tot het aannemen van inschrijvingen van f 250, Door het Sub 3 genomen besluit1 is aan den van verschillende zijden uitgedrukten wensch te geraoet ge komen, ook iuschrijvingen voor min der dan de eerst vastgestelde som van f 500,mogelijk te maken. Men kan thans deelnemen voor tweehonderd vijftig gulden, voor vijfhonderd gulden, voor duizend gulden, of voor het veelvoud dezer sommen. Het onderstaand comité meent daarom op nieuw bij alle gegoede en welgezinde stadgenooten, ook bij de bewoners van de omliggende ge meenten. te mogen aankloppen. Nu het zóóver geslaagd is. durft het zich vleien met de hoop, dat er van alle kanten hulp zal komen ter aanvulling van het nog ontbrekende. Een goed ingerichte schouwburg toch mag in eene zoo in bloei toe nemende gemeente als de onze, met zulk eene welvarende omgeving, niet gemist worden; men bedenke slechts hoe vele welgegoede vreem delingen. uitgelokt door Haarlem's aantrekkelijkheden, van lieverlede zich hier hebben gevestigd, maar van welke wellicht sommige weder zouden verhuizen, althans in de toe komst niet door anderen zouden gevolgd worden, indien een van de grootste winteruitspanningen gemist moest worden. Het gezamenlijk bedrag der in schrijvers is f151000, aldus: f15000 in 3 inschrijv. van f 5000. f 3500 1 f3500. f 9000 t 3 f3000. f 6000 3 12000- f 3000 2 f1500. f4500045 f 1000. f69500 139 f 500. f151000 in 196 inschrijvingen. Het comité tot oprichting der «Haarl. Schouwburg - Vereeniging» bestaat uit de volgende heeren Mr. E. A. Jordens, Eere-Voorz. J. H. Krelage, Voorz., A. L. Dyse- rinck, Onder-Yoorz., Jhr. Q. Hoeufft, Penningm., P. J. L. Huet, Secret., Dr. E. H. Von Baumhauer, Mr. Th. De Haan Hugenholtz, C. De Koning, A. O. Kruseman en Jhr. J. W. M. Van de Poll. Jhr. mr. A. L. E. de Stuers, minister-resident van Nederland te Madrid, heeft aan het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te alhier eene kostbare verzameling afgietsels van meesterwerken ten ge schenke gegeven, vervaardigd aan het Bayerisches Gewerbe-Museum te Munchen, naar daar aanwezige oorspronkelijke voorwerpen. king tot de aanstaande tentoonstel ling te Antwerpen. Het voorloopig comité bestaat uit de heerenA. C. Wertheim, J. M. van der Made, Alex. Daniels, A. J. van Beek, Jacob Duyvis, J. A. N. Schagen van Leeu wen en Mr. D. Josephus Jitta, secre taris. Door de Fransche Regeering is nog benoemd tot groot-officier van het Legioen van Eer de heer Van den Bergh, minister van wa terstaat. Verder is nog aan de volgende leden van het uitvoerend comité de orde van verdienste (mérite agricole) verleendmr. D. Visser van Hazers- woude, J. Beerbaart Kzn., dr. L. Mulder en jhr. mr. Van Eysinga (voorzitter van het Friesche Rund veestamboek). Mr. VV. C. Mees, president der Nederlandsche Bank, is volgens de N. R. Ct. ernstig ongesteld. De Amst. verneemt, dat ook de heer C. J. van der Oudermeu- len, onder-voorzitter van het uit voerend comité der Internationale Landbouwtentoonstelling, benoemd is tot ridder in de orde van het Legioen van Eer. Pakketten, met bestemming naar de eilanden Sardinië en Sicilië, mits geen lompen, kleedingstukken, beddegoed, zelfkant of pluksel be vattende, kunnen thans weder ter verzending per post worden aange nomen. St.-Ct Id een buitengewoon politie blad van heden verzoekt de officier van Justitie te Leeuwarden nog maals met den meesten aandrang opsporing van de op 8 December jl. van eene openbare bewaarplaats te Leeuwarden ontvreemde bankbiljet ten, zijnde nader gebleken geen 2 maar 3 stuks te zijn als: 1 bankbiljet, B. Y 1465, groot f 100, 1 bankbiljet, B. K. 2066 groot f 60, 1 bankbiljet B. L. 2773 groot f 60, onder bijvoeging dat de waarde van ieder dier biljetten, tegen overgifte daarvan aan gen. Officier van Justite, zal vergoed worden. Uit de Zuid-Afrikaansche Re publiek vernemen