BINNENLAND. beroep is, kan er zelfs met behulp' van een woordenboek niet uit wijs worden, en vooral waar bet vreemde spijzen betreft, weet men dikwijls vooraf niet. wat men eet. Onlangs waren we op een feest, waar alles ecbt Fransoh toeging. Op de «menu» of spijslijst kwam ook het volgende voor: Boeuf au naturel. Dadelijk echter bemerkten we, dat die mooie naam dienen moest om ons uitge kookt soepvleesch voor te zetten en een der tafelgenooten, die later op den avond een vroolijk liedje voor droeg, veegde er ten slotte op de zelfde wijs aan toe: n"k Dacht van middag goed tc proeven Van die boent" au naturel. Maar ik kan er niet op snoeven 't Was slecht soepvleesch, niets dan vel! Zoo stond er op de lijst ook «Poules aux épargnesB en wat dat zeggen wilde, ondervonden we wel dra: het waren oude, taaie en ma gere kippen en niet te verwonderen was het dus, dat er «aux épargnes» bij te lezen was, want zeker moeten het van de allergoedkoopste kippen geweest zijn, die er te krijgen wa ren. Nog erger wordt het gebruik van vreemde woorden, waar de een of ander die benamingen in ver keerde beteekenis bezigt. De uit drukkingen; 't is een ordinair mensch, om iemand aan te wijzen, die zich laag gedraagthij heeft een procés in plaats van een abcès (zweer) in den hals en dergelijke zijn welge schikt om den hoorder geen hoogen dunk te doen opvatten van de taal kennis des sprekers. Laat ons allen, wie we ook zijn, in het vervolg dan evenals de vogelen doenzij zingen ieder hun eigen liedlaten wij dan, waar we niet met buitenlanders spreken, onze schoone moedertaal ge bruiken; want wel is men zooveel maal mensch als men talen kent, volgens het gezegde van Karei V. maar we zijn in de eerste plaats Nederlanders en dat moeten we toonen. Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Engelsche departement van oorlog heeft per telegraaf naar Ports mouth bevel gezonden, om alle man schappen van de artillerie in het Zuidelijk district, die minstens 3 maanden gediend hebben en maar eenigszins gemist kunnen worden, voor onmiddellijke inscheping naar Gibraltar gereed te houden. Men brengt dit bevel in verband met den moeilijken toestand in Egypte, en meent, dat de regeering in de En gelsche havens in de Middellandsche Zee eene aanzienlijke reserve van voor buitenlandschen dient bestemde troepen bijeen wil brengen. Het bekende Duitsche blad «Klad- deradatsch» is op zijn ouden dag na tionaal-liberaal geworden, eene voor een spotblad niet zeer gelukkige positie. De nieuwe houding van het blad hangt samen met de kort ge leden plaats gehad hebbende be noeming van een «Oberlehrer» uit Hannover in de redactie, een man van zeer strenge Iieidelberger over tuiging. De Afrika-reiziger A. Einwald schrijft aan de AUgemeine Zeitung dato 15 November uit Emuvati (Zoeloeland), dat hij de St. Lucia- bocht, benevens 100.000 acres van het land van koning Dinizoeloe, voor de firma Lüderitz genomen heeft. Verdere inbezitnemingen in Ama- tonga zouden volgen. opende de deur van den kleinen stal. Friso sprong naar buiten, hij snoof hevig, vervolgens deed hij een sprong zonder zich om het herhaalde roepen van zijn meester te bekom meren, terwijl hij blafte als een speur hond, die de prooi in het gezicht krijgt. Na verloop van eenige seconden klonk een dof geluid te midden der duisternis; op dit geluid volgde een kort en klagend gekerm, vervolgens hield het blaffen op. Alle duivels! riep Nicaise, zij hebben mijn hond gedood, en hij snelde naar den grooten zaal, terwijl hij herhaaldeZij hebben mijn armen Friso vermoord! Komt mannen, komt allen, er zijn dieven in den tuin! Deze