ben wij aan uw uitnoodiging gevolg gegeven. Niet met een blijgestemd; maar met een bedrukt gemoed betraden wij uw feestterrein. Kennend destudentenmaatscbappij wisten wij, dat wie baar verheer lijkt, vergood, maar wie haar feilen toont, gesteenigd wordt. Wegens ons betoog, dat bij be houd van het groeinvezen onze al oude universiteit met schromelijken achteruitgang bedreigd wordt, zijn wij gisteren avond door hen, die, evenals wij, uw gasten waren, met ruwe beleedigingen overladen, en met brutaal geweld bejegend. In het belang der hoogeschool, waaraan wij onze vorming te dan ken hebben, achten wij het raad zaam geen relaas van het gebeurde te geven. Wij stippen slechts het feit aan, opdat het geval, dat betreffende de feestviering van gisterenavond geen verslag in deze courant voorkomt, voor genoemde overmacht opgehel derd worde. Wij nemen tevens deze gelegen heid te baat u te verklaren, dat wij door de aanranding van onze per soonlijke vrijheid niet zijn afgeschrikt voor die beginselen te strijden, die in onzen tijd den grondslag vormen van elke beschaafde maatschappij. De Redactie. Kloris V,de hoofdpersoon van de Leidsche maskerade, bood Zondag middag aan alle studenten, die mede deelgenomen hadden aan de maske rade, een diner aan te 's-Hage. Het aantal studenten bedraagt 200. Stelt men dit diner per hoofd op f 15, wat, met inbegrip van den wijn, zeker niet te veel is, dan komt deze gastvrijheid aan graaf Kloris op circa 3000 gulden te staan. Voeg daarbij de onkosten, door hem voor het feest gemaakt, die met f7000 niet te hoog zijn geraamd, dan kost de grafelijke titel, waar over Zijne Hoogheid één week de vrije beschikking had, de bagatel van f 10,000. Maarzoo komt het geld onder de menschen. [Amst. Ct.) De Vereeniging Vergunning te Rotterdam hield Donderdagavond eene openbare vergadering, waar een belangrijk stuk ter tafel kwam. Het lid, de heer P. K. B. Muslij bestreed, met een beroep op art. 3 van de grondwet, de drankwet, daarbij de grootste kracht van zijn betoog richtende tegen de artikelen 3, 17, 26 en 30. De heer D. Petersen sprak ten gunste der gecombineerde neringen. Nog meer werden de bezwaren in het licht gesteld, die door de drank wet tegen den kleinhandel waren gerezen en ook werd er de aandacht ip gevestigd, dat men een groot aan- :al drijvende herbergen hun gang aatgaan, terwijl de gevestigdeklein- ïandelaar op alle mogelijke wijzen wordt belemmerd. De heer Petersen, secretaris der Vereeniging, had een stuk opgesteld >m aan de betrokken ministers te worden gezonden, doch waarmede le vergadering ook ieaeren anderen veg kan volgen, dien haar goed- lunkte. De inhoud van het stuk bevat loofdzakelijk het volgende: Bij de kleinhandelaren in sterken leel in het zwart gehuld, rustte het ang begeerde tafelgarnituur, dat eden. op den dag der verloving an Irene, voor het eerst dienst zou oen. Om de nieuwe huisgenooten te nponeeren, had de baronesse van et begin af aan haar gelaat in de eftigste plooi gezet, terwijl zij het oor hoogst fatsoenlijk hield, zoo reinig mogelijk met haar gezel- :hapsjuffrouw te praten, om. naar ij meende, niets van hare waarde verliezen. Niets kon Gilda, want deze was et welke het lot naar Rosla voerde, mgenamer zijn. Was zij met hare edachten nog niet geheel en al bij e lieve, getrouwe vrienden, die zij roeven verlaten had; hoorde zij nog iet de hartelijke woorden, door fichtelmann bij het afscheidnemen ïsproken. het onderdrukte snikken m zijne trouwhartige gade, en heophil's met tranen gepaard gaan- :n groet in hare ziel weerklinken, i het ruikertje sneeuwklokjes, dat j vast in de hand hield, was !t niet de