longen om het witte grondveld der ilpenbloem te vergrooten, maar zij ichten bij voorkeur grootbloemige ïlpen met schitterende kleurscha- eeringen, zooals die van ouds, voor- 1 door de bloemschilders, als mo- ellen hunner kunstgewrochten be- eerd waren. De firma E. H. Krelage en Zoon eeft het voornemen deze verzame- iug geheel afzonderlijk in eenpronk- iak in het aanstaande voorjaar ten oon te stellen, nevens de beide rroote pronkbakken der firma, zoo- Js die in Mei 11. werden ter be- ichtiging gesteld. Men zal op die vijze het contrast der beide verza- nelingen zeer goed kunnen waar- ïemen. Tot de collectie Lenglart behoort jok eene uitgebreide verzameling Eenkleuren of Baguettes van de schitterendste kleuren en beste vor men, die voor het winnen van nieu wigheden voor het vervolg de beste verwachtingen geeft. Mede ging het geheele archief omtrent den Rijssel- schen tulpenhandel, door den heer Lenglart met veel zorg bijgehouden, over in den eigendom der genoemde firma, zoodat ook de bronnen van deze belangrijke episode in de ge schiedenis van den tuinbouw voor Haarlem zijn verkregen. Bij adres heeft het hoofdbe stuur der algemeene vereeniging voor bloemencultuur alhier, aan de Staten van Zuid-Holland een pro vinciaal subsidie van f 600 verzocht ten behoeve van het wetenschap pelijk onderzoek, dat van wege die vereeniging wordt ingesteld naar de ziekte van hyacinten en andere hol en knolgewassen. Op grond van hunne meening dat men den bloei van bijna eiken tak van cultuur of nijverheid door we tenschappelijk onderzoek moet ver heffen of verzekeren; dat de Pro vincie tot nog toe daarin niet bij droeg en het onderzoek van dezen bloeienden tak van volkswelvaart aan de particuliere krachten kan worden overgelaten, stellen Gedepu teerde Staten voor, op het adres afwijzend te beschikken. Tot slot van ons verslag over de feestelijke plechtigheid van gis teren deelen wij mede, dat het te zes uren door den Kunstenaarskring gegeven diner in de bovenzaal van het café Brinkmann, een opgewekt karakter droeg en een waardig slot der intieme feestelijkheid mag wor den genoemd. De heereu prof. Beets, A. C. Kru- seman en prof. J. ten Brink waren er bij tegenwoordig. Door onzen ver slaggever was medegedeeld dat ook de heer Alberdingk Thym des mid dags aanwezig was; wij doen echter thans opmerken dat deze niet te genwoordig kon zijn en zich per brief had verontschuldigd. Het gaf eene kleine teleurstelling dat ook Bilderdijk's eenige zoon, de 72jarige gepensioneerde kapitein der infanterie L. W. Bilderdijk te 's Hage, uitgenoodigd, door ongesteldheid ver hinderd was geweest te komen, doch een hartelijke brief, overvloeiende van het gevoel van erkentelijkheid voor de onderscheiding aan zijns vaders huis bewezen, in welk huis hij het laatste jaar zijns levens heeft gewoond en zacht en kalm ontsliep, mocht voor zijn gemis in denfees- telijken kring eene vergoeding zijn. Óp het Marktplein bewoog zich tot laat in den avond eene woelige, doch vroolijk gestemde menschen- massa, waaronder de politie nu en dan wel eenige moeite had de goede orde te handhaven. De muziek van de Grentzius-ka- pel gaf van 7 tot 10 ure een con cert, waarvan vooral het le nummer «Grande Marche» door Grentzius gecomponeerd, door fraaiheid uit muntte. De gedenksteen in het café Brink mann was thans verlicht door eene sierlijke gas-illuminatie, terwijl een overvloed van Bengaalsch vuur op het café en aan de hoeken van de Groote Markt en Groote Houtstraat, op de sociëteit «Trouw moet Blij ken» en het balcon van den siga renwinkel des heeren Maas, en op enkele