gespleten werd. De geneesheer hoopt den man evenwel nog in het leven te behouden. Naar men aan de Midi. Ct. meldt, moeten er Zaterdagavond door be woners van Serooskerke grove bal dadigheden gepleegd zijn tegenover jongelui, die onder Middelburg en Veere wonen. Op dien dag gingen velen, onder gewoonte, bij gelegen heid der kermis te Westkapelle een rijtoertje maken over Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande, Westkapel le, Domburg, Oostkapelle en Seroos- kerke. Bijna elke wagen werd echter in laatstgenoemde gemeente aange houden, en den inzittenden werd gevraagd, of zij uit Veere of 't Zand waren. Was dit niet het geval, dan mochten zij ongestoord doorrijden, maar waren zij daarvan afkomstig, dan werden zij deerlijk mishandeld. Ruiters werden met steenen gegooid en met stokken geslagen, terwijl de paarden werden vastgehouden; menigeen moest tot zelfverdediging van zijn mes gebruik maken en moest zijn hoofddeksel in den steek laten. Uit een boerewagen, waarin drie paartjes en een veerman zaten, werd laatstgenoemde met geweld gesleurd; toen de jongens hem te hulp sprongen, had men de lafhar tigheid het paard met den wagen, waarin zich alleen de meisjes bevon den, op hol te jagen. Door tegen woordigheid van geest wist een ha- rer het beest, nadat het eenigen tijd doorgerend had, tot staan te bren gen. Van een anderen boerewagen was bijna alles aan flarden gesne den. Gelukkig dat deze en gene vooraf gewaarschuwd kon worden en zijn weg nemen over Grijpskerke. En al die baldadigheden werden gepleegd midden in de kom der ge meente, tusschen des avonds zeven en tien ure, en geschieden met voor bedachten rade. Eene oude veete was oorzaak, dat er eene gespannen verhouding bestond tusschen de Se- rooskerkenaars, de Veerenaars en de z. g. 't Zandtenaars. Te Serooskerke was reeds lang, naar het schijnt, het plan gevormd om, vooral met Westkapelsche ker mis, zich op de tegenpartij te wre ken, en waar dit plan, zooals men beweert, toch ook bekend kan ge weest zijn bij liendie de orde moeten handhaven, komt het ons zonderling voor, dat geen maatre gelen waren genomen om zulke schandalen te voorkomen. Enkele aangevallenen beweren in de verte hulp te hebben zien op dagen; maar die hulp verdween weer even spoedig als zij gekomen was. Te Achlum is een arbeider, die te Witmarsum te huis behoorde, terwijl hij bezig was een paard voor den hooiwagen te spannen, zoodanig door het paard tegen het hoofd, gebracht dat hij in hoogst zorgwekkenden toestand verkeert. li In den nacht van 5 op 6 dezer zijn er zeer grove baldadigheden gepleegd op de spoorweglijn van den Grand Central Beige tusschen de stations Baexem en Halen. Ge lukkig nog vóór de komst van den eersten trein, ontdekte men, dat eenige sein- en lantaarnpalen om vergehaald en met groote steenen op de rails gelegd waren, en dat de sluitboomen gedeeltelijk waren vernield. Een streng onderzoek is ingesteld. t Te Molenbeersel bij Stram- prooi is de bliksem in den molen van G. Broeus geslagen, die daar door groote schade bekwamde knecht werd getroffen en was da delijk een lijk, terwijl de baas een tijd lang gevoelloos bleef liggen. Vrijdagochtend is een schilder van Hengelo door de glazen dak ramen van het station te Enschede gevallen, toen hij aan het verven was: hij heeft verschillende ver wondingen ontvangen en is des na middags met den trein naar Hen gelo