afscheidsgroet eener haar ior altijd trouwe vriendin, wier drank hier te lande bestaan tegen de wet van 28 Juni 1881 en ge wijzigd bij de uitgevaardigde wijzi gingswet van 10 Mei 1885, Stil. no. 118, vele grieven. De uitvoering der drankwet legt de vrijheid van het Nederl. volk aan banden, welke vrijheid en de daarmede gepaarde handel hunne uitdrukking vonden in hetstandbeeld van den stichter der oorspronkelijke grondwet, Gijsbert Karei van Hogen- dorp, welk standbeeld, opgericht te Rotterdam, aan den voet prijkt met de woorden«Voorstander van vrijen haudel.» Die grondwet afgekondigd zijnde, dus bestaande, drukt in haar art. 4 uit, de bepaling van recht, van ingezeten en vreemdeling, op ge lijke wijze als bij art. 3 der thans bestaande grondwet. Ten slotte wendt requestrante zich namens hare substituanten tot HH. Excellentiën met verzoek in deze de gedragslijn te volgen van het Engelsche Lagerhuis in zijn hande ling van 9 Juni jl. en den accijns op het gedistilleerd niet verder te verhoogen, maar den vrijen handel van den vrijen Nederlander en eer lijken staatsburger te beschermen, welke vrijheid is gewaarborgd bij de grondwet van vroeger en thans, doch bij de invoering van de drank wet, naar requestrantes meening, over 't hoofd gezien. Speculatiegeest en winzucht van gewetenlooze huiseigenaren trokken, door de handelaren op de ellendig ste manier te knevelen, het meeste voordeel van dien toestand, door hen te verjagen uit hunne broodwinning wanneer de huurtijd verstreken is of door een groote verhooging van den huurprijs dien zij niet konden betalen en daardoor worden op straat gezet. Met betrekking tot deze grieven en het grondwettiglijk gewaarborg de recht van vrijen handel, wendt verzoekster zich tot HH. Excellen- tiën ten einde van Z. M. de ver nietiging van de drankwet uit naam van het gansche volk aan te vragen. Het request vond in de vergade ring veel instemming. De meeningen aan wie het moest worden inge diend, 't zij aan do Ministers, de Provinc. Staten of aan den gemeente raad, liepen uiteen. Laatstgenoemd college had voor 1 Januari 1886 het verguuningsrecht te regelen. Of zou men door belanghebben den geen algemeen protest tegen de drankwet in 't leven roepen? De meeningen liepen daaromtrent uiteen, doch ten slotte kwam men overeen de zaak aan het Bestuur over te laten, aan welk de beslis sing het best was toevertrouwd. Hoofdzakelijk echter zou men den weg van verzoekschriften bewande len, in het vertrouwen dat het goed recht ten laatste zal zegevieren. Men meldt ons, dat op de te rugreis van het stoomschip Madura, van Batavia herwaarts, de baas timmerman Langkemper bij het ver richten van zijne werkzaamheden in de tunnel van het schip, door de stikstof van ontbonden of gesmolten melasse (gedeelte der lading) on middellijk werd gedood. De boots maat, die hem, toen hij te lang af wezig bleef, moest opzoeken, onder ging hetzelfde lot. heldere, zwarte oogen een paar beete druppels in de witte bloemkens hadden laten vallen? Zij begreep van allen de laatste woorden en blikken, onbegrijpelijk alleen bleef haar Heinrich Romberg's zonderlin gen groet. Een oogenblik toch had het ge schenen als wilde hij hare slanke gestalte omvatten, als zou hij nooit meer van haar liefelijk, weenend gelaat kunnen scheiden. Leef wel, had hij haar nageroepen. Vertrouw op God en mij! Gilda zag als verschrikt op, zoo levendig weerklonken thans die woorden weder in hare ziel. Zij keek naar de barones welke op haar ge mak tegen de kussens van het rij tuig geleund zat en scheen te willen insluimeren. Op nieuw gaf de jonge vrouw zich aan hare gedachten over. Eenmaal reeds