I'III'IÏÜU 2e Jaargang. Zaterdag 6 December 1884. No. 436. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagent en voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publici/é Etrangère G. L. DAUBE 4" Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uur; op Zon- cn Feestdagen van 12£ tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar liebben geen toegang, kiudere MUSEUMS EN Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zou- cn Feestdagen van 12£ tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toesane vrjj, Koloniaal museum op hot Paviljoen. Ingang I)ree£i\jde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot L uur. 'i ang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op tertooo van' diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijve. .:tid Op Paviljoen. Ingang Drcefzijde !e den Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nij verbeid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, louaieurs met gezelschap, leden met 1 i-.me. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van fcet Haarlemsdie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geonend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10un Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar A 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April Lot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van lö October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling Tan 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de-overige Christelijke feestdagen tegen bclalirg van 25 cents per persoon. Kiuuercu beneden de 8 jaren worden in het gchec! niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. lcylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen var 13 uur. Tt./'ers bllliotheel. Gcopeud Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag cn Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in di Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Ondegroenwarki) vrij. Bij de heden middag "gehouden Verloting van de twee -prijzen voor de ■abonnees van Haarlem1 s DagUadis de Mahoniehouten Tafel gevallen op het lot No. 853 van den heer P. de WAAL, Kleine Houtstraat 112, en de Zes Stoelen op het lot No. 948 van den heer J. DIJKSTRA, Zijlvest 3. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De Times verneemt uit Berlijn van 3 December, dat de Engelsche re geering besloten heeft de Association internationale Africaine te erkennen. In het Lagerhuis deelde de heer Fitzmaurice mede, dat thans de er kenning der «Association africaine internationale» het onderwerp der onderhandelingen is in Berlijn. Voor zoover aan de Regeering bekend is, heeft geen Europeesche mogendheid de verantwoordelijkheid voor de han delingen der genoemde Associatie op zich genomen. Het Hoogerhnis heeft de beraad slaging van de afzonderlijke artike len van den Reformbill ten einde gebracht en die zonder amendement aangenomen. Heden heeft de derde lezing plaats. Morgenavond zal de zitting van het parlement verdaagd worden. Nadat in den Duitschen Rijks dag de heer Windthorst geantwoord had, heeft Bismarck nogmaals het woord genomen om op den voor grond te stellen, dat de vrijheid der kerk nergens twijfelachtig is. Prui sen maakt slechts van zijn bij het verdrag gewaarborgd recht gebruik, wanneer het in Posen eenige bis schoppelijke candidaten weigert aan FEUILLETON. De fraai m Hen Meinier. Naar het Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 64. Mijnheer, vroeg de burg graaf, waarvan wordt mijnheer de Vezay beschuldigd? Dit kan ik u oogenblikkelijk niet zeggen. Is het een zware beschuldi- ging? Helaas! maar al te zwaar. Het is onmogelijk, dat de on schuld van mijnheer de Vezay niet spoedig aan het licht komt. - Ik wensch het bijna even vu rig als gij, mijnheer. Zou het mogelijk zijn met hem in gemeenschap te staan? te stellen. De rijkskanselier ver heugde zich, dat de heer Windthorst tegen eene parlementaire regeering gezind is: een uit conservatieven, vrijzinnigen, socialisten gevormd mi nisterie zou zelfs het kabinet-Glad- stone in stoutheid overtreffen. De heer Windthorst, ging de rijkskan selier voort, schat het centrum niet juistbij het ophouden van den Kul- turkampf zou de partij uiteenvallen, velen zouden naar de «Fortschritt» overloopen, velen ook