MUIII ADVERTENTIEBLAD. OutBmÊF) 2e Jaargang. Vijrdag 19 December 1884. No. 447. FEUILLETON. De fraai van den Meter. BI.WKMAM). Ms DU 1:^kSE: ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 e Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pub/icitc Et rang ere G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES. Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Mont mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12} tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. »ben Toeeaae rrii Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefeijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per perjoon. Donateurs en ledcu der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op e-tLu ran diploma vrijen toegan", donateurs met gezelschap, leden met. 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Prccfzijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en Wen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vun diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, Tooral **n Nederland en meer hijzonder van liet Kaarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar il guldenMuseum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegcu betaling \an 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijkgeloido. tevters^museum in de Damstraat.' Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geepend Woensdag cn Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 unr. Toegang (denr Oudcgrocninarkt) vrij. Evenals het vorige jaar zal, einde dezer maandaan de geabon- neerden van Haarlems Dagbladgra tis morden toegezonden een net af gewerkte W'and-Almanak voor 1885. De Administratie. Zij, die zich vóór 1 Januari a. s. voor een geheel jaar bij vooruitbetal ing, ad ƒ4.80, op dit blad abon neer en 9-ontvangen vóór Nieu w jaar ÏOO nette, gedrukte visite kaartjes groot formaat in étui, cadeau. De Administratie. tl.f.KMKEN OVERZICHT. Nadat, behalve de eerste dertig1, nog honderd vijftig gematigde leden de Association libérale te Brussel verlaten hadden, hebben de overige gematigden besloten, in massa hun ontslag te nemen, en zich bij de nieuwe, door Van Humbeeck ge vormde vereeniging aan te sluiten. De Associationzoowel als de libe rale partij, is dus in tweeën ge scheurd. Het zal den clericalen niet moeilijk vallen, over de aldus ver deelden gedurende langen tijd te heerschen. In eene der laatste zittingen der Congo-conferentie te Berlijn heb ben de gedelegeerden Prof. Asser, Dr. Engelhardt en Sir Travers Twiss hunne meeningen omtrent de rege ling van den Congo-staat uiteen gezet. Prof. Asser ondersteunde het ont werp van absolute neutralisatie. Sir Travers Twiss sloot zich bij bet ontwerp aan in den zin van be perking der voorwaarde, dat op dit Naar het Fransck VAN XAVIER DE MONTÉPIN. Vertaald door I. Mclleb. Waarvan leefde zij? Van een pensioen, dat de heer graaf haar toelegde. Het is goed, gij kunt heengaan. Dit liet zich de oude André geen tweemaal zeggen; hij ging naar de keuken zoo snel, als zijn trillende beenen hem dit veroorloofden. Welnu, mijnheer de prokureur, wat zegt gij er van? Ik zeg dat de schuld van mijn heer de Vezay zoo klaar en onte genzeggelijk bewezen is, als dat de zon schijnt. J3| Het verheugt mij, dat ik uin gebied geen vijandelijke operatiën mogen worden gevoerd, tot den Congo alleen. Dr. Engelhardt beschouwde de neutraliteit uit drieërlei oogpunt, al naar mate zij zou worden toegepast op: 1. de scheepvaart en de daar mede verbonden inrichtingen2. den stroom en ieder deel der daaraan liggende gronden3. de geheele handelszona. Hij keurde het toepas sen der neutraliteit op de twee eer ste punten goed, en liet de taak om daarover uitspraak te doen, aan den Franschen gevolmachtigde over. De baron de Courcel verklaarde, dat hij het niet mogelijk achtte van eene eventueel oorlogvoerende partij te verkrijgen, dat zij zich verbinden zou om deu vijand op dat gebied eene schuilplaats en hulpmiddelen te laten vinden. Portugal was ook van die meening. België, ofschoon blijkbaar gunstig voor het ontwerp gezind, wenschte