woorden werkten betoove- rend. In een ommezien waren allen gewapend, dezen met geweren en karabijnen, genen met hooivorken, wer anderen met tafelmessen en De onderhandelingen tusschen de1 Association Internationale du Congo en den Franschen gezant te Ber lijn, de Courcel, die tevens zijne reg'eering op de Afrikaansche con ferentie vertegenwoordigt, zijn, zoo als men weet, afgesprongen. Het voorwendsel was, dat de Fransche gezant geen voldoende instructiën had. De National Zeitung verneemt nu, dat de onderhandelingen te Pa rijs zullen worden voortgezet. Volgens berichten, aan de Indé- pendance Beige gezonden, zouden er tusschen de regeeringen van Frank rijk en Engeland onderhandelingen worden gevoerd, om aan Frankrijk het bezit te verzekeren der nieuwe Hebrideu, op welke, zoo als men weet, ook de Australische koloniën aanspraak maken. Het Belgische blad meent te we ten, dat Frankrijk binnen korten tijd deze eilanden zal annexeeren. De berichten omtrent den val of de vernieuwde gunst van den Turk- sclien premier, Saïd-Pacha, wisse len elkander regelmatig af. Thans is eene samenzwering of wat, als zoodanig aan den Sultan werd voor gesteld, ontdekt. Een aantal hooge dignitarissen van Circassischen oor sprong, Ahmed-bey, het hoofd der geheime politie, Nurit-Pacha, Suley- man-pacha, adjudant, Zia-bey, chef der keukens, en verscheidene ande ren zijn in hechtenis genomen, om dat hunne namen voorkomen op eene inteekenlijst ten doel hebbend het uitgeven eener a Geschiedenis van Circassië.» Dit is door de Arabische partij in het paleis als samenzwering aangebracht, eu de Sultan heeft naar het bericht geluisterd. Astin-effendi geniet nog steeds de gunst des Sultanstoch heeft, naar men verneemt, Said-pacha de hoop niet opgegeven, hem te doen weg zenden. Said-pacha heeft thans weder een twist gehad met den Minister van Oorlog, tengevolge waarvan deze zijn ontslag verzocht heeft. Een bericht uit Constantinopel van 24 December verzekert, dat Hassan-Fehmi-Pacha en niet Kia- mil-Pacha naar Londen zal gaan, ten einde met Engeland te onder handelen over de regeling der Egyp tische kwestie en de tusschenkomst van Turkije in Soedan. In de Kamer te Bucharest werd eene interpellatie gehouden over het verbod van invoer van vee in Hongarije. De Kamer nam de een voudige orde van den dag aan, die door Bratiano gevraagd was. Bet Journal des Débats heeft eene dépêche uit Caïro ontvangen, ge- dagteekend van 27 December. Hier in wordt gemeld, dat Nubar-Pacha uit Londen bevel zou hebben ont vangen om de Kamer der notabelen bijeen te roepen, ten einde over eene verlaging der grondbelasting te be raadslagen, daar de financieele crisis aan Europa de verplichting oplegt, om de voorstellen van Engeland aan te nemen. De Khedive zou gewei gerd hebben de Kamer bijeen te roepen. In Korti worden ijverig toebe reidselen gemaakt met het oog op een voorttrekken naar Merawi; de infanterie zal in schepen vooruit gaan, de kavalerie over land volgen. De Times brengt slechte berich ten uit China, waarin een spoedig einde van den oorlog met Frankrijk zelfs met tangen. Zij namen lanta rens mede en het troepje volgde Nicaise in de richting vanwaar hij den laatsten angstkreet des honds vernomen had. Op ongeveer twee honderd pas afstands zagen zij een wit voorwerp, dat op de donkere graszoden afstak. Zij naderden dit voorwerp. Het was de arme poedel. Hij scheen dood te zijn, een spoor van gestold bloed toonde aan, dat hij een verschrik- kelijken stokslag op den kop had ontvangen. Tusschen zijn saamge- perste tanden hield hij een rood lakenschen lap vaet. Nicaise onder zocht dit