BINNENLAND. ^•ang, en dit is eveneens de reden, tfat de balletten in het Paleis voor Volksvlijt en elders zooveel toeloop hebben. Ten slotte nog een merk waardigheid aan hetJapanschetoo- neel ontleend, en voorkomende in eene beschrijving van den heer van Schermbeek, die tijdelijk in dienst is van het Japansche goevernement. Ook in dat land zijn de menschen trouwe bezoekers der schouwburgen en wordt er goed gespeeld. Scher men echter om het tooneel af te sluiten zijn er in vele dier inrich tingen niet. Valt er nu iemand in zwijm, of valt een der spelers ge kwetst of dood neder, dan blijft hij stil liggen, maar nauwelijks is het bedrijf afgeloopen, of ongedeerd staat de gekwetste of in zwijm ge vallene op; zonder blikken of blozen rijst de doode van den grond en stapt, alsof er niets gebeurd was, van het tooneel. Verbeeld u, dat hier zoo iets gebeurde! Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. De herbenoeming van Buis als burgemeester van Brussel, zal we der met een banket gevierd worden, waarvan de oud-minister van finan ciën Graux het voorzitterschap aan vaard heeft. Het Engelsclie blad de Observer kan ten opzichte van het gerucht, als zouden bij de Duitsche ambas sade officieel® berichten zijn inge komen, welke de annexatiën van Duitschland in de Zuidzee tegen spraken, constatee^en, dat, daar aan de Duitsche ambassade tot dusverre hieromtrent, geen vragen gericht zijn, deze ook geen gelegenheid heeft gehad, daaromtrent eenige verkla ring af te leggen. Zaterdagmorgen is te Londen brand ontstaan in het goederen bureau van het Windsor-stationhet geheele bureau is met een aantal goederen verbrand. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de brand is veroorzaakt door het ont ploffen van eene, zorgvuldig in een kist gesloten, «helsche machine.» Eenige, metalen tandraderen, alsmede flesschen met ontplofbare stoffen zijn onder het puin gevonden. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. De Straszburger Post meldt, -dat de vervolging tegen den Elzasser afgevaardigde Antoine ingesteld, is ingetrokken. De Eransche Kamer van Koop handel te Londen heeft eene resolu tie genomen, waarbij zij haar leed wezen betuigt over de verhooging der invoerrechten op granen en vee, welke de Fransche regeering voor heeft. Zij verklaart, dat deze maatregel het brood en vleesch duurder zal maken, alleen de groote grondbe zitters en veefokkers bevoordeelen, een noodlottigen slag toebrengen aan marine, zeehavens en spoorwe gen, door den invoer te verminde ren, en tot niets dienen dan om de crisis en den ong'unstigen toestand van handel en arbeidersklasse te verergeren. Volgens de Frankfurter Zeitv/ng heeft de Russische regeering be sloten tot vermindering van het aan tal marine-officieren. Met het nieuwe jaar zouden niet minder dan duizend officieren gepensionneerd worden, en was, of dat het beter zou zijn om te wachten, tot handtastelijke be wijzen deze mogelijkheid in zeker heid veranderden. Hij dacht dat het voorzichtig was, gedurende achten veertig uur alle kennisgeving ach terwege te laten. Langer tijd behoefde Armand de Villedieu niet, indien hij het wer kelijk was, om onherroepelijk in zijn vroegeren toestand te geraken. De prokureur des konings liet nopens de Vezay berichten inwinnen. Hij kreeg ten antwoord dat de toestand niet verslimmerd was, integendeel. De hersenen schenen in normalen toestand te komen, maar de verlam ming belemmerde nog altijd de spraakorganen van den lijder. SLOT. Wij naderen al meer en meer het einddoel van ons streven. Voortaan allien wij over een beperkte ruimte daar de voor hen bestemde pensi oenen ongewoon hoog zijn, vermoedt