wij, dat de heer G. B. Clarck door de Regeering dier Republiek tot haar vertegenwoor diger te Londen is benoemd. De Portugeesche ingenieur Ma- chedo is met zijne opmetiDgen voor den spoorweg reeds gevorderd tot de stad Middelburg, en hoopt tegen de maand Januari over de geheele lijn gereed te zijn. De vooruitzichten van den oogst, evenals die voor den veeboer, zijn algemeen gunstig. Hbl.) hij deed een tafeltje met drie stoe len en drie koppen koffie buiten- brengen. en noodigde de vrouwen uit te gaan zitten en koffie te drin ken hare keelen zouden wel droog zijn. Wie beschrijft den toorn dezer brave echtgenooteuDe koppen koffie vlogen ver weg; de vuisten werden op de tafel bijna stuk ge slagen en de stoelen dreigend tegen den heer opgeheven, die ijlings bee- nen maakte, om niet het slachtofier te worden der zwartste ondank baarheid. Ingevolge de afstemming door de Tweede Kamer van de aange vraagde subsidie voor de aanstaande tentoonstelling te Antwerp., wenscht het Amsterdamsch comité tot ves tiging eener centrale vereeniging van Nederlandsche Industrieelen een poging te doen, om de nadeelige gevolgen dier stemming van de Ne-j derlandsche nijverheid af te wenden.1 Het comité noodigt thans alle in- dustrieelen in Nederland uit tot eene bijeenkomst op Dinsdag 23 Decem ber, des namiddags ten 2 ure, in een der bovenzalen van het café! «Krasnapolsky» aldaar. De volgende punten zullen in be- handeling komen1. de statuten der vereeniging; 2. de benoeming van het bestuur; 3. de belangen der Nederlandsche Industrie met betrek- De heeren D. De Leeuw te Am sterdam en P. Langeveld te Har dingsveld hebben aan het gemeente bestuur van Alkmaar bericht, dat zij de hun verleende vergunning tot den aanleg en de exploitatie eener duinwaterleiding onder de ge stelde voorwaarden aannemen. den, de prokureur des konings, de rechter van instruktie, de sekretaris, ja zelfs de gendarmen, werden door een onbeschrijfelijke verstomming aangegrepen en voelden zich tot in het diepst der ziel geschokt. Indien deze man een rol speelt, zeide de Tesselières zacht tot den rechter van instruktie, welk een buitengewoon akteur is hij dan' Wij zullen wel zien, ant woordde de aangesprokene op den zelfden toon. De grijsaard scheen echter tot be daren te komen. Hij blikte vragend om zich heen en sprak: Waar ben ik? Wie heeft mij hier gevoerd? Waarom spreekt men tot mij van gravin Margaretha en den nacht van 20 September? Wie zijt ge en wat wilt gij van mij? De rechter van instruktie ant woordde Wij willen weten waarom gij voorgeeft Armand de Villedieu te Donderdagavond, terwijl de be woners afwezig waren, brandde een geheel op zich zelf staand huis te Capelle (N.-B.), door een tot nu toe onbekende oorzaak, tot den grond af. Behalve den inboedel, eene aan zienlijke partij leder en schoenen, werden nog ongeveer f400 aan contanten eene prooi der vlammen. Naar men verneemt, was alleen het gebouw^ ofschoon zeer laag, tegen brandschade verzekerd. In de vorige week ontmoetten drie vrouwen elkander op de stoep van een onzer medeburgers, zegt de te Rotterdam verschijnende Maas bode. Zij gingen alle drie haren mannen eten brengen. Zulke ont moeting kon moeilijk zonder een praatje afloopen. Dit praatje duurde echter buitengewoon lang. Toen de vrouwen ruim een uur gepraat had den, waardoor zeker het eten niet warmer geworden was, begon het den heer des huizes te vervelen, en heeten, en wij hebben het recht u zulks te vragen. Neen. mijnheer, hernam de grijsaard fier, gij hebt het recht niet te twijfelen, wanneer ik iets verzeker. En wie zijt gij dan om dit zoo stoutweg te verklaren? Ik ben Armand de Villedieu. De rechter van instruktie glim lachte even. Dit is eenvoudig onmogelijk, en zoo draaien wij gedurig in een cirkeltje, zeide hij. Ik herhaal u, dat burggraaf Armand de Ville dieu dood