liet staan en daarvan den volgenden dag gebruikte, is ernstig ongesteld geworden. Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp zijn zij geluk kig allen hersteld. Dinsdagmiddag kwam te Vlaardin- gen de eerste haringjager, ditmaal het stoomschip Wodanbinnen. Er waren 113s/* ton volle en 177a/4 ton maat jesharing aan boord. Deze lading was len 26n en 27n Juni van de verschil lende vaartuigen overgenomen, zoo- lat de reis naar het vaderland bin- aen drie dagen is volbracht. Bij de lading was 1 ton voor Amsterdam. verkoop had gisterenmorgen te half elf plaats, nadat de gewone geschenken aau de leden van het Vorstelijke Huis en de hoofden van en Provinciaal bestuur te ïalfaegen waren verzonden. Het kind is den volgenden dag tengevolge der bekomen brandwon den overleden. GEMENGD NIEUWS. Uit Oud-Beierland meldt men dat stelen van jonge ooievaars nog schijnt op te houden; thans zijn le vijf jongen weggehaald van de louwmans woning van den heer J. ■an Beek, ouder Nieuw-Beierland. Te Andel hebben vier weken lang ie heeren A. Roza, C. Roza, A. van ier Vliet en Zandijk op eigen imti- tief de taak op zich genomen, des iachts de wacht te houden over de onge ooievaars. Tengevolge daar in moesten de roovers telkens on- erricliterzake afdruipen, zoodat dan ok het aldaar gehuisveste ooievaars aar thans lustig met zijne jongen ondvliegt. De vrouw te Oud-Beieriand, die erdacht wordt haar man te hebben rillen vergiftigen, is voorloopig op riie voeten gesteld. De koffie ïsin eslag genomen en naar Dordrecht pgezonden om onderzocht te worden. man neemt in beterschap toe. Jan Hendrik, een Geldersche boe- en «Jannoa» zijn beminde, dezer dagen naar een Drui- ,ft geweest, 's Avonds gingen zij iet de Geldersch—Overijselsche ocaalspoor naar huis. In den trein ■erd natuurlijk de tijd met zoete innekozerij verdreven, doch daar- o-iug het zoo druk toe, dat annoa» door de glasruit van de •o-on viel en zich. erg bezeerde, conducteur maakte van het proces-verbaal op en een verleende hulp bij het ■rbinden van de wonden. Door een schipper is gisterenmid- te Deventer in het Overijsel- he Kanaal het lijk gevonden van •ne voor korten tijd gehuwde die sedert Maandagavond werd. Te Pesse (Dr.) hebben twee hon- •n in den schapenstal van Gehr. uit eene groote slachting aange- ;ht. Ongeveer 50 schapen zijn aangevallen, waarvan een 12- 1 gedood werden. Als eene liooge zeldzaamheid kan worden, dat zich in eene lerenwoniug te Oorschot tusschen :t plafond en de zoldering eener mer een hunsing met vijf jongen mesteld heeft. De eieren van een oot aantal kippen waren dagelijks oorloos verdwenen, tot men einde- k den dief vond en doodde. Te Stratum is op een en denzelf- n nacht bij twee verschillende per- nen diefstal met inbraak gepleegd, e daders zijn nog niet opgespoord Zondagavond omstreeks 91/2 uur itstond er in de woning van J. G. mr. smid in de Ivlarastraat te Bosch, terwijl de vrouw met het jgste kind alleen te huis was, and. De moeder, die de lamp had ngestoken en buiten het bereik n het kind, dat in een tafelstoel t, op de tafel had gezet, begaf zich uige oogenblikken, hoogstens 2 nuten, in de buurt om koffiewa- te halen, en zag bij hare terug- mst, dat de lamp was omgeval- waardoor brand was outstaan, de kleederen van het kind had- n vuur gevat: onmiddellijk greep het kind en vloog er mede naar neden, zoodat ook zij eenige on- duidende brandwonden aan de nden bekwam. Een voorbijganger kkelde het kind terstond in zijne i, waardoor het vuur werd ge- ofd, en eenige buren bluschten n brand in de woning. Middel tegen doofheid. In China gebruikt met sap der blade ren van een plant, daar Kin-the-Goie genoemd, als middel tegen doofheid. De Fransche abt Hué verhaalt hoe hij, toen hij als zendeling iu China was, een leerling van het semina rium te Macao op die wijze door een boer heeft zien bevrijden van een doofheid, welke voor