BINNENLAND, gens zijn beter dan men denkt en daarom moest men al hun gebreken niet zoo groot uitmeten. Lang ge noeg moeten zij iederen dag op school hun guitenstreken inhouden en hun speelzucht bedwingen; de boog kan toch niet altijd gespannen zijn. Laten we hen dus hun genoe gens, al zijn ze ook wat uitgelaten, niet misgunnen; veel liever moeten we deelnemen in hun vreugde, hen leiden bij hun vermaken en spelen, en daardoor zal eerder een einde komen aan woestheid dan door alle mogelijke politieverordeningen Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Berlijn wordt aan de Frank furter Zeitung geschreven, dat de reeks der nieuwe Duitsclie kolo niale vestigingen nog niet is afge sloten. Uit goede bron verneemt de schrijver, dat reeds m bezit genomen zijn, of nog zullen wordeneen deel der kust ten Noorden van Port-Natal en ten Oosten van de Transvaal; een deel van Nieuw-Ierland en Nieuw-Britannië, en het noord-oos telijk deel van Nieuw-Guinea. Als de commissie van rapporteurs over het ontwerp tot subsidieering van overzeesche stoomvaartlijnen nu nog niet van het nut der regeerings- voorstellen overtuigd is, verdient zij waarlijk hardleersch genoemd te worden. Maandag zal, zoo als uit Berlijn aan het Journal des Débats wordt gemeld, door de Duitsche regeering aan de conferentie het ontwerp wor den medegedeeld van eene verkla ring der beginselen, die belmoren te worden toegepast bij het inbezit- nemen van onbezet grondgebied in W estelijk- Afrika. Bij de gisteren te Berlijn gehou den verkiezingen voor den Rijksdag werd in het vijfde district de Duitsch- vrijzinnige Baumbach verkozen met 8643 stemmen, en in het zesde district de sociaal-democraat Pfann- kuch met 20326 stemmen. De Landeszeitung ontvangt uit Metz het volgende bericht: Aan den afgevaardigde voor den Rijksdag Antoine is door den voor zitter der eerste strafkamer van het Rijksgereclitshol te Leipzig mede- deeling gedaan van de akte van be schuldiging, door den procureur- generaal opgemaakt, waarbij hem handelingen ten laste worden gelegd, die tot hoogverraad leiden. Reeds eenigen tijd hebben geruch ten geloopen, dat het voor weinige maanden gesloten huwelijk van grootvorst Sergius van Rusland met prinses Elisabetn van Hessen niet; gelukkig was, ia dat de prinses zich naar Gatschina had begeven, om bij den Czaar zeiven op echtscheiding aan te dringen. Dezer dagen bracht de Kölnische Zeitung dit bericht, doch het werd door de Darmstadter Zeitung tegengesproken. Thans is het evenwel door een briefschrijver uit Mainz in het Berliner Tageblatt op de stelligste wijze bevestigd. Het zelfde blad voegt er bij, dat het echtscheidings-proces den 12n dezer maand reeds door het Reichsgericht te Leipzig zou worden behandeld. De Italia Militare spreekt de be richten over de groote krijgsmacht, welke Italië in de Roode Zee zou ontwikkelen, tegen. De Barberigo was wel op weg naar Assab, maar deVilledieu reeds sinds geruimen tijd? Ja. Sedert hoe lang? Hij woonde op een nabijge legen kasteel en was mijn vriend sedert mijn kinderjaren. Kwaamt gij dikwijls elkander bezoeken? Ja. Spreek omstandiger. Wij gingen twee of driemaal per week gezamenlijk op de jacht en gebruikten gedurig het middag maal bij elkander. Hebt gij na uw huwelijk burg graaf de Villedieu nog bezocht en ten uwent ontvangen? Ja. Evenals vroeger? Evenzeer. Was hijzelf gehuwd? Hij was weduwnaar. Had hij kinderen? Een zoon. Is deze zoon met uw dochter alleen om de Vedetta aldaar af te lossen. De Messagero is ook daarheen op weg, maar alleen om de Barberigo'. die