BINNENLAND. aan de Roode Zee. Het sluit inder daad met het eiland Perim, dat aan Engeland behoort, den ingang der Roode Zee af. Volgens den Times, is de poging tot het aanknoopen van vredeson derhandelingen tusschen de Fran- sche en de Chineesche regeering en de bemiddeling, door Lord Gran ville aangeboden, ten eenenmale mislukt. Niet markies Tseng's ver koudheid, maar dit feit zou oorzaak zijn, dat de correspondentie tusschen de Fransche ambassade, het Foreign Office en de woning vau Tseng de laatste dagen gestaakt was. Haarlem12 December 1884. Naar wij vernemen zal de heer J. Moerbeek, hoofd der gemeente school letter C, te dezer stede, den len .Tan. a. s. het genoegen hebben, zijn 50-jarig jubileum als onderwij zer te vieren* Genoemde heer is ge durende al dien tijd, eerst als onder wijzer, later als 'hoofdonderwijzer, in Haarlem werkzaam geweest. Door een milden, edelen ar- meuvriend daartoe in staat gesteld, hadden de bestuurders van het Ge reformeerd Diaconie-huis in de Jans straat op St. Nicolaas-avond j. 1. den verpleegden 's middags een heer lijken maaltijd bereid, en deze lieden 's avonds onthaald op koek en cho colade. De glans van genoegen straalde op het gelaat der ouden voor deze verrassing en zeker werden hunne harten door deze goedheid innig dankbaar gestemd. Woensdag heeft alhier eene algemeene vergadering plaats gehad van inschrijvers van aandeelen in den op te richten nieuwen schouw burg. In die vergadering is volgens de R. Cl. besloten tot het oprich ten eener «Haarlemsche Schouw- burgvereeniging»tot het organisee- ren dier Vereeniging is een comité van uitvoering benoemd en als zoo danig is met algemeene stemmen het vroegere voorloopige comité be stendigd met recht van toevoeging. Aan dat comité is opgedragen om in onderhandeling te treden met het Dagelijksch Bestuur en den Gemeen teraad en om statuten te ontwerpen, en voorts machtiging verleend om ook inschrijvingen van tweehonderd vijftig gulden aan te nemen. De in schrijvingen bedroegen bij den aan vang- der vergadering f 251,000. Van een der inschrijvers was bericht in gekomen, dat, als tot het aannemen van inschrijvingen van f250 werd besloten, door hem vier dergelijke inschrijvingen konden worden aan gekocht. Ook van verschillende an dere zijden waren reeds voor zulk geval dergelijke inschrijvingen toe gezegd. Bij de commissie tot tijdelijke werkverschaffing is van HH. MM. den Koning en de Koningin ontvan gen f 2000. Het totaal der giften is tot f 60,000 gestegen. De werkzaam heden zijn gedeeltelijk reeds aan gevangen; 1870 werklieden meld den zich aan. Op de werf «Concordia, van de heeren Huygens en Van Gelder te Amsterdam, is gisterennamiddag te 1 uur het barkschip Nicolaas Beets met het beste gevolg te water gebracht. Professor Beets was daarbij tegenwoordig. wischbare vlek, die een krimineel proces op het wapenschild zijner voorouders zou drukken. Het was vooral het geluk van Lucien en Madeleine, dat met vernietiging be dreigd werd. O God! fluisterde de graaf, indien Lucien geloofde, dat ik zijn vader vermoord heb! Zoo hiji mij een haat toedroeg, waarin mijn arme Madeleine, zijn vrouw, be trokken werd. Maar neen, dat is onmogelijk. Lucien kent mij. Hij weet wel dat ik geen moordenaar ben noch kan zijn. Ik zal hem trou wens zien en hem alles zeggen. Hij zal geloof aan de woorden eens grij.