ALGEMEEN 0VKIÏ7JCIIT. In de te Parijs ontvangen depê ches van Generaal Courcy, welke in de Kamer door den heer Cam- penon, minister van oorlog, werden voorgelezen, wordt bericht dat de Annamieten met een verlies van 1200 h 1500 man werden terugge slagen. De Fransche troepen, wier verlies 60 man aan dooden en ge wonden .bedraagt, zijn volkomen meester van de ciladel, die een dui zendtal kanonnen bevat. Generaal Courcy bevestigt, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, en dat ver sterking uit Haiphong is afgezon den, ten einde op alle eventualitei ten te zijn voorbereid. De heer Courcy voegde erbij «Wij hebben in Tonkin 35.000 man troepen, waarvan 30.000 ter on middellijke beschikking. De Vertegenwoordiging kan dus gerust zijn. De Regeering zal haar op de hoogte houden van de ge beurtenissen». Luide werden deze woorden toegejuicht. Bij de volkstemming, Zondag in het kanton Zurich gehouden, is de wederinvoering der doodstraf ver worpen met 27,577 tegen 21,377 stemmen. De invoering van her halingsscholen, voor welke de school plicht geldig zou zijn, is aangeno men met 24,995 tegen 21,849 stem men. De Spaansche berichten omtrent de cholera luiden ontzettend. Met de steeds uitbreidende epidemie ver meerdert de paniek; de bevolking ontvlucht bij honderden de besmet ting, maar zij worden vaak in de spoortreinen aangetast, en aan het eerste spoorwegstation uitgedragen, alwaar zij hulpeloos sterven. Aran- juez is geheel verlaten; zelfs de apothekers sluiten hunne winkels. De regeering te Madrid heeft vruchte loos getracht, door groote geldsom men doctoren en oppassers te be wegen. naar Aranjuez te gaan. Verscheidene geïsoleerde gevallen komen voor in de provinciën, ver wijderd van de cholera-centra. De grootste verwarring in den sanitairen dienst heerscht allerwege. Zondag zijn te Madrid drie cho- lera-gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Het totaal-cijfer der sterfgevallen in de provinciën was 660, waarvan 56 in Aranjuez en 358 in Valencia. Volgens eene opgave in de Indi- pendance lelge werden er in Spanje van 16 Juni tot 1 Juli 12,778 per sonen door de cholera aangetast, van welke 5835 overleden zijn. Volgens bericht van den 5e uit St. Petersburg aan de Times, wordt van de Russische voorpostenlinie aan de Murghab gemeld, dat de Afghaansche troepen weder aan de betwiste grens geconcentreerd worden. Naar de meening der Rus sen daar ter plaatse, zou de Emir vast besloten zijn, bij de eerste gun stige gelegenheid zich over de ne derlaag aan de Koeschk te wreken. geheel en al zijn wenschen voor komen En hij durfde niet aarzelen. Iedere poging om zich aan de druk kende slavernij te onttrekken zou het geheele, met zoo groote ofFers opgetrokken gebouw in puin doen storten. Tegen het feit zijner verlo ving kon hij zich niet verzetten, de wijze slechts waarop zij zou vol trokken worden liet hij zich met krachtig ont wakenden trots niet voor schrijven. Hierbij stootte de graaf voor de eerste maal op een onwan- kelbaren tegenstand, ja, hij gevoelde als sluwe menschenkenner, dat wan neer hij op dit punt uiet toegaf, zijn geheele plan zou mislukken en Er- win zich tot iederen prijs zou heb ben vrijgemaakt. Aan zijn inzicht alleen gelukte hetofschoon met verbeten woede en gedachten aan wraak, de tusschen hen bijna ver broken band weder vaster toe te halen. Erwin had het beneden zijne geacht het jawoord van Irene in ontvangst te nemen "ii een tegenzin in 't bij haar een 'md, om De Standard meldt uit Shanghai, dat de Chineezengealarmeerd door de in omloop gebrachte ge ruchten omtrent Russische oogmer ken ten aanzien van Korea, daarte gen maatregelen nemen; Chineesche