BINNENLAND. zich kleeden moet, en zoolang er hoogmoed, ijdelheid, afgunst op den bodem van het menschelijk hart zullen verblijven, zoolang is de heer schappij der mode verzekerd. Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. Men herinnert zich hoe de Bel gische liberale professor Laurent van de regeering onlangs een wenk gekregen heeft, om zijne studiën tot herziening van een deel der wet geving te staken, daar men toch van de door hem verkregen resul taten geen gebruik dacht te maken. Thans heeft de nieuwe minister De Volder den koning eene lijst van 19 rechtsgeleerden en magistraten voorgelegd, als commissie tot her ziening van het Belgisch burgerlijk wetboek, opdat de talrijke punten, waarin de rechtsleer en de jurispru dentie het in den laatsten tijd on eens zijn, uit den weg geruimd worden. Een artikel van de Norddeutsche Allgemeineover de erfopvolging in Brunswijk, stelt in het licht, dat er geen bewijs voorhanden is, dat de hertog van Cumberland ernstig en oprecht voornemens is, zijn vroè- ger standpunt, als onverzoenlijk te genstander van Keizer en Rijk. op te geven. De regeering kan, bij de nauwe verbintenis van den hertog met het centrum, dat ook den Kei zer en het Rijk vijandig is, niet toestaan, dat Brunswijk tot het hoofdkwartier der Welfische politiek gemaakt wordt; zij kan niet den vrede met 45 millioen menschen aan de bijzondere belangen van een vor stenhuis, al is het ook nog zoo oud en voornaam, opofferen, hoe vast beraden zij ook anders voor het mo narchaal beginsel en de rechten der vorsten opgetreden is. Volgens de Deutsche Zeitung is de hertog van Cumberland bijzon der gelukkig geweest in het erven. De hertog van Brunswijk legateerde hem zijne villa te Hietzing met al wat zij bevatte. Toen thans de in ventaris gemaakt werd, vond men eene ijzeren brandkast, die ledig scheen; zij bevatte 40,000 Oosten- rijksche dukaten, een aantal bank noten tot eene waarde van een half millioen florijnen, en nog voor 400.000 florijnen aan contanten be nevens eenig kleingeld. Het geheel bedraagt ongeveer 1,200,000 gulden aan waarde. In de Kamer van afgevaardigden zette Mgr. Freppel de voordeelen der koloniale politiek voor Frank rijk uiteen. «Wij moeten» zeide hij, «noch teruggaan, noch eenige bemiddeling aannemen, maar Formosa bezet hou den.» Hij erkende dat hij in tegen spraak is met de meeste leden der rechterzijde. Het centrum applau disseerde. Het ministerie Ferry zal door zijn heftigen tegenstander Andrieux nu ook in een nieuw blad bestreden worden, dat met 1 December ver schijnen zalVTndèpendant. De hoofdredacteur heet Frédéric Baille. Te Parijs overleed Maandag de senator admiraal Fourichon, die in 1876 minister van marine onder Dufaure is geweest en door den stize-mai viel. Sedert trad hij noch als redenaar, noch als politicus op den*voorgrond, genoot de rust van lende stem, ik ben burggraaf de Villedieu, schoonzoon van graaf de Vezay. Mijn vrouw en ik moeten noodzakelijk hier zijn. Verboden toegangherhaalde de gendarme. Maar, zoo luidt het bevel, wend u tot den bri gadier. Waar is hij? Op de plaats bij het rijtuig. Lucien klom den trap weder af. Hij droeg nog altijd Madeleine, meer dan hij haar steunde. Hij naderde den brigadier, die met een voorko men van gewicht rondstapte. Mijnheer, zeide hij tot deze, - wilt gij zoo goed zijn te zorgen, dat mijne vrouw en ik het kasteel kunnen binnentreden? Verboden toegang, ant woordde de brigadier kortaf. Mag ik ten minste de reden weten Bevel van den prokureur des konings. den onafzetbaren senator en sprak alleen in de commissiën waar het zijn vak gold. In de discussie over da wet op de recidivisten sprak hij