-aards slaan. Hij zal Madeleine I niet straffen voor een fout, die de hare niet is! De Vezay werd nog door een andere zorg verontrust, maar deze bekommernis was in vergelijking van de angsten, die wij zooeven beschreven hebben, slechts van on- Door den heer P. J. L. Huet en andere collecteurs der Staats loterij is bij de Tweede Kamer een adres ingediend tegen het bij haar aanhangige regelingsontwerp. In den breede trachten adressanten te betoogen, dat lo. de afschaffing van het klassikale stelsel, 2o. de ophef fing der gedelegeerden 1ste kl., 3o. «de buitensporige besnoeiing der provisie» der collecteurs onvermij delijk den ondergang der Staats loterij ten gevolge moeten hebben. (N. R. CL) Tot directeuren van de Neder- landsch - Indische Landbouwmaat- schappij zijn benoemd: de heeren D. Pies, oud-directeur van Binnen- landsch Bestuur in N.-Indië, thaus te Haarlem woonachtig, en A. R. J. Cramerus, oud-directeur van de Ned. Indische Handelsbank, te Rotterdam. De nieuwbenoemde advocaat- generaal bij het Gerechtshof te 's Hage, jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman, is heden middag te half drie ure in eene openbare algemeene vergaderiug van het Hof geïnstal leerd. Wanneer de onderhandelingen tot een gewenscht einde leiden, zal het tijdstip niet ver meer verwijderd zijn, waarop de overdekte markt in de Wagenstraat te 's Hage herscha pen wordt in een Edentheater met circus, balzaal, café-chantant enz. In den circus zouden dan, voor- loopig gedurende vijf jaar, twee maanden van elk jaar voorstellingen worden gegeven door het gezelschap van den heer O. Carré. De teekeningen voor een en ander zijn reeds ontworpen, terwijl het benoodigde kapitaal gevonden is. Door de afdeeling Leeuwarden der provinciale Friesche werklieden- vereeniging is besloten, evenals in vroegere jaren, den avond vóór het Kerstfeest ongeveer 900 halve kilo gram spek, onder hare leden te ver- deelen. Door loting zal worden aan gewezen, welk deel ieder zal erlan gen. Tevens heeft de afd. besloten, eene circulaire aan de ingezetenen te richten, met uitnoodiging, wegens het vele gebrek aan werk, aan de werkgevers zooveel mogelijk bestel lingen te doen, al is het werk dan ook niet dadelijk benoodigd. De ver gadering hield zich overtuigd, dat het gevraagde wel geen afdoend middel was, doch dat de toepassing althans eenige verbetering in den zoo gespannen toestand zou brengen, totdat wellicht het voorjaar uit komst gaf. Naar de Arnh. Ct. verneemt, bestaat er geen plan, om de groote cellulaire gevangenis te Arnhem, waaraan op het oogenblik de laatste hand wordt gelegd, nog in den loop van 1885 in werking te stellen. Waarschijnlijk staat dit in verband met de plannen, aangaande de in voering van het nieuwe strafwetboek. Tot nog toe heeft de politie niets kunnen ontdekken van de personen, die B. op den straatweg bij Houtrijk en Polanen zouden aangerand heb ben. Het gemeentebestuur van Sloten liet Woensdag aanbesteden hei ma ken van eene ziekenbarak, brand- spuithuis en provoost onder één dak te Overtoom. Daarvoor waren 16 inschrijvers, waarvan de laagste was de heer G. Meilieve te Overtoom, voor f2585, aan wien het werk ge gund is. dergeschikt belang. Zij was deze. De graaf sloofde zich te vergeefs af om te raden, door wien hij aange klaagd was. In welke bewoordin gen Met welk doel Hoe een derde persoon van lang vervlogen gebeur tenissen, die alleen aan hem en Caillouët bekend waren, kon afwe ten? Hoe ten slotte de sleutels der grafkelders in handen van den be schuldiger waren geraakt? Hoe lan ger de Vezay zich in deze vragen verdiepte, des te meer werd zijn blik, gewoonlijk zoo scherpziende, in een dichten nevel gehuld. Voegen wij hierbij, dat hij stellig en zeker aan de onwankelbare verkleefdheid van den gewezen koddebeier ge loofde en dat nooit de gedachte bij hem ware opgekomen, dat deze man hem zou verraden. Den volgenden dag werd tegen