had zij den weg, waarop zij zich nu bevond, met een bezwaard hart afgelegd; toenmaals had de plicht haar terug moeten voeren, heden vermande zij zich vrijwillig *er, wille van denzelf den plicht. hts dan, wanneer De personen, die naar laatstge- melde gingen uitzien, werden ge lukkig gespaard, doordat de voorste struikelde over het lijk van den bootsman, die verder kon terugkee- ren dan de timmermansbaas. De timmermansbaas Langkemper laat eene weduwe met zeven kin kereu na, de bootsmaat, Duitscher van geboorte, was ongehuwd. (iV. v. d. D.) Gisteren morgen namen eenige agenten en een inspecteur een man op in de Warmoesstraat te Amster dam, die meer dood dan levend scheen. Men bracht hem naar de Oudebrugsteeg. Later bleek, dac de man spiritus gedronken had. De Willemstraat te Amster dam verkeerde Donderdag in groote opschudding, daar zich het gerucht verspreidde, dat er brand was ont staan in het schoolgebouw «Tot heil des volks.» Vrouwen snelden onstui mig het lokaal binnen om hunne kinderen, en de volksmenigte groeide ieder oogenblik aan. Bij onderzoek bleek, dat het vermoeden van ge vaar geheel ongegrond was, en het geheele voorval veroorzaakt werd door het vuurvatten van eenige wei nige lompen die in de snijding la- geD, welke het gebouw van een daarnaast staand perceel scheidt. Ondanks de vreeselijke opschudding hadden geen ongelukken plaats. Eene brutale oplichterij werd Donderdag in een goudsmidswinkel in de Vijzelstraat te Amsterdam ge pleegd. Eene jeudige juffer verzocht, voor eene winkelierster vlak in de buurt wonende, om eenige gouden voorwerpen op zicht voor een oogen blik mede. Aan dit verlangen werd voldaan, en de goudsmid, die de juf fer nakeek, zag, dat zij bij de win kelierster binnenging. Hij keerde toen in zijn winkel terug, maar toen de juffer wat lang wegbleef, ging hij eens informeeren, en moest toen hooren, dat bedoelde juffer, totaal onbekend bij de winkelierster, eene kleinigheid had gekocht en zich daarna spoedig had verwijderd. De goudsmid betreurt nu het verlies van 4 gouden kettingen, 4 medail lons, 4 paar oorknoppen, 2 gouden armbanden en 3 zilveren knipbeu- gels. In de vorige week zijn uit de gem. Loosduinen 240,000 bloem- koolen verzonden, de grootste helft naar Amsterdam. Twee inwoners van Purmerend hebben gisteren aan eenige oude vrouwtjes uit die plaats een geluk kigen dag bezorgd. Deze goede luidjes de jongste was 61, de oudste 75 hadden nooit in «'t spoor» gezeten en wa ren.... ja, in jonge jaren, héél lang geleden, wel eens per jaagschuit naar Amsterdam geweest, maar veel wisten ze er toch niet meer van. Per trein kwamen ze te Amsterdam aan; de directie der spoorweg-maat schappij had voor een afzonderlijken waggon voor 't gezelschap gezorgd. Daar aau 't station stonden open rijtuigen gereed en door de stad ging het naar Artis, waar het ge zelschap vrij entrée en.... verschrik kelijk veel plezier had. aan Arnold iedere hoop was afge sneden haar weder te zien, kon hij van zijn waan genezen. En zoo als iedere plichtsvervulling onwillekeu rig een aangenaam gevoel teweeg brengt, kon ook Gilda het spoedig over zich krijgen, haar blik naar het blauw des hemels op te slaan, waar uit zij het oog der Voorzienigheid op zich gevestigd meende te zien. Gij schijnt in het geheel niet vermoeid te zijn,mejuffrouw Weiss, zeide de barones, terwijl haar tege lijkertijd de opvallende schoonheid van hare begeleidster trof, welke door het heldere zonnelicht, dat op haar gelaat viel, nu nog meer dan te voren in het oog liep. O, neen, in 't geheel niet, antwoordde Gilda met een lachje, terwijl zij haren stroohoed meteen een beetje dieper