dringen op bet beschermen van de rechten en de positie van den Rijksdag tegen over den Rijkskanselier, die de be perking der vrijkaarten buiten den Rijksdag om afkondigde, boewei de uitgaven daarvoor op de begrooting wei degelijk zijn vastgesteld. De Rijksdag heeft den heer Yon Wedell-Piesdorf (conservatief) met 261 van de 333 (waaronder 71 blan co-biljetten) tot president gekozen. De gewezen vice-presidenten Yon Frankenstein (centrum) en (Hoff mann (liberaal) werden bij acclama tie herkozen. Nadat de veelbesproken professor Scbweniger zijne voorlezingen en kliniek ongestoord beeft geopend, hebben de Berlijnscbe studenten hem te kennen gegeven, dat zij hem als leermeester niet volgen en zijne col leges niet bijwonen zullen. De Vos- sis che Zeitung wil weten, dat de gebeele faculteit der medicijen aan den hoog-leeraar een schrijven heeft gericht, waarin zij verzoekt, op grond van zijn verleden te Müncben, van zijn omgang' verschoond te blijven. Aan de Frankfurlur Zeitung nauwernood kon veronderstellen, dat er bloed aanwezig was. Wat is er gebeurd? sta melde bet meisje, terwijl zij wezen- looze blikken in het rond stuurde. Maar plotseling bracht zij de ban den aan het voorhoofd, en riep uit O ik herinner mijik herin ner mij! Zij wierp de dekens driftig van zich af en sprong het bed uit. Wat doet gij daar, mejuffrouw wat doet gii daar? fluisterde Tiennette verschrikt. Dat ziet gij immers wel, antwoordde Jeanne op korten en snerpenden toon, ik sta op; hoe laat is het? Twaalf uur. Goed. Gij wilt toch, hoop ik, niet uitgaan, mejuffrouw? Neen. Moet ik u aankleeden? Ja. wordt uit Berlijn gemald, dat de erkenning van de Association Inter nationale Africaine reeds op 8 No vember heeft plaats gehad. Op dien datum heeft de Duitsche regeering met deze Yereeniging een verdrag gesloten, waarbij de vrije handel in het gebied der Association uitdruk kelijk wordt verzekerd. «Men is overigens» zoo schrijft de corres pondent van de Frankfurter verder «iu de kringen der hier aanwe zige belanghebbende kooplieden al gemeen van oordeel, dat het geheele Congo-gebied aan de Association moet worden overgelaten.» Zaterdag heeft keizer Wilhelm een gala-diner gegeven aan de af vaardigden ter Congo-conferentie. Ook de heer Stanley was uitge- noodigd. De Mouvement géograpkigue meldt, dat Duitschland zich gereed maakt om zijn protectoraat over het ge heel e Sultanaat Zanzibar uit te strekken. De Egyptische kwestie is in den Franschen Senaat ter sprake ge bracht door deu balfwijzen heer De Gavardie. Gelijk men verwachtte, ging zijn speech langs het onder werp heen, en bevatte weinig anders dan mystisch-politieke buitensporig heden. De heer Ferry antwoordde dan ook zeer kort: «Ik heb de aangekondigde voor stellen van Engeland nog niet ont vangen», zeide bij, «en kan er dus ook niets van mededeelen». Het interessantste der zitting was, dat de heer Freycinet, die indertijd Frankrijk's invloed in Egypte prijs gaf, zich genoopt geveelde, op te tre den. Hij wierp de verantwoorde lijkheid dier stappen vooral op den hertog Decazes; en besloot met de hoop te kennen te geven, dat door Wat wilt gij aantrekken? Een japon, een peignoir, om het even, wat gij maar wilt. In eenige oogenblikken was Jeanne gekleed. De kamenier namelijk wierp kaar een peignoir over de schouders en maakte hem om het lijf vast. De bloote voeten van het meisje staken in geborduurde pantoffeltjes en haar lang, blond hoofdhaar hing achte loos langs hals en schouders. Zij was even bleek als te voren, maar haar oogen schoten vlammende blik ken. Zij geleek op een doode met vurige oogballen. Gevoelt gij pijn, mejuffrouw? vroeg Tiennette bedeesd. Neen.. Hebt gij mijn hulp noodig? Neen. Wanneer moet ik terugkomen? Als het je bevalt. Tiennette vertrok om Nicaise te vertellen wat er geschiedde. een aanstaande Europeescbe confe rentie, Frankrijk's belangen hersteld zouden worden. De Senaat, die in groote stilte had aangehoord, beant woordde dit slot met loejuichingen en nam de orde van den dag aan. De Ministerraad beeft de beslissing over het cijfer van de heffing der graanrechten verdaagd. Gisteren had in de zaal Levis te Parijs eene bijeenkomst plaats van 5000 werklieden zonder werk. Na eenige zeer heftige redevoeringen