andere plaatsen, in kleuren pracht wedijverde, een fantastisch schijnsel over de menigte uitgietend. En daarmede liep deze feestelijke dag binnen Haarlem's veste ten einde. Gisteren namiddag omstreeks 5 ure is eene hevige brand uitge broken in een wagenloods van den vrachtrijder van Riemsdijk, welke loods, gelegen in een slop tusschen de Leidsche- en Brouwerstraat al hier, in korten tijd met den gehee- len inhoud benevens 4000 pond hooi totaal is uitgebrand; ook een tim mermanswerkplaats daarnaast ge legen, werd in de asch gelegd. De brandweer heeft krachtige hulp verleend en de belendende perceelen, uitgezonderd dat eene, behouden. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Al het verbrande was verzekerd, behalve het hooi. I Toevallig is het, dat juist op dezen dag, dat de steen ter eere van den grooten Bilderdijk werd onthuld, een brand uitbrak, en ook op den sterf dag des beroemden dichters 18 De cember 1881, de molen «het For tuin» alhier, tijdens een onweder door den bliksem getroffenaf brandde. Het Haarlemsche departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vergaderde Maandag avond voor verschillende zaken. In de eerste plaats werden zilveren me dailles uitgereikt aan 2 personen die 50 jaren in denzelfden dienst waren werkzaam geweest. De voorzitter, de heer A. C. Kruseman, sprak hen in even hartelijke als schoon geko zen woorden toe en wenschte, dat velen in onzen tijd waarin men veel te veel haakte naar gedurige ver andering, het schoone voorbeeld door deze beiden gegeven, zouden navol gen. Ten aanzien van de wetsver andering, die dit jaar ter algemeene vergadering in behandeliug komt, voegde het Departement zich bij eenige voorstellen daaromtrent door andere departementen gegeven. Na nog eenige andere zaken werd de vergadering door den voorzitter met dank aan de aanwezigen ge sloten, terwijl tot afgevaardigden ter Algemeene Vergadering werden benoemd de heeren J. H. Slangen en mr H. Jacobi, en tot nieuwe be stuursleden de heeren P. Dyserinck en P. J. Prinsen Geerligs. Voor het admissie-examen van het Gymnasium alhier hebben zich 19 candidaten aangegeven, waaron der twee voor hoogere klassen, voor hetzelfde examen aan de Hoogere Burgerschool meldden zich 57 can didaten aan waaronder 8 voor hoo gere klassen. Onze stadgenoot, de heer H. Zeeman is tot onder-voorzitter be noemd van het college van regenten der te 's Hage gevestigde Louisa- stichtingopvoedingsgesticht voor kinderen van overleden vrijmetse laren. Naar de Haagsclie Ct. ver neemt, heeft de Min. van Waterstaat enz. aan de commissie uit de Haag- sche Kamer van Koophandel, welke Maandag bij ZExc. haar opwach ting heeft gemaakt ter bespreking vau de belangen van een zeehaven te Scheveningen, hoofdzakelijk te kennen gegeven dat ZExc. in het tot standkomen van dit werk het meest levendige belang stelt, dat voor zoover van hem afhangt hij het tot standkomen dezer gewensch- te zaak door het verleenen van con cessie ten krachtigste hoopt te be vorderen, maar dat waar zeegaten worden gemaakt de Ministers voor 's lands verdediging de belangen der kustverdediging niet uit het oog kunnen verliezen. Deze laatste aangelegenheid maakt thans een punt van ernstig onderzoek en over weging uit, ook omdat daarbij niet buiten beschouwing kan blijven de vraag ten wiens laste de eventueel noodige kustverdediging zal komen. Overigens was de Minister een antwoord wachtende van den con cessie-aanvrager, den heer Siccama, die buiten 's lands is geweest, op een schrijven thans in handen van diens gemachtigde jhr. Clifford, het welk met het