averij bekomen heeft, te vervan gen. De Castelf dar do zal wel is waar de Roode Zee passeeren, maar met bestemming naar China. Alles was dus juist, alleen de bedoeling die men aan de regeering toeschreef, niet. Volgens berichten in de bladen heeft de cholera aan Italië de som van 2,288,000 lire gekost, als: in spectiën en zendingen 100,000, ge zondheidsdienst 1,300,000; posterijen en telegrafiespeciale bureau's 214,000; barakken te Napels,106,000; post- en handelsdienst over de zee 500,000; extra-toelagen aan ambte naren 68,000 lire. Daartegenover staat een besparing van 363,000 lire, door het uitstel van oproeping der mobiele militie en het territo riaal leger. Egypte is nog altijd het land der wonderen. Acht dagen geleden, zoo meldde men, verdronk de Mahdi er met 3000 krijgers in den Nijl, omdat in een droom hem was voor speld dat de wateren bij zijn komst zouden terugwijken, en zij dit niet deden toen hij, door duizenden ge volgd, en onder aanroeping van Al lah zich er in stortte. Zoo luidde de mare, die natuurlijk niet beves tigd werd. En nu is er een nieuwe gekomen, maar niet uit Mekka en Medina, niet uit Caïro of Alexan- drië, maar uit Frankfort a/M., uit de kolommen van het Frankfurter Journal. Volgens dat blad zijn ver trouwde partijgenooten van den Mahdi op weg naar Berlijn om op de Congo-conferentie de rechten van hun gebieder in Midden-Afrika te behartigen. Niet onwaarschijnlijk is 't merkt het Berliner Tageblatt op dat de afgezanten van den Profeet eer in Castan's Panopticum dan op de Berlijnsche conferentie zullen te zien zijn. De Regeering te Caïro zal waar schijnlijk morgen de nota's van Rus land beantwoorden, over de verte genwoordiging dezer mogendheden in de commissie van de schuldkas. Men meent te weten, dat de minis ters zullen antwoorden in dezelfde termen, welke de Khedive tegenover den Russischen zaakgelastigde heeft gebruikt. Volgens eene dépêche van admi raal Miot, gisteren uit Zanzibar af gezonden, was op 6 December een tweede fort ten Zuiden van Vohe- mar (Madagascar) ingenomen daarbij waren 5 kanonnen buit ge maakt. De Hova's hadden 200 doo- den en de Franschen slechts 4 ge kwetsten. China maakt zich, naar uit alles blijkt, ernstig tot den oorlog gereed, nu Frankrijk dien ernstig voeren wil. Volgens een brief uit Londen aan Havas meent men dat de be richten uit China als werd eene vloot gereed gemaakt om de blokkade van Formosa te verbreken, alleen dienen om een aanslag te verbergen tegen de transportschepen, die naar Tonkin op weg zijn. Havas antwoordt, dat generaal Courbet dit wel begrijpt en dat hij voldoende zijne maat regelen heeft kunnen nemen. Frank rijk heeft in de Chineesche watereu vier pantserschepen, vijf en twintig kruisers en kanonneerbootenChina heeft slechts twee stalen kruisers, in het huwelijk getreden Ja. Is het huwelijk tegen uw zin voltrokken Neen. Dus hebt gij de schaamtelooze onzedelijkheid zoover gedreven, dat gij zonder blozen u door den zoon van uw slachtoffer vader hoort noe men! Moge God, die in het hart des menschen leest, in het mijne lezen en moge Hij oordeelen. Bij dit antwoord maakte Vachelet van zijn geliefkoosd gebaar mis bruik. Hij haalde ettelijke malen de schouders op. Toen ging hij voort: Om welken tijd ongeveer be gonnen de herhaalde bezoeken van burggraaf de Villedieu bij mevrouw de gravin uw ijverzucht op te wek ken? Ik ben nimmer ijverzuchtig," noch tegen den burggraaf noch tegen mijn vrouw geweest. benevens kanonneerbooten en tor pedo's. Andere berichten melden dat Chi neesche schepen, door