twaalf uur de deur der kamer, waar de Vezay zich in hechtenis bevond, met geraas geopend. Drie personen In de Spaarndammerstraat te Am sterdam ontstond eergisterochtend twist tusschen moeder en zoon, welke laatste beschonken was. De vrouw werd zoodanig door den dronkaard toegetakeld, dat zij naar het Gast huis moest worden vervoerd. Gisteren ochtend 11 uur had een werkman, die op de Baangracht te Amsterdam, als noodhulp bij het dragen van balen koffie dienst deed, het ongeluk een baal koffie op het hoofd te krijgen. Bewusteloos werd hij per brancard naar het gasthuis gebrachttoen men daar aankwam was de man dood. Bij den brand te Hoorn, in een der kaaspakhuizen van de Gebr. v. Rossem, zijn omstreeks 10,000 stuks kaas gedeeltelijk verbrand of door waterschade bedorven. De brand wordt toegeschreven aan het onvoor zichtig plaatsen van eene brandende kaars. Uit Nièuwediep wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat aldaar aan 's Rijks marine-werf met 1 Januari a. s. vijftig werklieden zullen worden ontslagen. Dezen zullen dan in een hoogst moeilijken toestand verkeeren daar niet meer dan zeven of acht van hen aanspraken op pensioen kunnen laten gelden, en toch de meesten reeds niet jong meer zijn. De kans voor hen om elders werk te vinden is niet groot. Uit een nader bericht uit Ter schelling omtrent het redden der ekwipage van het gestrande stoom schip Tynemouih ontleenen wij het volgende De ekwipage, uit 26 man bestaande had zich in 2 booten verdeeld (een was er reeds verloren) die op lange lijnen aan het schip lagen, waarde zeeën reeds overheen braken, en door inhalen en vieren de booten wakende hielden voor iedere hooge zee. Toen Tjerk de Haan door de branding de booten naderde, riep hij de beman ning toe, om, wanneer hij bijdraaide, onmiddellijk los te laten en bij hem te komen; dit moest in de hooge branding het werk zijn van een paar minuten, ten einde het omslaan der booten te voorkomen. Volgens ver klaring van den gezagvoerder zou den zij onmogelijk met de booten door de branding gekomen zijn, die rondom het schip stond, en komt dus den wakkeren, nu reeds bejaar den, doch in moed nog' jeugdigen Tjerk de Haan weder alle eer toe van de redding van 26 menschen- levens. Dat er van den vuurtoren van Terschelling vuurpijlen waren afge stoken, is eene dwaling. Wel werd er, als antwoord op de noodseinen van het schip, herhaaldelijk een flambouwlicht van den toren ge toond. (N. R. Ct Gisteren avond is, door de loco motief van trein no. 40 op den Hol- landscaeu spoorweg, nabij Delft een meisje van 14 jaar, A. R., overreden. Door vrijwillige bijdragen der in woners van Egmond aan Zee daar toe in staat gesteld, werd aan de schooljeugd, ten getale van ongeveer 360 kindereu Dinsdag en Woensdag een aardig- en prettig St. Nicolaas- feest bereid. In de met vlaggen en groen versierde schoollokalen werd eerst een sciopticon vertoond met beweegbare beeldendaarna had er verschenen op deu drempel, een der gevangenbewaarders en twee gen darmen. Dezen kwamen den graaf halen om hem naar het kabinet van den president der rechtbank te voeren. Heeren, vroeg de graaf een weinig ontroerd, moet ik tusschen u inloopen? Ja. Denkt gij niet dat één meer dan voldoende is om mij te geleiden? Neen. Ik geef u mijn eerewoord dat ik geen poging zal aanwenden om te ontvluchten. De gendarmen gaven nu zelfs geen antwoord. Het was ook wer kelijk de moeite niet waard! Het eerewoord van een man, die van moord wordt beschuldigd! Nu nog fraaier! De Vezay wilde hen voor den gek houden! Van deze onbuig zame slaven van het konsigne was niets te hopen of te verwachten. De eene