populair mm 2» Jaar»ane. Haardasch en Vuilnis. ST. NICOLAAS. FEUILLETON. De fraai van ien Meter. Donderdag 4 Decenil)er 1884. No. 434. ABONNEMENT; Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p, Afzonderlijke Nommers 'RIJS: 40 Cents, maand 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagent en voor het Buitenland-. Compagnie Générale ih Publicité Ftrangère G. L. J)A JJBE .J" Co,, JOH. F. JONES, Snor., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmurtre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Ceni; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Geopend oji werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12 J tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Ineang üreefeijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. 'loegaug 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op geselschap, leden niet 1 danie. - Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecf/ijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot. 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en - vai: Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral :V.,-.chc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jam 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling ran 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 ptrcn worden in liet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.-- levlert museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vau 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woeasda" en Zaterdag vau 2—4 uur. Orgel-bedeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Rijksmuseum van Schilderijen op hot Pa Toegang vrij. Koloniaal museum op het Pu vertoon van diploma vrijen toegaug, donaten: leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bei Nederland cu meer bijzonder van het 11 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. De ingezetenen worden verzocht, den Haardasch en het Vuilnis af zonderlijk aan de werklieden bij de Gemeente-Reiniging af te geven, aangezien de bijeenvoeging van die Stoffen nadeelig is voor de mestbe- reiding. Haarlem. 1 Dec. 1884. Burgemeester en Wethouders van Haarlem E. A. JORDENS. de Secretaris, J. TIELENIUS KRUYTHOFF. Door de Administratie dezer Courant is het plan opgevat om even als 't vorige jaar, aan de geabon- neerden een kenrigen Wandka- lender voor 1885 aan te bieden. Deze Kalender biedt voor bet ad verteerend publiek eene goede ge legenheid aan om met vrucht, voor uiterst geringen prijs een geheel jaar door te adverteeren. Men gelieve zich aan ons bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der advertentiën aan te melden tot uiterlijk 5 December t. s. De advertentiën worden in drie grootten geplaatst en kos ten f 1.50, f 1.— en f 0.50. n. Veroorzaakt dit feest veel vreugde aan kindereu, ook volwassenen zien het met blijdschap naderen, want algemeen is het in de steden j woonte, op dien tijd min of meer kostbare geschenken te geven aan hen, die men lief heeft, en dezen aldus een aangename verrassing te bereiden. Er is dan ook geen tijd van het jaar, waarin magazijnhou- dci's en winkeliers zooveel werk maken van hun étalages, als juist met Sint Nicolaas. Dan zet ieder hunner zijn beste beentje voor om door prachtvolle uitstalling de aan dacht der menigte op zijn artikelen te vestigen, om ieder tot koopen uit te nnodigen, en zeker als de za ken immer zoo druk gingen als in de acht of veertien dagen, welke het feest voorafgaan, dan zouden vele eigenaars dier inrichtingen spoe dig schatrijk zijn. Niemand echter, heeft meer te doen dan de banket bakker en de houder van confectie magazijnen. Vooral de eerste, heeft dag noch nacht rust, eu bergen banketlettersgeheel het alpha bet door, verlaten zijn oven om binnen ettelijke dagen vandaar naai de magen der lekkerbekken te ver huizen. Niet alleen in letterlijken zin spreekt zijn étalage tot de voor bijgangers, de gedienstige banket bakker verstaat ook de kunst Jiguur- lijke taal te bezigen, Harten in alle alinetingen liggen voor zijn glazen, alsof hij de menschen er aan wil doen denken, dat er harten vol liefde voor hen kloppen en die liefde zoo zoet is als hot binnenste van zijn keurig opgemaakte en tot proeven uitnoodigende banketharten. Voor werpen van chocolade in alle vormen van miniatuurpaleizen tot gevulde kinderpotjes toe, prijken in zijn win kel en zelfs heeft hij het noodig ge oordeeld