Vervolgens werden de notulen der 57ste algemeene vergadering gele zen en goedgekeurd. Daarna was de j verkiezing' aan de orde van twee i leden van het hoofdbèstuur, wegens de periodieke aftreding op 31 Dec. 1884 van de keeren J. Polman Mooy j en G. H. van Waveren. Beide hee- ren werden herkozen. Vervolgens bracht de heer Joh. de Breuk, die de Vereeniging had vertegenwoordigd op de algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plautkunde, den 25sten Sept. 11. te 's-Hage gehou den, verslag uit omtrent het daar verhandelde, waarvoor hem door den voorzitter namens de vergadering dank werd gezegd. Na een half uur pauze werd de vergadering vóór 1 ure heropend en was nu het eerst aan de orde de herziening der statuteu, welke om de vijf jaar plaats heeft. De hierop ingekomen voorstellen waren met het praeadvies van het hoofdbestuur den leden met den beschrijvingsbrief in tijds toegezonden. Deze werden ach tereenvolgens behandeld. Over som mige onderdeelen had eene levendige discussie plaats. Aan de orde was daarna mede- deelingen omtrent de tentoonstelling van 1885. Uit de mededeelingen des voor zitters bleek, dat tot heden voor de aanstaande tentoonstelling een be drag was toegezegd van ruim f1700. In de eerste plaats moet daaronder gerekend worden het toegezegde subsidie van de gemeente Haarlem, ten bedrage van f 700, waaruit blijkt, hoezeer het gemeentebestuur dier stad de bemoeiingen dezer Vereeni ging waardeert; voorts toezeggin gen van de afdeelingen Haarlem, Overveen-Bloemendaal, Hillegom, Sassenheim-VoorhoutHeemstede BeverwijkAkersloot, Oegstgeest, Schooten, belangrijke bijdragen van ongenoemden en inschrijvingen o.a. van de eereleden mr. J. Heemskerk Az., jhr. mr. J. W. M. Schorer, mr. E. A. Jordens, eene bijdrage van de Haarlemsche Bankvereeniging, toe zeggingen van leden, enz. Een bij zonder blijk van sympathie heeft de Vereeniging ondervonden door het aanbod van drie medailles tgoud, verguld en zilver) van het Garten- bauverein te Hietsing, bij Weenen, geslagen op den stempel van dat Genootschap. Het hoofdbestuur heeft gemeend, die in dank te moeten aannemen. Zij zullen op eene vol gende algemeene vergadering ter bezichtiging worden gesteld. De verschillende mededeelingen en voorstellen, aan de orde zijnde, kwam in de eerste plaats ter sprake een voorstel van de afdeeling Schoo ten, aldus luidende: «De afdeeling Schooten, overwegende, dat de over eenkomst tot wering van den handel in afgsnedeu bloemen gebleken is in de uitvoering aan te groote be zwaren onderhevig te zijn, stelt voor deze overeenkomst te doen vervallen, en geeft het hoofdbestuur in over weging dit voorstel zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen.» De voorzitter was van oordeel, dat dit voorstel in eene afzonderlijke vergadering diende te worden be handeld, men diende daarop vooraf te hebben een praeadvies van het hoofdbestuur en tevens zouden dan verschillende andere zakenhier mede in verband staande, kunnen worden behandeld. Men kon de zaak niet uitstellen tot de verga lering van Maart, daar. hoe ook het be wees geloofdik zal met onbesmette handen tot U opwaarts stijgen! O! indien ik slechts mijn dochter, mijn teergeliefde Madeleine mocht om helzen, hoe gelukkig zou ik dan sterven Dit kunt gij doen, mijnheer. Ik snel naar het kasteel de Vezay. Ik zal uw kinderen tot u voeren. Heusch waar? lispelde de grijsaard, wiens oogen van een laat- sten vreugdestraal schitterden. Binnen eenige uren zal uw doch ter bij u zijn. Als zij nog maar tijdig komt.... als zij.... maar indien ik er niet meer zijn zal.... moet gij haar zeggen, dat ik aan haar gedacht heb en haar naam herhaald heb, tot mijn laat- sten snik. Na een wijle te