tegen het opzenden naar Cayenne, waarvan hij vroeger goeverneur ge weest is. Over de Berlijnsche conferentie sprekend, acht de Italiaansche Diritto het een feit van veel betee- kenis, dat baron de Courcel, de Fransche gezant, tot president van de commissie, welke Engeland's aan spraken op den Niger onderzoeken zal, benoemd is. tn verband met de verklaring van Bismarck dat Frank rijk en Duitschland het omtrent die kwestie eens zijn, acht het blad het zeker, dat de houding der conferen tie te dien opzichte tegen Engeland gekant zal zijn. De Diritto wel wat driftig voort- redeneerend, acht dit het voorteeken van een oorlog vau Frankrijk en Duitschland tegen Engeland. Koning Humbert is bij zijne komst in Rome, Zondag, door een reus achtige volksdemonstratie ontvangen. Alle ministers, behalve Depretis die ongesteld was, alle ambtenaren wa ren aan het station vereenigdeene ontzettende volksmenigte hield er, ondanks den regen, stand. Vijftig vereenigingen met banieren waren om het stationsplein geschaard; langs den geheelen weg tot aan het Quirinaal werden de koning, de koningin en de jonge prins toege juicht. Op het oogenblik dat de stoet de Amerikaansche protestantsche kerk passeerde, werden de klokken er ge luid en de predikant brak zijn preek af, om den «bescheiden held van Busca en Napels» zijn zegenwensch te bieden. 's Avonds was Rome geïllumineerd; alleen de serenade bij fakkellicht is wegens den regen uitgesteld. De heer Pessina is tot minister van justitie, de heer Durando tot president van den senaat benoemd. Een uitbarsting van den Vesuvius wordt tegengesproken. De censuur hield Maandag een vijftigtal dépêches achter, welke door de Madridsche correspondenten van buitenlandsche en provinciale bladen aangeboden werden, allen betrekkelijk de studentenkwestie. De toestand is nog onveranderd. De professoren der universiteit heb ben geweigerd hun lessen te her vatten. Vijfduizend studenten hebben een protest geteekend tegen het bin nendringen der gewapende politie in het Universiteitsgebouw. De toe stand is zeer gespannen. De regeering heeft besloten, krach tig te handelen, maar men vreest, dat zij wegens de groote opgewon denheid der gemoederen niet tot een goeden uitslag zal kunnen geraken. De Times deelt mede, dat het voor stel der regeering tot regeling der finaneiëele moeielijkheden in Egypte reeds aan de Europeesche kabinetten verzonden is. Het blad meent dat het ontwerp eene vermindering van waarschijnlijk een half percent op den interest der Egyptische schuld voorstelt. Het proces van de schuldkas tegen de Egyptische regeering is gisteren morgen voor de rechtbank te Cairo in behandeling gekomen. De behan deling is evenwel acht dagen uit gesteld. Maar wat beteekent dit bevel? Dit moet gij aan hem vragen, die het uitgevaardigd heeft. Mijnheer! gij slaat een toon aan Ik spreek zooals het mij bevalt. Maak dat gij weg komt! Tegen de onverzettelijke macht, die door een veldwachter wordt ver tegenwoordigd houdt elke weer stand op. Lucien en Madeleine na derden de groep der bedienden, waarvan wij zooeven spraken. Zij hoopten van hen eenige inlichtingen te verkrijgen aangaande dit vreemde en onverklaarbare voorval. Dezen weenden, maar wisten al leen te zeggen, dat de prokureur des konings, twee in het zwart ge- kleede heeren en twee veldwachters zich op dit oogenblik bij graaf de Vezay bevonden en dat niemand in het kasteel werd toegelaten. Made leine's krachten waren uitgeput. Zij loosde een diepen zucht, zonk ineen Haarlem, 26 November 1884. De eerste verhandeling van den heer J. H. Wakker, van Amster dam, over plantkunde werd Maan- dagnamiddag in de bovenzaal van het