het Ministerie van Marine, dat vele officieren vrijwillig zullen verzoeken den dienst te verlaten. Binnen wei nige jaren zoude alzoo de Russi sche marine een officierskorps heb ben van normale grootte. Het tegen woordige is zoo groot als de offi cier skorpsen van de Engelsche en de Duitsche marine tezamen. Alleen het aantal Russische admiralen is ongeveer zoo groot als dat van de vijf andere mogendheden tezamen. Vrijdagnacht heeft de politie te Rome een biljet afgescheurd waar op de naam Oberdank stond. De uitwekenen uit het Trentijnsche ge bied en Istrië hebben Zaterdag on der den historisch geworden aman delboom der Villa Glori een krans neergelegd ter eere van Oberdank. De politie nam den krans weg. De politie te Milaan heeft Vrijdag een jongen man in hechtenis ge nomen, die trachtte eene bom neer te werpen nabij het Paleis. Zij ont dekte eene tweede bom nabij het Paleis van Justitie en acht jonge lieden, die manifesten verspreidden. In den Cercle Garibaldi werden dertig personen in hechtenis ge nomen. Het antwoord van de Egypti sche regeering op den eisch van Duitschland en Rusland is Zaterdag namiddag overhandigd. Het luidt aldus: Egypte alleen kan niet de likwidatiewet wijzigen; maar daar Frankrijk, Oostenrijk en Italië hunne toestemming tot het verzoek hebben te kennen gegeven, zal Egypte zich daarbij aansluiten, zoodra de over eenstemming is verkregen tusschen al de onderteekenaars der likwida tiewet. De agenten van Duitschland en Rusland hebben aan Nubar Pacha hunne ontevredenheid over dit ant woord te kennen gegeven. Een aantal gewapende boeren van de Transvaalsclie grens zijn op een tocht uitgetrokken; de president heeft te vergeefs getracht hen tegen te houden. Generaal Brière de l'Isle heeft aan de Fransche regeering den 17den December een telegram gezonden, omtrent een nieuwen aanval bij Chu. De Chineesehe troepen, 2 k 3000 man sterk, waren uit de bergen ge komen om een dorp dicht bij Chu aan te vallen; een deel der bezet ting van het plaatsje is hun tege moet getrokken en hebben hen met groot verlies teruggeslagen. De Fran- schen hadden 34 man dooden en gewonden. Eene dépêche aan Havas en eene uit Hanoï aan den lemps bevestigen dit bericht en melden er bij, dat het getal dooden 15 en dat der ge kwetsten 19 bedraagt. De Chineezen zouden uit de bergen gekomen zijn om het dorp Hako, waar eene markt gehouden wordt, te plunderen. Het verlies der Franschen is, wanneer men in aanmerking neemt, dat slechts drie compagnieën en een peloton Tonkineezen in het vuur waren vrij aanzienlijk. De Chineesehe kruisers zijn, vol gens de Liberie.inderdaad op weg om de transportschepen uit Frank rijk op te wachten. Het zijn twee in Duitschland gebouwde schepen, met kanonnen van 19 centimeter; hebben te beschikken. Laten wij dus zooveel mogelijk beknopt en snel te werk gaan, zonder dat zulks aan de duidelijkheid van ons ver haal afbreuk doet. Den volgenden dag werd de ex- idioot, of beter gezegd, burggraaf Armand, die er in zijn nieuwe klee ding, welke hij met evenveel gemak droeg alsof hij haar nooit had ont beerd, als een geheel ander mensch uitzag, door den prokureur des ko nings en den rechter van instruktie zonder geleide van gendarmen, naar het kasteel de Yezay gevoerd. De zegels werden van de deuren der grafkelders afgenomen. Men trad het doodenverblijf binnen. Burg graaf Armand knielde eenige sekon- den bij een kruis, dat zich boven een graf verhief. O God! fluisterde hij, rechtvaardig en goedertieren God, laat uw werk toch niet onafgedaan. Leid mij stap voor stap, schenk mijn bij de proefvaart legden zij 14 knoo- pen in het uur af. Admiraal Courbet is van dit