POPULAIR MIS- I ?e Jaargang. Woensdag 3 December 1884. No. 433. FEUILLETON. De f raat van den Mieteer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pui licit Elrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. J ONES. Snor., Parijs, 31 Ms Faubourg Monlmartre ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12J tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geeu toegang, kindereu van 8 tot 12 jaar alleen ouder geleide. ToeiranK vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreef/.ijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuts per persoon. Donateurs cu leden der Ncdcrlnndschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefr.ijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcndc toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling ran 25 ceuts per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling ran 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten, kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. lavlers museum in de Damstraat. Geopend dngel\jks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 11—3 nur. Te;/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag cn Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterdag van 24 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 nur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De twee premien, aTafel en zes Stoelen, zijn thiins tot 5 Dee. a. s. aan 't bureau dezer courant ter bezichtiging gesteld. De Administratie. Onze geabonneerden buiten de stad worden bij dezen opmerk zaam gemaakt, op het in dit num mer der courant voorkomende Lot voor de Verloting op 5 December a. s. Men zal het on der de Advertentiën boven aan de kolom «Dienstaanbiedingen» vinden, en men wordt verzocht het te bewaren. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. Den burgemeester van Antwer pen, de Wael, is door de liberalen der stad een adres van hulde en dank overgereikt, wegens zijne ver diensten jegens de gemeente, en vooral wegens zijne bemoeiingen voor het compromis der burgemees ters. Een banket met talrijke toos ten volgde op de aanbieding. In den Duitschen Rijksdag werd het ontwerp tot het verleenen van subsidie aan de overzeesche stoom vaartlijnen behandeld. Bismarck ver klaarde, dat hetgeen men heden tegen de rentabiliteit van de stoom vaartlijnen heeft aangevoerd, inder tijd tegen alle nieuwe spoorwegen ook is ingebracht. Het gold hier ge heel een dergelijk subsidie als aan de St. Gothardlijn is verleend, die voor den Duitsche handel nieuwe gebieden van afzet opende. Wat een vorig spreker omtrent de onderne ming van den St. Gothard gespro ken heett, betreffende militaire rede nen, was eene dwaling; bij de St. Gothard-lijn was de regeering alleen geleid door overwegingen van han delspolitiek. Bismarck wees op de obstructie- politiek zijner tegenstanders; wan neer deze blijft voortduren, zeide hij, is het de vraag of het heil des lands dat wel dulden kan. In allen gevalle zouden de kiezers niet lang in twijfel zijn, wiens schuld het was, als alles in het land niet gaat zooals het behoort. De Rijksdag verwees het ontwerp naar eene commissie van een en- twintig leden. In de gisteren gehouden zitting der Congo-conferentie werd het ont werp eener verklaring omtrent het Congo-bassin en de handelsvrijheid aldaar, na het goedkeuren eener laatste, door de commissie voorge- stelde wijziging van weinig belang, definitief aangenomen. De conferentie ging daarna over tot de beraadslagingen over het tweede punt van het programma der conferentie, de vrije scheepvaart op den Congo en den Niger. De confe rentie droeg weder de voorloopige beraadslaging aan eene commissie op, welke uit vertegenwoordigers derzelfde staten als de eerste com- missie bestaat. Deze commissie zal eerst afzonderlijk het vraagstuk der vrije vaart op den Congo, vervol gens die op den Niger bespreken, en eerst daarna die van de vrije vaart op beide rivieren te samen. De vorige week is op de meeting in de salie Lévis te Parijs, door den «anarchist» Druelle