voorafgaande in nauw verband staat en waaruit, zonder dat ZExc. in détails kon treden, zou blijken dat de Minister de zee haven zeer genegen is. Door de Tweede Kamer is in comité-generaal benoemd tot refen- daris ter griffie de heer P. H. Van Alphen Jz., tot dusver hoofdcom mies. De heer Mr. N. R. H. Guljé, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is te Breda over leden. Het Vad. verneemt, dat te 's-Hage een kinderspeelplaats zal worden ingericht op een stuk grond aan de Laan van Meerdervoort, te genover «Bronovo», door H. K. H. de Groothertogin van Saksen Wei- mar welwillend in gebruik afgestaan. Het hoofdbestuur van het ge reformeerd tractaatgenootschap «Fi- lippus» heeft deu Minister van Jus titie verzocht, autorisatie tot ver spreiding van blaadjes en geschriftjes in de gevangenissen hier te lande, om het Christelijke doel van dat genootschap te bevorderen. De Minister van Justitie heeft in antwoord hierop bericht, dat de ge schriften, die het Genootschap onder de gevangenen wenscht te versprei den, kunnen worden gezonden aan de besturen der gevangenissen, doch dat deze geheel vrij zijn en moeten blijven in de keus der aan de ge vangenen te verschaffen lectuur. Naar de Ned. Kath. verneemt, zijn dezer dagen opmetingen gedaan als voorbereiding tot den wederop bouw der buskruitfabriek «De Krijgs man,» te Muiden. De Staalsct. van 7 dezer be vat eene lijst, met kennisgeving, dat de daarin genoemde personen of hunne erfgenamen worden uitge noodigd zich bij ongezegeld adres tot het Departement van koloniën te wenden ter bekoming van uit- keering van de hun toekomende buitgelden enz., onder overlegging van de noodige stukken tot staviDg van hunne aanspraak. Voor zoover die gelden aan overledenen toeko men en niet meer bedragen dan vijf en twintig gulden, kan worden vol staan met de inzending van eene door eene burgemeester afgegeven verklaring op ongezegeld papier, waaruit blijkt wie, volgens diens gemoedelijke overtuiging, met uit sluiting van alle anderen, tot de ontvangst van die gelden zijn ge rechtigd. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Hillegom de smid S., op de Veenenburgerlaan, door twee onbekenden aangevallen, mis handeld en van zijn geld beroofd. Op het hooren van eenig gerucht vluchtten de aanvallers. Op de bouwhoeve van de Gebr. Verbeek in den Houtrakpolder heeft men getracht zich van ongenoodig- de gasten te ontdoen. Er is daar nl. een klopjacht gehouden op... ratten, die een ware plaag begonnen te worden. Ruim 700 zijn er afgemaakt. Dit leger voedde zich bijna uitslui tend met koren, dat ze in de tassen in grooten voorraad vonden. Op sommige hoeken is geeu korreltje en alleen maar stroo meer te vindeu gederailleerd. Passagiers en perso neel bekwamen geen letsel. De weg werd versperd, zoodat de daarop volgende van Nijmegen komende sneltrein moest terugkeeren. De trein bestond uit passagiers- en goederen-wagens. Onder de laatste waren drie waggons met fruit ge laden, bestemd voor Londen. Bij het bovengenoemd station werd de wis sel, welke, wanneer de trein ge- passeêrd is, overgehaald moet worden, te vroeg verzet, zoodat de drie wag gons met fruit hierdoor ontspoor den en geheel verbrijzelden. De weg is, dank zij de hulp uit Den Bosch en Nijmegen toegezonden, thans weder in zooverre opgeruimd dat de treinen kunnen doorrijden. Uit Oldenzaal wordt van 7 Juli gemeldBij een paar neringdoen den in het naburige De Lutte wer den gisterenochtend drie valsche guldens in betaling aangeboden. De politie, hiervan in kennis gesteld, had het geluk de daders reeds gis terenmiddag te