ongenees lijk gehouden werd. De Kin-llie-Goie is, volgens de deskundigen, dezelfde plant, welke sedert lang onder den naam Saxi- \jraga Sarmentosa, een soort van ijsplant, in Europa inheemsch is. De bladeren moeten versch in een vijzel gestamt worden. Een druppel van het aldus verkregen sap moet vaak reeds voldoende zijn om de op het trommelvlies drukkende af scheidingen uit de oorschelp te ver wijderen. Door Demany is een speciaal onderzoek ingesteld naar de manier waarop de mensch loopt, en wel bepaald naar den tijd, dat hij loo- pende met beide voeten op den grond rust. Als uitkomst dezer onderzoe kingen deelt hij mede. dat de tijd waarop de mensch met beide voeten op den grond staat vermindert, naar mate de snelheid toeneemt; dat de belasting van 040 kilo den tijd vergroot der gelijktijdige aanraking en ten derde dat de vermoeienis even eens den aaurakingstijd vergroot. Eene poging tot moord vond dezer dagen te Epernay plaats. Mevrouw Arthémise Beauchamp, eene rentenierster, bewoont er met hare vijf en twintig jarige dochter en een dienstbode een groot huis, aan den weg naar Pierrv. Des nachts te twee uur werden de dame en hare dienstbode wakker door het ge luid van voetstappen en het vallen van zilverwerk op den grondzij schoven de ramen open en riepen lnide: «brand 1 brand!» De buren werden wakker en snel den toe; zij vonden de dame half verworgd bij haar bed liggen. Toen zij weder tot bezinning kwam, verklaarde zij zich niets an ders te herinneren, dan dat zij den baard tegen haar gelaat had gevoel van den persoon die haar bij de keel had gegrepen. De meubelstukken en laden die, door middel van de juiste sleutels, waren geopend, wa ren evenals de kistjes met zilverwerk, geheel ledig gehaald. Het is dus aan geen twijfel on derhevig of de misdaad is door kerels gepleegd, die de gesteldheid van het huis en de gewoonten der bewoon ster kenden. Zij hadden al het geld, het linnengoed en de kleederen weg genomen, die mevrouw Beauchamp in huis had. De kreten, die de dame en hare dienstbode aanhievenhebben de dieven belet om de balen mede te nemen, die zij vooraf hadden gereed gemaakt; men vond zelfs een sui kerbrood aau de afsluitingsmuur terug, waarvan sporen van overklim- ming zichtbaar waren.j In de nabijheid van Berlijn zal heden een reusachtig groot vuur werk worden afgestoken, dat het bombardement van Alexandria door de Engelsche vloot op 11 en 12 Juli 1882, zal voorstellen. Men zal Alexandrië met de bui tenwerken der stad, de drie voor naamste forten Aida, Moncrieff en Rasel-Tin, den vuurtoren en het paleis van den IChedive, te aan schouwen krijgen, benevens het in de haven geconcentreerde Engelsche pantser-eskader. Het vuurwerk is op zoo groote schaal vervaardigd en zóó kostbaar, dat de eigenaar van het lokaal, waar het afgestoken wordt, (de heer R. Sternecker te Schlosz Weiszensee) de toegangsprijzen voor het publiek aanmerkelijk heeft moeten verhoo- gen. De geheele oplaag 10,000 exemplaren, van het dagboek van generaal Gordon, a f 12,60 per exem plaar, was te Londen in een dag uitverkocht. Lucilla Dudley de aanrandster van O'Donovan Rossa, gedroeg zich tot dusver, in de gevangenis waar zij hare terechtzitting afwacht, als eene vrouw van buitengewone. geest kracht en karakter. Sedert de laatste dagen echter is hierin verandering gekomen; zij heeft eenige ruiten gebroken, gevangenbewaarster en den gevangendokter bedreigd en een hoogst opgewonden taal gevoerd. Tot dusver was hare kleeding een voudig doch smaakvol, nu daaren tegen houdt zij zich bezig met het maken van een wit mousseline ja pon, om daarmede op de terecht zitting te verschijnen. Men veron derstelt dat de langdurige preven tieve hechtenis, die nog verlengd werd door de bezigheiden van ha ren verdediger hare gezondheid heeft geknakt. Waarschijnlijker is echter de meening dat Lucilla Dudley bezig is den grondslag te leggen