NIEUWS-1 VERLOTING. Dinsdag 7 Juli 1885. No. 612. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. Tan zijne vrouw pftaan. BINNENLAND. 3e Jaargang. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 5 Afzonderlijke Nommers Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zon-en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland (mnpagnie Générale de x ublicite Etrangère G. L. DAUBE S" Go., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. an 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledeu der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Museum van kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbeu op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdageu, van J05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Uoorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar ti 1 tjulden. Museum der stad Haarlem op het Baadbuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kostelooB van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. He Administratie de zer Courant B»ericl»t aan hare geabonneer- den, dat de voorwerpen voor de verloting op 3 Augustus», s., zijn aangekocht. Allen die zich voor 3 Aug. a. s. op Haarlem's Hagblad abonnee- ren ontvangen mede een lot in deze verloting. De vier prachtige voorwerpen Zijn zichtbaar voor leder voorbij ganger tentoongesteld in IietüSa- gazijn van den Heer K.4KEL V1W VEftft', ILange Veersïraat Ao. 36. 'E ADI3St>I$TT31ATflN- ALfiKMKEN OVERZICHT. Lord Randolph Churchill is reeds zoo druk in ambtsbezigheden ver diept, dat hij niet persoonlijk naar Woodstock is kunnen gaau, om voor zijne kiezers op te treden. Zij hebben hem toch herkozen. Hij zond dan ook twee ijverige en be koorlijke plaatsvervangsters, zijne vrouw, Ladv Randolph Churchill, eene Amerikaansche van geboorte, en Lady Curzon. Een der eerste overwinningen, welke dezen behaal den, was dat zij in de equipage van haren zwager, den hertog van Marl borough, die liberale neigingen heeft, mochten rondrijden om stemmen te De kandidaten-lijst voor het ge wichtige stadhoudersambt van El- zas-Lotharingen is weder met één vermeerderd. Het Berl. Tagetlatt gelooft goed ingelicht te zijn, wan neer het als zijn vermoeden uit spreekt, dat deze laatste candidaat meer en betere kansen heeft dan al de overigen. De gelukkige is VAN GEOEG HABTWIG. 67) I. NatuurlijkGelooft gij, dat ik anders zulk een spoed met de zaak gemaakt had. Gij zult spoedig om uw toilet moeten denken, wees daar om zoo goed en trek eens aan de schel. Jean, zeide zij, zich tot den binnentredende bediende wen dende: BreDg mejuffrouw Weiss naar hare kamer en geef de kamer meid van hare aankomst kennis! Wanneer de tijd van ontvangst ge komen is, zal ik het u laten weten mijn lieve. Tot wederziens alzoo Zeg eens, Hermine, kon de baron niet nalaten te vragen toen niemand ander dan de heer von Puttkamer, Pruisisch minister van binnenl. zaken. Vrijdag zijn in Spanje 648 cho- lera-gevallen met doodelijken afloop voorgekomen, waarvan 4 te Madrid 42 te Aranjuez, 420 in de provin cie Valencia, 83 in Muicia en 34 in Saragossa. Zaterdag werden in geheel Spanje 1639 personen door de cholera aan getast; het aantal sterfgevallen be droeg 825, waarvan 2 te Madrid, 64 te Aranjuez en 565 in de pro vincie Valencia. De koninklijke familie werd Za terdagavond in den schouwburg met daverende toejuichingen ontvangen. Dr Ferran heeft geweigerd aan den Ernnschen deskundige, dr. Brouardel, die door zijne regeering naar Valencia was gezonden om een onderzoek in te stellen naar den aard der cholera, proeven van zijne inentingsstof af te staan en hem aan zijne inentings- werkzaamheden te laten deelnemen. Dr Brouardel heeft dientengevolge zijne zending als ge ëindigd beschouwd en is van Va lencia naar Parijs teruggekeerd. De stad Dongola is thans ge- heel ontruimd. Eene dépêche van generaal Courcy uit Hué bericht, dat hij in den nacht, volgende op