vervoerd. GEMENGD NIEUWS. De begrafeniskosten van Victor Hugo zijn niet meegevallen. Er was voor de plechtigheid een crediet van 20,000 francs toegestaan; nu alles is afgeloopen, blijkt het echter dat zij niet minder dan 101,000 francs heeft gekost. Aan de Kamer is het voorstel gedaan, om in het tekor. te voorzien. Xe Parijs stond dezer dagen de dentiste Girardon voor den rechter, beschuldigd van beleediging. Hii had aan de hoeken der straten aanplakbiljetten doen bevestigen, waarop zijn etablissement tot het vervaardigen van kunstgebitten werd aanbevolen; er kwam ook een, met vette letters gedrukt lijstje van jonge actrices op voor, die hij onder zijne klanten mocht tellen. Drie der dames, met mejuffrouw Dupart aan het hoofd, daagden den onbescheiden «medicus» voor den rechter. Toen de aanklaagsters voor dien heer verschenen, spraken zij aan vankelijk geen woord, maar openden de monden en beten de tanden vast op elkander, op deze wijze het be wijs leverende, dat zij nog nimmer noodig hadden gehad naar de kunst gebitten van den heer Girardon te verlangen. Deze maakte eene beleefde bui ging en zeide«Ik betreur het zeer, dat een misverstand deze drie tién in drie furiën heeft veranderd; ik maak echter niet enkel kunst gebitten, maar doe ook ander werk, en ik verklaar met trots, dat deze dames mij slechts in zake plombee ren, de eer aandeden, om mijn atelier te bezoeken. De rechter diende den tandarts eene terechtwijzing over de onge paste mythologische vergelijking toe, en beval hem om de op zijn mmst genomen dubbelzinnige aanplakbil jetten onmiddellijk te doen verwij deren. Terwijl Keizer Wilhelm Vrij'- dagavond te Ems een rijtoertje deed, heeft een oud man, onder het mom pelen van eenige onverstaanbare woorden, eene kruik voor de paar- den geworpen. De kruik brak en bleek met aarde te zijn gevuid. De man werd terstond gearresteerd. Hij verklaarde, naar Ems te zijn gekomen om den Keizer een middel tegen overstrooming mede te deelen, en nu maar eerst die kruik naar het rijtuig te hebben geworpen, om de aandacht des Keizers te trekken. Evenals uit dit antwoord bleek ook overigens, dat de man krankzinnig was. Bij nader onderzoek werd ge constateerd, dat hij kuipersbaas te Frankfort aan den Oder was en reeds eenigen tijd malende was ge weest. Te Wiesbaden zijn m 8 dagen tijds 412 typhusgevallen voorgeko men. De burgemeester beeft dat in eene vergadering van den gemeen teraad op 7 dezer medegedeeld. De gevallen zijn tot dusver alle van lichten aard. Krachtige desinfectie van privaten en goten is verordend. Voor eenige dagen zou een Hamburger professor een zeer geleerd man met zijne vrouw van Halle naar Gotha reizen, en had het ongeluk zijn zeer kostba ren wandelstok in het station te Halle achter te laten. De professors vrouw stapte daarop te Naumburg uit, om te tegrafeeren dat men den stok naar Gotha zoude zenden, maar hield zich zoolang op, dat de trein zonder haar vertrok. Op zijne beurt steeg nu de professor te Apolda uit den trein, om zijne vrouw op te wachten. Toen hij niet weder in den waggon verscheen, bemerk ten zijne medereizigers, dat profes sor overjas en hoedendoos had laten liggen, en gaven deze zaken vol gens het adres te Gotha aan het station af. Aldus gebeurde liet, dat terzelfder tijd een overjas en hoeden doos te Gotha, de professor zelf te Apolda, zijne echtgenoot te Naum- burg, en de aanleiding van