één of meer zijner kamers eveneens tot verkoopplaats in te rich ten en dc vriendelijkste eu liefste nichtjes en vriendinnetjes, die hij of zijn vrouw hebben, zijn verzocht, ge- Naar het Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. durende die dagen hulp te verleenen. De banketbakker heeft hiermee twee erlei doel; ten eerste heeft hij een goedkoope hulp en kau hij zelf zich meer aan de letteren wijden en ten tweede weet de slimmert ook wel dat de lieve, lachende en dartelende dametjes door hun aardig gesnap veel beter zijn artikelen aan den man kunnen brengen, dan hij met zijn meelgezicht, en tevens, dat die dames in den regel voor de ongehuwde heeren zijn, wat de magneet voor het ijzer is, zoodat menig jongme.isch den winkel binnentreedt om eene flinke bestelling te doen en meteen eens te schertsen met de aardige verkoopsters. En die dames zeiven! Lieve deugd, zij weten wel, dat ze mooi en aardig zijn eu oneindig veel meer bekijks hebben dan alle A's, B's en C's in banket of chocolade te zamen, èn het is dus niet te ver wonderen, dat ze een weinig coquet- teeren. Niemand zal er heur dan ook een verwijt van maken, allerminst de banketbakker, die als hij na St. Nicolaas de rekeningen opmaakt, z.ch vergenoegd in de handen wrijft over de mooie som, die hij te ont vangen heeft. Eén ding is te bejam meren, het afschaffen namelijk van het vergulden. Wie ooit in de Ca mera Obsoura, liildebrand's schets, gelezen heeft, waarin zoo'n verguld avondje beschreven wordt, zal zich kunnen voorstellen, hoeveel vreugde reeds weken te voren door de dames, die tegenwoordig waren, gesmaakt werd. Maar het is nu eenmaal niet anders! Nadat jaar in jaar uit ieder kind met meer smaak zijn speculaas ver orberd had, naarmate het meer ver guld waskwam eensklaps eeu scheikundige tot de ontdekking, dat er vergiftige bestauddeelen onder dat schijnschoon verborgen wareu 62. Alhoewel de prokureur des ko- nings hem trachtte tegen ie houden, knielde hij neder op den steenen vloer eu bad God om hem hulp te verleenen en een wonder te ver richten, als voor zijn redding een wonder noodig was. Welk een vu rige wanhoopskreet moest uit dit fel geteisterde hart opwaarts stij gen De prokureur des kouings gaf eeu teeken aan de gendarmen om op den gevangene een wakend oog te houden. Vervolgens naderde hij met den rechter van iustruktie het geopende graf, dat door de aan klacht aangeduid en door den graaf herkend was. Zij slaakten beiden te gelijkertijd een uitdrukking van ver bazing, toen zij den steenen trap wa ren opgegaan, die hen vergunde om terzelfder hoogte van het monument te geraken. Het graf was ledig. Niets besloeg de breede ruimte die naast de looden kist was openge bleven en waarin het lijk van Ar- mand de Villedieu had moeten rus ten. De prokureur des konings en de rechter van instruktie zagen el kander aan. Zonderling! mompelde de eerste. Wouderbaarlijk! stemde de andere toe, terwijl hij elke letter greep met bijzonderen klem uitsprak. Plet is echter wel degelijk het graf. Odaar valt niet aan te twij felen. Hier is de looden kist, waar van in de beschuldiging gewag wordt en wat voorheen' door ieder zonder erg genuttigd was, wekte nu vrees voor vergiftiging en zoo behoort de edele kunst van vergulden tot het verledene, ten spijt van v :.e dames, die er zeker van waren gedienstige heeren aan te treffen, die haar vol gaarne naar huis wilden geleiden. Eén gevolgtrekking kunnen we uit de drukte bij de koekbakker maken eu wel, dat wij Nederlanders over het algemeen erg zoetminnend zijn. Nergens echter ter wereld zal zoo veel banket gebruikt worden dani in de omstreken van Hoorn. Geen) koekbakker is er in die stad, of hij heeft op marktdagen zijn woning vol boeren en boerinnen, die om strijd zich te goed doen aan verscbe banketletters en honderden ponden worden op een dag somtijds door een enkelen banketbakker verkocht zelfs is het in die streken algemeen in zwang, dat er eeu trommel vol lekkers op de beddeplank staat, op dat hij of zij, die wakker wordt, dadelijk kan beginnen te etenToch klagen die boeren steen en been. eu zuchten wat Judels zoo dikwijls op het tooneel ge/.ongeu heeft«Wat zijn het lieden slechte tijden! Na de banketwinkels hebben de étalages van weeldeartikelen, ga lanterieën, bontwerken en gemaakte kleedingstukken het meeste be zoek en geen wonder, is St. Ni colaas niet de tijd der geschenken, waarmee