zijne meening nog niet te kennen te geven, als vertegenwoordigend de belangen van een nog niet ge- constitueerden staat. Duitschland ondersteunde het voorstel. De algemeene opinie is, dat het ontwerp vooral strekt om de Asso ciation te begunstigen, door de thans reeds aan den Congo gevestigde mogendheden te dwingen, zich tot hunne bezittingen te beperken en van verdere uitbreiding af te zien. In de Fransche Kamer is o. a. de begrooting voor de koloniën be handeld. Admiraal Peyron, de critiek der Kamer beantwoordende, zegt, dat de discussie over Madagascar zal kunnen worden gevoerd, wan neer de credietaanvragen voor de expeditie worden ingediend. Hij her innert, dat de Kamer vroeger de mijn gevoelens zie deelen. Ik deel ze in alle opzichten. Het komt mij voor, dat wij de instruktie nu als geëindigd moeten beschouwen. Zekerlijk, de kamer van in- schuldstelling kan nu met kennis van zaken het vonnis naar den rech ter verwijzen. Als men Caillouët vindt, dien ik overal laat opsporen, zal hij hetzij als getuige, hetzij als medeplichtige voor de balie verschijnen; in dit ge val zou er nog een tweede instruk tie noodig zijn, niets zou beletten om de zaak tot een volgende zit ting te verdagen. Volstrekt niets. Denkt gij, mijnheer de pro kureur, dat het in de gegeven om standigheden van nut kan zijn, om den beschuldigde in dat gedeelte van het park te brengen, waar hij voorgeeft met mijnheer de Villedieu tc hebben geduelleerd? voor deze expeditie aangevraagde gelden eenstemmig heeft toegestaan. De Regeering is geneigd om zich tevreden te stellen met de vijf plaat sen, die op dit oogenblik bezet zijn, tot dat nieuwe credieten zullen zijn verleend. De Standard ontvangt eene dé pêche uit Cairo van 16 December, volgens welke Nubar-Pacha dien morgen den Khedive een bezoek gebracht heeft. Na een 'langdurig onderhoud besloot men, op den eisch van Duitschlaud en Rusland tot toe lating van gedelegeerden in de com missie der schuldkas te antwoorden, dat er geen beslissing zal genomen worden, alvorens de mogendheden zullen geantwoord hebben op de finaucieele voorstellen van Engeland. De Bosphore Egyptien bevat een brief van den Franschen correspon dent Olivier Pain, die den Mahdi gesproken heeft. Na een vermoeienden tocht van 30 dagen met twee Bedoeïenen als escorte, kwam hij op korten afstand van Obeïd aan. Hij werd omringd door Soedaneesche ruiters, die hem medenamen naar Melbeiss. Daar ver toonde Pain zijne brieven van aan beveling. Het opperhoofd sloot hem gedurende twee dagen in eene hut op, en kwam toen met een aantal andere hoofden terug om hem naar den Mahdi te geleiden. Bij zijne aankomst glimlachte de Mahdi vriendelijk en reikte hem de hand. Pain merkte .op, dat de hand druk anders was, dan de Muzelman nen dien gewoonlijk geven, en zeide: alk ben geen Christen. Ik werd vroeger Olivier Pain genoemd. Thans is mijn naam daar ik Muzel- mau geworden ben». De Mahdi zeide: «Misschien zijt gij alleen Muzelman geworden om Noodzakelijk is het niet, maar het zal meer volgens den regel zijn, en daar wij toch eenmaal hier zijn, kunnen wij er toe overgaan. De gendarmen werden terugge roepen, ieder vatte den gevangene bij een arm, het troepje bereikte de gelijkstraatsche verdieping en begaf zich in de groenende lanen van het park; weldra kwamen zij aan het einde dezer laan, die naar de deur bij het jachtpaviljoen leidde. Onze lezers kennen deze plek reeds. Sedert het schrikkelijke too- neel, dat wij in het begin van dit werk hebben beschreven, was er niets veranderd; alleen waren de boomen hooger opgegroeid. Een nog dichtere plantengroei beschaduwde het uileinde der laan en de bree- de steenen banken, die van afstand tot afstand onder de kastanjeboomeu waren geplaatst. Toen de gerechtspersonen en de gevaDgene daar aankwamen, lag een veilig hierheen te komen. Indien het zoo is, neem dan uw godsdienst weder aan. Ik wil geen Muzelman nen maken door geweld». Pain ant woordde: «Ik beu een goed Muzel man, en bid iederen dag drie maal.» Op de vraag of hij Etigelschman of Franschman van geboorte was, antwoordde