ontdekken en bij de daarop plaats hebbende huiszoeking de scherven van den gipsvorm in een vuurpot te vinden. Een dezer munters, Trap genaamd, heeft reeds bekend en verzekerd, dat slechts drie dezer stukken door hen waren ge maakt en in circulatie gebracht, doch de andere, Duivelshof gehee- ten, onlangs uit de gevangenis te Leeuwarden ontslagen, blijft hard nekkig weigeren zich nader uit te laten. De personen zijn gearresteerd en worden heden ter beschikking van den officier van justitie te Al- meloo jfesteid. tijd verloren hebt. Genadigste heer graaf' Bal- thasar maakte een pauze, gedurende welke hij besluiteloos naar de pun ten zijner laarzen keek, mij ligt iets op het hart. Houd dat maar voor u. Zijn de kleedingstukken gisteren van den kleedermaker gekomen? Jawel, mijnheer de graaf, maar mijne aangelegenheid is inderdaad dringender - Gij zijt een oude, praatzieke gek, viel de graaf hem in de redezijn slaapkamer verlatende. Breng dadelijk de chocolade, hoort gij? Treurig en in zich zeiven gekeerd slurpte Ferdinand Merfeldt den kos- telijken, geurigen drank, ofschoon de kok zijn mogelijkste best gedaan had, dezelve zoo kunstvaardig en onberispelijk mogelijk klaar te maken. Balthasar stond als op heete ko len, toen hij zag dat ook dit laat ste hulpmiddel zonder eenige uit- Mng bleef. Meermalen had hij 'racht het juiste oogenblik ^tale mededeelingen te De knecht van een bloembollen koopman te Aalsmeer, die een partij bollen aldaar bezorgen moest, heeft aan dien last niet voldaan en is bij den meester ook niet teruggekeerd. Eenkind, waarnaarMaandagavond in den Overtoom gedregd werd, is in den laten avoud gezond en wel gevonden op het Rembrandtplein te Amsterdam, tot groote vreugde der ouders. In de vijvers van het Agneta-park te Delft is door den heer E. H. Be- gemann, machinefabrikant te Hel mond, een schroefstoombootje gelegd ten dienste van de arbeiders der Ned. stoomgistfabriek, die nu des Zondags bij gunstig weder door de vijvers en slooten rondom het park uitstapjes kunnen maken. Te Utrecht gebeurde Maandag een droevig ongeval. Een kindje van enkele maanden bleef in zijn wieg enkele oogenblikken alleen. Het de kentje van de wieg kwam in aan raking met het vuur in een daar- naaststaanden theestoof en geraakte in brand. Toen de moeder even later terug kwam, had het kind reeds zulke braudwonden bekomen, dat het kort daarop overleed. De gemengde trein, die gisteren morgen te 7 u. 10 m. vau Nijme gen naar Tilburg vertrok, is bij het station Nulant-GefFen gedeeltelijk De boeren in het Rhoonsche eiland hebben sedert eenige jaren de gewoonte, bij het bergen van hooi in de schuren daar eeuige manden tusschen te werken; deze manden worden bij het opstapelen van het hooi steeds omhoog gehaald, waardoor dan vanzelf luchtkokers ontstaan en de uitwasemingen dus een uitweg hebbeu, met het gevolg dat hooibranden er tot de zeldzaam heden hooren. hebben gevonden, doch te vergeefs; het ontbijt was geëindigd en nog altijd brandde hem de mededeeling op het hart. Waar is mijn neef? vroeg de graaf scherp. Ik heb lang ipen, zoo ik zie. Voor korten tijd geleden ver liet hij het slot en voor zoover ik kon zien, sloeg hij den weg naar het park in. Ondertusschen, gena dige heer, verzoek ik u met de meesteonderdanigheid mij een oogen blik te willen aanhooren. Ik heb alles gedaan, om de zaak voor den genadigen heer geheim te houden, doch het gaat niet langer. Wat gaat niet langer? vroeg Ferdinand Merfeldt, vluchtig opkijkende. Is daar boven iemand ziek? O neen, want dat zou nu niet zoo buitengewoon erg zijn. Nu, wat dan? Ik heb deze