troepen worden nabij Vladivostok geconcentreerd en alle beschikbare schepen worden naar de kusten van Korea gezonden om deze te be waken. Uit Ottawa wordt van 6 Juli door Renter geseind dat Big Bear (de Groote Beer) een der voornaam ste Indiaansche opperhoofden, die aan den opstand onder Louis Riel deel genomen heeft, met zijne ge heel e bende gevaDgen genomen is. Hij was op weg om zich vrijwillig over te geven, wegens volslagen gebrek aan levensmiddelen. Uit Venezuela wordt van den 30ste gemeld, dat de opstandelin gen vele steden hebben ingenomen. Van goed ingelichte zijde wordt gemeld dat niettegenstaande de te genspraak van het comité van fond senhouders te Londen, de inneming van Carupano door generaal Pulgar aan het hoofd der opstandelingen, een feit is. BIXXEXLAXI). Haarlem, 7 Juli 1885. Door eenige dames alhier is een plan gevormd, dat, zoo wij hopen, niet het minst om het liefdadig doel dat zij er mede voor oogen hebben, moge slagen. Zij zijn nl. van plan om de bekende kindercantate «Het Ouderhuis», van Richard Hol in de maand December alhier te doen op voeren. De heer Robert heeft zich, op verzoek, bereid verklaard zich geheel belangeloos met de leiding daarvan te willen belasten. Dadelijk na den aanvang van den nieuwen cursus zullen aan verschillende scho len en inrichtingen van zangonder wijs uitnoodigingen worden gezon den om de medewerking van kin deren van 10 tot 16 jaar te verkrij- krijgen. De ouders zullen ongetwijfeld aan de dames hunne sympathie niet ont houden, daar haar hoofddoel is om de noodige gelden te verzamelen ten einde alhier een. reeds in vele ste den bestaandecrèche (kinderbe waarplaats) te stichten, door welke inrichting in deze gemeente zeker in een groote behoefte zal worden voorzien. In het laatst der vorige week wandelde een eerzaam burg-er van Houtrijk en Polanen langs de War moesstraat naar de Groote Markt alhier. Hij verwonderde zich zeer, dat elkeen hem met schuwe blikken aankeek, terwijl eerst enkelen, en naderhand velen hem volgden. Ge lukkig hielp een jongen hem uit den droom. In een oogenblik van verstrooiing had hij zijn pet met de roode voering naar buiten opgezet. Men zag hem zeker voor een voor- looper der socialisten aan, die alhier Zondag zouden vergaderen. De man keerde zijn pet om en de oploop bedaarde. ken. Tot zijn eer moet gezegd wor den, dat Irene's liefde voor Walde- raar hem onbekend, ten minste de diepe bedoeling daarvan vreemd ge bleven was. Desniettegenstaande ver afschuwde hij het verachtelijk wer- vingsspel en weigerde hij ook hard nekkig de naar Rosla gezonden sie raden door een enkel woord van zijn hand vergezeld te doen gaan. Zeg haar, dat ik mij te ellendig gevoel om den ongelukkige te spelen dan zult ge de waarheid gezegd hebben, gaf hij op alle aanzoe ken, om zich vóór het verlovings feest naar Rosla te begeven, zijn oom ten antwoord. Ik was u ge hoorzaam tot over de grenzen van mijn eer, meer moet u niet verlan gen Daarom had de graaf zich alleen naar Rosla begeven en ge bruikte hij de noodleugen Erwin door ongesteldheid te verontschuldigen. Dat alles overwoog de jonge man nog eenmaal bij zich zeiven toen hij langs wilde, bijna geheel be groeide paden, al dieper en dieper het bosch indrong. Het was hem bijna dooaelijk te moede en bevende sloot hij de oogen voor de ellendige De Prins en Prinses Von Wied worden in het laatst dezer week, waarschijnlijk met hun gezin, in de residentie verwacht en zullen een gedeelte van den zomer aldaar door brengen. In het «Hötel des Indes» te 's-Hage, zijn aangekomen de prin sessen de Galatzine van St. Peters burg, graaf en gravin de Choiseul uit België, de