POPULAIR MIIIII'S-1 3e Jaargang. Donderdag 9 Juli 1885. No. 614. FEUILLETON. Afstand van zijne wouw ceflaan. BlfpENLANI). ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagente»- voor het Buitenland-. Compagnie Générale d.e x ub licit e Etrangère G. L. DAUBK Sr Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlaadsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op MUSEUMS EN ANDERE Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan deDreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks vertoon van diploma vrijen 1 3 u.,3 1-«■ '"u— J museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai i uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 Hur tegen betaling van 25 cents jier persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de *verige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van II3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag ch Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van I2 eu Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. jeu toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voc bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel y eden der Nedevlandsohe van Nederland en meer bijzonder I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10— - loos van 124 uur, de herige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen bened B&e Administratie de zer Courant bericht ■j,Sy aan ïuare geabonneer- den, dat de voorwerpen voor de verloting op 3 Augustus a. s.zijn aangekocht. Alien die zich voor 3 Aug. a. s. op Haarlem's ISaghlad abonnee- ren ontvangen mede een lot in deze verloting. lêe vier prachiigc voorwerpen zijn zichtbaar voor ieder voorbij ganger tentoongesteld in liet Ma gazijn van den Slecr KAKEL VAW TEÈ*, Ij an ge beerstraat .^'o. 36. A.BMRI%I«TKATf!v ALC.I5MUKN OVlllZH lIi. Id de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Hoogerlmis heeft Lord Salisbury verklaard dat de onderhandelingen met Rusland zijn hervat op het punt waarop zij door zijne voorgangers waren ge laten, en dat vóór alles de beloften moeten worden nagekomen om aan te toonen dat Engeland getrouw blijft aan bet eens gegeven woord. De onderhandelingen worden van Russische zijde in vriendscliappelij- ken geest geleid, zoodat Salisbury op eene bevredigende oplossing poopt. Hij waarschuwde er echter tegen, aan die onderhandelingen een 1 te groot gewicht te hechten en te meenen dat, als zij zijn afgeloo- pen, alles afgedaan is. De verdedi ging onzer dierbaarste belangen, zeide hij, dwingt ons, maatregelen te nemen voor de verdediging onzer grenzen. Ten aanzien van Egypte, ver klaarde de premier, moet met de grootste omzichtigheid te werk wor den gegaan, opdat de eens gedane VAN GEORG HARTWIG. 19) I. - Bij de laatste woorden hief hij zijn febogen hoofd al meer en meer op. Doch het was niet meer die dwaze ;elfvergoding, die onmannelijke ijdel- leid, welke aan hem hun korten (lans verleenden, hij vond zich zel en weder een man, meester van ijn wil, strijder voor zijne grond- tellingen. In de school van een aaandenlang en bitter lijden ein- elijk voor het leven gerijpt, door et louteringsproces van de kwel ingen des berouws op den rechten reg gebracht, beschouwde hij thans ijne waanwijze verblinding als een stappen niet weder ongedaan behoe ven gemaakt te worden; er moet rekening worden gehouden met alles wat tot nu toe beproefd is; vóór alles moet het financieele vraagstuk worden opge.ost, de grens worden verzekerd tegen de invallen van den barbaarschen vijand, en de politieke verhouding van Egypte tot Soedan worden vastgesteld. De oplossing van al die moeilijkheden eischt tijd. De Khedive is steeds loyaal ge weest tegenover Engelandwij zijn uit het oogpunt van ouze eer geheel aan hem gebonden. Ten slotte verklaarde de premier dat het Kabinet van plan is in Ier land de uitzonderingswetten niet te hernieuwen, maar de gewone wet ten met kracht ten uitvoer te leggen Met 153 tegen 32 stemmen heeft het Lagerhuis besloten, aan prinses Beatrix een huwelijksgift van 30.000 pd. st. (f360.000) toe te kennen. Lord Wolseley is Maandag, ver gezeld door generaal Bulier en lord Charles Beresford, uit Caïro uaar Engeland