fflERTiTHUD. VERLOTING. 3e Jaargang. VrijJag 3 Juli 1885 No. 609. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt öayslijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand ra zijne ïïi BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor 'het .Buitenland: (ompaguie Générale de i ubiicite Et rang ere G. L. BAUBK J- Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2o deur. Geopend dagelijks van 30 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden roet i dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 eeuts per persoon. Donateurs en eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke'oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jasj 1 1 gulden. Museum der stad, Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 3 5 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van J.2—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijkgeloide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur.' Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrij. Be Administratie de zer ionrans bericht aass liare geabonneer de!», dat «le voorwerpen voor «le verloting op 3 Augustusa. s.zijn aangefiiocht bestaan nit: I. Bi en gïrachtfisf, geSteel compleet Servies met ®ehenS*bBa«l. 3. IC en Aneröld-Barometer te vens met Thermometer, «*]ebe Servies (hsiftamsla-me- taal) niet Schenkblad. d. fr'en SHooktafi'eltjc van bruin palissamler-hoifit. tlIJ dc/.e verloting heeft Enen «Sus vies" kansen een uiterst degelijk en nuttig, tevens smaakvol voor werp te «rekliea*. 53e verloting geschiedt lis het openbaas' in bet Vcrkooplokaaï van «les» HScer Bakencssergracht H3. Allen die stiel* voor 3 Aug. a. s. op Haarlem's S&agbSad abonnee- ren ontvangen snede een lot tas deze verloting. SBe bovengessoensflc voorwerpen zijn zichtbaar voor fetler voorbij- ag'asager tentoongesteld in het Sia- izïjn van «leHs SBeer JiABESL AAM He EhLange Veersïraat No. 3S. tte ÖK AD.738NI^TsSATfi?-> De nieuwbenoemde lord-luitenant en de opper-secretaris voor Ierland, Lord Carnarvon en Sir W. Hart Dyke, arriveerden Maandagnamid dag te Dublin, en werden (zooals de Standard verzekert) allerwege met gejuich begroet. Zij reden door de stad zonder eenig geleide van militairen of politie. Na hunne be- eedigiug zouden zij naar Londen terugkeeren, om de volgende week hun piechtigen intocht in Dublin te houden. De Jury te Frankfort verklaarde Lieske, den moordenaar van den VAN GEORG HARTWIG. 64) X. Maak dat ge weg komt, riep Karoline ten hoogste vertoornd, toen zij zoo met hare schoonste herinneringen hoorde spotten. Ik wenschte wel, dat ik je in het ge- jeheel niet binnen gelaten had, oude astertong De vreemdelinge had bereids de :eukeudeur achter zich dicht ge- dagen en vertrok lachende en hoes lende. Op de straat gekomen, bleef zij 'oor den winkel staan, zocht lang in aren zak en bracht eindelijk een lein muntstuk te voorschijn. Met polizeirath Rumpf, schuldig; het gerechtshof veroordeelde hem daar op tot den dood, tot eene tucht huisstraf van vier jaren en het ver- liezeu zijner burgerrechten geduren de tien jaar. Henri Rochefort verhaalt in zijn blad l'Intransigeant, dat de Fran- selie oorlogs-correspondent, Olivier Pain, niet aan de koorts le Soedan overleden is. «Olivier is vermoord geworden», geeft hij met groote letters aau 't hoofd van zijn blad te lezen. Een Franselimau, die pas uit Egypte was gekomen, heeft het hem medegedeeld. Te Djebbeh, zoo verhaalt de zegsman van Henri Rochefort, slechts veertien dagmar- schen vau Cairo verwijderd, hield zich Olivier Pain verborgen, en eerst toen hij hoorde, dat de prijs, dien de Eugelschen op zijn hoofd kaddeu gesteld, ingetrokken was, waagde hij het zijne reis voort te zetten. De zegsman beweert dat Olivier Paiu door toedoen der En gelsehen vermoord is, omdat deze in 't bezit was van papieren, com- promitteereud voor het Engelsche