tombola plaats voor hen, die de school getrouw hadden bezocht, terwijl allen onthaald werden op chocolade en koek. Tot aller vreugde liep alles in de beste orde at. Te Bleijberg zijn twee werklie den, die bezig waren hun arbeid in een uitgeholden hoop sintels te ver richten, onder den instortenden last bedolven. Zij waren terstond dood. Een huDner, Beijer, uit Vijlen (Lim burg), laat eene weduwe met zes nog jeugdige kinderen na. Eergisteren is overleden de oudste ingezetene van Zwolle, A. Berensen, geb. te Rede bij Arnhem op 18 April 1790. In Maart 1814 als milicien in krijgsdienst getreden, maakte hij den veldtocht van 1815 in Frankrijk en den slag bij Waterloo mede. Hij was in het bezit van het zilveren kruis, en was tot een uur vóór zijn dood nog even helder van geest als vroeger. In den nacht van Dinsdag op Woensdag pleegde de koloniaal R. diefstal bij de wed. Gerson te Har derwijk, door het inslaan eener win kelruit. Hij werd door een politie agent, die op het geraas, door het breken der ruit veroorzaakt kwam toeschieten, in het bezit bevonden van eenige galanterieën. Waarschijnlijk was het doel van R., zich door eene veroordeeling wegens diefstal aan den militairen dienst te onttrekken, een middel dat helaas, in den laatsten tijd dikwijls wordt aangewend. Woensdag had te Nijmegen een droevig ongeval plaats. Een onge veer 15-jarige jongen trok uit bald- dadigheid eenige kousen van een uitstalling bij een koopman, en gooide ze vervolgens weder in den winkel. Hierover maakte zich de koopman zoo boos, dat hij denjon- hen nazette en in zijn drift hem zoo danig tegen de straatsteenen smeet, dat de knaap een vreeselijke hersen schudding kreeg. De dadelijk tegen woordige geneeskundigen vreezen het ergste. Bij het raugeeren van treinen aan het station te Ruurloo zijn gisteren een goederentrein en een tram met elkaar in botsing gekomen, waar door vier wagens verbrijzeld werden die den weg versperden; zoodat de reizigers naar Winterswijk van trein moesten verwisselen. Een tramcon ducteur is gewond. Ten bewijze dat niet overal ge brek aan werk heerscht, wordt ons uit Maastricht gemeld, dat in de fabriek van de heeren Regout aldaar 200 werklieden meer dan ten vorigen jare werkzaam zijn. Het vooruitzicht dat na 1 Januari a. s. de vrijdom van grondbelasting vervalt voor nieuwe gebouwen, heeft te Tilburg eene groote levendigheid in het bouwen teweeggebracht. Al- lerwege ziet men op dezen ongewo- nen tijd van het jaar timmerlieden en metselaars aan het werk. In jaren is zooveel niet gebouwd als thans. Op twee plaatsen te Bergen-op- Zoom hebben vechtpartijen plaats gehad, waarbij vrij ernstige ver wondingen zijn toegebracht. Een der hierbij betrokkenen is een wacht meester der veld-artillerie uit Amers foort, die, hoewel te Bergen-cp Zoom graaf begaf zich opweg, door twee bewaarders geleid, de een ter rech ter-, de ander ter linkerzijde, beiden van een geladen musket voorzien. De prokureur des konings liad uit drukkelijk verboden ora den gevan gene de handboeien aan te doen. Anders hadden zij hun macht ge toond Een der gendarmen, wien deze inbreuk op oude gewoonten voor namelijk griefde, riep uit, toen hij j het verbod vernamAlle duivels, als men mij nu het vuur aan de schenen legt, om de boeien te laten verroestendan sta ik voor niets meer in! Kort en goed, de Vezay werden de handen niet gekluisterd en dit was reeds veel. Het gerucht der gevangenneming van den graaf was den vorigen dag reeds door de geheele stad verspreid, waar ieder den grijsaard kende en hij een onverdeelde achting genoot. met verlof, op last van hoogerhand naar zijn garnizoen is