voor eene verdediging wegens krankzinnigheid. De gevangen bewaarders althans beweren, dat hare vlagen volkomen gefingeerd zijn. - Zondag f.1. vond te Weenen een eigenaardig soort sport, en wel wedrennen door dromedarissen plaats die door de karavaan der Soedanee- zen, die in die stad verblijf houdt, waren georganiseerd. Duizenden toeschouwers waren toegestroomd om het zonderling schouwspel te zien; de dromedaris sen werden door paarden en velo- cipedisten geklopt. Een hardloopen om prijzen tus schen Soedaneezen en bewoners van Weenen was door het stedelijk be stuur verboden. - Eenigen tijd geleden stierf te Sint Petersburg de bankier Stieglitz, een der rijkste personen in Rusland, die geen kinderen of bloedverwan ten, maar ongeveer honderd vijftig millioen roebels naliet, over welk vermogen hij bij testament beschikt had. Onder andere bepalingen bevatte dit testament ook de aanwijzing dat eene som van honderdduizend roe bels bestemd was voor den bouw van een museum voor kunst en in dustrie, op de leest van het museum te Weenen geschoeid. Een later aan het testament toe gevoegde wijziging hield in, dat ook de som, die na het overlijden van Stieglitz, boven honderd vijftig mil lioen roebels aanwezig zoude blijken te zijn, voor den bouw van het mu seum moest worden gebruikt. De liquidatie van de erfenis is thans nagenoeg afgeloopen, en het is gebleken dat nog acht millioen roebels voor het stichten van een museum overschieten, dat thans op vorstelijke wijze kan worden ge bouwd. Te Rome zijn berichten uit Lucca ontvangen, omtrent het in de lucht vliegen van een buskruit-fa- briek in de nabijheid dier stad. De fabriek werd geheel vernield en de meeste arbeiders, die zich tij dens het onheil in het gebouw be vonden, werden gedood of op vreese lijke wijze gekwetst. Volgens de laatste mededeelingen waren reeds twaalf lijken gevonden, waaronder die van den eigenaar der fabriek en van diens zoon. De Straits Times verneemt, dat Tjeang Honh Lim, een der meerst verlichte Chineesclie koop lieden te Singapore, 11000 dollars gaat uitgeven voor een tempel voor den eenigen God, dien alle volken erkennen, een tempel vooral voor Chineezen bestemd, maar ook voor andere geloovigen open. In den laatsten tijd heeft men in den Texas (N.-Amerika) 18 lie den «gelyncht», wegens het stelen van paarden. KOLONIËN. BATAVIA, 22 Mei. De procureur-generaal heeft al de hoofden van gewestelijk bestuur aangeschreven, om streng te doen tegengaan den invoer van de zoo genaamde antiopiumpillen en de be zitters dier pillen te doen vervolgen, als overtreders van het amfioen- pachtreglement. Bij de politie is aanwijzing gedaan van twee personen, die ver moedelijk den brand bij de Borneo Cy op hun geweten hebben. Bij huiszoeking is reeds eene massa lijnwaden, aan die firma toebehoo- rende, gevonden. Omtrent de schorsing van den vendumeester Rosendahl meldt men uit Soerabaja, dd 14 dezer: De zaak is heden onderzocht en gebleken als volgtDen len of 2en dezer maand hield de schout Kout- hoofd vendutie alstoen werd door dien vendumeester aan het publiek medegedeeld, dat niemand krediet zou krijgen, die, al ware het ook maar één dag, achterstallig was in het betalen zijner venduschulden. Iemand dus wiens venduschuld 3 m. oud was mocht niet koopen, alhoe wel vaak 4 m. krediet wordt ge geven. Een der klerken aan het ven dukantoor maakte dezer dagen den secretaris van het vendukantoor er opmerkzaam op, dat op de laatste vendurollen voor kolossale bedragen was opgeschreven op naam van per sonen, die hier niet bestonden, zoo als Duppen, Vormaazen, enz. (alle maal Bataviaasche personen). De vendurollen van het afgeloopen kwartaal, ook van het vorige jaar, toonden onbekende namen aan. De schulden werden echter op tijd door den vendumeester betaald. Het is nu gebleken, dat op nagenoeg alle com missie-vendutiën goederen fictief op- geveild