plan ingelicht; hij heeft schepen gezon den om de transporten te dekken. Courbet heeft ook te Matsoe een kruiser en een pantserschip gelaten, om in gemeenschap te blijven met het telegraafstation te Sharp Point, in de monding van de rivier de Min. Pekin is op dit oogenblik onge naakbaar voor schepen, daar de Peiho bevroren is. De Europeanen te Tien-tsin en te Pekin zijn daar dus voorloopig opgesloten. De be volking is trouwens zeer kalm; de gezanten van Rusland, Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten zullen te Pekin den winter door brengen. De keizerin heeft het aanleggen van eën spoorweg naar de steen kolenmijnen van Chai-lang goedge keurd. Volgens den Standard is het ge beurde in Korea niet één moord- tooneel, maar een reeks van bloed baden geweest. De geheele staat is, volgens dit blad, in anarchie, al de bestaande instellingen zijn omver geworpen, de beginselen van voor uitgang vernietigd. De eerste aanval zou tegen het Kabinet gericht geweest zijn, wegens zijn beweerde voorliefde voor China. Zes ministers werden vermoordde koning werd gedwongen, Japanners in hun plaats te benoemen. De Chi neesehe partij had daarop weder de zege behaald en de Japansche mi nisters vermoord. Deze tooneelen in het paleis waren in de stad en omstreken herhaald. De troepen van Korea trachtten de orde te herstellen, door Japanners en Chineezen te doodenmaar, naar men zegt, hebben zoowel Japan als China thans troepen gezonden, die ieder op eigen gelegenheid het land brandschatten en plunderen. De Duitscher, Von Möllendorf, eerste minister, zou gespaard zijn. Het verbranden der Japansche lega tie, zou, volgens den correspondent, door de Japanners zelve geschied zijn. Haarlem22 December 1884. De vereeniging «Bilderdijk», in den loop van dit jaar te dezer stede gevormd, welke vereeniging onder de zinspreuk «Onvermoeid vooruit» zich de beoefening der uiterlijke welsprekendheid ten doel stelt, hield Zaterdagavond in het lokaal van den heer Smits eene eerste openbare ver- gadering.Er waren vele genoodigden, en 't geheel maakte een aangenamen indruk. Nadat de president de ver gadering met een toespraak had ge opend, waarin hij het doel en streven der nog zeer jeugdige vereeniging uiteenzette, werden- eenige stukken zoowel poëzie als proza voorgedragen. De vereeniging gaf blijken goede krachten te bezitten, hetgeen vooral uitkwam in de dramatische schets «Francisca di Rimini» en het blij spel «Eene Huishoudster», dat aller aardigst werd afgespeeld en waarin vooral de heer van Meerwinden uit muntte door zijn goed weergegeven karakter van gepensionneerd zeeoffi cier, terwijl de gemetamorphoseerde studenten hun grappige rollen zeer aardig vervulden en mr Karei van Meerwinden veelgoeden aanleg toon de te bezitten. De verdere stukken ziel slechts voor één uur de herin nering terug, van een verleden, dat voor mij zelfs in den droom niet meer bestaat. Vervolgens richtte hij zich op, door vertrouwen en hoop bemoe digd. God had hem zekerlijk aan gehoord. Hij liep recht naar het ge opende graf toe, legde de hand op den rand der marmeren tombe en sprak met duidelijke stem Hier was het. De overheidspersonen ontstelden. Van nu af twijfelden zij niet lan ger; deze man was geen bedrieger, die tegen loon de een of andere slechte zaak hielp uitvoeren. Volg mij, zeide burggraaf Armand, volg mij, ik herinner mij nu. Hij bereikte het uiteinde der graf kelders, dat het verst van den in gang verwijderd was. Daar was in den muur een nauwe opening aan gebracht. verwierven ook veel bijval; vooral «de Drenkelinge» van Beets. Na afloop bleven de heeren leden en de aanwezigen nog zeer gezel lig eenigen