Amerikaan- sche en andere avonturiers gekom- mandeerd, naar de golf van Tonkin zullen gaan om de Franschen afbreuk te doen, of zelfs het thans weerlooze Saigon zouden gaan bedreigen. Generaal Caceres heeft te Are- quipa reeds een opstand te onder drukken gehad. Hij was in de opera toen men buiten schoten hoorde vallenhij snelde met zijn staf naar buiten en rende naar de kavalerie- kazerne. De getrouw gebleven troe pen werden terstond onder de wa pens gebracht eu men begaf zich naar het tooneel van den strijd, de straten in den omtrek van den schouwburg. Het bleek, dat het bataillon van Cuzco, door zendelingen van generaal Iglesias uit Lima omgekocht, op roer gemaakt had. Het werd om singeld en de leiders gevangen ge nomen. Onmiddellijk werden twintig soldaten in een wijk van de stad gefusilleerd: op het oogenblik dat de mail vertrok wachtte de kolonel van het bataillon voor den krijgs raad zijne veroordeeling tot een dergelijk lot. Haarlem13 December 1884. Gisterennamiddag is door de poli tie alhier aangehouden eene 19-jarige dienstbode, wegens diefstal van een aantal koperen keukengereedschap pen, die zij reeds aan eene koop vrouw had verkocht. Zij is naar het huis van arrest overgebracht, waarin zij reeds vroeger 6 maanden wegens diefstal heeft doorgebracht. Het bestuur der afdeeling Nij verheid te 's Hage heeft besloten het initiatief te nemen tot het be leggen eener vergadering in Dili- gentia op a. s. Donderdag (met ge- introduceerden) ten einde ook haar ter stede, |"evenals te Amsterdam, werk te verschaffen aan werkeloozen. Naar wij vernemen, is het eer gisteren door ons uit De Tabaks plant overgenomen bericht, onjuist. Tot heden is er bij den Raad van State geenerlei voorstel rakende ta baksbelasting ingekomen. Gistermorgen vertrokken uit Amsterdam de twee hoogleeraren der Leidsche universiteit, de heeren Suringar en Martin, benevens de heeren Van de Poll, zoöloog; Molen graaf, doctorandus; en Breda de Haan, student in de philosophic, per stoomschip Prins Maurits naar Pa- rimaribo om van daaruit over Trini dad en Demerary naar Curacao te stoomen, dat met de eilandeD Bonaire en Aruba, alsmede de Staat Vene zuela door hen zal worden bezocht. De hoogleeraar Martin gaat daarna met den heer Van de Poll terug naar Paramaribo om in het binnen land van Suriname geologische on derzoekingen te doen. Beiden keeren omstreeks half Mei a. s. naar het vaderland terug. De heer Suringar en de beide studenten zullen andere eilanden onderzoeken Het heeft onzen natuuronderzoe kers voorzeker niet aan krachtdadi- gen steun en medewerking ontbro ken; het Aardrijkskundig Genoot schap, het Koninklijk Instituut voor Nimmer? Neen, mijnheer. Zooals ik u gisteren zeide, mevrouw de Vezay was rein als een engel en zelfs boven de minste verdenking ver heven. Hebt gij wel goed nagedacht, alvorens gij dit antwoord gaaft. Ja, mijnheer. En houdt gij uw bewering na rijp beraad staande? Ik houd haar staande. De rechter van instruktie glim lachte en wreef zich de handen. Maar waarom hebt gij dan om 's Hemels wil mijnheer de Vil ledieu, hetzij in een nederlaag, hetzij in een duel gedood, zoo gij geen minnenijd jegens hem koesterdet? Graaf de Vezay antwoordde niet. Was het dan om hem zijn geld te ontrooven hernam de rechter van instruktie. De beschuldigde bleef zwijgen. Ik wil wel aannemen, ver taal- en volkenkunde te 's Hage, de Teylers stichting en de Hollandsche Maatschappij, beiden gevestigd te Haarlem, hebben op ondubbelzin nige wijze bewezen, hoezeer zij het door deze heeren voor oogen gesteld