deze verwarring, de wandelstok, te Halle zich bevonden. De gezagvoerder van het on langs uit Iudië te Londen aange komen stoomschip Ashton rappor teert, op ongeveer eene dagreize afstands van Point de Galle, een vlot in zee te hebben gevonden, dat, gelijk uit een onderzoek dat met een sloep genomen werd, bleek uit bamboes was vervaardigd en een lijk bevatte, dat met een doek was overdekt. Om het zonderlinge vaartuig zwommen haaien, die een der voe ten van het lijk reeds hadden ver minkt; aan een kleinen mast waren twee boeken van den Koran be vestigd, die in de Hindostansche of eenige andere taal geschreven waren; zij werden door middel van een bootshaak in de sloep gehaald. Aangezien de bewoners van Bir ma de gewoonte hebben om hunne dooden op deze wijze zeewaarts te zenden, meende de kapitein te mo gen opmaken, dat het vlot van de kust van dat land was gekomen. Zonderlingerwijze werd de boots man, die de boeken mede aan boord bracht, door verschijnselen van cho lera aangetast; de gezagvoerder koesterde daarom de vrees dat de doode tengevolge van cholera ge storven was en hij liet daarom, voorzichtigheidshalve, de boeken over boord te werpen. Btn ontzettende misdaad. - Te Freudenthal in Oostenrijk, heeft men de ontdekking gedaan, dat eene ontaarde moeder haar kind levend begraven heeft. De misdadigster, die in hechtenis is genomen, is fabrieksarbeidster en beet Gabriëlle Müller. Uit alle deelen van Galicië, Moravië, Opper-Oostenrijk en Hon garije worden steeds nieuwe berich ten ontvangen omtrent de verwoes ting, door de overstroomingen in die streken aangericht. In Galicië zijn eene groote menigte van dorpen en kleine steden in meerdere of min dere mate onder water gezet. Tal van bruggen zijn weggespoeld, spoor- wegdijken zijn doorgebroken en de oogst is over groote uitgestrekthe den totaal verwoest. Jl. Woensdag namiddag brak een hoos los boven het lager gelegen deel van Pesth, en zette alles onder water, waar door eene schade werd aangericht van meer dan een half millioen flo rijnen. De oude Hongaarsche hoofdstad Pressburg wordt ernstig bedreigd door de voortdurende rijzing en de ongekende hoogte van den Donau. Hetzelfde gevaar bedreigt Temesvar, Karansebes en andere Zuid-Hon- gaarsche steden, sedert de Ternes en de Bega buiten hare oevers zijn ge treden. Reeds 10,000 acres land zijn overstroomd; de oogst-werkzaam heden heeft men grootendeels moeten staken. Omtrent den vreeselijken brand, die de stad Horodeuka in Galicië heeft geteisterd, worden de volgende bijzonderheden vernomen. Het stadje ligt op eenige kilo meters afstand van den Dniester en tusschen die rivier en den spoorweg CzernowitzLemberg. 1-Iet telt tien duizend inwoners, waarvan de mees- teu Israëlieten zijn, en het is be roemd door zijne groote jaarmark ten, die door de bevolkingen van Podolië, Moldavië en Galicië wor den bezocht. Des Woensdags brak de brand eensklaps in het midden der stad uit en vernielde binnen weinig uren tijds honderden huizen. Het was niet mogelijk den voortgang der vlammen te stuitende huizen der stad zijn over het algemeen van hout opgetrokken en in vier uur tijds lagen zeshonderd woningen in de asch; logementen,magazijnen en winkels werden een prooi der vlammen. De schade wordt op onderschei dene millioenén florijnen geraamd. Verscheidene personen kwamen in het vuur om en vele kinderen zijn, helaas verdwenen. Reeds