zijn aankomst, onverwacht was aangevallen door eene bezetting van Annamieten. De aanvallers werden teruggedrevende generaal ziet in het gebeurde geen reden tot bezorgdheid, doch heeft de noodige maatregelen genomen. Het bericht geeft geene bijzonder heden omtrent de oorzaak van het incident. Gilda Weiss de kamer veriaten had, wat heeft u bewogen om zulk eene Venus in huis te halen. Dit is het mooiste schepsel hetwelk mijn oogen ooit gezien hebben, bij haar valt Irene veel af. De barones haalde verachtelijk de schouders op. De schoonheid van de proletariërs zal aan de schoon heden van de aristocratie nooit geen afbreuk kunnen doen, lieve Rosla. Een vrouw is als een schilderij in lijst, dikwijls wanneer het schilderij zelve niets te beteekeuen heeft, maakt de omlijsting daarvan alles goed. Daarover dus geen woord meer. Buitendien ontbrak mij den tijd naar een tweede persoon om te zien, anders zou ik mogelijk nog een andere keu3 gedaan hebben. Mijn troost is, dat zij zoo jong en onervaren schijnt, dat wij van hare pretenties niets te vreezen hebben, zij zal het nooit wagen een woord tegen te spreken. Doch nu over iets De verdediger van Mrs. Dudley, die een moordaanslag beproefde op O'Donovan Rossa, doch op grond van krankzinnigheid werd vrijge sproken, heeft aan het gerechtshof te New-York het verzoek gericht, om zijne cliënte naar een gesticht in Engeland te mogen overbrengen. Dit verzoek is echter afgewezen, en het Hof heeft gelast dat zij voor onbepaalden tijd zal worden opge zonden naar het krankzinnigenge sticht te Middletowu, in den staat New-York. Het komt ons voor, dat het Hof in de gegeven omstandigheden al bezwaarlijk het verzoek dadelijk kon inwilligen. Of echter de «onbepaalde tijd» van hare opsluiting laug zal duren, meenen wij te mogen be twijfelen. In elk geval is voor het oogenblik aan den vorm voldaan. Mrs. Dudley zal het haar aange wezen verblijf onmiddellijk betrek ken. Zij verklaart zich zeer voldaan over de beslissing van het Hof, doch gevoelt behoefte aan rust en afzon dering en verwacht daarvan gun stige resultaten. De kosten der verdediging zijn bestreden uit een fonds, dat ten haren behoeve in Engeland werd bijeengebracht. Gisteren is te Cleveland een meeting gehouden van ongeveer dui zend Poolsche en Boheemsche ijzer- fabriekarbeiders met anderen, die op 't oogenblik het werk gestaakt hebben. Hefiige redevoeringen wer den gehouden tegen de kapitalisten. Men vreest voor onlusten. Een particulier te Londen ontvan gen telegram meldt het volgende: De beambten van den tramway te Chicago staakten het werk. De onlusten schijnen geëindigd te zijn, maar eerst nadat er bloed was ge stort. De werkstakenden richtten gewichtigers gesproken. Wat doet Irene In 't geheel niets, 't is om dol te worden. Nu, nu, zeide de barones, matig u een weinig in uwe uit drukkingen. Heeft men zich te ontzien, wan neer men tegenover dat steenen beeld zit en het niet waagt een mond open te doen. Uwe schuld, antwoordde de barones met een medelijdend lachje. ZooJa, inderdaad, gij maakt het u gemakkelijker. Nauwelijks is de aanvrage per brief, wat mij ove rigens geërgerd heeft, gevolgd of gij zet u in het rijtuig en rijdt weg! Belachelijk! In welken vorm dan ook, de hoofdzaak was, dat de aanvraag om Irene's hand gedaan werd. Den dag na uw vertrek ver scheen de graaf persoonlijk en ver barricaden in Chicago's hoofdstraat op. De politie moest die veroveren, alvorens het tramverkeer kon hervat worden. Daarbij vonden ettelijke bloedige botsingen plaats. 