purperkleurige vod. Hij verbleekte en riep uit, terwijl hij in zijn handen klapte: De roode broek van den ont snapten galeiboef! Heere God! Heere God! als juffrouw CaiHouët nu maar geen ongeluk is overkomen! Deze angstwekkende gedachte nam weldra in aller gemoederen den vorm •als hoogst onwaarschijnlijk wordt j voorgesteld. Volgens dit blad moeten minstens 5000 man versterking voor de Franschen aan admiraal Courbet worden gezonden, eer Tam-Sui kan worden ingenomen en het Noorden van Formosa kan worden bezet. De blokkade is, tengevolge van den moesson, niet effectief meer, en de Franschen hebben veel van het on gunstige weder te lijden. Uit Ha noi wordt bericht, dat de troepen niets kunnen uitvoeren voordat de versterkingen zijn aangekomen, en dat minstens 20,000 man noodig zouden zijn om Tonkin te bezetten. Uit Londen wordt aan de Temps geseind, dat de mandarijn Ma-Kien- Chang, door de Keizerin van China op voordracht van den raad der censoren, als verantwoordelijk be schouwd wordt voor het sluiten van het traktaat van Tientsin. Hij is diensvolgens ter dood veroordeeld. Men meent, dat Li-Hung-Chang machtig genoeg zal zijn, om het hoofd van zijn secretaris te doen sparen; het is de vraag, of hij het niet noodig zal vinden, dit hoofd als zoenoffer in plaats van het zijne aan te bieden. De berichten, in Figaro en andere bladen opgenomen, omtrent het ge drag van den heer Thomson, goe- verneur van Cochinchina tegen over Koning Norodom I, en het blijkbaar te Parijs opgestelde pro test van dezen vorst tegen de han delwijze van den goeverneur, zijn thans op behendige wijze gelogen straft. De Regeering heeft zich namelijk door den afgevaardigde voor Cochinchina, den kleurling Blancsubé, die de zaak van Norodom in handen had genomen, en zich thans te Saigon bevindt, kopie laten toezenden van een telegram, door hem aan de commissie voor het tractaat van Hué gezonden. Het telegram meldt, dat Norodom de overeenkomt van 17 Juni nogmaals ratificeert, en dat Blancsubé dus zijn amendement intrekt. De oppositie zal niet verzuimen te beweren, dat Blancsubé door het Ministerie om gekocht is. Ook de Times had op gezagvan zijn correspondent te Hong-Kong gemeld, dat de Koning van Siam brieven met bedreigingen van den heer Thomson, Fransch goeverneur van Cochin-Chinahad ontvangen, en bovendien aan dit bericht een hoofdartikel vastgeknoopt. Thans bevat het blad een brief van den Engelschen secretaris der Siameesche legatie te Londen, die naar mede- deelingen, per telegraaf uit Bangkok ontvangen, het bericht tegenspreekt. In de republiek Columbia, in Zuid Amerika, is een burgeroorlog uitgebarsten. De conservatieve of katholieke partij is in opstand ge komen. De president Nunez is afge treden en vervangen door een vroe- geren minister van oorlog, generaal Campo Serrano. Haarlem29 December 1884. Het Koninklijke gezin vertrok heden (Maandag) des middags te 2 ure 12 min., per extra-trein van het Loo naar de residentie. In tegenspraak met sommige geruchten wordt ons van vertrouw bare zijde medegedeeld, dat bij Z. M. den Koning het voornemen niet be- van een verschrikkelijke zekerheid aan. Door ijzing bevangen liepen zij allen naar het paviljoen, beklom men de trappen, traden de voor kamer binnen. De deur der slaap kamer stond op een kier en door deze opening zag men licht schijnen. Mejuffrouw, zeide Tiennette, is u hier? Geen antwoord. Tiennette opende de deur geheel en al en trad binnen. Maar plotseling deinsde zij terug met verwilderde oogen en viel ach terover, zonder dat een woord of kreet haar dicht geschroefde keel ontsnapte. Wij weten reeds wat zij gezien