MERT1TIEI1UD VERLOTING. 3e Jaargang. Dinsdag 14 Juli 1885. 618 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: ALC.EMKEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand van zijne BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het. .Buitenland Compagnie Génerale de i nblicite Etrangère G. L. DAUBE Go., JOH. F. JONESSnor., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks v vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 10—5 n j 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het- Raadhuis. Gespend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot. 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot. 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat-I Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend Woensdag ea Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. au 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op kunstnijverheid op he: Paviljoen. lagang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en '1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar Be Administratie de- 7,er Courant bericht aan hare geabonneer- den, dat de voorwerpen voor de verloting op 3 Augustus a. s., xïjn aangekocht. Allen die zich voor 3 Aug. a.s. ep Haarlem's Hagblad abonnee- ren ontvangen mede een lot in deze verloting. Be vier prachtige voorwerpen zijn zichtbaar voor Ieder voorbij ganger tentoongesteld In bet Ma gazijn van den Heer HAKEL VAN VEÊft', Lange Veerstraat No. 36. BK ADMIMSTKAT1E In het Engelsehe Hoogerhuis nam Woensdag j. 1. voor het eerst een Israëlitisch Pair op Israëliti sche wijze zitting. Lord Rothschild legde den eed af op de wijze van zijn volk, met gedekten hoofde en op een Hebreeuwsch exemplaar van den Pentateuch. De Indische regeering heeft verzekeringen ontvangen, waaruit olijkt dat de onderhandelingen tus- schen Engeland en Rusland goede vorderingen maken. Vrijdag werden te Madrid ge constateerd 6 nieuwe cholera ge vallen, waarvan 4 met doodelijken afloop, in de provincie Valencia 484 gevallen, waarvan 216 met noodlottig gevolg. In eenige steden der provincie Valencia nam de epidemie af; daar entegen breidde zij zich in andere plaatsen op schrikbarende wijze uit. Groote vuren van gezwaveld hout worden op straat ontstoken. VAN GEORG HARTWIG. 73) III. Buiten staat iets te doen, tot in het diepste van zijn ziel geschokt, had Erwin Horst zijne vrouw zien heensnellen. Het was hem als zonk de grond onder zijne voeten weg en werd hem de kracht ontnomen te blijven staan, werktuigelijk trad hij naar de piano, om daarop een steun te vinden. Welk een vloed van her inneringen en gedachten gingen hem door 't hoofd! In welk een chaos van de kwellendste en zaligste ge voelens was hij dit oogenblik gestort. Hij moest zich eerst bezinnen, tot welk doel hij zich hier bevond, uit Volgens eene offlcieele opgaaf be droeg het aantal cholera-gevallen in de 10 provinciën van Spanje se dert 20 Mei 28,042, waarvan 12,347 met doodelijken afloop. Dépêches uit Madrid melden dat Ferran daar kwam om te protestee ren tegen het gedeeltelijk verbod van de cholera-inenting door de re geering, en dreigde dat hij Spanje zou verlaten indien de aan de we- tenschaps gestelde hinderpalen wer den gehandhaafd. De regeering deelde Ferran mede dat zij niet en kel handhaaft het gedeeltelijk ver bod van inenting, maar dit absoluut maakt. Een en ander baart overal opzien. Op verscheidene plaatsen, vooral te Lerida (Catalonië), zijn onlusten ont staan ter zake van belastingen. Een soldaat werd daarbij gedood, drie ge wond. De soldaten hebben drie der oproerlingen gedood en veertien ernstig gewond. Den minister-president Cano- vas heeft in den Senaat en de Ka mer van Afgevaardigden een de creet voorgelezen, waarbij de zit tingen van de Cortes worden opge heven. Na een langdurigen ministerraad hebben de ministers van binnen- landsche zaken en van marine be sloten tot hunne demissie. De heer Canovas heeft zich onmiddellijk naar den Koning begeven. Generaal Brackenbury seinde Vrijdag uit Fatmeh, dat hij een brief had ontvangen