eene motie voorgelezen, om de bakkerswinkels te plunderen. De Cri du peuple heeft ontdekt dat deze anarchist een valsche broe- Naar liet Fransch VAN XAVIER DE MONTÉP1N. 61. Dus weigert gij? Het kan niet anders. Dan zal ik in de gevangenis komen, in het gezelschap van die ven en moordenaars?! Neen, mijnheer, gij zult in een afgezonderde kamer verblijf houden en men zal u met alle mogelijke voorkomendheid behandelen. - Maar het is toch altijd een kerker Ik herhaal u mijnheer, dat ik niet anders mag handelen noch iets anders kan verkrijgen. der is, die sedert een jaar aan de prefectuur van politie verbonden is, zijne rapporten schriftelijk bij zijn chefs aan huis zendt, en 300 francs 's maands benevens gratificatiën ver dient. De redactie van de Cri du peuple heeft daarna een bezoek van Dru elle's vrienden ontvangen, om tegen de beschuldiging te protesteeren het blijkt niet of men het eens is geworden, dan wel of er gevochten is. Zooveel is zeker dat den gehee- len dag het huis en de straat in opschudding waren, en de commissa ris van politie, op klachten der huurders, de redactie heeft laten waarschuwen, dat als er weer zoo veel burengerucht gemaakt werd, hij tot andere maatregelen moest overgaan. Thans verneemt men dat de «val sche anarchist» Druelle door de Pa- rijsche politie in hechtenis is geno men. De Cri du peuple zegt dat dit geschied is, om hem te ontheffen van de onmogelijke taak, zich te verantwoorden. De politie heeft met tusschenkomst gedreigd, als in het redactiebureaii de ongeregeldheden van den vorigen avond, toen de be woners het huis niet konden bin nenkomen, zich herhaalden. De Cri du peuple antwoordt: «Onze bladen verbieden en vernietigen, dat is dus het klaarblijkelijk doel der politie! Wij zijn niet van zins, ons zoo te laten behandelen!» Zondag is de gedenkdag van den slag bij Champigny door ongeveer 20,000 personen, uit den omtrek en uit Parijs er heen gestroomd, ge vierd. Paul Deroulède, president van I den patriottenbond. hield eene opge wonden rede, waarin hij weder de wraakneming predikte. In de bureau's van den Senaat is de commissie voor de Tonkin-cre- De Vezay wrong de handen ineen en overvloedige tranen stroomden uit zijn roode, gezwollen oogen. Om aan dit hartverscneurende tooneel, dat hem allerpijnlijkst aandeed, een einde te maken, wendde de proku- reur des koning-s zich tot den rech ter van instruktie. Mijnheer, zeide hij, wilt gij een zeer beknopt proces-verbaal van het hier voorgevallene opma- J ken? Wij kunnen dan daarna ter-j stond hrengaan. De rechter van instruktie gaf zich j een hoogst gewichtig voorkomen bracht eenige haarvlokjes op zijn kruin in orde en antwoordde: Wil mijnheer de prokureur mij toestaan, hem eenige opmerkingen j van eenig gewieht te maken? Wel natuurlijk. Wij moeten, naar het mii toe schijnt, eerst een noodzakelijke for maliteit vervullen, voor dat wij tot het proces-verhaal kunnen overgaan. Een formaliteit? Ja, mijnheer de prokureur. Welke? Den moordenaar tegenover het lijk stellen. Dat is waar. De Vezay had naar het vooraf gaande geluisterd doch er niets van vernomen. De prokureur richtte zich tot hem en zeide: Mijnbeer de graaf, in weerwil van den diepen afkeer, dien gij zoo even hebt getoond, om met ons in de grafgewelven van dit kasteel af te dalen, moet ik u gelasten er ons heen te volgen. De Vezay,door een ijselijken schrik overweldigd, stond op. Gij wilt mij naar de onder- aardsche gangen leiden? Ja, mijnbeer. Gij wilt mij opnieuw tegen over dit ongesloten graf brengen? Het is noodwendig. Maar waartoe toch, waartoe dieten gekozen. Al de benoemde leden zijn gunstig voor de credieten gezind en eischen een krachtig en beslissend optreden. De Kamer nam met 152 tegen 239 stemmen een amendement aan, waarbij besloten werd, dat het man daat vau den Senator onvereenig- baar zal zijn met alle door den Staat bezoldigde betrekkingen. Te Rome heeft de aangekondigde serenade en optocht bij fakkellicht ter eere van koning Humbert en zijn gemalin plaats gehad, ouder veel geestdrift