had. WIJ LEZBN IN DB BCHO DE LA TOUBAINB. Den 20en September 1840 bevatte het kleurlooze en geachte blad VEcho de la Touraine het volgende hoofdartikel staat om het paleis van nu wijlen Z. M. Koning Willem II en de Gothische zaal te verkoopen. (D.) De Minister van marine heeft de tijdelijke sluiting der aanneming voor de oorlogsmarine van jongens beneden den leeftijd van 14 jaar opgeheven, zoodat knapen van 13l/s jaar en ouder, bij voldoende licha melijke geestelijke ontwikkeling eu bij de voor dien leeftijd vastgestel de lengtemaat, weder bij den zee dienst kunnen worden aangenomen. Naar het Dagblad met zeker heid verneemt, zal de minister van financiën hij de tariefshervorming voorstellen, de rechten niet meer naar de waarde, maar bij't gewicht te berekenen. Met de Haarl-.Zandvoort spoor weg Mij. zijn in de maand Nov. 1884 vervoerd: 4510 passagiers waarvan de opbrengst was f 995.60Vs van goederen - 597.51 van diversen - 640.34 Totaal f 2,233.4572 Uitmakende per dag en per kilo meter f8.76. Het Handelsblad meldt: Wij hebben voor eenige dagen een be richt opgenomen omtrent de op zegging der Jgasconcessie te Amster dam aan de heeren De Bruyn Zoon. Namens die heeren ontvan gen wij nu het verzoek te melden, dat het bericht niet van hen af komstig was, en dus ook niet voor hunne rekening is de gevolg trekking, dat 1 Nov. 1885 uit hun ne fabriek geen gas aan de inge zetenen kan worden geleverd. Gaarne voldoen wij aan dat ver zoek, waaruit men schijnt te moe ten opmaken, dat de directie der Hollandsche Gasfabriek aan het contract met de gemeente niet de zelfde uitlegging geeft als het ge meentebestuur, en dus wellicht een rechtsgeding ophanden is. Aan de afdeelingen der Ned. Pensioen-vereeniging voor werklie- is thans door het hoofdbestuur be richt dat de verzekering met 1 Januari 1885 opengesteld wordt. De directie wordt gevestigd te 's-Hage en staat, zooais wij reeds vroeger gemeld hebben, onder toezicht van vier commissarissen. Deze zullen na de in werking treding tot de benoeming van agen ten overgaan. Het gerucht, dat de heer Schui tenvoerder, hekend als August de Domme, een circus in het lokaal «De VereenigiDg», in de Warmoes straat te Amsterdam, zou openen, wordt tegengesproken. Vrijdag avond heeft er een bru tale diefstal plaats gehad bij een bewoner der Josephstraat te Delfs- haven tijdens hij naar de kerk was. Met een keizer heeft men zich toe gang tot de woning verschaft en toen een licht ontstoken, na vooraf de gordijnen neergelaten te hebben. Verscheidene kostbare voorwerpen, als juweelen, goud, enz., zijn ont vreemd. Een kleermaker te Arnhem bracht Vrijdag ochtend aan eenen schipper, die met zijn vaartuig aldaar in de haven lag, een pak bestelde klee- ren. Toen de schipper hem wilde betalen, was hij verdwenen, en se dert is niets meer van hem verno men, zoodat een ongeluk wordt ver moed; de man leed aan toevallen. Deze maand September laat ge wis treurige en onuitwisenbare her inneringen achter bij al de bewo ners onzer schoone provincie. Gis teren meldden wij het allersmarte lijkst uiteinde van graaf Charles Henri de Vezay, gestorven ten ge volge van een beroerte, juist op het oogenblik dat zijn onschuld onte genzeggelijk was bewezen gewor den. Heden hebben wij onzen lezers een niet minder treurige, niet minder huiveringwekkende tijding mede te deelen. De jeugdige en bekoorlijke dame mejuffrouw Jeanne Caillouët, in het bezit van een groot vermo gen en nauwelijks twintig jaar oud, is eergisterenavond te half elf in de slaapkamer van haar kasteel Thil- Ch&tel vermoord. Het hoofd der ongelukkige was door een verschrikkelijke