scheen de brand, bij gebrek aan het vuur voedende stoffen ge doofd, toen den volgenden dag op nieuw brand uitbarstte, die opnieuw dertig huizen vernielde. De Keizer zond onmiddellijk een som gelds, om in de eerste behoef ten te voorzien. Blijkens de «Gazetas das No- tazias» breidt zich nog voortdu rend de gele koorts in Brazilië uit. Van 1871 1885 werden 15.338 personen het slachtoffer dezer ziekte. In 1849 werd de ziekte voor het eerst ingesleept, sinds week ze slechts nu en dan voor korten tijd. Vooral worden vreemden door de ziekte aangetast in het le jaar dat zij in Brazilië aankomen. De inenting wordt zoowel in Bra zilië als in Mexeio met kracht voort gezet, in de laatste maanden vooral te Rio Janeiro en te Vera Cruz en Colima in Mexico. Eene telegrafische dépêche uit Ottawa heeft vermeld, dat het op- perhoofd van den stam der grijze Indianen, de vermaarde Groote Beer, die geruimen tijd militairen en politie-mannen, die hem zochten, veel werk heeft verschaft, met al de zijnen op het oogenblik gevan gen is genomen, toen hij op het punt stond om zich bij gebrek aan levensmiddelen, overtegeven. Wanneer men eene corresponden tie uit Quebec mag gelooven, zeg het Jou/mal du Havreis de Groote Beer een Fransch-Canadees en na verwant aan den dichter Le Fré- chette, een der door het Instituut bekroonden. Zijn ware naam zoude Edouard Lambert zijn, en hij zoude een zoon wezen van Louis Lambert en diens huisvrouw Maria Fréchette, uit Saint Nicolas, in het graafschap Lewis. Op twintigjarigen leeftijd trok Edouard naar de Yereenigde Staten in gezelschap van twee kameraads en sedert twintig jaren zonder dat er berichten van hem ontvangen werden; toen hoorde zijne familie echter, dat hij in handen der grijze Indianen was gevallen die hem ge vangen hielden. Door verschillende dappere daden steeg hij later zeer hoog in de ach ting der Indianenhij werd genood zaakt de dochter van het stamhoofd tot vrouw te nemen en men koos hem, na den dood van zijn schoon vader, tot opperhoofd en hij ontving den naam van Groote Beer. Deze mededeelingen zijn verhaald door mevrouw Dubois, die te Saint- Sauveur, in de nabijheid van Quebec woont, en zij staat voor de waar heid er van in. Zij weet te vertellen dat een tweede zoon van het echt paar Lambert met het doel op reis was gegaan om den Grooten Beer een bezoek te brengen; aan zekere lichamelijke kenteekenen, die door de gebruikelijke beschildering niet te verwijderen waren geweest, had hij de overtuiging erlangd dat het hoofd der grijze Indianen werkelijk zijn broeder Edouard was. Binnen korten tijd kunnen wij de nieuwe Amerikaansche tafelmes sen verwachten waarvoor aan Cox octrooi is verleend in Amerika. Het zijn twee vormen nl. het oude kromme met breede punt en het nieuwere rechte, dat nu geen rug heeft maar aan beide kanten snij dende is geslepen. Het voordeel dezer messen is, dat zij uit één stuk metaal zijn, hecht en lemmer, waardoor het losgaan van het hecht voorkomen is. Zij zijn beide balanceerend. LETTEREN EN KUNST. Men leest in bet //Dagblad van's-Graven- hage", dato 27 Juni het volgende: De eerste aflevering van den nieuwen (elf den) jaargang van 't geïllustreerd tijdschrift voor dc jeugd, //Voor 'tJonge Volkje", is verschenen. Zij bevat waarlijk boeiende bij dragen. Redactie en uitgever hebben gewed ijverd om in deze eerste bladen van een nieuw boekdeel iets goeds, iets