is. Gij ziet toch dat ik leef. Nu twintig jaar geleden is hij in den nacht van 20 September 1820 gestorven, vervolgde Vachelet. Twintig jaar! riep de grijs aard uit, twintig jaar! och kom mijnheer, gij zijt gek. De 20e Sep tember was gisteren. Mijn beste man, wij tellen nu Naar men verneemt, zal de Koud- water-geneesinrichting te Baarn ko men onder directie van dr. Lübcke, thans directeur der Koudwater-in- richting te Beurig, nabij Saarburg. Men schrijft aan de Middelb. Ct.: Het onderzoek naar de kennis van de milliciens der lichting 1884 heeft uitgewezen, dat van de 10,153 miliciens 9048 konden lezen en schrij ven, 96 enkel lezen en 1009 lezen noch schrijven. Zoo luidt het officieele bericht. Maar wie verstrekken de gegevens? Korporaals, die zelf het in de kunst van lezen en schrijven niet ver ge bracht hebben. Wie onderzoekt in hoever het beweren der 9080 dat zij lezen en schrijven kunneD, eenige waarde heeft? Niemand. Laat ik in dit opzicht mijne eigene ondervinding mededeelen. Ik kwam met akte van hulponderwijzer en eenige aanteekeningen in dienst als milicien bij een der regimenten ves ting-artillerie. Toen ik mijne akten vertoonde, werd daarvan geen notitie genomen. De korporaal vroeg slechts no. 166 kunt ge lezen? Antwoord ja! En zoo ging het op de rij af. Achter elk nommer een streep gezet in de rubriek «lezen». Wie beweerde het niet te kunnen kreeg natuurlijk geen streep. Vervolgens werd in dezelfde volg orde een onderzoek naar het schrij ven ingesteld. Ook ik moest ver klaren het wel te kunnen. En nu deed zich het zeker vreemde ver schijnsel voor, dat sommigen ver klaarden wel te kunnen schrijven maar niet lezen. De korporaal tee- kende met stalen gezicht alles op. En ik geef de verzekering dat menig milicien, die verklaard had wel te kunnen lezen, er ongeveer zooveel van kon als kinderen van 5 en 6 jaren. En dan de beoordeelaarsBij het exerceeren met vestinggeschut do ceerde de statisticus, dat die «vuur mond» met zooveel kilometers bus kruid werd geladenOf een mortier van zooveel centiliters moest op zooveel kilogram gericht worden? En zijne bewondering over «zoo'n boer» steeg ten top, toen ik voet stoots kon uitrekenen hoeveel hec togram brood, niet hectoliters, zoo als hij zei) ieder man krijgt, als voor de twee \xJt KG. wordt ge geven. Ik wilde maar zeggen, dat die statistiek niet volkomen betrouw baar is. Een verschrikkelijk ongeluk had gisteren ochtend plaats te Lutterade Geleen. De 21jarige doofstomme dochter van den landbouwer Luten, die, daar zij de sluithoornen ge opend vond, de spoorbaan nog wilde oversteken, juist op het oogenblik dat de goederentrein van Venloo op Maastricht in volle vaart aankwam, werd door de machine gegrepen, met het ongelukkig gevolg dat hare beide beenen en rechterarm geheel vermorseld werden, en zij bovendien eene gapende wonde aan het hoofd bekwam. Er bestaat weinig hoop de ongelukkige in het leven te houden Een vrouw te Menaldumadeel, die uit armoede een paar hemden van haar buurvrouw stal, werd op 't zien van een agent van politie zóó ont steld, dat zij zich het leven wilde benemen. De nog jeugdige kinderen der ongelukkige begrepen wat hun moeder wilde doen en begonnen zóó luide te jammeren, dat de buren toeschoten en den zelfmoord verhin derden. Naar uit Bokstel wordt gemeld, is de geregelde aankomst der treinen verstoord door een tweetal onge lukken. Te Blerick bij Venloo is een goederentrein ontspoord. Op een der waggons bevond zich een stoom ketel van ongeveer 10.000 kilo welk gevaarte groote moeite veroor zaakt bij het vrijmaken van den weg. Te Etten en Leur had ook eene ontsporing plaats, die storing ver oorzaakte in den geregelden loop der treinen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. 