werden aan niet aanwezige personen. De opbrengst werd na afloop der vendutie door den vendu meester van den commissionair in ontvangst genomen, terwijl na 3 maanden de niet bestaande persoon zijn schuld betaalde uit fondsen op nieuw op die manier door den ven dumeester gekregen. Op dit oogen- blik staan ruim 10 duizend gulden onbetaald. Op het oogenblik van bekendwording sloegen alle com missionairs de handen samen en wil den het bedrag van 10 m. (ruim) voldoen, doeh het werd geweigerd. Van Muijden Co., de voornaam ste commiss., gaf de zaak in han den van advocaat Mounier om zooveel doenlijk den vendumeester te assisteeren doch de resident was niet te bewegen en gaf de zaak in handen van den rechtercommis saris. Ook de venduschrijver en af slager zijn medeplichtig aan deze zaak. Den 13en dezer werd door den Civielen en Militairen Goeverneur van Atjeh het volgende telegram verzonden. «Vijf dezer blokhuis op gericht rechteroever Atjelirivier ter bescherming werkzaamheden spoor brug bij Lampermej. Daarbij luite nant F. W. H. Tuinenburg schamp schot rechter bovenarm. Elf dezer terrein opengekapt zuidoost Lam- baroe en Siroen. Wij twee gesneu velden en tien licht gewonden, waaronder twee dwangarbeiders, en luitenant J. C. J. Le Cocq d' Ar- mandville matte kogel arm.» Een schitterend afscheids-feest heeft Bezoeki gegeven aan zijn ver- trekkenden resident Kroesen, die daar algemeen gezien en bemind was. Ca. f3000 was daarvoor bij eengebracht. Een prachtig Soevenir werd den resident tevens aangebo den. Onder de feestredenaars was de toespraak van den heer Birnie van Boodowosso treffend, door de wijze waarop het bestuur en de omgang van den resident Kroesen naar waar de geschetst werd. Volgens het Prol. Nietmsll. is de mijningeneur Fennema thans bezig van de zijde van Malang den Sme- roe te klimmen ten einde zoo mo gelijk den top te bereiken en van daar uit zijne waarnemingen voort te zetten. De Resident van Bantam be richt, dat zich in den morgen van 4 dezer op Java's le punt eene aard beving heeft doen gevoelen, in de richting van Z.O. naar N.W., waar door aan den vuurtoren aldaar en de daarbij behoorende gebouwen eenige schade werd toegebracht. De lichttoestel in den toren, welke even eens geleden had, was echter eenige dagen daarna gerepareerd. De Goe verneur van Celebes deelt mede, dat op 9 dezer ter hoofdplaats Makassar en te Maros lichte schokken van aardbeving zijn gevoeld, waarvan de richting echter niet met zeker heid kan worden aangegeven. Op 8 dezer is, volgens mededeeling van den Resident van Banjoemas, in de districten Djamboe en Adjibarang van dat gewest eene lichte aard- schudding gevoeld in de richting van West naar Oost. Luidens be richt van den Resident van Tegal zijn te Boemiajoe dienzelfden dag en te Bantarkawoeng op den daarop- volgenden dag schokken van aard beving waargenomen, die zich in westelijke richting voortplantten. De Goeverneur van Sumatra's Westkust deelt mede, dat in den namiddag van 14 April te Natal gedurende ongeveer eene seconde eene zwakke horizontale aardbeving is gevoeld in de richting van West naar Oost. De Regeering heeft, overeen komstig het gevoelen van den direc teur van justitie, voorloopig afge zien van het voornemen te Riouw, Kotta Radja, Benkoelen en Amboina afzonderlijke notarissen aan te stel len. Te Deli daarentegen zal, naar men verzekert, een zoodanige amb tenaar worden aangesteld. Met uitzondering van enkelen, die het te erg hebben gemaakt, heeft de regeering, naar aanleiding van het voorstel van den militairen en civielen bevelhebber te Atjeh, de terugzending bevolen van een 29tal Atjehers, onder welke een 14tal hoofden, die indertijd, op voorstel van den gewezen goeverneur Van der Heijden, buiten Sumatra zijn verbannen. Van den resident van Batavia is een telegram ontvangen, gedag- teeken 18 dezer, o. a. inhoudende: Runderpest op Tjikaraug- en