waarlijk be langwekkends te leveren. De vaderlandsche dichter Anth. L De Rop heeft aan zijn lier voor 't jeugdig Nederland de liefelijkste to nen ontlokt, terwijl de hoofdredacteur, de heer P. Louwerse, niet alleen in een dege lijke schets de machtige persoonlijkheid van prins Von Bismarck, die hij als de type van een man den lezers afschildert, maai ook in Selim en zijn drie bedienden, alsmede in 't schetsen der gebeurtenissen van dc maand (Mei), zijn naam als talentvol schrijver, ook voor de jeugd, op waardige wijze handhaaft. J. J. de L. leverde een alleraardigst berijmd verhaal (Een prettige straf) en eenige inte ressante mededeelingen omtrent de vlinders; Anth. L. De Rop verrijkte deze eersteling van een nieuwen jaargang met een onder houdende novelle, getiteld//In de Apotheek"; 1 hilippine wekt de aandacht der knapen en meisjes met haar /Verhaal van eenleelijken hond"eindelijk verhoogen een zangstukje van Louwerse //Oud Holland" en enkele losse stukjes, nog niet weinig de beteekenis der prettige lectuur van deze le afl. van 1885 tot '86. Is de tekst alzoo werkelijk hoogst uitlok kend te noemen, en verdienen, dus de schrij vers deswege allen lof, ook de uitgever gaf zich veel moeite. Hij is er in geslaagd om zijn belofte te vervullen en een Nederlandsch kunstenaar van naam (den heer J. O. Greive Jr.) als medewerker aan het Tijdschrift te verbinden. Oorspronkelijke teekeningen zul len dus in //Voor 'tJonge Volkje" worden opgenomen. Greive's optreden als plaatteeke- naar is een waarborg te meer voor het suc ces van 't Tijdschrift, er bestaat nu toch nog minder gevaar dan vroeger, dat de lezers er van ooit grève zullen maken. Wij hopen en vertrouwen, dat in den nieuwen jaargang weder honderden inteeke- naars meer tot dit uitnemend kinder-tijd- schrift zullen toetreden. Schrijvers, teekenaars en uitgever (de heer Joh. IJkema te 's-Hage) hebben allen op zulk een bewijs van belangstelling het volle recht. In elk opzicht mag deze uitgave een juweeltje worden genoemd in de kinderlec tuur. LAND- EN TUINBOUW, VEETEELT. Uit de Betuwe schrijft men: De hooioogst is nog in vollen gang; bij de gehouden verkoopingen zijn over het ge heel goede prijzen besteed. Naar berekening ko»t het hooi i16 i 24 per 500 kg kwali teit en kwantiteit geven reden tot tevreden heid. De tabak, waarvan nog al veel is uit- gepoot, staat reeds goed te veld. Hier en daar is men reeds bezig met stoppen". Rogge, tarwe en haver geven hoop op een redelijken oogst; beetwortelen zijn op som mige plaatsen minder goed gelukt. Eruit is er dit jaar veel, appelen komen er echter veel minder dan men aanvankelijk vermoedde. Peren, pruimen en noten zijn er genoeg. Met de aflevering van groene noten voor Enge land, wordt deze week een aanvang gemaakt. Het plukken van Meikersen zal binnen een paar dagen afgeloopen zijn; door de zeer lage prijzen hebben de pachters van boom gaarden eer schade geleden dan voordeel be haald. LEGER EN VLOOT. Dezer dagen is door ons medegedeeld, dat de schietproeven, met het geschut van het koepelfort op de Harssens weder zijn ge staakt geworden, omdat, naar men verneemt, de pantserplaten van den toren zijn uitge weken. Nader verneemt men, dat dit on juist is. Bij de schietproeven, die op 7 en 8 dezer met den eersten koepel op het fort op de Harssens werden genomen, en waarbij de koepel en de affuiten aan geweldproeven werden