wond half van den romp gescheiden. Hebzucht is de eenige drijfveer tot deze ver foeilijke misdaad geweest. De moor- De heer Chapman Enthoven te 's-Hage, is Woensdag zijn 100ste levensjaar ingetreden. Door een ingezetene van Harder wijk werd dezer dagen een in die streken zelden voorkomende vogel geschoteD, namelijk een Podiceps door Linnaeus Colymbus cristatus genoemd, en in ons land bekend onder den naam van Fuut, Pronk- vogel of Bonte Visscher. Eene bij zonderheid van dezen vogel is het gemis van een staart en de inge korven zwemvliezen aan de pooien. Vroeger was hij hier te lande nog al vrij algemeen, doch is thans zeer zeldzaam geworden. Nv. d. D.1 Zaterdag middag vertoonde zich te Beekbergen, in de nabijheid van het dorp, een wild zwijn. Het was een prachtig exemplaar, donker van klenr. Eer goede schutters het onder schot konden krijgen, heeft het zich snel in de richting van Loenen ver wijderd. De heer J. H. P. te Breda miste gedurende de kerstdagen een fraaien en kostbaren gouden ketting zijner vrouw. Bij een Vrijdag door de rijkspolitie ingesteld onderzoek is gebleken, dat zich daarvan had meester gemaakt het bij dien heer in dienst zijnde 20-jarig meisje M. S., welke den ketting in de keuken verborgen had en voorgeeft, voor nemens te zijn geweest hem weder daar neer te leggen, waar ze dien had weggenomen, dat is in eene open kast. Zij had hem, zoo ver telde ze verder, maar aangedaan uit zucht om er met de kerstdagen eens mede te pronken. De rechter zal hebben uit te maken, in hoever deze beweringen als waarheid kunnen gelden. Te Tegelen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de groote bouw hoeve Haanderhoftoebehoorende aan mejuffr. Jos. de Rijk teVenloo en bewoond door P. van Oeijen, door eene onbekende oorzaak ver brand. Alleen eene schuur en paar denstal bleven staan, doch de ge- heele inboedel werd vernield en 13 koeien en 15 varkens vonden daarbij hun dood in de vlammen. Alleen de varkens waren maar gedeeltelijk verzekerd. Evenmin als aan den Sophiapol- der hebben de najaarsstormen hun uitwerking aan den oever van den Zeeuwschen polder Anna-Friso ge mist. Woensdag is aan dien oever een val ontstaan van p. m. 60 M., en daarbij over eene lengte van p. m. 40 M. de steenglooiing wegge zakt. Peilingen wezen 7 h 8 M. wa ter aan tegen den dijk. (M. C.) Uit Hedel schrijft men aan het DagbladMan en vrouw dronken samen koffiemaar hadden geen brood. Nu ging de man brood ha len. Toen hij terugkwam, wilde de vrouw wel brood eten, maar wei gerde zij koffie te drinkende koffiie was voor den man alleen. Zoodra deze echter een teug genomen had, meende hij een phosphorsmaak te proeven, kreeg achterdocht en gaf dadelijk de politie kennis. Den rijks- denaar heeft een kast opengebroken, die een aanzienlijke geldswaarde be vatte, welke hij zich toeëigende. Betrouwbare kenteekenen geven tot de veronderstelling aanleiding, dat de bedrijver van dezen aanslag nie mand anders is dan een der gevaar lijkste galeiboeven, een zekere An- selme Jacquand, die laatstelijk uit het bagno te Brest ontsnapte. Deze galeislaaf droeg kennis van het be staan der aanzienlijke som waarvan wij zooeven gewaagden. De justitie doet onderzoek. De brigaden der veldpolitie zijn dag en naeht op de been. Alles wettigt de verwachting dat de behendig geleide nasporin gen een goed gevolg zullen hebben en dat de maatschappij tegenover dergelijke wandaden niet weerloos zal zijn. Wij zullen onze lezers van alle bijzonderheden op de hoogte hou den, die met deze dramatische ge beurtenis in verband staan. (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2