besloot men tot het houden van een monster-meeting in de open lucht op een nader te bepalen plaats. Bij Let uiteengaan zongen eenige mani festanten de Marseillaise. De politie kwam tusschenbeide, ten gevolge waarvan eenige agenten en een com missaris van politie kwetsuren be kwamen. Dertig personen werden in hechtenis genomen. Zaterdag kwamen te Parijs twaalf sterfgevallen aan cholera voor, gis teren zeven. Te Madrid duren de ongeregeld heden nog steeds voort. De gendar merie en politie hebben den studen ten in de medicijnen belet de lokalen der Universiteit binnen te treden. Toen de zalen deor de gendarmen waren afgezet en deze de jongelie den vervolgden, is de rector naar buiten gekomen en heeft den pre fect van Madrid meegedeeld, dat hij zijn ontslag nam. Zestig studenten zijn gearresteerd, den volgenden dag echter werden de helft weder los gelaten. Een later telegram meldt, dat de minister van onderwijs terstond het ontslag van den rector aangenomen en een opvolger voor hem benoemd beeft. De Corrcspondcncia zegt dat de regeering al de verantwoorde lijkheid op zich neemt van de han- Laten wij om den goeden naam der jeugdige kamenier bij onze lezers niet in opspraak te brengen er bij voegen, dat de marskramer baar in de voorkamer wachtte. Zoodra Jeanne alleen was gebleven, plaatste zij op een ingelegde schrijftafel twee aan gestoken kaarsen. Zij nam uit de sekretaire een groot vel papier, pen nen, lak, breede enveloppen en legde alles op de schrijftafel,waarop reeds de met koper ingelegde inktkoker stond. Met het gelaat in heide handen verborgen, zat zij eenige minuten in diep gepeins verzonken. Toen hief zij het hoofd weder op. Een uitdrukking van kalme woede en feilen haat was op haar schoon gelaat te lezen. Zij nam een peu, die zij bij het instippen schier stomp maakte en begon met ongeloofelijke snelheid te schrijven. Gedurende ge- ruimen tijd hield zij zich hiermede bezig. Zij vulde vier bladzijden groot delingen der politie en gendarmerie. De Universiteit van Madrid zou waarschijnlijk naar Alcala verlegd worden. Een correspondent van de Temps seint, dat een aautal zijner telegram men achtergehouden zijn, dat ook het blad El Liberal in beslag geno men is eu gerechtelijk vervolgd wordt wegens een verbaal der ge beurtenissen, en dat meer dan hon derd personen, onder welke twee professoren, gearresteerd zijn. Door de gendarmerie zouden een dertigtal personen gewond zijn, onder welke vele nieuwsgierigen, die niets mits- dreven hadden. Onlangs hebben ook wij melding gemaakt van een breuk die ontstaan zou zijn tusschen de Russische regeering en bet Vatikaan, ten ge volge van een adres waarin 9500 personen uit Podlachië zich beklaag den over onderdrukking ea onrecht vaardigheid van het Russische goe- vernement; welk adres door den Paus met instemming zoude aange nomen zijn en tevens met de be lofte van maatregelen te zullen ne men. Thans wordt in een brief uit Petersburg aan bet orgaan der Rus sische kanselarij Le Hord de minder goede verstandhouding' met het Yatikaan ontkend (de Russische ver tegenwoordiger te Rome is met ver lof afwezig), en tevens wordt een artikel van het Journal de St. Pé- tersbourg aangehaald, waarin het feit van het aanbieden van bet adres niet, maar de gevolgtrekking wel geloo chend wordt. Het genoemde blad schrijft het bericht toe aan katho lieke bladen, die Rusland vijandig zijnmaar tevens spreekt bet zijne bevreemding uit, dat de officieuse organen van bet Yatikaan nog niet eene verbetering van de tijding ge- oktaaf met een onregelmatig en dicht ineengeschreveu schrift. Daarna on- derteekende zij het, vouwde het pa pier dicht, stak het in een couvert en schreef er het volgende adres op: /Van den Weledelgestrengen Heer Prokureur des Koning-s, op het pa leis van justitie te Tours. Toen nam zij de twee verroeste sleutels, pakte ze zorgvuldig in en omwikkelde alles met viervoudig bindtouw op de vier kanten dicht- gelakt. Vervolgens keek zij op de pendule. Het was twee uur in den morgen. Jeanne riep: Tiennette, Tien nette! Het meisje kwam toeloopen. Mijn kind. zeide Jeanne tot haar, om hoe laat wordt het dag? Om zes uur ongeveer, mejuf frouw. Welnu, met klokslag zes uur

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1