onderworpen, verre boven datgene wat in de werkelijkheid daarvan zal worden geëischt, is integendeel gebleken, dat zoowel elk onderdeel als het geheel, in elk opzicht, uitstekend heeft voldaan, en werd daarbij niet het minste bezwaar, hoe gering ook, ondervonden. De kapt. van het 0.1. leger, C. H. E. Riesz, wordt op 1 Aug. a. s. voor 5 jaren gedetacheerd bij het leger hier te lande en ingedeeld bil' de 4e comp. 3e bat. 4e regt. inf. te Haarlem. De majoor der genie, Marga, attaché- militaire bij het Eransche gezantschap te 's-Hage, zal dezer dagen een bezoek komen brengen aan het instructie-bataljon en den hoofdcursus te Kampen. Naar men verneemt, zal vermoedelijk geen enkel ingenieur rnzer zeemacht deelne men aan den wedstrijd, door den Minister van Marine voor hen uitgeschreven, om plan nen te ontwerpen voor een ongepantserden kruiser. STOOMVAARTBERICHTEN, Het stoomschip ^Drenthe" van Java, laatst van Marseille, arriveerde 11 Juli te Rotter dam Het stoomschip //Conrad"van Batavia naar Amsterdam is 11 Juli van Padang ver trokken. Het stoomschip «W. A. Scholten", kapt. Vis, arriveerde 11 Juli van New-York te Rotterdam. Het stoomschip //Edam", kapt. Taat is 11 Juli van Amsterdam vertrokken naar New- York. Het stoomschip //Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok 11 Juli des ochtends van Port-Said. Het stoomschip //Soerabaja" vertrok 11 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip //Oranje Nassau' vertrok 12 Juli van Amsterdam naar West-Indië Het stoomschip «Noord-Braband" van Rot terdam naar Java, vertrok 12 Juli van Port- Said. Het stoomschip «Zaandam", kapt. d'Ha- mecourt, van Amsterdam is 10 Juli te New- York aangekomen. Het stoomschip //P. Caland", kapt. Bonjer, vertrok 11 Juli van New-York naar Rotter dam. R9V8SR3ER3CHTEN. Vbkeswijk, 13 Juli 2 08 M. boven A. P 4 44 M. t-ndcr N. P. Keulen 13 Juli. 2.58 boven 0. MASKTBI3ISUTIN. Haarlem, 13 Juli. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.w'tte tarwe f0.— a f7.75 rogge 0.a f 0.— haver f 0.a f0.Garst f 0.a f0.Duiven- boonen f 0.--a f 0.Paardenboonen f 0. a f 0.— Bruine boonen f 0.a f 0.Grauwe Erwten f0.— a f0.Witte Erwten f0. a f0.Capucijners f0.a f0.Kanarie zaad f 0.a f 0.Oliezaad f 0.a f 0. Koolzaad f 0.a f 0.Geel mosterdzaad f 0.a f 0.Bruin mosterdzaad f 0. a f0.Karweizaad f0.— a f0.— AMSTERDAM, 13 Juli. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Haarlemmer Zand f 0.a 0.Frieache Dokkummer Jammen f 0.a 0.—dito Era- neker f 0.a 0. -Zeeuwsche Spuische Jam men f 0.a 0.—i Andijker Muisjes f 4.— a 5.—; dito Ronde f 3.50 a 4.—; Westlandersche klei (manden) f2.90 a 3 70; dito loBsen f 2,20 a 2.40; dito Zand f3 50 a 3.70; dito Muisjes (klei) f3.a 4 20 dito Muisjes (zand) f 4 20 a 4 50; Katwijker blauwzanders 2.50 a 0. Katwijker duin f3.20 a 4 60. Aangevoerd 20 versche ladingen. Koffie. De markt verkeerde vorige week in kalme stemming, met onveranderde prij zen. Uit de le hand werden afgedaan circa 2000 bn. Java, Menado en Macassar. In de 2e hand ging weinig om. Vruchten zonder vermeldenswaardig nieuws. Rijst: Ongepelde. Aan de markt zijn ge steld op 13 aezer 2500 bn. Tafel-, ex s.s. «Lotas". Gepelde in eendoen. Specerijen. Noten vast. Eoelie stil. Zw, Peper flauw. Tarwe op levering onveranderd. Nov. f 212. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering onveranderd.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3