verdwijnen; derhalve schijnt de Kulturkampf voor het centrum wel waarde te hebben. Bismarck zelf neemt aan dien strijd minder deel dan de heer Windthorst aanneemt. De wet wil missen lezen in Polen niet verbieden, maar strijdt tegen de politieke agita ties der geestelijken juist in Polen; de wet maakt dus geen inbreuk op de gewetensvrijheid. Het vo»rstel-Windthorst, tot op heffing van de verbanningswet, werd ten slotte aangenomen met 217 tegen 93 stemmen. De Fransche ministers zijn Woens dagavond te negen ure op het Elysóe bijeengekomen. De ministerraad was tegen middernacht geëindigd. Op het dringend aanhouden van Grévy en de ministers heeft de heer Wal- deck-Rousseau er in toegestemd, op zijn besluit van ontslagneming terug te komen. De ministerraad besloot daarom het ontwerp in den Senaat te bren gen, en daar te vragen dat het stel sel der commissie uit de Kamer zal aangenomen worden. De ministers Ferry en Waldeck-Rousseau zouden zich hedenmorgen naar de commis sie uit de Kamer begeven. De heer Ferry las in de zitting van den Senaat van 4 Dec. het ont werp der kieshervorming, zooals het Niet onmiddellijk, maar weldra. Wanneer? Zoodra de rechter van instruktie mij bericht heett, dat mijnheer de Vezay niet meer noodwendig in af zondering moet verkeeren. Wellicht binnen acht dagen, misschien nog vroeger. Hoe zullen wij tot dit tijdstip naar zijn welstand kunnen verne men? Ik zal het u laten melden, mijnheer. Wij zijn u voor deze belofte dankbaar. antwoordde Lucien, droevig den prokureur groetende. Deze boog nogmaals voor de jonge vrouw, die in tranen wegsmolt. Hij vatte de band van den burg graaf, en drukte haar, vervolgens ging hij naar het rijtuig. Maar aleer hij het bereikte kwam hij nog eens terug. Mijnheer, zeide hij tot Lu- j cien, als gij te Tours komt, ver- i is aangenomen door de Kamer. Hij vroeg de urgentie, en deze werd uitgesproken. Het ontwerp werd naar de commissie verzonden. De verkiezing van een onafzet- baar senator, welke morgen moest plaats hebben, is verdaagd tot Dins dag. De Senaat besloot met 150 tegen 100 stemmen heden te vergaderen. In de couloirs verneemt men, dat de Union Républicaine met alge- meene stemmen besloten heeft, aan de regeering te doen weten, dat zij het aannemen van het amendement- Floquet beschouwt, als niet de af treding van het Kabinet bedoelende. De groep wenscht, met het minis terie, dat bet vertrouwen van de meerderheid der Kamer geniet, de hernieuwing van den Senaat in Jan. onder eene nieuwe wet te doen hebben. De commissie voor de hervorming van de kieswet voor den Senaat be schouwt het aannemen van het amendement-Floquet als eene een voudige verklaring van beginsel, welke een additioneele paragraaf noodig maakt, waarbij de wijze van verkiezing wordt omschreven. Floquet weigerde er de termen van op te geven alvorens de regee ring gehoord te hebben. In de Kamer verzocht de beer Renault, namens de commissie voor de kieshervorming van den Senaat, dat het tegen-voorstel, hetwelk het amendement-Floquet aanvult, aan genomen zou worden, ten einde de verzending naar den Senaat te be spoedigen. De heer Ferry zette de beslissing der regeering uiteen;eenige leden van de meerderheid verklaar den met de rechter-oppositie te zul len stemmen. De uiterste linkerzijde stelde voor eerst na de terugkomst van het ontwerp uit den Senaat een definitief oordeel uit te spreken. Met applaus en zonder beraadslaging werd bet tegen-voorstel-Floquet aan genomen. De discussie over de begrootiug is daarop hervat. In het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden legde de minister Dunajewski het wetsontwerp der Staatsbegrooting voor 1885 over, met een uitvoerige memorie van toe lichting. Volgens deze bedragen de uitga van 519,893,166 gulden, de inkom sten 504,816.960 gulden, alzoo een tekort van 15 miljoen. In vergelijking ir.et 1884 is het deficit 25 miljoen minder. Worden van het deficit voor 1885 de buiten gewone uitgaven, in het bijzonder de spoor wegwerken, tot een geza menlijk bedrag van 13,729,172 gul den afgerekend, dan is het eigenlijk tekort slechts 1,347,033 gulden, ter wijl toch aan deze uitgaven het voortdurend toenemen der Staats inkomsten te danken is. Bijna plotseling kwam in het be gin der week uit Madrid bet be richt, dat alles geschikt en alle? rustig