oorlogsbeleid in Egypte en voor de staatkunst van Gladstone. Daarom vond men het maar goed dien las- tigeu man uit den Wig te ruimen. Rochefort schijnt echter zelf nog niet gaafweg aan het vermoorden van Olivier Pain door de Engelschen te gelooven, want hij verklaart dat hij, zoodra de moord deugdelijk be wezen is, «den dood van zijn vriend aan de oude Victoria, aan hare generaals en aan hare ministers verschrikkelijk zal wreken.» Thans stelt Rochefort in den In- transigeant het volgend dilemma: «Daar lord Wolseley seint, dat Pain dood is, moet hij dat zeker weten. trage schreden ging zij de weinige trappen op en opende de deur. In den winkel bevond zich geen enkel kooper,daarentegen stondHein- rich Romberg achter den lessenaar, bezig zijnde met den inhoud van het klad- in 't grootboek over te brengen. Wat verlangt gij? vroeg hij kort. Voor vijf pfennige broodsuiker. Zij had dit nog niet uitgesproken, toen zij half luide uitriepHemel die gelijkenis! Ik geloof gij zijt gek gewor den, zeide hij en wierp het kleine muntstuk met ergernis op de toon bank. De vreemdelinge ging dicht voor dat voorwerp staan en zag Heinrich somber lachende aan. Kent gij mij? Ik heb wel wat beters te doen, zeide hij grof. Houd mij niet langer op! Leeft uwe zuster Theresa nog? Als hij het zeker weet; weet hij waar het lijk is. Hij kan dan getuigen toelaten, ten einde te onderzoeken of het lijk wonden vertoont of niet. Op deze wijze zal het hem gemakkelijk zijn te bewijzen, dat Pain aan de koorts, althans niet door dolksteken over leden is». De Fransche bladen merken ove rigens op, dat Engelschen zeggen «I-Iet is mogelijk, dat de Arabieren van het herroepen van de premie, die op zijn hoofd gesteld was, nog niets wisten». De zoon van Rochefort doet op merken, dat in Egypte de koorts- tijd van November tot Jaunari duurt; dit sluit echter niet uit, dat men ook :n andere rqaanden aan de koorts kan overlijden. Figaro ontvangt een brief van een koopman mit Caïro, die meent dat Pain den Mahdi niet bereikt heeft; de laatste berichten omtrent hem komen uit Assoean eu zijn minstens een jaar oud. De koopman vermoedt, dat hij niet verder dan Dougola, nog onlangs het Engel sche hoofdkwartier, gekomen is. Allen zijn het erover eens, dat de Engelsche legerhoofden, die een prijs op Pain's hoofd gesteld heb ben, te bewijzen hebben dat hij niet ingevolge die uitloving vermoord is. Het syndicaat der Association professionelle des journalistes répu- Hicains heeft gisteren besloten een civiele actie in te stellen bij de En gelsche gerechtshoven tegen de ge neraals Smith en Wolseley, wegens het stellen eener premie op het hoofd van Olivier Pain. De berichten omtrent de cholera in Spanje, luiden ontmoedigend. Dinsdag bedroeg het getal aange tasten 1394 en het cijfer der dooden Ja, zeide hij eenigszins ver wonderd. - En Margaretha, het blonde Grietje genaamd? Hel en hemel! Welk doel hebt gij met die vragen? Dan zijt ge Heinrich Romberg, vervolgde zij uiterst kalm. Nu, en gij vroeg hij, eigen lijk zonder dat hij het wilde. Zij keek hem al meer en meer donker aan. Kent gij Frederika Sterling nog, mijnheer Romberg? Wat? Gij Gij zijt de vrouw van den houtvestersknecht Sterling uit Neuburg? riep hij driftig. Nu ja.... Voor jaren geleden hoorde ik dat gij een erfenis had gekregen en met uw man naar Amerika ver huisd waart? Nu ja, maar dat hindert er toch niet aan, dat men op een goeden dag terug kan komen? 