Pain: «Ik ben een Franschman, ik ben hierheen geko men omdat sommigen in Europa zeggen, dat gij de vrijheid van het volk verdedigt, en voor de onafhan kelijkheid van uw land en den gods dienst van den Propheet strijdt. Anderen, waaronder de Engelschen, zeggen, dat gij een woeste barbaar zijt, een man des bleeds, die allen doodt welke weigeren u te dienen, geloovigeu of ketters. Mijne broeders in Frankrijk hebben mij gezonden om de waarheid te vernemen en op te schrijven.» De Mahdi antwoordde: «Goed, blijf bij mij. Gij zult met uw eigeu oogen aanschouwen.» Toen vroeg hij verder: «Daar uw Fransche broeders toch voor de vrijneid strij den, waarom streden zij dan tegen Arabi?» Pain antwoordde: «DeFran schen waren eerst vriendelijk jegens Arabi, maar zij werden zijne vijan den, toen zij bemerkten, dat hij een man was, die voor geld kon omge kocht worden, en die het leven der Franschen in Egypte bedreigde. Toen lieten zij hem varen.» De Mahdi vroeg: «Waarom kwa men dan de Fransche schepen naar Alexandrië en vertrokken weder, zonder gevochten te hebben?» Pain antwoordde, dat, als Arabi de Egyptenaren niet had overge haald, de Franschen hem zouden bevochten hebben; maar zij wilden de Egyptenaren niet dooden, en bleven dus alleen toezien wat er gebeurde. vreemd personage in witte] lompen gehuld, op een dezer banken, en scheen vast te zijn ingeslapen. Het was de zonderlinge grijsaard, dien iedereen onder den naam van den simpele kende en dien wij reeds dikwijl in dit verhaal hebben aan getroffen; het gerucht der stappen van de zes naderende pesonen scheen hem in zijn slaap niet te storen: hij maakte althans niet de minste beweging en opende de oogen niet. Wij moeten alleen zijn, zeide de rechter van instruktie tot de gendarmen, terwijl hij hen den man aanwees, die op den bank lag uitgestrekt. Een der gendarmen naderde den grijsaard en stiet hem met de kolf van zijn musket. Hola mannetjeword wakker schreeuwde hij hem toe. De grijsaard steunde op zijn elle boog, opende ten halve de oogen en keek den gendarme aan. De Mahdi was zeer tevreden en schudde hem uogmaals de hand. Hij gaf Pain een klein huisje naast het zijne. Drie dagen later vertrokken zij samen naar de nabuurschap van Khartoem, waar zij thans zijn. De Pall Mall Gazette heeft grond om te gelooven dat een overeenkomst tusschen Duitschland en Portugal tot het afstaan van de Delagoa* baai aan Duitschland is getroffen. Het blad gelooft dat de bepalingen een plan van Bismarck betreffende Zoeloeland eu Transvaal omvatten. Volgens een bericht van Korea hebben de Japausche troepen, ten gevolge van de bekende onlusten, zich naar Chumulpo teruggetrok ken. Er loopt een gerucht, dat Chi- neesche kruisers naar Korea zullen gezonden worden. Eene dépêche van generaal Brière, gisterenavond verzouden, vermeldt, dat 3000 Chineezen een dorp in de nabijheid van Chu hebben aange tast, doch met zeer aanzienlijke ver liezen op de vlucht zijn gedreven. De Franschen hadden '24 dooden en gekwetsten. Haarlem 18 December 1884. In de tweede openbare vergade ring van de afd. Haarlem der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank, nam de heer Zeeman Dinsdagavond jl. voor een zeer tal rijk publiek in het Nutsgebouw de spreekbeurt waar. Spreker behan delde de tabak, waarvan hij de vra gen beantwoordde: Vervolgens liet hij met volmaakte onverschilligheid het hoofd achter over zinken, nam de vorige houding weder aan, en scheen opnieuw in- teslapen. DE SIMPELE. Dit gedrag, dat weinig eerbied voor den uniform van den gendarme te kennen gaf, bracht dezen buiten zichzelf vau kwaadheid, hij schudde den grijsaard zeer onzacht heen en weer en riep met een krachtigen vloek uit: Alle duivels! oude vagebond, ben je doof?! versta je niet wat men je zegt?! Wil je wel opstaan, opruk ken en gauw ook?! De man in de witte vodden slaakte een dof gekerm en richtte zich nog maals op, maar nu veranderde hij van positie en in plaats van op zijn elleboog te leunen ging hij zitten, toen vestigde hij achtereenvolgens

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1