tijd bijeen. De vereeniging «Bilderdijk» heeft zich in haar betrekkelijk kort be staan reeds uitmuntend gevormd en zeker zal haar streven goede vruch ten dragen en 't zal haar ook aan steun van de zijde van het kunst minnend en geletterd publiek niet ontbreken. De onderofficiers-Rocieteit «Con cordia» bestaande uit de onderoffi cieren van alle wapens en diensten, alhier in garnizoen, alsmede eenige gepensionneerde en 'gepaspor teerde onderofficieren hier woonachtig,heeft Zaterdagavond, den 20n dezer, haar huishoudelijk feest gevierd in het lokaal «de Korenbeurs». Een goed gekozen programma, muziek, afgewisseld door uitstekend voorgedragen komische en drama tische scènes, waartoe eenige leden en genoodigden zich welwillend hadden beschikbaar gesteld, heeft het genqt van den avond zeer ver hoogd onder het voorgedragene muntte vooral uit de komische voor dracht: «De ter dood veroordeelde boer». Het feest is met een bal besloten waaraan niet alleen de leden, maar ook een tal van genoodigden met hunne dames hebben deelgenomen, en dat in de beste harmonie en opgewekte vroolijkheid tot den mor gen heeft geduurd. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter verga dering bijeengeroepen tegen Maan dag den 29sten dezer, des morgens ten elf ure. Het buitengoed Alexanderskof in de Hoeksche waard, en behoo- rende tot de nagelaten goederen van Prins Alexander, is Vrijdag te Dor drecht in laatste zitting verkoent aan den heer Van Straten te Dor drecht voor f 61,067,25. - Ter zake van het subsidie voor de Antwerpsche tentoonstelling is Zaterdag nog een tweede adres, ge lijkluidend aan dat van Vrijdag, aan de leden der Staten-Generaal ver zonden, door de navolgende firma's onderteekend: de vereeniging van IJselsteenfabrikantenL. F. Mole naar, president; P. M. Schelling, secretaris; M. L. Hermans en Co.; Becker en Buddingh; C. Kalff, W. Sepp; G. Beraud; Gebrs. Ammer- laan; Klopman Baarselman; Romkes; Bakker en Van Calcar. Naar men be weert,bestaat er ge grond vooruitzicht dat op initiatief van eenige leden der Staten Gene raal te 's Hage alsnog een subsidie voor de Antwerpsche tentoonstelling zal worden toegekend. Verder wordt medegedeeld dat mr. J. E. Banck door den Raad van commissarissen van het Nederlandsch Handelsmu seum als gedelegeerde bij gemelde tentoonstelling is benoemd en dat mr. C. J. E. graaf van Bylandt zijn betrekking als Nederlandsch com missaris-generaal zal blijven hand haven, zoodat men de hoop op eene waardige vertegenwoordiging van de belangen onzer nijverheid nog niet hoeft op te geven. Tachtigduizend meters van het terrein zijn reeds verhuurd. (Zk) Naar men zegt wordt met 1 Januari in het gebouw de Vereeni ging in de Warmoesstraat te Am sterdam een vast circus geopend, De burggraaf, door den prokureur des konings, den rechter van in struktie en Mathias, die een lan taarn droeg, gevolgd, werkte zich door deze opening heen. Zij liepen langen tijd voort. De vochtige en verwulfde gang scheen nimmer te eindigen. Ten laatste was in de verte een lichtstraal te midden der dichte duisternis zichtbaar. Zij waren in de open lucht. De verwulfde gang, waarvan nie mand in den omtrek het bestaan vermoedde, stond met een hut in verbinding, die op eenige honderden passen afstands aan den zoom van het park in het bosch gelegen was. Puin, dichte doornstruiken en klim planten belemmerden den toegang. Burggraaf Armand baande zich ech ter een weg door deze netelige hin derpalen. Toen sprak hij, zich tot zijn metgezellen wendende: flier langs ben ik weggegaan. Gelooft gij mij nu? onder bestuur van den heer Schuil tenvoerder, den welbekenden Augus- de Domme uit het paardenspet