Nutsgebouw in de Zijlstraat alhier gegeven. Deze bijeenkomsten gaan uit vanwege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cul tuur. Het aantal toehoorders was zeer aanzienlijk; bijna alle leden van het hoofdbestuur alsmede prof. II. de Vries, eerelid der Vereeniging waren aanwezig. Spreker deelde, na een inleidend woord, mede, dat hij een reeks van verhaDdelingen over de plantkunde zou houden, vooral over de bij de toehoorders meer bij zonder bekende bol- en knolgewas sen. De verdeeling der planten in' verschillende groepen, naar haren levensduur en meer wetenschappe lijke zaken op dit gebied, alles op gehelderd door duidelijke platen en teekeningen, werden vervolgens door den spreker behandeld. In de vol gende Maandagbijeenkomst zal de plant in hare voornaamste organen worden besproken. Wij kunnen niet nalaten onze 'stadgenooten te wijzen op de mensch- lievende poging van de Gebr. van Amstel, Kloppersingel 15, die de winst hunner melkinrichting, te ma ken op 1 December a. s., zullen ter- handstellen aan den Burgemees ter ter tegemoetkoming in de ondersteuning van de Algemeene Armen alhier, terwijl een ieder die dien dag zijne melk aan ge noemde inrichting koopt, den prijs zelf moet bepalenmet andere woordendat zoo men een kan melk koopt, en men geeft b. v. b. 25, 50 cents of meerhet overschieten de bedrag mede ten bate der Al gemeene Armen komt en aan den Burgemeester wordt ter hand ge steld. Wij betwijfelen niet of deze poging tot leniging der nood van zoovele onzer arme stadgenooten verdient alle aanbeveling, daar ieder in de gelegenheid is iets tot dit goede doel bij te brengen. HH. MM. de Koning en Koningin en het Prinsesje hebben zich heden ochtend naar het Loo begeven met den extra-trein der Ned. Rijnspoorw.- maatschappij, die ten 9.20 uur van 'sHage vertrekt. Het Koninklijk gezin hoopt er tot het laatst van December verblijf te houden. Het gevolg Hunner Majes teiten ié samengesteld uit de beide hofdames, den vice-admiraal Van Capellen, chef van 's Konings Mili taire huis. als groot-officier; luite nant-kolonel Gey van Pittius, als adjudant: jhr. De Jonge van Zwijns- bergen, als kamerheer; ritmeester jhr. Van de Poll, als ordonnance- officier; kapitein De Ranitz, als se cretaris; en baron Van Zuylen van Nyevelt, als referendaris van Zr. Ms. Kabinet. Z. M. de Koning van Noor wegen heeft den heer mr. C. J. Sickesz op den huize «de Cloese» te Lochem benoemd tot komman- deur 2e klasse der St. Olaf-orde, en de heeren D. F. A. Bauduin te 's-IIage en P. F. L. Waldeck te Loosduinen tot ridders dier orde. Twee jongelingen, van 18 en 20 jaar, waren eergisterenochtend te Nieuw-Amsterdam bezig zich te en zou achterover gevallen zijn, zoo Lucien haar niet in zijn armen had opgevangen. De radelooze jonkman droeg haar naar den zoom van het park en legde haar op een zoden bank neder. De Villedieu verkeerde in een toestand, die de grenzen van het schrikwekkende en onwaar schijnlijke overschreed. Het vreemdsoortige jammertooneel dat op het kasteel de Vezay werd afgespeeld, bevestigde op vreeselijke wijs Jeanne CaiUouet's woorden. Lucien stond nu tegenover de twee voudige, huiveringwekkende vraag 1-Ieb ik inderdaad mijn zuster gehuwd? Is mijn vrouw de dochter van den moordenaar mijns vaders? Geen geruststellend antwoord deed zich aan zijn geest voor. DB PROKUBEUR DBS KONINGS. Terwijl in het park tussohen Lu cien, Madeleine en Jeanne het too- oefenen in het schieten met geweer. Het schot wilde in het eerst niet afgaan, en dit is waarschijnlijk de oorzaak dat zij minder voorzichtig te werk gingen; althans eenklaps ging het af en trof den een in de knie, met het gevolg dat