hebben gezwegen voegde de Vezay er bij Die brieven zult gij hem over handigen. De prokureur des koniDgs knikte sluit moge uitvallen, de uitslag daar van bekend diende te zijn vóór de verzendingen van afgesneden bloe men in het aanstaande voorjaar be ginnen. De vergadering vereenigde zich met deze zienswijze en na dis cussie werd als dag voor de te hou den buitengewone vergadering ter behandeling van dit en eventueel verder inkomende voorstellen vast gesteld Donderdag 29 Januari e. k. des middags te twaalf ure. Van het Statistisch Bureau te Amsterdam is ingekomen eene uit- noodiging om mede te werken tot eene statistiek van arbeidsloonen in den landbouw; de stukken daarom trent zijn in onderzoek bij het hoofd bestuur, dat later verslag zal uit brengen. Door de afdeeling Beverwijk wa ren twee voorstellen verzonden aan de besturen van de afdeelingen ter overweging; het hoofdbestuur had daarvan een afdruk ontvangen, maar de vorm van het stuk was niet van dien aard, dat het kon worden be schouwd als een voorstel, gedaan aan de algemeene vergadering. De voorzitter verwachtte, dat men eerst de meeningen der afdeelingen had willen kennen en dan later misschien gewijzigde voorstellen aan de alge meene vergadering had willen in dienen. De afgevaardigde van Bever wijk verzocht, de voorstellen, zooals in de circulaire der afdeeling aan de afdeelingsbesturen is vermeld, als bij de algemeene vergadering inge komen te beschouwen. Dienovereen komstig werd besloten, alsmede tot het behandelen dier voorstellen op de algemeene vergadering van 29 Jan. a. s. Beide voorstellen waren in de afdeeling Beverwijk gedaan door den heer W. J. Leetkens en hebben de strekking, het eerste om aan de drooge bloembollen-veilingen te Haarlem eene grootere belang rijkheid te geven, vooral ook om daar zoo mogelijk buitenlandsche koopers te krijgen. Het tweede voor stel wenscht eene prijsvraag te doen uitschrijven voor de samenstelling eener Handleiding in de Hollandsclie taal over de bloembollen-cultuur, met aanhaling der officiëele gege vens, eene beschrijving en cultuur behandeling der onderscheidene bol gewassen en voorafgegaan door eene beschrijving der bloembollensoorten van de vroegste tijden af enz. Na de behandeling van nog en kele punten van huishoudelijken aard werd de vergadering, onder dankzegging voor de getrouwe op komst, door den voorzitter te drie ure gesloten. De vergadering was zeer goed bezocht, daar in 't geheel meer dan honderd vijftig personen tegenwoordig waren. Het gemeentebestuur heeft den heer II. J. van Huizen alhier, de oprichting van een slachterij in het perceel aan het Groot Heiligland no. 9, geweigerd. Naar wij tot ons groot leedwezen vernemen, is, blijkens de gisteren uit Amsterdam ontvangen berichten, de toestand van den president der Nederlandsche Bank hoogst zorge lijk. (Ar. R. Ct.) Men meldt aan de N. R. Ct. Nadat de heer Van Seters, een der chefs van de firma Bekker, Yan Seters en Van Hattem, in persoon te Panama het voorloopig aange nomen werk, het slechten van een berg, heeft onderzocht, hebben deze heeren dit werk nu definitief aange- bevestigend en snelde heen. Hij stikte van ontroering. Het was laat in den avond. De schemering maakte reeds voor een volkomen duisternis plaats. De deur van de Vezay's ka mer werd schielijk geopend. De grijs aard haalde nog adem, maar zijn ziel scheen op zijn lippen te zweven gereed om te ontsnappen. Madeleine wierp zich, door droef heid overstelpt, voor de Vezay op de knieën en riep, onder luid snikken, terwij zij hem in haar armen om klemd hield O vader, arme vader, gij zult blijven leven niet waar, gij zult niet sterven Lucien kwam achter Madeleine aan. Ook hij knielde voor de