van Carré. Naar men verneemt, waren de berichten uit Amsterdam omtrent den toestand van mr. W. C. Mees gisterenochtend niet ongunstiger, en was de koorts iets minder. Vrijdagavond werd in eene buitengewone vergadering van het departement Helder der Mpij. tot Nut van 't Algemeen, met eene plechtige toespraak van den voor zitter, de zilveren medaille voor edel moedige bedrijven uitgereikt aan schipper J. Ras, van de vischschuit H. D. 6, die eenigen tijd geleden schipper Kramer van een gewissen dood heeft gered, terwijl diens vaar tuig was vergaan. Aan Mastemaker en VVezelman, opvarenden van ge noemde vischschuit werden vanwege de visscherijmaatschappij Helder ge schenken in zilver, met inscriptie, uitgereikt. Den 17den December werd te Glasgow, van de werf des heeren A. I. Inglis, te water gelaten het stalen schroefstoomschip Borneoge bouwd voor rekening van de Ned. Indische Stoomvaartmaatschappij en bestemd voor de vaart in den Ned. Indischen Archipel. De boot is lang 290, breed 37 en hol 25 voet en groot ongeveer 2300 ton. Dit is het derde stoomschip van dezelfde soort, dat deze Maatschappij bij de heeren Inglis besteld heeft, voor de ver bouwing van hare vloot, om aan de vermeerderde en veranderde be hoefte der scheepvaart in die stre ken te voldoen. De inrichting voor passagiers, vooral met het oog op het warme klimaat, laat niets te wenschen over. Het schip is gebouwd onder toezicht van den oud-gezag voerder Van Emmerick, die van de oprichting der Maatschappij af in haren dienst was. Ruim 2000 behoeftige kinderen, van 10 scholen te Groningen, ont vangen op Kerstfeest als belooning voor getrouw schoolbezoek prijzen, bestaande in kleeding&tukken, boe ken enz. Aan chocolade en koek zal het niet ontbreken. De schoonste geschenken vallen ten deel aan hen, die gedurende het jaar niet éénmaal verzuimden, terwijl zij, die 50 en meer uren thu's bleven, worden buitengesloten. Met het oog op de menigvul dige branden, die gedurende de laatste jaren in de gemeente Kapelle a. d. IJsel plaats hadden, heeft de Raad dier gemeente het wenschelijk geoordeeld eene verordening vast te stellen «ter voorkoming van te hooge verzekering tegen brandschade aan gebouwen en losse goederen» Ieder eigenaar is nu verplicht op aanvrage van B. en W. opgave te doen van de verzekerde goederen, met aanduiding van het bedrag waarvoor en de Maatschappij waarbij het contract is aangegaan. Nalatigheid in het doen van aan gifte wordt gestraft, met eene geld boete van f 1 tot f 25 en weigering of het verstrekken van valsche op gaven bovendien met eene gevange nisstraf van 3 dagen. Bij het jaarlijksche assaut der cadets van de Kon. milit. academie te Breda, heeft het dezer dagen een aardigen indruk gemaakt, toen de cadets bij het dubbel carré op het geweer te voorschijn kwamen Mijnheer de burggraaf, ant woordde de prokureur des konings, terwijl hij boog-, mijn overtui ging als man uit de groote wereld en als privaatpersoon, is van nu af onwrikbaar vastgesteldmaar als rechter moet ik nog nadere inlich tingen verkrijgen. Welnu, mijnheer, ik zal alles ophelderen. Leeft notaris Landry nog? Ja, mijnheer, hij bestuurt zelf nog zijn zaken. Laten wij dan naar Tours te- rugkeeren en bij hem gaan, hij was mijn notaris, hij zal mij herkennen. Indien de verloopen twintig jaren mij zelfs in zijn oogen mochten on kenbaar hebben gemaakt, dan be staan er nog te zijnen kantore do- kumenten, geheime familiepapieren, die alleen aan ons beiden bekend zijn. Een gesprek van een uur met hem in uw tegenwoordigheid zal u overvloedige bewijzen van mijn identiteit leveren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2