Dja- gawana-landen in distrikt Bekasi; volgens veerarts van gelijken aard als thans in Solo. Afmaken van be- stuurswege is vooralsnog onnoodig bevonden. Er is voldoende gelegen heid tot afzondering van zieke dieren. Als hoop op herstel door den vee arts wordt opgegeven, dan wel ver schijnselen van meer gevaarlijken aard voor andere dieren zich voor doen, dooden eigenaren voor eigen rekening. liriEL DEPARTEMENT. Verleend,: een twecj. verlof naar Europa, we gens meer dan twaalf jaren onafgebroken dienst in deze gewesten aan den ing, le kl. bij den wateist. J. E. de Mcijier. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een twecj. verlof naar Europa, we gens ziekte aan den kapt. der in.f P. Iioogeste- ger; aan den 2en luit. der inf. G. H. van der Nagel. Trouw-, Gehoor te- en Doodberichten. Gehuwd L. C. v. Gunster eu H. F. Mu Ier, Magang. J. F. Versluis en II. C. Pumas, Pa« le-mbang. Bevallen M. W. N. BrinksMuntendam, z., Batavia. Mevr. Roest van Limburg, z, Sa mara ug. H. S. KerrebijnHoutbuijzcn, d., Samarang. J. A. van Rijn van Alkcmade Dijxkoorn, Lab. Pcjj. C. W. L. de Frcy- tagLinse, z., Batavia. E. M. .T. Donlcbeu Van Nooijcn, d.. Mr. Cornells. A. M. Mut terCarols, z., Batavia. J. HaakMuller, d., Simpang. J. F. GerekeDelmaar, d., Bainla- Neira. I. StortenbekerWarnsinck, d., Bata via. Mevr. de Waal, d., Soerabaja. Overleden: J. A. de Wit, k., 10 j., Oeuga- ran. F. Crocs, m., 23 j., Kottaradja. J. E. Ch. v. d. Does de BijeMaier, Billiton. T. K. van Velzcn, in., 40 jSoerabaja. MMKTBIfliCHTEN. AMSTERDAM, 2 Juli. l)e prijzen der Aardappelen waren als volgt: Haarlemmer Zand f 0.a 0.— Eriesche Jammen f 0. - a 0.Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.10 a 1.30; Andijker Muisjes f 6. a 6.80; dito Ronde f 4 a 5.50, Westlandsche Muisjes f 5.a 6 50, dito Engelsche (man den) f 0.a 0.— dito Zand (mand.) f4 60 a 0.Westlanders (manden) f4.a 4.20, dito los f3.50 a 3 75, Zand Muisjes f6. a 6.50, Katwijker Zand f4 a 7- Suiker. Biet- en Geraffineerd flauw. Tabak. Aangevoerd werden per //Madura* van Java 530 pn. Blarcum, 420 pn. Temoe- loes, 204 pn B B Kedirie, 350 pn. T B en 134 pn. K ST. Katoen onveranderd. Juli tot 30 ct. gedaan. Tin in kalme stemming. Banka f 533,4. Billiton loco tot f 53l/4 a Vs koopbaar. Sept. tot f531 4 aangeboden. Petroleum loco f91 E. Sept Dec f91 «E. Tarwe in loco zonder noteering, op leve ring onveranderd. Nov. f212. Voorraad op heden alhier 1549 last, aan de Zaan 75 last. Rogge onveranderd; per 2100 kg. ac. z. k, Galatz f160. Nicolajef f146. Taganrog f 150 151. Vooraad op heden alhier 4567 last, aan de Zaan 3375 last. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering weinig ver anderd. Oct. f152, 151, 150, J51. Maart f156, 157 geopend. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 K.G. Olie stil. Lijnzaad zonder handel. Raapolie prijshoudendvliegend per 100 K.G. f 283/4. lo. Sept./Dec. f 27'/P. Lijnolie vastvliegend per 100 K.G. f243 241 -:. lo. Juli f241 21 245 8. lo. Aug. f241/,. lo. Sept./Dec f23'/4- lo. Jan. Meif22; 5. Raapkoeken f78 a 82 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 9.a 12.50 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 195 vette kalveren, le kwal. f 0.65, 2e kwal. f 0.55 per kg. 6 Gras- f 18 a 22; 61 nuchtere dito f10 a 14. schapen en lammeren f 0 a 0 Ham burger Varkens a ets. per kg. 168 vette varkens 40 a 45 ct. per kilogram; -biggen f a 1 paarden f a 1 runderen, le kwal. f 0.2e kwal. f 0.3e kwal. f0.per kg. melk- en kalfkoeien f a - p. st. Alkmaar, 30 Jun\ Ter veemarkt aange voerd: 0 paarden 409 vette kalveren, 18 nuchtere dito, 274 schapen, lammeren, 91 vette varkens, 8 magere dito, biggen, 0 bokken en geiten, rundereu 0 kl. bokjes. 0 Graskalvcren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 25 a 90 nuchtere dito f 12 24, schapen

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3