doel op prijs stellen. Op last van den Koning van Zweden werd te Vlaardingen aan schipper Krijn van Alewijn, van het loggerschip Albatroseen prachtig gouden remontoir-horloge, en aan Ferd. van der Velden, stuurman, Jan Vrijland en Mart. van Tienen, matrozen, eene som gelds ter hand gesteld, als bewijs van waardeering voor de door hen onder hevig storm weder volbrachte redding van de bemanning van het Noordsche bark schip May, op den 19n Maart 1883. Gisteren had te Dordrecht de veiling plaats van het prachtige landgoed «Alexanderhof» behoo- rende tot de nalatenschap van wijlen Z. K. H. Prins Alexander, en ge legen in de Hoeksche Waard. Het hoogste bod voor de gezamenlijke perceelen was ƒ57,737,35. Zooals bekend is, werd eenige maanden geleden door de firma Peny Co. te Londen een internationale prijsvraag uitgeschreven voor schoon schrijven met stalen pennen van een bepaald model. Dezer dagen werd de uitslag bekend gemaakt. De prijs is verdeeld tusschen twee Engel- sche inzenders van calligraphieën. De heer J. H. Emck te Gorinchem, die ook verschillende proeven van schoonschrift had ingezonden, heeft van de firma Perry Co. een schrij ven ontvangen, waarin zij hem me- medeelt, dat de jury met zeer veel lof van zijn werk gewaagd, doch dat hij niet voor belooning in aan merking kon komen wegens afwij kingen van het programma van den wedstrijd. De heer Emck had, behalve het gevraagde, nog ingezonden de ge- heele Ode aan Perry door Hood, geschreven in een cirkel ter grootte van een rijksdaalder. Dit vers be vatte 1811 letters. Bovendien zond hij nog het Engelsch Volkslied in goud en zilver op zwart carton. (Z>. v. N.) Door den gemeenteraad van Leeuwarden is, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wet houders, besloten, ten behoeve van den eersten internationalen wedstrijd op schaatsen, die in dezen winter op een nader te bepalen dag op de Groote Wielen nabij Leeuwarden zal worden gehouden, van gemeen tewege eene gouden medaille van hoogstens f100 uit te loven. Buiten de Muiderpoort aan de Mauritskade te Amsterdam, is meer drukte dan in gewonen tijd op te merken. De Commissie voor werk verschaffing is begonnen met hare taak en gisteren ochtend waren al daar reeds 106 man aan den arbeid. Achter de kazerne Oranje Nassau aan de gezegde Mauritskade, wor den 6 houten steigers gemaak elk van 12 M3 oppervlakte, waaraan de Amsterd. Ballastmaatschappij hare schuiten met zand zal aanvoeren. Dc bedoeling is dageliiks 50 man meer aan te nemen en dan met 90 kar ren het zand te rijden naar het tot park bestemde terrein achter en be zijden de Costerbegraafplaats, te be ginnen bij het bekende koffiehuis «Nieuw Vliedzorg.» Aan elke kar worden 6 man ge plaatst, waarvoor in den regel 3| volgde Vachelet, dat gij op dit oogenblik aan een prijzenswaardige ingeving van uw hart gehoor geeft. Gij wilt den minneijver ontkennen, ten einde de nagedachtenis uwer vrouw niet te schandvlekken, maar het gebeurt dagelijks dat een echt genoot jaloersch is, zonder dat zijn vrouw daarom nog schuldig behoeft te zijn. Ik moet u hierbij verwitti gen, dat in den toestand, waarin gij verkeert, minnenijd de eenige ver zachtende omstandigheid is, die men in uw voordeel kan bijbrengen. Zoo gij inderdaad niet jaloersch waart en het bewezen wordt, dan is uw leven er mee gemoeid. Ik hecht niet meer aan het leven, mompelde de graaf. Goed, maar voor den duivel! denk toch aan uw dochter. Het is alles behalve prettig, dit verzeker ik u, voor iemand, als zijn vader op het schavot is omgekomen. De Vezay verborg zijn