teruggezonden. Een 4-jarjg knaapje van den hand werksman A. Dubois te IJselstein had het ongeluk in de woning en in tegenwoordigheid der ouders over eenen tol te struikelen en met de kleertjes aan eene theestoof te blij ven haken, waardoor deze kantelde en de kokende inhoud van een daar op staanden koffiekan over borst en hoofd werd uitgestort. Ernstige brandwonden doen aan het behoud van het kind twijfelen. Te Oosterwolde is bij het luiden der dorpsklokken uit een der klok ken de zware klepel naar beneden gevallen. Een 15-tal personen ston den aan den voet van den toren, doch zijn ongedeerd gebleven. Het buitengoed van den heer Vor- sterman van Oyen te Moergestel is dezer dagen in eigendom overge gaan aan het nonnenklooster aldaar, waardoor dit gesticht eene aanmer kelijke uitbreiding zal ondergaan. Woensdagavond tegen 9 uur is de heer K. v. B., lid der firma Jan sen v. Bijlevelt, in eene tilbury van Olst naar Zwolle rijdende, even voorbij het buiten van den heer Van Naamen van Eemnes aange rand. Een persoon greep de leidsels, trok het paard van den weg en vroeg om geld. De heer v. B. deed alsof hij aan het verzoek wilde vol doen, maar greep den schroefsleutel dien hij uit voorzorg naast zich had gelegd, en sloeg den aanrander zoo geducht tegen het hoofd, dat hij achteruit tuimelde. Daarop maakte v. B. zich, zoo snel zijn paard kon loopen, uit de voeten. Te Zwolle aangekomen, werd van het geval aangifte gedaan. Op last van den burgemeester van Zwoller kerspel is onmiddellijk een onder zoek ingesteld. Men heeft echter, op de plaats gekomen, niets van den aanrander bespeurd. Het onderzoek is heden voortgezet. ZC.) GEMENGD ||EÜWS. In den nacht van 9 op 10 dezer heeft te Weenen een ontzettende storm gewoed, die het verlies van vele menschenlevens en groote scha de aan eigendommen veroorzaakte. Verscheidene straten moesten afge zet worden, omdat zij met scherven en andere neergekomen voorwerpen opgehoopt waren. De toegebrachte schade is nog niet te berekenen. Louise Michel's moeder is zeer ziek. De directeur der gevangenis sen heeft dientengevolge aan de anarchiste toegestaan, haar verblijf in de gevangenis van Clermont met Parijs te verwisselen; zij brengt thans den dag- bij hare moeder door en 'gaat 's avonds naar Saint-Lazare, Deze ongeloofelijke tijding had groot opzieu verwekt. Niemand geloofde dat de Vezay schuldig was. Ver scheidene personen legden den pro kureur des konings ten laste, dat hij ou vergeeflijk lichtzinnig waste werk gegaan. Deze oordeelvellingen waren allen, zonder onderscheid, losweg uitge sproken, want raeu kende de be schuldiging slechts in ruwe omtrek ken en was van alle bijzonderheden aangaande het eigenlijke proces ver stoken. Hoe het ook zij, een groote menigte nieuwsgierigen verdrong zich in de gangen en de gerechts zaal, tegen den tijd dat men ver onderstelde, dat de Vazaj' een ver hoor zou ondergaan. De belangstel lenden werden in hunne verwach tingen niet teleurgesteld. Tegen twaalf uur hoorde men de zware rijlaarzen der gendarmen op den steenen vloer dreunen. Weldra zag men den grijsaard tusschen zijn geleiders verschijnen. Hij schreed langzaam en met moeite voorwaarts, want wij weten dat hij sedert eenige dagen aan hevige jichtaanvallen leed. Hij was zeer bleek, maar scheen kalm te zijn. Hij boog volstrekt het hoofd niet om de blikken der aan wezigen te ontwijken. Allen, zon der onderscheid, ontblootten eerbie dig het hoofd, toen hij hen voor bijging. Dit bewijs van achting en mee warigheid in zijn ongeluk, legde een weinig balsem op de Vezay's nijpende wonden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2