van een koop man uit Handak, gedateerd 8 Juli, waarin gemeld wordt, dat de Mahdi is overleden en zijne volgelingen onderling in strijd zijn. Een tweede dépêche van Brac kenbury, van Zaterdagmorgen, meld de de aankomst van een Egypti- welke oorzaak men hem als de held van den dag beschouwde. En als hem de gedachte aan zijnen smaad te binnen schoot, kreeg hij een gevoel van afschuw voor zich zeiven, een gevoel van schaamte en berouw, waarbij alle vroegere zelfverwijten, die bij hem waren opgekomen, slechts kinderspel geleken. Thans eindelijk werd ook de laatste verblinding van voor zijn geestesoog weggenomen en kon hij met wonderbare helderheid zijn af gelegde en toekomstige levensbaan overzienthans brak ook de laatste knellende band, die hem aan den wil des graven gebonden hield Gilda's aanblik had die vernietigd. Plotseling, als door een magneti sche tocverkracht bewogen, schoot hem de oplossing van het laatste zoo smartelijke raadsel te binnen, en zoo schril, zoo verdoovend was die oplossing, dat Erwin, als ware hij verblind, de hand voor de oogen scheu vluchteling die mededeelde, te Aboe-Dom den leu dezer maand. een Arabier uit Khartoem ontmoet te hebben, die den dood van den Mahdi bevestigde. Eene te Parijs ontvangen dépê che van den goevernenr van Se negal, gedagteekend 9 Juli, deelt mede dat de negers den 31n Mei j.l. op de bovenrivier, tusschen Nia- gassola en Tiguize, de Franschen hebben aangevallen. Toegezonden versterkingen hebben zich daarop met geweld een doortocht gebaand en de zwarten verslagen. Een her nieuwde aanval op 22 Juni eindigde andermaal met de nederlaag der zwarten. Volgens eene dépêche van gene raal de Courcy uit Hué komen de gevraagde versterkingen uit Tonkin opdageneen volledig bataljon jagers is gearriveerd en bewaakt met de aanwezige zouaven de Citadel. In den omtrek van Hué zijn eenige benden plunderaars gezien. In het paleis is weder een nieuwe schat ontdekt; het totaal der ge vonden kunstschatten vertegenwoor digd tot dusver eene waarde van 10 millioen.De Koning bevindt zich nabij Camlo, als gevangene van Thuyet. De Koningin-moeder, de oom des Koniugs, de gezamenlijke prinsen en een groot aantal mandarijnen, ver zoeken hem, naar Hué te willen terugkeeren. Haarlem, 13 Juli 1885. Donderdag heeft de nieuwe bag germachine, getuigd als schooner met stoomvermogen en gebouwd bij de heeren Gebr. Figée alhier, haar proeftocht in de Noordzee gedaan, legde. -- Ik dwaas, ik bloodaard, waanzinnige, kon ik werkelijk voor een alternatief terugbeven, dat liefde en afschuw mij tegelijk voorlegden? Daar werd plotseling zijn oor ge troffen door een gefluister en ge- ruisch.... Erwin werd opmerkzaam hij zag op en zie, juist verdween Irene's majestueuse gestalte in de aangrenzende kamer hij stond alleen. Eensklaps maakte een wild, ontoomhaar verlangen naar het voor werp van zijn eerste liefde, zijne lieve vrouw, Gilda, zich van hem meester. De zoete beelden van dien kommervollen nacht stonden allen thans levend, ademend, voor hem en drongen hem aan Gilda's voe ten. Waarom aarzelde hij nog? Irene was hem voorgekomen, terwijl zij hem verliet. Ach, hij had een godheid moeten zijn, aan die on bedwingbare verlokking wederstand te kunnen bieden, die verlokking welke eens zijn goed, vastgesteld welke niet alleen geslaagd is, maar ook in alle opzichten zeer voldaan heeft. Het vaartuig stoomde acht mijlen waarlijk eene schoone vaart en bij den wind of voor den wind, stuurde het vaartuig uit stekend. Het is bestemd voor de wer ken in Zuid-Amerikaheeft den naam van Buenos Ayres No. 3 en zal morgen (Dinsdag; naar de plaats van bestemming vertrekken. Het schip is gemeten op 87 ton nen en is 35 M. lang, 6 M. wijd, en 2.70 M. hol, en heeft eene ver- ticalecompound-scheepsmachine van 125 ind. p. k. óf de beide schroe ven, óf het baggerwerk drijvende; de stoomketel is van staal en heeft 50 M2 verwarmd oppervlak. Schip en machines werden gebouwd on der bijzonder toezicht van het bureau Veritas voor de hoogste klasse, voor rekening van de heeren Lavalle, Médici Co. te