Vezay neder en drukte de hand des grijs aards aan zijn lippen. Zijn tranen vloten ongemerkt op deze reeds ver stijfde hand. De Vezay maakte een gebaar om de hoofden van Made leine en Lucien aan zijn borst te nomen. De aanneming gaat per ku- bieken meter en kan op omstreeks 40 miljoen geschat worden. Het is aangenaam dat de heer De Lesseps er hoogen prijs op stelt, dit kolossale werk in handen van Nederlanders te zien. Zondag werd te Amsterdam in hechtenis genomen een handelsbe diende, die ofschoon gehuwd, de bierknijp stelde boven de echtelijke woning, bij een beperkt inkomen zich in schulden stak en om die te dekken, bij herhaling de hand uit strekte naar het eigendom van zijne patroons. Na Zaterdagavond op een magazijn een stuk satijn te hebben gestolen, gaf hij aan een kruier last het gestolene te beleenen, doch deze vond in het betrokken bankgebouw een wakker politie-agent die den kruier, toen deze omtrent de her komst van de satijn geene voldoende inlichtingen >gaf, in arrest genomen en naar het naastbij zijnde politie bureau gebracht heeft. Spoedig daarop volgde de .in hechtenisne ming van den kantoorbediende, en zooals nu blijkt, zal deze zich nog voor meer soortgelijke diefstallen te verantwoorden hebben. Bij een zijner vrienden zijn door de politie gesto len goederen in beslag genomen. Zaterdag avond werd in den Park schouwburg te Amsterdam een zak kenroller gevat. Althans, zoo ver- moemdt men. Twee bezoekers, de heeren V. en N.. misten hunne doek spelden met steenen van waarde. Die van den heer N. werd geschat op f 120. Zij gaven aan de politie kennis van hun verlies en deze ar resteerde een Amerikaan, die met twee andere heeren in eene loge had gezeten. De beiden anderen wa ren niet meer te vinden. Aan het politie-bureau van het J. D. Meyerpleiu werd de gevangene onderzocht, maar men vond niets bij hem dan eenig goud- en ander geld en liet hem dus vrij. Hij ging van daar naar zijn hótel waar hij logeerde en liet zich uit, dat hij met een vroegen ochtendtrein zou ver trekken. Aan het station bevonden zich rechercheurs van de politie, doch de verdachte vertoonde zich niet. Toen hij in den Parkschouwburg werd gevat, sprak hij een paar woorden Fransch tegen den agent. Deze brave man zei toen: «Nou, meheer, nie schelden hoor, dat zou je bezwaren.» Men schrijft uit Volendam: Sinds enkele dagen wordt van wege het college der zeevisscherijen op de Zuiderzee weder eene proef genomen met het visschen met kwakkuil en wonderkuil. Eén botter vischt met de kwakkuil, twee an dere vaartuigen met het zoogenaam de «moordnet.» Een controleur uit een ander visschersdorp is aan boord. Met zeer groote spanning wordt alhier de uitslag tegemoet gezien, en men verwacht dat uit deze proef bij vernieuwing zal blijken, dat door de moordkuil niet zooveel kleine visch wordt vernield, als door de concurrenten uit andere plaatsen be weerd wordt. Naar wij vernemen moeten nog ongeveer 100 visschers gevangenis straf ondergaan, wegens het visschen met de kuil in strijd met de be kende wet. (A.) vereenigen. De jeugdige echtgenooten, beiden van de afgrijselijke gedachte bezield, van uit één moeder te zijn voort gekomen, welke gedachte hen on ophoudelijk vervolgde, gehoorzaam den aan deze beweging niet, waar door zij hun wangen en zelfs hun adem moesten samenbrengen. Het spook der bloedschande stelde zich dreigend tusschen hun beiden. De ziel verkrijgt ongetwijfeld op het oogenblik dat zij het lichame lijk omhulsel verlaat, de noodlottige en goddelijke gave om tot het hart door te dringen en te lezen wat er in omgaat. Door dit bovennatuurlijk begrip ried de Vezay de gedachte zijner dochter en van zijn schoonzoon. Hij beproefde zijn laatste