kanonnenfabrikant Krupp nit Essen en de consul-gene raal Nicolas de Brillant uit St. Pe tersburg. De Vereeniging van postdui- venliefhebbers «de Luchtpost» te Amsterdam, welke verleden jaar ontbonden werd, is onder denzelf den naam weder opgericht. De Amsterdamsche tandheel kundige, dr. J. A. Hes, is door het letterkundig, kunst- en wetenschap pelijk instituut Dante Alighieri te Napels, op voordracht van professor d'Auria benoemd tot eerelid en be giftigd met het diploma van het Iustituut en der zilveren medaille le klasse, wegens zijne verdiensten jegens gemelde inrichting. De leden der gvmnastiek-ver- eeniging Spartate 's Hage maak ten Zondag onder leiding van hun nen directeur, den heer Meijer, een turnmarsch door de omstreken van Haarlem, 's Morgens ten 61/3 uur ving de marsch aan en ongeveer 12 uren 's avonds keerde men in de opgewektste stemming in de Resi dentie terug. Avondp Luit. Metelerkamp. die onlangs een gevoelig verlies leed in het nood lottig omkomen van zijn beroemden renner «Enchanter» heeft nu in En geland het paard «Brouillard» aan gekocht, met 't welk hij bij de wed- loopen, deze maand te Amsterdam te houden, in de «Military Hurdle race» (2e serie) zal mededingen naar den voor die race bestemden prijs. {Avondp.) Uit Bergharen wordt van 5 Juli gemeld. Tot bet benoemen van een stem bureau werd door den burgemees ter aldaar driemaal eene raadsver gadering belegd, waarop echter geen der raadsleden verscheen. Daarop werden de wethouders voor hetzelfde doel opgeroepen. Deze schijnen be keerd, want zij kwamen. Onder de inrichtingen waarop niet allleen Venendaal maar geheel Nederland trotsch mag zijn, behoort zeker de Venendaalsche stoomspin nerij en weverij. Behoorde die fa briek steeds onder de eerste des lands, den laatsten tijd wordt nog meer dan vroeger alles aangewend, om op ieder gebied met soortgelijke inrichtingen te kunnen wediiveren. Een aantal verbeteringen zijn in enkele maanden aangebracht en nu worden aan de weverij belangrijke sommen besteed. Nieuwe machines zijn aangevoerd en veel, vroeger beboerende tot de afgebrande Hil- versumsche fabriek, wordt thans al daar gebruikt, terwijl in de laatste dagen de firma Suy ver twee kolossale stoomketels vande nieuwste construc tie leverde, die ieder niet minder dan 20.000 kgr. wegen. Twee zendelingen van den «Nederlandschen Bond voor Alge meen Kies- en Stemrecht» traden Zondag te Maastricht op in eene door den Bond belegde openbare toekomst die hem nog wachtte. Hoe ontelbare malen had hij in de laatste dagen Gilda's afscheidsbrief uit zijn schuilplaats te voorschijn gehaald en gelezen, en alsof die weinige woorden hem als vuur op de lippen brandden, duizendmaal had hij hare regelen aan zijnen mond gedrukt, om de plaats te kussen waarop haar lieve, bevende hand gerust had. Hij moest zich zeiven bekennen dat niet de zorgen omtrent hetgeen hem wachtte, dan wel hetgeen achter hem lag, als een knellende band op zijn hart drukte. Met een lachje van vertwijfeling gaf hij zich namen, die bitterste en diepste smart hem ingaven. Deze eene stap zal on meetbare offers van u vorderen Ja dat wist zij en toch gaf zij hem zijne vrijheid nog? Had hij wapenen bij zich gehad, niet levend zou hij het bosch ver ten hebben, doch het kwam hem onnoemelijk zwaar voor te sterven zonder Gilda's vergiffenis verkregen te hebbeu. Wat hinderde hem dan, den laatsten weg tot het herkrijgen van zijne vrijheid in te slaan? Was hij ook geen meester meer van zij vergadering. Ofschoon voornamelijk werklieden waren uitgenoodiga, le verden dezen toch niet het grootste contingent, maar waren alle stan den der bevolking vertegenwoordigd. Het