vertrokken. Het opperbe vel der Britsche troepen in Egypte is overgedragen aan generaal Ste phenson. Generaal Courcy seint uit Hué van Maandag jl.De toestand is kalm. De Annamitische troepen zijn volkomen op de vlucht gedreven. Het koninklijk paleis is niet ver brand. Het bevat vele kunstschatten van groot waarde. De regent Thu- Hong is in onze handen. Generaal Courcy richtte-tot het Annamitische volk een manifest, gecontrasigneerd door Thu-Hong, waarin de aanval ten sterkste wordt afgekeurd, en de Koning en de Koningin worden uitgenoodigd hun intrek weder ten Paleize te nemen. misdaad aan het gezond menschen- verstand, welke hij tot schande van zijn geheel geslacht begaan had. Die misdaad zooveel mogelijk ongedaan te maken, daarvoor was slechts één middel, nl. voortaan te leven met de strengste plichtsvervulling en hu maniteit. Slechts door een voortge zette opoffering kon hij de schuld verminderen, een nederig maar ge lukkig leven verschopt te hebben, door trouw alleen het verraad boe ten, Gilda tranen te hebben doen storten, terwijl hij die van anderen droogde. Yan deze edele voornemens ver vuld, ging Erwin kalm het voor hem zoo gewichtige uur tegemoet. H. Zeer slecht geluimd was de graaf des morgens opgestaan. Akelige droombeelden hadden hem in zijnen slaap gekweld en vervolgd, en zij schenen hare schaduwen nog bij zijn De Franscheu bezetten de Citadel. De gebeele marine-infanterie uit Tonkin is ontboden. Over den verraderlijken aan val der Annamieten opdeFrausche troepen te Hué, deelt de Figaro nog eenige bijzonderheden mede. Generaal de Courcy is, den eersten dag na zijne aankomst (3 Juli) door de Annamitische bezetting der cita del van Hué aangevallen. Het vij andelijke garnizoen was versterkt door al de troepen uit de nabij ge legen steden en dorpen welke de inlandscbe hoofden bijeen hadden gebracht, onder het voorwendsel, dat zij generaal de Courcy eer wil den bewijzen. Gelukkig had deze laatste de voorzorg genomen, van zich door 500 man betrouwbare troepen te doen begeleiden, en daaren boven te Thuan-An een half batal jon zouaven als reserve achterge laten. Volgens den Figaro is het doel van dezen aanslag geweest, eene samenkomst van den Koning met den Franschen opperbevelhebber te verhinderen. Men meldt uit Trinidad van Maandag 6 Juli dat het stoomschip Bolivar, komende met goud van de mijnen van Ciudad Bolivar, door de opstandelingen in den Orinoco is aangehouden en genomen. Blijkens een officieel telegram, door generaal Venancio Pulgar den 4den Juli 11. over Trinidad aan het revolutionnair comité te Parijs ge zonden, is er te Carupano een voor- loopig goevernement aangesteld, be staande uit de generaals Pulgar, Pulido, Urdaneta, Mendoza en Co- lina. Bij een eerst decreet, de dagtee- kening dragende van 1 Juli 11., wor den alle regeeringsdaden van Guz- ontwaken op hem te werpen, want tegen zijn gewoonte in stond Fer dinand met een luiden kreet van angst en onrust uit zijne sluimering op. Welke dwaasheden had zijne verbeeldingskracht hem voorgetoo- verd, toen zij zijn prachtige leger stede plotseling in een eenvoudige doodkist veranderd zag, waarin hij, tegen zijn wil in, gedwongen was te rusten. Hij liet het hoofd verdrietelijk op de kussens rusten. Kan ik iets anders verwachten dan storingen in mijne natuur, als wederspannigheid en dwaasheden mijn zenuwstelsel aandoen. Een verwenschte inval was het van mij, om dien Erwin Horst hier heen te roepen, liever had ik mijn wraakgevoel moeten bedwin gen en met Waldemar vrede ge sloten hebben. Doch nu is het te laat, riep hij en zijn glad, schoon gelaat trok zich in leelijke plooien, terug kan ik niet meer, ten minste man Blanco en diens opvolger nie tig, en eerstgenoemde tot «verrader des vaderlands» verklaard. Een tweede decreet belooft eene belooning van honderd duizend dol lars aan hem die den voormaligen President levend of dood aanbrengt. De geestdrift voor de revolutie, zoo heet het in gezegd telegram, is ontzachlijk. Haarlem, 8 Juli 1885. De liefhebberij voor fijne late tul pen, die in het begin der zeven tiende eeuw aanleiding gaf tot den bekenden windhandel in tulpen, is ook in later tijden, op meer beschei den wijze, hier