op het hoofd drukte. In deze schoone vrijheid gaat mijn hart als 't ware open. De resi dentie met haar enge, dompige stra ten, maken het voor een mensch bijna onmogelijk te leven ik ben als een vogel, die, zonder vrijheid, zich nergens thuis gevoelt. Hare stem klonk zoo liefelijk en me- Men bleef er dan ook langen tijd. Hierop werd een rijtoertje door de stad gemaakt en ook de plek be zocht, waar vroeger de Nieuwe Stads Herberg stond. Bij «Kras» werd koffie gedronken en van daar, nadat de kopjes alle op de schoteltjes waren omgelegd, de tocht naar het Volkskoffiehuis aan de De Ruyterkade aanvaard, waar het middagmaal werd ge bruikt. Nu zijn de oudjes al weer lang te Purmerend terug, maar al haar leven zullen ze dit reisje niet ver geten en evenmin de namen der liee- ren K. Mayer Jz. en M. Belt Kz., die haar op het techtje tracteerden. (D. v. N.) Wegens de slechte opkomst van het publiek bij de tooneelvoorstel- lingen te Leiden, wordt over het afgeloopen boekjaar door de Leid sche Schouwburg-Maatschappij geen dividend uitgekeerd. Te Schiedam werd onlang het vol gende middeltje op art. 17 der drank wet toegepast. Een politie-beambte ziet een jon gen, gewapend met een fleschje, een tapperij binnen gaan. Hij wacht even, gaat binnen en ziet den kas telein jenever in het fleschje doen, het geld opstrijken en het stopje op de flesch doen; de politie beambte schiet toe, want het is zijn tijd, maar de kastelein steekt het fleschje in den zak en zegt: «jongen, jij moet mij den weg wijzen, ik weet je moeder niet wonen.» De vrouw te Oud-Beierland, die verdacht wordt haren man te heb ben willen vergiftigen, is thans op nieuw in hechtenis genomen, en naar het huis van arrest te Dor drecht overgebracht. De hoeveelheid gevallen regen gedurende de maand Juni 11. be draagt volgens de waarnemingen aau den regenmeter der Rijks-Land bouwschool te Wageningen 33.5 millimeter, tegen 46 in Juni 1884. Te Kraneker zijn, bij het uitbre ken van een plafond, een 27tal oude zilverstukken gevonden, alle uit de 16e, 17e en 18e eeuw, voor een deel met borstbeelden van verschillende Kransche, Duitsche en Engelsche vorsten. Eergisteren ging het paard van den landbouwer A. Bol, te Ooster hout, op hol. Zijn vierjarig zoontje viel van de kar onder een der wielen, met het gevolg dat het op de plaats dood bleef. Iets eigenaardigs in de vogelen wereld doet zich voor in een groote volière van den heer Anderegg te Rosmalen. Een jonge koekoek wordt daar door allerlei vogels van voedsel voorzienhet meest eigenaardige is evenwel, dat de twee jonge nach tegalen en het jonge roodstaartje, die dit liefdewerk verrichten, zelf nog pas kunnen pikken en dat ook de buitenlandsche vogels, zooals de roode kardinaal en de parkieten, zich over den verlatene ontfermen. Van de parkieten is hij echter min der gediend, hetzij om de minder ge lodieus, dat de baronesse jaloersch werd. Ik heb geheel vergeten u te vragen, hoe gij met uwe kleeding ingericht zijt. Gij zult heden nog ge legenheid hebben, u aan een groo- ten kring van onze bekenden voor te stellen, daar wij het verloovings- feest van onze eenige dochter, baro nesse Irene, vieren Gilda's wangen kleurden zich van bevangenheid en maagdelijken schroom toen zij even knikte. - Ik denk dat u ook in dit opzocht met mij tevreden zult zijn, mevrouw de barones Des te beter. Zij liet zich opnieuw in de kussens van het rijtuig terugvallen en toonde eerst weer eenige deelneming, toen de groene, trots gebouwde eerepoort in 't gezicht kwam, van wier be staan zij natuurlijk niet het minst wist. Zie, zie, lachte zij gevleid, haar gouden lorgnet voor de oogen