1840, dit tot naricht, indien gij het nog niet weten mocht, zeide de rechter van instruktie, metspotach- tigen glimlach. Een uitdrukking van schrik en verbazing vertoonde zich op het g e- laat des grijsaards. 1840, 1840, herhaalde hij achtereenvolgens. Op den kop af. Twintig jaar, ach mijn God! wat is er in die twintig jaar met mij geschied? Waar zijn de perso nen die ik beminde? Leeft mijn zoon Lucien nog? Wie kan het mij zeg gen, wie kan het mij zeggen? De zoon van Armand de Vil ledieu, hernam de rechter van instruktie, bug graaf Lucien, van wien gij spreekt, is nu juist veer tien dagen geleden met de eenige dochter van graaf de Vezay in het huwelijk getreden. De grijsaard stiet een hartver- scheurenden kreet uit. Hij sloeg met RECHTSZAKEN. Meermalen staan voor bet gerechtshof te Arnhem personen terecht, die in eene der bedelaarskolonien Ommerschans of Yeenhui- zen zijn opgesloten en aan lieden, hun dik wijls alleen bij name bekend, getcekende brie ven doen toekomen, waarin zij den geadres seerde met moord of brandstichting bedreig den. Doorgaans denkt de afzender der brieven er niet aan, zijne bedreiging ten uitvoer te brengen, doch is hei er hem alleen om te doen, de bedelaarskolonie met de hem wel bekende gevangenis te verwisselen. Wekken meestal personen, die zich in zulk een toestand bevinden, dat zij aan de ge vangenis de voorkeur geven, medelijden op, een ander geval was het met een viertal, dat Donderdag voor het gerechtshof te Arnhem terechtstond. Vier personen, die men te veel eer zou aandoen met hen het uitvaagsel van het menschdom te noemen, ergerden rechters en publiek door hunne verregaande brutali teit en ombeschaamdheid. Lachend bekenden zij het hun ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. Toen een hunner er op opmerk zaam werd gemaakt, dat bij meermalen we gens diefstal veroordeeld was geworden, was zijn lachend antwoord: «Juist zooals uzegt, werken doe ik niet, en dan steel ik maar," terwijl hij eindigde met de verzekering te geven, dat hij toch vroeg of laat wel aan de bedreigingen, in den brief geuit., gevolg zou weten te geven Een ander vulde de opsom ming van zijne talrijke vroegere veroordee- ÜDgen aan, door er zich op te beroemen, dat hij een veldwachter twee messteken had toegebracht, enz. Nadat door den procureur'generaal tegen de drie eersten, wij meenen eeue celstraf van twee, en tegen den vierde van één jaar was geëischt, en nadat de verdediger diei be schuldigden, mr. K. F. Phafl', zich met een kort woord van de hem opgedragen taak had gekweten, werd de zitting opgeheven en daar door aan de weerzinwekkende houding der beschuldigden een einde gemaakt. De uitspraak in deze zaken zal Dinsdag a. s. plaats vinden. (A. C.) de armen om zich heen en zonk op den stoel neer, die achter hem stond, terwijl hij op een toon van onuit sprekelijke wanhoop fluisterde: Zijn zuster! Op nieuw zagen de rechters el kander aan. Twijfel verving in dien blik de volslagen ongeloovigheid van zooeven. Zij begonnen bij zichzelf te bekennen, dat men nergens ter wereld akteurs van dit gehalte zou aantreffen, dat bijgevolg het geval zich zeldzaam voordoet, dat zij door bosch en dal in bedelaarsplunje ronddolen om den rol van suffe in het belang van een huiselijk drama te spelen. De rechter van instruktie wachtte zich echter wel om het zoo spoedig gewonnen te geven. Hij hernam dus: Gij houdt derhalve staande, dezelfde Armand de Villedieu te zijn, wien ieder reeds sedert twintig jaar dood waant? Ik ben Armand de Villedieu STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip «Prias va* Oranje," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Dec. te Genua. Het stoomschip «Utrecht," van Rotterdam naar Java, kwam 19 Dec. te Marseille. KfVIERBERICHTEN. Vbkeswijk, 20 Dec. 3.46 M. boven A. P. 3.06 M. onder N. P. Kbulen, 20 Dec. 3.5S boven 0. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 21 Dec. 1884. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure Snotillage. .Namiddag 2 ure Smeding. (Zondag 22.) 's Avouds 0 ure Brutel de la lliviérc. Nieuwe Kerk. Voormiddag 10 ure J). J. C. Heldring, pred. te Vclzen. (Voor de vacature.) Ja us Kerk. Voormiddng 10 ure Hoog. Bakenesser Kerk. Voormid. 10 ure vvoor de kinderen/ Bargcr. IVaahche Kerk. Voormiddag 10 i ure E. Lachcrct, past. ii la Ha) e. Luthersche Kerk. Voormiddag 10 ure K. A. (ïoulag, pred. te Be verwijk. Vereiniigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure de Vries. *s Avouds 6 ure Craandijk. Remonstrante Kerk. Voormiddag 10 ure Tidciuan. [Yoor de kinderen.) NB. De liederen voor deze en volgende bijeen komsten voor kinderen zijn verkrijgbaar bij de H.li. de Haan en Zn., Gr. Hout- straut. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure Weiss. Maandag Avond 71 ure. Evangelieverkondiging door H. M, Watcler van Diiebcrgen, voor de Ned. Gcret'. Zendings- Vereeniging te Amsterdam. C/iislelijke Gereformeerde Gemeente. Gedempte Oude Gracht. Voormiddag 10 ure en's Avouds 5 ure Mulder. Klein Heiligland. Voormiddag 10 eu 's Avouds Sure Schotel, Groot Heiligland No. 2G. Voormiddag 10 uur eu 's Avouds 6 ure Evan gelieverkondiging, 's Middags van twaalf tot een uur, Zon lag- school. Lokaal van Marmnstraat 4.4. Dinsdag Avond S ure Smeding. Bijbellezing, Lokaal Jonge/iags Vereeniging. lange Aunastraat. Donderdag Avond 8 ure Geen Bijbellezing. Zevendedags-Baptisten (Parklaau 17.) Vrijdag Avond 8 ure Prediking. Zaterdag Voormiddag 10 ure Prediking. ii Namiddag 2{ ure Bijbelbcsprelcing. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 20 Dec. De prijzen der Aardappelen waren als volgt-- Haarlemmer Zand f 0.a 0.Sassen - heimer f a Friesche Hamburgers f0.— a 0—;dito Jammenfl.50 a 1.60; dito Engelscbc 1.20 a 1.30; Geld. Kralen f 0.a 0.dito Blauwe f 1.80 a 1.90; dito Tho massen f2.50 a 0.—; dito Fleur f 1.20 a 1.25; Brielsche Kralen f 0.— a 0.Zeeuwsche blauwe f 2.a 2.10; dito Champignons f 0. a f0,dito Spuische Jammen f 1.50 a 2.20; dito Flakkeesche fl.30 a 1.70; dito Pooters f0.80al.—; Pruisische Hamburgers f 3.20. a f 0—, IJpolders f 1.60 a 0.Groningers fl.30 a 1.50. Tarwe in loco zonder noteering, op leve ring geen koers. Rogge in loco zonder noteering. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets flauwer, Maar) f152, 151, Mei f150, 151. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 K G. Olie traag; April f 323 per 2000 K.G. Lijnzaad stil. Raapolie in eendoen; vliegend per 100 K.G. f301 lo. Mei f30*,. Lijnolie traag; vliegend per 100 K.G. f 22, 213/„ lo. Jan. Mei f 22VH; lo. Maart Mei f 22'/,, lo. Juni Aug. f 22s/?, 223,4,lo. Sept./ Dec. f223/.. Raapkoeken f90 a 95 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.50 a 13.per 104 stuks. HoornIS Dec. KaasTer waag gewogen 212 stapels, wegende 57.693 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f37-— Hooi idem f- Commissie idem f36.50, middelbare f35. Zaandam, 18 Dec. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 33 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der.Gras- en ik zal het bewijzen. Laat ons voor een oogenblik dit als waarheid aannemen. Gij moet u dan nog den moordaanslag her inneren, dien graaf de Veza.y den 20en Septemter 1820 op u gepleegd heeft, om twee uur 's nachts, in de gaanderij van het kasteel, toen gij de kamer van gravin Margaretha verliet? Welken moord bedoelt gij? vroeg de grijsaard. Mijnheer de Vezay hèeft een edele inborst en is tot geen laagheid in staat. Hij had het recht om mij in den rug aan te vallen, zooals men een eer- roover doodt; hij heeft het niet ge daan. Hij heeft in een ridderlijken strijd den degen met mij gekruist. Zoo ik bezweken ben. komt dit om dat God rechtvaardig is! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2