vervelende inleiding al meer dan ge noeg aangehoord. Waarvoor siddert uw hazenhart? Waarschijnlijk hebt gij, in plaats van een olifant, weder een mug gezien. Balthasar zag haastig en voor zichtig naar alle zijden om, alvorens zich dieper aan het oor van den graaf te buigen. Frederika Sterling is weder hier. Ah, lachte de graaf on verschillig. Balthasar herhaalde zijne woor den nog eenmaal, doch met meer nadruk. Zij verlangt een onder houd met den graaf zeiven. Ik geloof die persoon is dol. En gii, oude vos, laat u van zulk een onwetende schrik aanjagen? Schaam u. Gij wordt inderdaad on bruikbaar ik zal binnenkort naar een meer geschikten kamerdienaar moeten uitzien. Maar mijn Hemel! kwam het over de lippen van den belee- digden Balthasar, de zaak laat zich toch niet uit den weg cijferen. En wanneer de vrouw haar woord wil breken, kan ik dat dan voor komen Ja, zeide de graaf met ijzige kalmte, ja, wanneer gij haar vrees inboezemt. Waarmede? riep Balthasar bijna bevende van angst en bezorgd heid, dat hij zijne betrekking zou kunnen verliezen. Waarmede? vroeg zijn ge bieder hem spottend. Waarmede zal men zulke personen vrees in boezemen? Met een verwijzing naar de wetten des lands! Daarmede juist dreigt die persoon onsHij verschrok toen hij de werking dezer woorden op het gelaat van den graaf bemerkte, doch doodzwijgen liet zich deze aangelegedheid nu niet meer, alzoo moest hij vervolgen: het is on- geloofelijk, wat ik bereidsreeds ge daan heb, om haar lasterlijken mond te stoppen, doch zij is zoo vermin derd en verwilderd, dat zij aan 't geen men haar voorstelt geen ge wicht meer hecht; zij vordert.... Wat? vroeg de graaf kalm. Geld. Een gelijke som als toenmaals. Die krijgt zij niet, zelfs geen enkelen penning, riep hij, op staande om zijnen bediende niet te doen zien, hoe kwaad hij zich maakte, en wel daarom niet, wijl zij op de eerste vrijgevigheid voort durend aanspraak zal maken en wij De trein, die Maandag avond te 6 u. 42 m. uit Winterswijk naar Amsterdam vertrok, is bij het sta tion Ruurloo ontspoord. Twee wag gons en het postrijtuig geraakten in het zand, doch door het wakker optreden van den stationschef en het verdere personeel ondervond de trein weinig vertraging Te Zutfen wer den weer twee waggons aangehaakt. De passagiers zijn met den schrik vrijgekomen. (M.) Te Giethmen (ambt Ommen) brak Maandagnacht omstreeks drie uur een geweldige brand uit. Twee land bouwerswoningen van Kampman en Booms stonden geheel in lichterlaaie, terwijl de bewoners nog in diepen slaap gedompeld lagen. Niets werd gered; negen stuks jong vee, bene vens vijf varkens, bleven in de vlam men. Met moeite redden de bewo ners het leven. Een en ander was verzekerd bij verschillende maat schappijen. Gisterenochtend is te Meppel een tieffend ongeluk gebeurd. Een 10- jarige zoon van een aldaar wonen- deh baanwachter, is tetwijl hij op de rails lag te slapen, door den goederentrein, welke omstreeks ze ven uur te Meppel uit Groningen aankomt, overreden. Het lijkje is zeer verminkt teruggevonden. eeuwig voor haar zullen moeten sidderen. Zij is eenmaal schadeloos gesteld, en dat is voldoende. Jaag ze hier van daan, in mijn naam. Dan zal zij het geheim open baren, en zoover mij uit hare praat blijkt, heeft zij ook alreeds daar voor haren man gevonden! Weet zij dat het kind dood is? vroeg de graaf na eene korte pauze. Ja, doch zij meent, dat dit aan het gebeurde niets veranderd en zij heeft er bereids in de residentie zorg voor gedragen, zich van de noodige getuigen te verzekeren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2