Ensenada. Na de beproeving van het geheel als baggerwerktuig is het vaartuig als schroefstoomschip voor de reis naar Zuid-Amerika uitgerust. Het heeft een flink schoenertuig verkre gen alle deelen bovendeks der bag- gerinrichting zijn onderdeks geborgen geworden, de beun is geheel dicht gemaakt, met luiken bedekt en tot «spare banker» ingericht, terwijl te vens de noodige voorzorgen zijn ge nomen om, wanneer de kolenvoor- raad verbruikt is, het schip door waterhallast op den vereischten diep gang te houden. De handigheid en zeewaardigheid van het schip werden op afdoende wijze bewezen. Het zal staan onder bevel van kapitein W. Wink. De kolenvoorraad aan boord be draagt 70 ton en wordt voldoende geacht voor 25 dagen volle kracht stoomen. Halve kracht stoomend met gunstige zeilgelegenheid, is de kolen- recht geweest was, 't welk hij zich vrijwillig ontzegd had, en dat hij thans, met al de spraak die hem ten dienste stond, met diep berouw en ernstige beloften zich te zullen beteren, weder wilde trachten te herwinnen. Niemand sloeg acht op hem. Aller oogen rustten vol verwach ting op de portière,die een zoo pikant, belangwekkend probleem verborg. Dit oogenblik kwam Erwin gunstig voor, den aandrang van zijn hart te volgen. Snel doorliep hij de eetzaal en de aangrenzende kamer, in de eerste plaats er op bedacht iets om trent Gilda te vernemen. Een koks jongen, die een schotel met pasteien kwam brengen, ontmoette hij op zij nen weg. Diens hand met geld vul lende, liet hij zich mededeelen waar Gilda te vinden was en in niet te beschrijven opgewondenheid, snelde hij het eerste, beteekenisvolie we derzien te gemoet.... voorraad voor de geheele reis vol doende. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente, in de af- geloopen maand Juni, kan het volgende worden medegedeeld: Als aangetast door de in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werden aangegeven24 gevallen van rood vonk, 4 van mazelen, en 1 van febris typhoïdea. Aan roodvonk stierven 2, aan kinkhoest 4 personen. Het totaal der overledenen was lager dan in een der maanden van dit jaar en bedraagt met 6 levenloos aangegevenen 82. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend: 21.89. Aan lichaamszwakte stierven 22, aan kanker 4aan aanhoudende koorts 2aan tusschenpoozende koorts 2, aan stuipen 3, aan apo plexie 5, aan hersenziekten 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 10 (waarvan 4 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 10door verdrinken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 37, van 15 jaren 5, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 3, van 20—50 jaren 10, van 5065 jaren 4, van 6580 jaren 9, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 63 jongens en 60 meisjes. Aan hettoelatings-examen voor de le kl. van het Gymnasium alhier namen deel 18 candidaten. Toege laten zijn: J. E. Avis, C. Bakker, F. C. Boogaard, L. Polak Daniels, Chr. Gorsira, J. J. de Graaff, E. Hoefer, J. H. Meijer, T. T. NoyoD, M. E. Salemons, W. F. van Slooten, C. Vis en G. P. van Vladeracken; voorwaardelijkJ. van den Broeke, A. J. Mulder en A. van der Werk. Intusschen was Gilda, als door geesten voortgedreven, de trappen afgesneld, ten einde in haar ka mertje weder tot zichzelve te ko men. Hoe gauw haar gemoed zich ook somwijlen aan een straal van hoop vastklampte, hoe bereidwillig hetzelve voor het vinden van een middel om uitkomst te verkrijgen toegankelijk was, heden was haar dat geheel en al onmogelijk. Gebannen als de stormwind in den afgroDd en als deze gedwongen de hem gestelde grenzen niet te overschrijden, deed de zielewonde, die haar zoo even ge slagen was, haar immer smartelij ker aan. Alles wat zij tot dusverre ondervonden en geleden had, geleek haar kinderspel bij hetgeen zij zoo even met eigen oogen gezien had. Zoo geheel, zoo gauw was de ge dachte aan haar in zijn door goud verlokte ziel opgegaan, zoo spoorloos verdwenen, dat hij het thans reeds durfde wagen de hand naar eene

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1