doel dezer vergadering was, be halve het uiteenzetten der beginse len van den Bond, ook hier eene afdeeling te stichten. Of dit gelukt is, weten wij niet, wel echter, dat de spreker van den Bond, de heer F. W. Gebing, van Rotterdam, veel succes heeft gehad en herhaaldelijk werd toegejuicht. Dit laatste ver diende hij ook ten volle, al was het alleen, omdat zijne rede van veel tact getuigde en niets bevatte dat de godsdienstige gevoelens der be volking kon kwetsen. De vergade ring liep dan ook in de beste orde ten einde. Niet minder dan vier raadsle den van Ooststellingwerf zijn thans tegen Vrijdag a. s. door Ged. Staten opgeroepen, om, naar aanleiding van het 6de lid van art, 26 der Gemeentewet, in hun belang te worden gehoord wegens beweerde overtreding van art. 24 dier wet. Het zijn de heeren: S. Posthuma Ez. (thans wethouder), wegens le vering van hout aan den aannemer van een voor rekening der gemeente gesticht schoolgebouw; W. A. van der Sluis en J. F. van den Bosch, beiden wegens levering aan het burgerlijk armbesuur, en J. J. Schu- rer, wegens levering van een diner aan de commissie van toezicht op het lager onderwijs met Burg. en Weth. en de hoofden der scholen, en van andere zaken aan raads- commissiën. Aan de recherche der politie van de 4de sectie te Amsterdam, is het op aanwijzing van een agent der straatpolitie mogen gelukken, den vervaardiger van de beruchte val- sche coupons in zijn huis te ont maskeren. De man woonde in de Saeuredamstraat en was in het be zit van eene melkkoe die hij steeds trouw verzorgde. In den stal even wel, waar hij zijn beestje hield, was ook de drukkerij der coupons. De toestellen waarmede hij werkte zijn in beslag genomen, terwijl de man reeds zijn schuld bekend heeft. Hij is in verzekerde bewaring genomen. In den nacht van Zondag op Maandag is op het Centraal-station te Amsterdam in twee spoorwegrij tuigen van de Ie en He klasse eenig koperwerk gestolen, als: hoeden- liangers, oogen voor gordijnstokken, gordijnringen en vier Berlijnsch zil veren handgrepen. Al die voorwer pen blijken met eene geoefende hand te zijn losgeschroefd. Boven dien zijn de trijpen kussens op twee plaatsen moedwillig door midden gesneden. Gisteren middag had op de Lauriergracht te Amsterdam een vechtpartij plaats tusschen een Hol - .ander en een Engelschman. Hoewel de Hollander veel krachtiger scheen dan zijn tegenpartij, moest hij het toch tegen de kunst van boksen en schoppen opgeven. Eenige burgers scheidden tijdig de vechtersbazen. De politie zorgde dat de Engelsch man zich verwijderde. Een' dronken vrouw bracht Zondagmiddag de Laurierstraat te nen wil, de heer van zijn leven bleef hij steeds, en dit, hij bekende het zich zeiven met bittere verwij ten, was waardeloos, sedert hij op gehouden had voor Gilda te zorgen. Wild en ordeloos als een chaos, bestormde deze en andere gedachten zijn overspannen hersenen een helder begrip te krijgen was hem voor dit oogenblik onmogelijk. Doch hoe onbeschrijfelijk hij leed, daar van waren zijn matte, ingevallen oogen, de scherp geworden trekken van zijn eenmaal van zooveel energie getuigend gelaat de getuigen. Toen hij zich eindelijk gereed maakte den terugweg aan te nemen, wankelde hij als een beschonkene door het frissche, koele dennenwoud. Van verre straalden de vensters van het slot in het zonnelicht, haar glans verblindde Erwin's oogen toen hij er naar opzag. Ware het nooit bij mij op gekomen mijn bescheiden woning voor deze loopgraaf, het graf van mijn geluk te verruilen, riep hij luide. Welk een vreugde zou het mij baren, indien ik nog eenmaal, als op dien nieuwjaarsmorgen, mijn Amsterdaorin rep en roer. Tal