breDgende, mijn echtgenoot toont een voortreffelijken smaak te bezit ten, den schoonheidszin van een Rosla waardig. Ah goeden dag, Leo Ewald, riep zij vergenoegd den ba ron toe, die het voorwerp zijner makkelijke voedingswijze, hetzij om dat zij hem slechts zaad brengen, terwijl de anderen hem voorzien van pieren, meelwormen en mieren- eieren. Te Oudenbosch is Donderdag een kind van ruim 41/, jaar in een on bewaakt oogenblik in de haven ge vallen. Eerst geruimen tijd later, toen het vermist werd, kwam men door het drijvende hoedje, op het ver moeden dat het verdronken was, en werd het opgevischt. Alle pogingen om het leven op te wekken, bleken ijdel. In de R. K. kerk te Maasbrée is in den nacht van Woensdag op Don derdag ingebroken, waarna eenige voorwerpen van waarde gestolen en de offerbussen geledigd werden. Omstreeks dezelfden tijd is ook in gebroken bij een ingezetene, daar naast wonende. Déar heeft men zil veren lepels, worst, boter enz. medegenomen. Men vermoedt, dat kermisreizigers de daders zijn, die aldaar gezien, maar die men tot nog toe te vergeefs zoekt. Was vroeger in Drente het bie- zensnijden een winstgevend werk, tegenwoordig kan er nauwelijks een karig loon meê worden verdiend. Men is thans weer druk met dezen arbeid bezig; het riet kan echter niet meer dan 2 h 3 cent het bos opleveren. GEMENGD NIEUWS. Onlangs stierf te Loosdrecht een der vier jongen vau een hond, waarna de doode natuurlijk begraven werd. Eenigen tijd nadat dit geschied was, vond metr het doode dier weder in het nest. De moeder had het opge graven, de drie levende jongen bui ten het nest gezet en trachtte op allerlei wijze de levensgeesten van het diertje weder op te wekken. Zoo handelt een redeloos dier; en nu vindt men nog moeders die haar kind kunnen vermoorden! Dat de aardappel in natura mensch en beest tot voedsel strekt, weet ieder. Verder is het bekend, dat de aardappelfabrikaten vele zijn en nog immer vermeerderd worden; zonder te noemen aardappelmeel en siroop, welke eene zeer groote rol spelen in onze dagelijksche vraag: Wat zullen wij eteu fabriceert men hier te lande ook gist uit den aard appel, en suiker bereidt men even eens geruimen tijd uit dezen knol; zelfs moet het aan de Kransche schei kundigen Aubert er. Girard te Lyon gelukt zijn door electriciteit meel suiker in kristallijnen rietsuiker om te zetten. Alsof dit alles nog niet genoeg ware om den aardappel eene eere plaats en eene goede toekomst te verzekeren, heeft men onlangs te Hannover gepoogd om van aardap pelmeel... worst te maken. Het wa ren eenige slachters aldaar, die der gedrukte aardappelmeelmarkt deze vriendelijkheid wilden bewijzen, doch de politie zag daarin eene'ver- valsching van levensmiddelen en dus werd dat edel streven in de ge boorte gesmoord, 't Was jammer: aardappel -worst klinkt minstens even goed als erwten-worst en... smaakt misschien nog beter. Met het stoomschip, dat 24 kwellende vrees met de levendig heid van een jongeling tegemoet snelde. Goeden dag Leo Ewald. Gij ziet, ik kom tijdig genoeg aan. Nu, zoo men het nemen wil, beste Hermiue, antwoordde Rosla zonder zijn blikken van de buiten verwachting sctioone dame van ge zelschap af te wenden. Doch dat is wel geheel De baronesse was met zekere waar digheid opgestaan. Lieve Rosla, dat is mejuffrouw Weiss en hier zij legde het met zwart goed omhulde pakket op den grond, dat is het garnituur. De juwelier heeft om onze verdere be- f' gunstiging verzocht. Zal mejuffrouw Weiss heden reeds in den salon verschijnen? vroeg de baronna eene kleine buiging voor zijn gade gemaakt te hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2