gelaat in man worden genomen, die dan ech ter aan dit zwaar werk gewoon moeten zijn. Onder de boomen in het zoogenaamde Muiderliosch wordt eene houten loods opgeslagen, lang 35 M., waarin het werkwolk bij al te ruw en nat winterweder kan schui len. De heeren Deutekom en Goe d- koop leiden dit werk geheel be langloos. Uit een lossend schip aan de Han delskade te Amsterdam, zijn Don derdag 17 schuitjes tin gestolen. De daders zijn nog onbekend. Het tin is gemerkt J. E. N. In de boerderij «het Torentje» aan den Amstelveenschen weg, nabij Amsterdam, van den veehouder Moos is gisterennacht ingebroken. Door uitsnijding van eene ruit heeft men zich toegang weten te verschaffen tot een vertrek, waar het kabinet staat, en daaruit aan baar geld en papier, eene som van ongeveer f 1500 ontvreemd. De daad is met zooveel overleg geschied, dat zelfs de werfhond ver schalkt is. Théodore Schiffel werd Donder dag door het kantongerecht te 's Hage voor de 99ste maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Omtrent het overrijden van een meisje door een spoortrein nabij Delft, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, vernemen wij nader: Omstreeks 8 uur eergis teravond vond een der spoorbeamb ten onder de gemeente Delft, aan den Spoorsingel, het lijk van eene 13-jarige dienstbode op de rails lig gen. De rechterarm was van het lichaam gescheiden en het hoofd droeg mede duidelijke kenteekenen van met de locomotief te zijn in aanraking geweest. Zij was in dienst van een landbouwer, aan den ge noemden Singel woonachtig, en schijnt zich op de rails te hebben neergelegd. Wat haar tot dit wan hopig' besluit heeft gebracht, is on bekend. St. Nicolaas heeft te Rotterdam op St. Nicolaasavond ook de min dere buurten bezocht; een zijner knechts liep daar een aantal wo ningen binnen, wierp overal geld ep tafel en verdween dan weer even spoedig, zonder den bewoners tijd te laten om hun dank aan den goeden man te betuigen. Tegen een Rijksveearts te Tiel is voor de zesde maal proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dron kenschap, en zulks na reeds 2 malen bij eerste herhaling te zijn veroor deeld. Een onderwijzer te Bolsward, die reeds geruimen tijd kapelmeester is van de sehutterijmuziek aldaar heeft van Gedep. Staten van Fries land aanschrijving gekregen, dat hij die betrekking dadelijk moet neer leggen. De voerman H. E., uit Winssen, die Woensdagochtend met kar en paard eene partij tabak vau Winssen naar Druten vervoerdegeraakte onderweg door het schrikken en op hol gaan van zijn paard onder de kar, waarvan een rad hem over buik en borst ging, ten gevolge waarvan beide handen. Toen de rechter van instruktie hem over Madeleine be gon te spreken, had hij de gevoelige snaar, die in zijn hart trilde, aan geraakt. Misschien vinden onze lezers dat de achtenswaardige Vachelet als ver standig man sprak en den beschul digde werkelijk met welwillendheid behandelde. Zij hebben gelijk en i ongelijk tevens. De woorden en de gevoelens van den rechter van in struktie vormden een schrillen wan klank met elkander. Hij stelde in de Vezay niet het minste belang. Hij verfoeide over het algemeen en in welke stadiën een proces ook verkeerde, de verzachtende omstan digheden; maar ditmaal vooral, ge voelde hij een ouweerstaanbaren drang om het sombere drama van den sluipmoord, dat hij in elkander had gezet, met een tintje echtbreuk wat op te fleuren. Daarbij zouden de begeerde indruk en algemeene ruchtbaarheid slechts kunnen winnen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2