van de bevolking. De le den der koninklijke familie vertoef-1 den geruimen tijd op het balkon van het Quirinaal. Het Journal de Bruxelles meldt, dat, volgens berichten uit goede bron, de orde te Madrid hersteld is. De straten zijn kalm. De agitatie der vorige dagen is overdreven voor gesteld. De Gaceta maakt een koninklijk) besluit bekend, waarbij een enquête omtrent de ongeregeldheden onder de studenten wordt voorgeschreven, en het bijeenkomen van den Hoogen Raad der universiteit wordt verboden. Sir Hercules Robinson seinde gis teren aan het ministerie van kolo niën, dat de schikking tusschen de Gosensche vrijbuiters en het Kaap- sclie ministerie geheel voorloopig was en onvoldoende wat betreft een aantal belangrijke bijzonderheden. De Fransche blader, nemen met ingenomenheid eenige berichten uit China over, waarin de inlichtingen, door de Tm^cpr respondent Col- quhoun uit Foo-Chow gezouden, j omtrent wreedheden door de Fran- schen bedreven, worden tegenge- toch Ik heb u reeds gezegd, dat gij j er het lijk zult vinden, j Wij moeten u met het lijk) koufronteeren. j De Vezay was door een soort van j waanzin aangegrepen, j Ik ga niet. ik ga niet! zeide; hij in woeste geestvervoering. Sleur mij er heen. zoo gij het Igoed vindt, maar vrijwillig zal ik er niet heen gaan. Nogmaals haalde de rechter van instruktie de schouders op. Houd u bedaard, mijnheer, antwoordde de prokureur des ko- nings, en wat ik u vooral moet verzoeken, stel mij niet in de droeve noodzakelijkheid om de gewapende i macht tegen u in te roepen. De gewapende macht?! riep i de Vezay uit. I Ja, mijnheer. I Maar wat bedoelt gij dan? Wij zijn niet alléén hier ge- I komen. De gendarmerie omsingelt sproken. Colquhoun had geschreven, dat de Franschen op de gekwetsten en de zwemmende Chineezen ge schoten hadden. Ook zond hij een bericht als dit: «Een Engelsche loods is eergister- nacht gedurende eene paniek ge dood, toen de Franschen hun vuur openden.» Dit was bestemd om op gevat te wordeb, gelijk oolc ge schiedde, alsof de Franschen den loods hadden doodgeschoten. Iemand uit Foo-Chow schrijft thans dat vele der zwemmende Chineezen in Fran sche booten zijn opgenomen, terwijl, wat dien loods betreft, deze zich op de Voltanaast admiraal Courbet bevond, toen hij door een der eerste schoten van het Chineesche schip Yang- Wou werd gedood. De Times ontvangt zeer onguns tige berichten omtrent den toestand der Fransche vloot te Kelung. Stoom schepen en jonken zouden ongestraft de blokkade verbreken, daar de aan wezige schepen geheel onvoldoende warenvier schepen waren naar Hongkong gezonden om voorraad in te nemende pest was uitgebro ken op de Fransche vloot. Een aanval, door eene afdeeling beproefd tot het nemen van een heu vel bij Kelung, dien Chineesche scherpschutters bezet hielden, was afgeslagen; de Franschen verloren 20 man. Later bombardeerden zij den heuvel, en vonden de lijken hunner kameraden, die niet door de Chineezen onthoofd waren, zooals anders geschiedt. De Times bevat eene dépêche van den president van Uruguay gister- morgen aan het consulaat van Uru- guav te Londen ontvangen, en waar- 1 in wordt gemeld dat de noodige sommen naar Londen werden gezon den tot betaling van de coupon van Januari aanstaande te Londen. het kasteel. Een politiemacht ten mijnent, alsof ik een roover ware. O God! ik ben verloren, geschandvlekt, en dat op mijn leeftijd! Zijfc £1) gereed, mijnheer de graaf? Indien ik nu eens weigerde, zoudt gij mij dan door uw gerechts dienaren laten grijpen en meesleu ren? hi mam de grijsaard. Ik herhaal u, mijnheer, dat ik slechts in den uitersten nood geweld zal te baat nemen; ik voeg er nog bij dat mijn gedrag gedurende een uur, dat ik hier ben, u het reeds had moeten aantoonen. Het is waar, mijnheer, gij zijt voor mij, wien gij als misdadig, als een moordenaar L-eschouwt, zeer goed geweest! Het is zoo, ik breng u hier voor mijnen dank. Noodzaak mij derhalve niet om voor deze onderscheiding, waarvoor

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1