en daar in stand gebleven. In het bijzonder was dit het geval in sommige plaatsen van België en het noorden van Frank rijk, en Rijssel kon toen als het mid delpunt dier beweging op tuinbouw gebied beschouwd worden. Men kweekte er vooral de late tulpen met witten grond, de zoogenaamde Violettes en Roses, en maakte er bijzonder zijn werk van tulpen te zaaien om uit de gewonnen Een- kleuren of Baguettes door verande ring nieuwe verscheidenheden te be komen. Die liefhebberij bloeide in de eerste helft dezer eeuw. Van het jaar 1830 af werd van wege de Tuinbouwmaatschappij van het Noordelijk departement van Frankrijk jaarlijks door eene com missie een bezoek gebracht aan de tulpen-pronkbakkenderverschillende liefhebbers en daaromtrent in het tijdschrift der maatschappij verslag gedaan. Gedurende een reeks van jaren is men daarmede voortgegaan totdat vooreerst niet, doch wreken zal ik mij op uwe eigenzinnigheid, Erwin, gij zult onder mijnen druk ten gronde gaan. Liever jaag ik u in vertwijfeling en dood, dan uwe vor deringen verder nog een schrede tegemoet te komenNaar ik hoop, bewijst Waldemar dan nog eenmaal zijn eergevoel en keert bij de we duwe van zijn doodsvijand met ver achting den rug toe. Haha! jam mer slechts, dat de triomf over uwe nederlagen niet eeuwig duren kan doch heden wil ik daarvan genieten. Hij belde bard Baltbasar verscheen. Slechts een blik dien hij op het gelaat van zijnen heer wierp, was voldoende voor zijn jarenlange ervaring, en zuchtend begon hij aan het moeielijke werk om zijn heer te kleeden. Te vergeefs trachtte hij door het maken van losse opmerkingen de opmerkzaamheid van den graaf op zijn eigen kom mervol gelaat te trekken, maar niets de liefhebberij voor deze bloemen oik hier minder werd en vele der beste verzamelingen openlijk ver kocht werden. In de dagen van den bloei dier liefhebberij werden er de minste dier tulpen verkocht het stuk voor 10 fr. en 20 fr., terwijl de prijzen voor de beste soorten tot 100 fr. a 150 fr. het stuk klommen. Tot de beste verzamelingen van dien tijd behoorde die van den heer Tripier, die op het onderling con cours der liefhebbers vaak de over winning behaalde. Deze verzame ling werd later het eigendom van den schoonzoon van den heer Tripier, den heer Jules Lenglart, die ze met zijn eigen uitmuntende verzame ling vereenigde. Deze tulpenliefheb ber heeft de wetenschappelijke kwee king dier late fijne tulpen tot nu toe voortgezet, en, terwijl alle an dere verzamelingen van eenig be lang teniet gingen, de zijne met een zorg en eene volharding in stand gehouden, als zeldzaam wordt aan getroffen, zoodat men in haar nog vereenigd vindt het beste wat in die streken op dit gebied ooit werd gevonden. Na ze gedurende 35 jaren te heb ben verzorgd, wenschte de heer Lenglart zich van deze verzameling te ontdoen en zij is nu in haar ge heel met al het daarbij behoorend materieel overgegaan in bet bezit van de firma E. H. Krelage en Zn. alhier, bij welke ze per tapissière dezer dagen, in goeden staat uit Rijssel is ontvangen. Men zal dus nu alhier in het vervolg mede deze bijzondere rich ting der tulpenliefhebberij kunnen in oogenscbouw nemen. De liefheb bers toch te Rijssel waren minder gesteld op de bijzondere zoogenaamde ragfijne tulpen, van welke de kleur alleen in fijne randen was terugge- hielp, een marionnet kon zich niet met minder deelneming en onver schilligheid hebben laten bedienendan de graaf. Baltbasar's handen sche nen des te onrustiger toe te grijpen, toen het geduld van den graaf uit geput scheen te raken. Wat moet dat beteekenen? riep deze, in de eerste plaats laat gij mijn zakdoek vallen en nu weder den flacon. Ik merk dat gij te oud voor uwe betrekking wordt; daarvoor is echter raad te viDden.' O, ik bid u ten onderdanigst om verschooning. zuchtte de ka merdienaar, die heden in het bijzon der op een goede luim van zijn heer gerekend had, doch mij kwam zooeven iets in de gedachte Ik heb dwaasheden genoeg gehoord, zeide de graaf verach telijk, de uwe wil ik u gaarne schenken. Nu, moet ik nog langer op mijn handspiegel wachten? Ik geloof dat gij uw gehoor voor

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1