de knie schijf geheel verbrijzeld is. Gisterenavond sprong eene twee- en-twintigjarige dienstbode in de Scheepmakershaven te Rotterdam te water, doch riep, er in liggende, om hulp, en werd met een stuur- haak door een schipper gered. Het meisje dat aan toevallen lijdende is, schijnt reeds meermalen het voor nemen te hebben opgevat zich te verdrinken. Men schrijft ons: Te Wagenin- gen eischt eene politieverordening, dat alle slijters en herbergiers die «vergunning» hebben, een lichtje plaatsen aan de voordeur boven den ingang der localiteit. Sommigen leef den die bepaling getrouw na, wel geleek soms hun lichtje op een gloei- enden spijker, maar zij voldeden aan de verordening. Een enkele bleef echter steeds weigeren, voorgevende dat zijn winkel (al was het niet bo ven de voordeur) voldoende verlicht is. Omstreeks 90 proces-verbalen werden tegen den heer P. opge maakt, die steeds onwillig bleef voor de vermaningen der politie. De kan tonrechter te Wageningen heeft nu in dezen uitspraak gedaan en den heer P. vrijgesproken. Met belangstelling werd deze uit spraak verbeid en een gevolg er van zal zeker zijn, dat eerlang ook bij andere houders van «vergunning» de bedoelde «nachtlichtjes» verdwij nen. (N. R. Ct.) Wederom valt er uit onze goede stad, schrijft de JV. Gh'oninger Ct een treurig feit te vermelden, waar schijnlijk niets meer of minder dan een broedermoord. De zaak is deze. Sedert geruimen tijd woonden in de Zwanestraat de gebroeders Z., die het beroep van schoorsteenveger uit oefenden. Vroegen waren het zeer oppassende, vlijtige en zuinige lie den, die zich niet de minste weelde veroorloofden, waarvan het gevolg was, dat een niet onaanzienlijk ka pitaaltje werd vergaderd, van welke spaarduitjes hunne moeder een huis kocht, en nog ongeveer een paar i duizend gulden in de spaarbank werd belegd. Die weelde werd hun; blijkbaar echter te groot, want lang zamerhand begon hun ijver te ver flauwen, en offerden zij nu en dan te veel aan Bacchus. Toen echter hunne zorgzame moe der in Januari jl. kwam te overlij den, was eerst het tijdperk van onbeschrijfelijke ellende voor hen aangebroken. Zij hielden geheel op met werken, werden hoe langer hoe meer aan den drank verslaafd en van dag tot dag liederlijker, zoodat zij ten slotte als dieren leefden. Van reiniging was natuurlijk geen sprake en de gevolgen daarvan bleven even min uit, terwijl onderlinge vecht partijen aan de orde van den dag waren. Hunne versufte gezichten droegen dan ook steeds de sporen van die broederlijke gezindheid en waren als het ware immer getatou- eerd. Wat van de meubelen niet werd stukgeslagen werd voor een appel en een ei aan gedienstige geesten verkocht, welk geld weder in spi- ritualia werd omgezet. Hunne wo ning zag er ook ten slotte geheel neel voorviel, dat wij onzen lezers voor oogen hebben gesteld, gebeurde het volgende op het kasteel. De post wagen van den prokureur des ko nings, door een piket gendarmen vergezeld, was voor het bordes blij ven stilstaan, tot groote verbazing der bedienden, die echter niet ver moedden, dat een beschuldiging op hun heer kon rusten. Drie personen kwamen uit het rijtuig. Het waren de prokureur des konings, een rechter van instruktie en diens sekretaris. De voornaamste magistraatspersoonde Tesselières genaamd, was een welopgevoed man van omstreeks veertig jaar, die zich in de gunst van den grootzegelbe waarder mocht verheugen, wiens achterachternicht hij gehuwd had. Hij was niet van geest en kunde ontbloot. Bovenal wist hij zeer de vormen der wellevendheid in acht te nemen. Toen dus zulk een zware beschuldiging tegen den alomge- vereenkomstig hun liederlijk leven