was. Deze omkeer na zooveel onrust scheen eenigszins onwaar schijnlijk. Opnieuw komen dan ook de tijdingen van studenten-onlusten uit andere deelen van Spanje. De studenten te Madrid zelf zijn, nadat de regeering den hoogen raad der Universiteit belet heeft te ver gaderen, nog niet weder op de col leges verschenen. Men meent dat de regeering nu zal verklareu, dat de studenten die de colleges niet bijwonen, een studiejaar verliezen. De berichten omtrent een minis- terieele crisis, zoowel als die omtrent 's Koniugs wankelende gezondheid, eer mij dan met een bezoek. Ik zal alles verzaken, om u te ontvangen, en misschien heb ik u dan veel nieuws mede te deelen. Nogmaals dank, mijnheer. Wees zoo goed mij te zeggen, wanneer ge mij kunt ontvangen, zooals gij het mij doet hopen. Wanneer gij het verkiest, mijn heer. Spoedig dus? Zoodra als gij het wenschelijk acht. In dit geval, dan van daag reeds Goed mijnheer, van daag. Van avond om zes uur, zal ik ten uwent zijn. Ik zal u heden avond wachten. De beide mannen groetten elkan der en de prokureur des koniugs sprong in de kales. De postillon zat in den zadel, liet zijn zweep klappen, gaf het paard de sporen, het voertuig reed iu een draf weg. Achter de sjees zette zich een piket gendarmen in beweging. De brigadier sprong en huppelde naast het portier. Gedurende eenige oogen- i blikken zag men het rijtuig en het eskorte zich verwijderen. Eenige oogenblikken vernam men nog het geluid van wielen en paar dengetrappel en den helderen klank der belleu. Toen verdween alles bij de kromming van den weg. Er heerschte een diepe stilte, die alleen door het zenuwachtig snik ken van Madeleine werd afgebro- I ken. De dienstboden hadden zich 1 verwijderd, om door hun tegenwoor- 1 digheid dit jonge paar, dat eenige i uren te voren zoo volmaakt geluk kig wasin de uitingen hunner smart niet hinderlijk te zijn. Madeleine wierp zich toen vol ont steltenis in Luciens armen en fluis terde met een door tranen gesmoorde stem: Hij vertrekt.... mijn God! die een verblijf in Andalusië en een reis langs de Italiaansche kust zou noodzakelijk maken, worden tegen gesproken. Den 14den November is de Ca- pucijner pater Dorainico Vincentini in Dongola aangekomen om zich van daar met een opdracht der Oos tenrijksche regeering naar den Mahdi te begeven, en vau den Profeet de loslating te verkrijgen der gevangen gehouden katholieke zendelingen en nonnen. De pater heeft eene Ara- bischen brief bij zich van den Oos- tenrijksch-Hongaarschen consul-ge neraal te Caïro, den heer Chiller, gericht aan den Mahdi. Hij werd te Dongola zoowel door den Mudir als door de Engelsche militaire autoriteiten zeer welwillend ont vangen. De heer Warren is te Kaapstad aangekomen en met groote geest drift door een onafzienbare menigte ontvangen. Van alle kanten wap peren vlaggen. Meetings hebben in alle deelen der Kolonie plaats, om de verontwaardiging uit te spreken over het optreden van het Kaapsche ministerie iu de aangelegenheden van Bechuanaland. Algemeen is men van oordeel, dat het oogenblik ge komen is om voorgoed een beslissing te nemen in de kwestie der Eugel- sche aanmatiging over de Hollanders in Zuid-Afrika. Volgens de Neue Freie Pr esse, zou de Porte haar verzet tegen de bezetting van Tadjourah aan de Golf van Aden door de Franschen, als incident op de conferentie van Berlijn willen ter tafel brengen. Engeland had indertijd de Porte aangeraden of uitgenooaigd Tad- wat zal er van hem worden? Dit hartverscheurend tooneel werd door twee onzichtbare getuigen bij gewoond. De eerste was Jeanne Caillouët, Toen zij haar heillooze voorspelling: Ginds wacht u een ander ongeluk, hen in het aangezicht had geslin gerd, lag zij twee uur neergehurkt achter den stam van een reusach- tigen beuk. Ook Jeanne weende. Haar tranen schenen niet minder bitter te zijn dan die van Madeleine en Lucien. Bij wijle sloeg zij zich op de borst onder het prevelen van onverstaanbare woorden. Toen de postkar den hoek van het park omsloeg en uit het gezicht was verdwenen,verliet zij haar schuil plaats en dwars door het kreupel hout gaande, bereikte zij spoedig het deurtje, waaraau zij haar poney had vastgebonden. Toen Black-Nick zijn meesteres g, liet hij een blij gehinnik hooren.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1