krachten om met zachten drang deze beide aan gezichten, die elkander ontweken, naderbij te brengen en fluisterde, terwijl hij de handen over hun hoof- Brj Terschelling is Zaterdag ge strand het Engelsche stoomschip Sorry, van Huil, geladen met haver en hennep. De ekwipage, bestaande uit 17 man, is gered door de be manning van een laadschuit en is op Vlieland aangebracht. Naar men beweert worden op nieuw pogingen aangewend om op Tessel eene dynamietfabriek te bou wen, en wel op de gronden van baron De GofE.net, gelegen in den Prins Hendrik-polder. In de woning van den vleesch- houwer v. d. G. in de Schoolstraat te 's-Hage, is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken en uit een linnenkast ontvreemd een bedrag van ongeveer f 400 aan bank papier en specie. De dieven hebben zich vermoedelijk aan de achterzijde van het huis, aan de Laan, toegang verschaft. Te 's-Hage is in beslag genomen, op het vermoeden van valschheid, een gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaar tal 1840, welk geldstuk bij uitspraak van het muntcollege is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in na bootsing van echte rijksmuntspecie. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Gouda inbraak met diefstal gepleegd. Bij den goudsmid Van de Pavoordt op de Zeugstraat heeft men uit den winkel een aan zienlijken voorraad gouden en zilve ren werken ontvreemd. De sedert jl. Woensdag vermiste J. G. G., wonende in de Kipstraat te Rotterdam, dien men reeds voor loopig in de rij der dooden had ge rangschikt, is eergisteravond in de echtelijke woning teruggekeerd.Nau- welijks was hij binnen, of daar kwam de politie die hem verzocht haar te willen volgen. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie aldaar, als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen. Omtrent het gebeurde met de schepen Ipswich en Stantons wordt uit Vlissingen nader het volgende gemeld Was men Zaterdagavond door het lange uitblijven in eenige ongerust heid over eene sloep van het Bel gische loodswezen, welke de van Antwerpen komende stoomboot Ips wichvarende op Harwich zoude be mannen, bij hare terugkomst bleek, dat op de reede een ernstig ongeval had plaats gehad, waarvan gisteren de volgende bijzonderheden zijn be kend geworden. Onder de ruim 20 stoombooten die uit zee wegens het ruwe weder eene veilige schuilplaats op onze reede hadden gezocht, was ook de Engelsche stoomboot Stan tons, kapt. Brown, komende van Engeland, bestemd naar Ostende. In de nabijheid van het fort Ram- mekens voor anker liggende, werd zij door bovengenoemd ss. Ipswich ongeveer 7 ure in den avond op het achterschip met zulke kracht aan gevaren. dat een ondergang aan stonds onvermijdelijk bleek. Bij de groote ontsteltenis die op de aange varen stoomboot plaats greep, wist i men echter de sloep te water te krijgen, doch zonder riemen of eenige andere uitrusting, en hadden daarin 10 man der ekwipage eene plaats gevonden, zonder echter den kapitein den uitbreidde: Bemint elkander, mijn kinde ren, bemint elkander, het is u ge oorloofd. Lucien, daar ligt de brief, lees. Madeleine, mijn dochter, vaar wel.... ik geef u beiden mijn zegen, vaarwel. Dit woord vaarwel, ten tweeden male geuit, ging in een zucht ver loren. Het was de laatste snik. De Vezay was niet meer. Zijn edele ziel, door een enkelen misstap be zoedeld, dien hij zoo lang en zoo smartelijk had geboet, steeg naai den hoogsten rechter, naar God, die de oneindige goedheid is omdat Hij ook de oneindige macht is. Op dat oogenblik werd de deur zachtjes geopend. Twee nieuwe per sonages traden binnen. Het waren de prokureur des konings en Armand de Villedieu. De prokureur bleef op den drempel