uit, geen blind paard kon daarin schade aanrichtenen alieen een paar bosjes onwelriekend stroo strek ten dien wezens tot legerstede, maar de onderlinge vechtpartijen hielden niet op. Integendeel, deze werden bij den dag heviger, en jl. Vrijdag en Zaterdag nacht zijn die mishan delingen zoo ernstig geweest, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl het gevolgwas, dat één der gebroeders naar het aca demisch ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij eergisteren morgen is overleden. De overgebleven broeder is thans door de politie gearresteerd, omdat bijna zeker is gebleken, dat het over lijden van den ander het gevolg is van de ondergane mishandelingen, terwijl natuurlijk van een en ander procesverbaal is opgemaakt. De een alzoo dood, de ander straks op de bank der beschuldigden, voor waar weder een treurig einde van een rampzalig bestaan, dat alléén aan misbruik van sterken drank is te wijten. Als bijdrage in zake kinderfees ten verdient vermelding, dat in de gemeente Marum (Groningen) tel ken jare ijs en weder dienende eene hardrijderij op schaatsen door schoolkinderen plaats heeft. Een fiaar der oudste leerlingen verzame- en langs de huizen de giften der ingezetenen. En niet dit geld wordt als prijzen en premies uitgeloofd, maar de onderwijzers koopen daar voor doelmatige voorwerpen (schaat sen, handschoenen, jurkjes, doeken, enz.) Ieder doet mee. ook de klein tjes. 't Eind kroont het werk: allen krijgen chocolade met koek of kren tenbrood. Verdient dit ecnt nationale spel geen navolging in het water rijk Holland, even goed als een vliegerwedstrijd? In Steenwijk heerschen tegen woordig zóó de mazelen, dat men de gemeentebewaarschool voor eeni ge dagen heeft gesloten. INGEZONDEN MEDEDEEL». Twintig Cents per regel. Het oordeel van Het Nieuws van ilen Dag. «Wie zal nu Dickens' Werken niet koopen?» vragen de Heeren GEBRs. E. M. COHEN, te Arn hem en Nijmegen, in hunne Adver tentie in dit nummer, waarin zij de bekende fraai geïllustreerde uitgaaf van ROELANTS tot zeer vermin derde prijzen aanbieden. Al is Dic kens, en terecht, ten onzent reeds bijna even geliefd als in zijn eigen vaderland, toch zullen er ongetwij feld nog velen zijn, die zijne Wer ken alleen door middel van Lees bibliotheken leerden kennen en ze niet zelf in eigendom bezitten. En toch zal menigeen, die bijvoor beeld wel eens den Copper field, met de voortreffelijke illustratiën van BARNARD, onder de oogen heeft gehad, verlangd hebben eenige van die Werken, of liefst alle, in volle eigendom te hebben. De aanbieding der Firma COHEN, welke den prijs tot op ongeveer de helft heeft ver laagd, maakt dit thans voor velen mogelijk, en wij twijfelen niet of het vertrouwen der ArnhemNij- meegsche Heeren op DICKENS' populariteit in Nederland zal weldra blijken op goede gronden te hebben berust. De Werken zien er allen frisch en nieuw uit en zullen elke Boekverzameling tot sieraad strek ken. Lees de Annonce in dit blad. achten en gevierden graaf de Vezay werd ingebracht, had hij gemeend in eigen persoon het bevel tot in hechtenisneming te moeten brengen, daar het hem noodwendig toescheen om de vervolging in te stellen. Hij nam zich tevens voor om met alle mogelijke onderscheiding te werk te gaanvoor zooverre die met de strikte vervulling zijner plichten kon vereenigd worden. De rechter van instruktie geleek op velen zijner vakgenooten. Het was een man, die door zijne slimme en doortrapte streken wel eens de bil lijkheid en het gezond verstand uit het oog verloor. Volgens zijn mee ning kon men slechts langs kron kelpaden achter de waarheid komen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2