de ouders hun kinderen, de minnende paren en echtgenooten elkander, de mevrouwen heur dienst boden en vrienden en vriendinnen hen, met wie zij vriendschap ge sloten hebben, verrassen? Waarlijk behoeft men niet verlegen te wezen, als men iets koopen wil; veeleer raakt men verlegen met de keus, want nauwelijks is liet een gekocht, of het ander lokt reeds weer tot gemaakt en bovendien is dit het eenige monument met rechtopstaan- den grafsteen. Wat beduidt dit toch allemaal? Al het voorgaande werd fluiste rend gesproken. Beide gerechtsper sonen gaven zich eenige oogenblik ken, ieder afzonderlijk, aan hun eigen gedachten over. De prokureur verbrak het eerst het stilzwijgen. Alles wel beschouwd, zeide hij op denzelfden zachten en ge- di mpten toon, bewijst dit nog maar alleen dat mijnheer de Vezay, die vooruit bevroedde wat heden zou plaats vinden, het lijk heeft doen verdwijnen. De rechter van instruktie knikte twijfelachtig met het hoofd. Staat mijnheer de prokureur mij toe, hem een zeer gewichtige opmerking te maken? Zeer zeker. Welnu, de onderstelling, die mijnheer de prokureur heeft uitge- koopen uit, zoodat menigeen na een wandeling langs de sierlijk uitge- doschte winkels met een aantal ca- deau's en... platzak thuiskomt! Sur prises is de eigenaardige naam dier geschenken, en zoo mag men ze wel noemen, want verrasseud is de wijze, waarop ze hun bestemming berei ken, eu even verrassend is dikwijls de inhoud der pakketten waarin ze verborgen zijn. In den geest zullen we er eenige openen, om te zien, wat zij bevatten. Zie, een jou ge dame is juist bezig met eeu blijden glimlach op het gelaat een pak van zijn omwindselen te ontdoen. Zij is verloofd en weet of liever voelt het aan de kloppingen van heur hart, dat de keurige en smaakvolle ca- deau's van haar minnaar zijn. Zij is verheugd over al het schoons, wat zij ontvangt, maar meer nog omdat het voor haar blijken zijn van liefde en trouw en met een vurigen kus op ieder geschenk belooft ze in stilte een goed vrouwtje voor hem te zijn, die zoo lief en vol attenties voor haar is! Schuchter loopt daar een heer, hij heeft althans eeu hoogen hoed op en eeu paar manchetten steken hem voor drie kwart uit de mouwen van de jas, schuchter en voorzichtig loopt hij met een groot pak onder den arm voort, schelt aan bij het huis, waar hij moet wezen en nau welijks heeft hij het pakket overge reikt, of als een straatbengel die eeu guitstreek uitgevoerd heeft holt hij voort. Binnen echter klinkt de scha terlach van eeu jong meisje, die op spottenden toon uitroept: «Wel, kom eens zien, wat Stastok mij zendt. Die goede sukkel, zou hij niet begrijpen, i dat ik toch de zijne niet worden wil Een groot hart ligt boven aan en met keurige krulletters heeft de verliefde maar onhandige gever er sproken, komt mij onaannemelijk voor. Hé! Volgens mij is het duidelijk, dat mijnheer de Vezay wel verre van het lijk te hebben verdonkere maand, volstrekt niet vermoedt dat het lijk hier niet meer aanwezig is. Meent gij zulks? Niet alleen meen ik, maar ik ben er zeker van. Hoezoo? Bedenk wel, mijnheer de pro kureur, dat met het iijk tevens elk bewijs zou zijn verdwenen. Er bleef niet de minste grond voor beschul diging meer over.Mijnheer de Vezay, die wist, dat men hier niets kon vinden, zou stoutweg alles ontkend hebben. Wij moesten hem op zijn woord gelooven. Geen van ons bei den bad een bevel tot inhechtenis neming durven uitvaardigen en de graaf kon met het volste recht ter wereld een aanklacht wegens hoon en laster tegen zijn beschuldiger in dienen. Wij hadden goed en wel aan deze aauklacht gevolg moeten geven en mijnheer de Vezay dui zendmaal om verschooning vragen, dat wij hem op zulk een hinderlijke en onwellevende manier kwamen lastig vallen. Ik geloof dat gij gelijk hebt. Twijfel hier geenszins aan, mijnheer de prokureur; om dit te durven loochenen zou men ook moe ten ontkennen, dat de zon schijnt. Ik hervat den loop mijuer redenee ringen. Zoodra er sprake is om in de grafgewelven af te dalen begint de graaf in stede van te blijven ont- kennen, te beven en bekent vol angst en schrik dat hij den moord op de Villedieu gepleegd heeft, en men het lijk in een open graf zal vinden. Deze bekentenis, die hem in het verderf stort, want de bewering van een duel kan geen oogenblik worden staande [gehouden, heeft de graaf eerst af-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1