150 mui ters zijn gearresteerd; 600 politie agenten bewaken de hoofdstraat. De revolutie in Venezuela neemt toe en breidt zich uit over het ge- heele Oosten. Kooplieden te Caru- pano stelden 50,000 pond sterling, (f 600.000) aan Pulgar ter beschik king. Haarlem, 6 Juli 1885. ning der openbare welsprekendheid, die den naam draagt van den groo- ten dichter ter wiens eere morgen den steen zal worden onthuld in den voorgevel van het huis, alwaar hij zijn laatste levensjaren sleet, Bilderdijk, zal morgen als een wel sprekende hulde aan zijn grafsteen in de Groote Kerk alhier, een im mortellen krans worden gehecht met witte rozen. De president van genoemde ver- eeniging, de heer A. J. C. van Es, Anegang No. 18 alhier, zal voor deze gelegenheid in zijnen winkel versieringen aanbrengen. Het bestuur van «Bilderdijk» is uiigenoodigd aan het diner deel te nemen door den kunstenaarskring, die den gedenksteen plaatst, te geven. In de 9de aigemeene vergade ring van het Provinciaal Groninger «Werkliedenverbond», den 12en Juli te Hoogezand te houden, zullen o.a. besproken worden: «.Het «Werkliedenverbond» werkt krachtig mee, om de gelegenheid open te stellen, dat ook werkmans- ontsehuldigde zijnen neef wegens ziekte, denk eens, viel hij zich zeiven in de rede, nog steeds houdt hij mijne schuldbekentenis in zijn bezit. O schaam u Rosla, thans aan zulke kleinigheden te denkenMaar wat hebt ge verder te zeggen? Wij spraken zoo over het een en ander, waarbij de graaf zelve den dag voor het verlovingsfeest bestemde, voor het geval dat Irene hare toestemming gaf. Alsof zij ge roepen was, trad deze plotseling in de kamer, en daar ik, eerlijk ge zegd, een kleine spanning niet kon onderdrukken, verliet ik onder een voorwendsel het vertrek. Toen ik terugkwam hoorde ik haar, met hare heldere, vaste stem zeggen: Gij hebt mijn woord, ik heb het uwe. Zoodra zij mij zag, verwijderde zij zich. Natuurlijk hebt ge toch ge vraagd, wat tusschen hen was voor kinderen, die op de lagere scholen blijken geven vau genoegzame ont wikkeling om zich in de Maatschappij hooger op te werken, kosteloos ge plaatst kunnen worden op middel bare en hoogere scholen, en dat het onderhoud dier kinderen gedurende de studiejaren geen bezwaar voor de ouders zij. Inleider D. Nanning, te Appingedam. b. Zou het Bond ook iets kunnen doen om het ambachts-onderwijs meer algemeen te doen worden, en wel op kosten van den Staat? In leider S. Wierda. c. Kan het Prov. Gron. Werkl.- verbond ook iets doen om het bier als volksdrank meer ingang te doen vinden? Inleider G. R. Koops. d. Afschaffing van plaatsvervan gers en nommerverwisselaars bij de nat. militie. Inleider D. Naoning. (N. R. Cl.) Men schrijft van Zaterdag jl. uit Vlissingen aan de N. R. Ct.: Nadat gistereu in den loop van den middag de officieele bevestiging ontvangeu was, der sedert een paar dagen loopende en meer zekerheid verkrijgende geruchten, dat de over eenkomst, betreffende de gesubsidi eerde stoomvaartlijnen, met de «Nord Deutsche Lloyd» te Bremen, door den Bondsraad aangenomen en Vlis singen als tusschenhaven aangewe zen was, hernam onze gemeente haar feeetvierend aanzien, dat zij reeds Woensdag verkregen, doch, door het uitblijven van nadere tij dingen, van lieverlede in angstigen twijfel verloren had. De hier en daar ingenomen vlag gen werden weder uitgestoken straks door meerdere gevolgd, het carillon van den grooten kerktoren liet zijn opgewekte tonen liooren en blijde riepen de burgers elkander de tijding toe. gevallen, zeide de barones, blijk baar slecht gehumeurd. Zeker. De graaf lachte en zeide geheimzinnig: Ik heb zooeven een vredeverbond met uwe dochter gesloten. Nu, Gode zij dank, riep de barones, ruimer ademhalende. Die laatste woorden nemen mij een grooten last van het hart. Eindelijk zal het zonderlinge meisje "dan toch eens verstandig worden. Zoo zeker is dat nog niet, zeide de baron, naar de pendule kij-, kende. Op mij ten minste maakt zij voortdurend een onaangenamen indruk. Over haar toekomstigen brui degom heeft zij nog met geen enkel woord gerept, hoe dikwijls ik ook het gesprek op hem bracht. Dat laatste was overbodig zulke zaken moet men zelfs niet aan roeren. Mijnentwege kunt ge doen wat ge wilt, bromde de baron, ge-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1