654, verdeeld over negen provin ciën en 148 plaatsen. In de afge- loopen week was het aantal cholera gevallen 7849 en het doodencijfer 3699. De ziekte neemt afin Murcia, maar toe in Saragossa, Alicante, Aranjuez en Toledo. Uit de beste bron wordt te Caïro verzekerd, dat thans vast besloten is de provincieDongola tot Akasheh in bezit te houden. De Standard meldt dat de En gelsche regeering nog geenerlei offi- cieele bevestiging heeft ontvangen vau het bericht omtrent den opstand van Isjak Kkan tegen den Emir van Afghanistan doch dat zij de ge melde feiten voor overdreven, maar niet voor onjuist houdt. De regee- riug bezit inlichtingen, welke aan- toonen hoe ontredderd de toestaud aan de grenzen van noordelijk Afgha nistan is. Turkmeeusche en Russische agenten stoken de stammen op. Slechts door een krachtdadig optre den van den Emir kan ziju gezag in Afghaansch Turkestan worden hersteld. De jury te New-York heeft Lu- cilla Dudley vrijgesproken van po ging tot moord op Odonnovan Rossa, omdat zij niet toerekenbaar was. Haarlem, 2 Juli 1885. Het eindexamen voor Afd. A. aan het Gymnasium alhier werd giste ren ten einde gebracht. De volgende leerlingenzijnde alle, ontvingen het diploma voor godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid letteren of wijsbegeerteC. C. Uh- lenbeck, J. H. Loopuyt, P. M. van Hoor eens, met u moet het echter waarschijnlijk slecht toege gaan zijn, bromde Heinrich, het vervallen uiterlijk der vrouw be schouwende. Waar is uw man? Dood! Hij stierf kort voor onzen terugkeer, en dat was maar goed ook. Waarom zou ik dien ouden dronkelap nog eens naar Europa teruggesleept hebben? Hemrich gevoelde zich 'door dit antwoord onprettig gestemd, maar desniettegenstaande vervolgde hij met vragenZeg mij eens, gaat ge van hier naar Neuburg terug? Er ging hem een gedachte door het hoofd, die hij zich echter schaamde voor deze vrouw uit te spreken. Ja zal ik aan uwe zusters uwe groeten brengen? Zijn zij nog ir. het slot? De heer graaf zal ze ker ook wel terug zijn. Een edele, nobele heer niet waar? -- Zwijg, of bij mijne zaligheid, Wettam, .T. W. Jenny Weijerman, J. Kruseman, I. G. J. Toutenkoofd, R. C. Six, J. W. Enschedé, A. E. A. S. van Stralen, H. P. 't Hooft en A. J. C. E. van Heycop ten Ham, extraneus. Eén extraneus werd afgewezen. Voor liefhebbers van haring komen gunstige berichten. De Haar lemsche firma's H. Broekmeijer Jr. Lange Veersïraat en A. v. d. Maa- ren en Comp. Groote Houtstraat, berichten beiden de ontvangst der eerste nieuwe Hollaudsche jaag- haring. De le luit.-adjudant F. N. Thiange van het 2e reg. huzaren alhier, zal op zijn verzoek de cava- lerie-manoeuvres dit jaar mede ma ken, is daarvoor ingedeeld bij het le escadron van dat regiment te Venloo. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 63 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juni van het vorig jaar was dit gtal 68 dus 5 meer. De leden van de Eerste Kamer zijn, tot hervatting der werkzaam heden, bijeengeroepen tegen Dins dag 14 Juli a. s. des avonds ten 8 ure. De Tweede Kamer heeft giste ren het amendement der 6 leden op art. 1 der wet tot wijziging der artt. 240, 242 en 247 van de gemeente wet betrekkelijk de plaatselijke be lastingen, aangeuomen met 60 tegen 17 stemmen. De Regeering had liever haar voorstel gehandhaafd gezien, maar verzette zich niet bepaald tegen het amendement. Het aldus gewijzigd art. 1 der Regeeringsvoordracht is zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. ik draai u den hals om, riep Heinrich, meer dan toornig. Indien gij wist wat ik weet, dan zoudt ge wel anders praten, zeide de vrouw spottende. - Nu neem thans uwe vijf pfenuige. Wilt ge niet? Dan zal ik ze maar houden. Ik mag geen geld van je aan raken, zeide hij somber en legde een vijf pfennigstuk uit zijne porte- monnaie in de winkellade. Ga en waag het niet weder van mijne zusters te spreken op deze wijze. Wij begrijpen elkander. Gij zijt hard tegenover mij, zeide zij met gehuichelde onderda nigheid, en hoe dikwijls heb ik u ap pelen en noten toegediend hoe goed kende ik uwen vader hoe dikwerf ben ik in het kleine huisje geweest -jammer dat het afbrandde. Wat gaan mij die herinnerin gen aan? O, verder niet, dan dat ik grond

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1