van jongens volgden haar, wierpen haar met steenen en scheurden haar de kleeren van het lijf. Een politie agent maakte aan dit schandelijk tooneel een einde. In den schouwburg van den heer A. van Lier in de Plantage te Arasterdam hebben inbrekers Zon dagnacht, na eene glasruit verbrij zeld te hebben in het onbewoonde gedeelte waar kantoor gehouden werd, gestolen een lessenaar, aan geld bevattende f 280. De lessenaar is ledig teruggevon den in het plantsoen naast den Parkschouwburg. De daders eti hun medeplichtige zijn door de agenten-rechercheurs van de 3de sectie in hechtenis ge nomen. Door de veldwachters P. Kool en J. Lijnkamp is Zaterdagnacht in het Zijkauanaal F te Houtrijk en Polanen het vischwant van den visscher J. H. Klein te Zaandam, als ongeoorloofd en niet voldoende aan de wet, in beslag genomen. Het vischwant, een zegen, enz., had eene waarde van f 200. De veldwacht te Edam heeft eene vervolging iDgesteld tegen den kas telein v. W. aldaar, die in eene voor het publiek toegankelijke localiteit, aangebroken flesschen met sterken drauk had staan. Een aantal fles schen zijn in beslag genomen, om te dienen als stukken van overtui ging. Op den 2den Juli 11. is door den landbouwer P. Flohil, onder Noord- welle, (eil. Schouwen) opgevangen een duif, gemerkt«Lidesaever, duifje Ramscappelle. Zondagnamiddag had in denDelft- schen Vliet nabij Leiden een treurig ongeval plaats. Een bootje, waarin tien personen waren gezeten, werd aangevaren door een schuit met groenten geladen, met het nootlot- tig gevolg, dat het bootje omsloeg. Een lOjarig meisje vermocht men niet te redden, hoeveel moeite ook door den vader in het werk werd gesteld. Inmiddels ter plaatse ont boden geneeskundigen konden niets dan den dood van de jeugdige drenkeling constateeren. Des avonds werd het lijkje van het lieve kind per vigilante naar de ouderlijke wo ning op het Levendaal vervoerd. Ook voor de moeder moest, bij de thuiskomst, geneeskundige hulp worden ingeroepen. Eenige Maandaghouders die gis terenochtend te 's-Hage, ondanks herhaalde waarschuwing, weigerden het Malieveld, waar de gewone in spectie van het regiment Grena diers en Jagers plaats had, te ont ruimen, werden door de politie daaruit verwijderd. Daarbij kwam het tct eene bot sing. Een der belhamels trok den hartsvanger van een der agenten en wilde dezen daarmêe werpen, doch trof een naast den politieman gelaat naar Gilda kon opslaan en aan heur hart tot de werkelijkheid terugkeeren! Waarom mijn God, liet gij in dien nacht in den vreugde beker dien ik toen meende te drin ken niet een droppel van mijne tegenwoordige ellende vallen Hij wierp een blik op zijn horloge. Zij het dan zoo! Doch niet als een offerlam wil ik het beteekenis- volle uur tegemoet gaan, deze triomf zal ik noch hem, noch mijne aanstaande bruid schenken. En dan is onze rekening afgesloten, graaf Merfeldt. Wat achter dezen dag ligt, behoort van nu af aan mijne ellende te besluiten, en mijn eerste plicht zal het zijn, die raadselachtige vrouw uit te vorschen, wier aanblik in mij zoo smartelijke, en tevens zoete herinneringen opwekte. Hare rechten wil ik onderzoeken. Schrijf het aan uwe boosheid toe, graaf Merfeldt, wanneer ik aan de woorden van een krankzinnige meer geloof schenk, dan zelfs aan uwe heiligste verze keringen. Begeerig zoek ik naar een straal van hoop, om u uw gevaar lijk spel af te ieeren, en is 'de ge nade der Voorzienigheid nog niet geheel van mij geweken, dan zal ik uwe zwakke zijde weten te tref fen, zoon des geluks, en mijne vrouw aan u wreken, zonder genade, even als gij mij geleerd hebt. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2