staan. Armand liep naar den grijsaard toe, boog een knie ter aarde en sprak meer met het hart Brown en den 2den stuurman te hebben opgenomen, welke volgens veronderstelling naar beneden wa ren gegaan om nog iets uit het zin kende schip te trachten mede te nemen, doch, door het water ver rast, met het schip in de diepte zijn verdwenen. De aanvarende boot Ipswich be kwam hierbij een gat in den boeg, zijnde een paar platen boven de waterlijn geheel ingedrukt. Toen men zekerheid had, dat dit zonder gevaar kon geschieden, was men onmiddellijk in de weer om te trachten de bemanning van de Stan tons te redden, wat bij het ruwe en donkere weder geen gemakke lijke taak was. Ten omstreeks 10 ure op de hoogte van Nieuwersluis, in de richting naar zee, mocht, naar men verneemt, het eerst gelukken de boot, die op de reede had rond gedoold en reeds zoo ver naar zee was afgedreven, te ontdekken en ge noemde 10 man op te nemen. De Ipswich kwam daarna ten an ker en is gisteren ochtend met hare passagiers en de geredde bemanning naar Antwerpen teruggestoomd. Bij laag water waren gisteren slechts de toppen der masten van de stoomboot te zien. Omtrent de oorzaken van het on geluk kan men niets met eenige zekerheid mededeelen. Door de politie te Nijmegen is aangehouden en naar de gevange nis overgebracht H. F. W. v. E., 19 jaar oud, aldaar woonachtig, die in de laatste dagen bij een 50tal firma's, kooplieden of andere inge zetenen van Nijmegen, namens de firma H. C. A. Thieme aldaar adres sen had verzameld om die met dikke letters te doen plaatsen in het nieuwe adresboek van Nijmegen en omstre ken, dat eerstdaags door die firma zal worden uitgegeven. Hij li ad dit gedaan zonder daartoe van den fir mant last te hebben bekomen en zonder de daarvoor ontvangen gel den, ad f 1 per adres, aan den heer Thieme af te dragen. Reeds vroeger maakte hij wegens misbruik van vertrouwen kennis met de justitie en cel. Zucht tot spel en het be zoeken van koffiehuizen moeten als oorzaken van deze oplichterijen be schouwd worden. Zekere V. de C. te Seters onder Oosterhout, had eene hypotheek op zijn huis, doch was er niet toe te bewegen jaarlijks op den bepaalden termijn de verschenen rente te vol doen. De houder van de hypotheek, wien dit eindelijk vervelen ging, liet het huis enz. verkoopen. Toen de nieuwe eigenaar het huis zou aanvaarden wilde de bewoner het niet verlaten, zoodat de hulp van een deurwaarder werd ingeroepen, die den man met zijne meubelen enz. op straat zette. Sedert dien tijd zit V. de C. met al zijn roerend goed onder den blooten hemel, z.jne bees ten en granen aan den invloed van regen en wind bloot stellende. De kerkdief F. Rosemund uit Nif- trik. onder Wichen, is gebleken een oude bekende der justitie te zijn, die eerst onlangs uit een der gevange nissen werd ontslagen, waarin hij 2 jaar celstraf heeft ondergaan. Op den spoorweg nabij wachtpost 1 te Tilburg is eergisteren morgen het in stukken gereden lijk van een onbekend manspersoon gevonden. Vermoedelijk is hij door den trein dan met de lippen, terwijl hij tus schen zijn handen de door den dood verstijfde hand van den graaf greep, deze woorden: Charles Henrv graaf de Vezay, blik van uit den hooge vergevens gezind op mij neder en bid God dat Hij mij genadig zij, want ik heb tegen den Hemel en tegen u gezon digd. Mijnheer Lucien, zeide de prokureur des konings tot den jonk man, toen de burggraaf zich weder bad opgericht, hier is uw vader, dien God u heeft teruggeschonken, omhels hem. Vader en zoon omarmden elkan der gedurende een lange wijle. Made leine lag geknield ter aarde en weende, zonder een woord van het gesprokene te vernemen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2