POPIMIR MKUWS-1 IDPIRTPTIERIiD. VERLOTINC. 3e Jaarsrans. Woensdag 15 Juli 1885. No. 619. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENT! EN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand Tan zijne vrouw pflaaii. BINNfiNLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de x ublicite Etrangère G. L. DA TJBE èf Co., J01I. F. J ONES,- Sncr., Darijs, Slbis Faubojirg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. op "Koloniaal museum vertoon eden der van Nederland en meer tnjzonder MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. het PaviljoenIngang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks tot 4 uur. Toegang 25 cents per jicrsoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op jfifiajiT i 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral r persoou. Doortappende toegangskaarten voor een geheel jaar gulden. Museum der stad Haarlem op het Jlaadhnis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaiing van 25 cents per persoon, alleen op Zond&aen kostelooB van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cent3 per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. TevlJrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeni Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Administratie de zer Courant bericht ,,w aan hare geabonneer- den, dat de voorwerpen voor de verloting op 3 Augustus a. zijn aangekocht. Allen die zich voor 3 Aug. a s. op Haarlem's Dagblad abonnee- ren ontvangen mede een lot in deze verïoRïng. De vier prachtige voorwerpen zijn zichtbaar voor Ieder voorbij ganger tentoongesteld in bet Ma gazijn van den BBeer KAK Bh Ij VAN AEEft', JLange Veer straat No. 3G. DE AD.'fBHISTKATÜv Generaal lord Wolseley is gis teren in den namiddag met zijn staf aan het Victoria-Station te Londen aangekomen. Hij -werd door eene talrijke menigte luide toegejuicht. De Duitsche regeering in Slees- wijk-Holstein, waakt met eene zorgvuldigheid, eene hetere zaak waardig, tegen verboden uitingen, in welken vorm ook, van het Deen- sche nationaliteits-gevoel der be volking. Dat zij zich daarbij van tijd tot tijd verliest in de klein- geestigste plagerijen, waardoor de openbare meening noodeloos wordt verbitterd, bleek weder onlangs te Apenrade (Sleeswijk), alwaar het koninklijk ballet van Kopenhagen eene uitvoering gaf. De politie heeft nl. het geven van verdere voor stellingen verboden, omdat bij de laatste gelegenheid bouquetten bestaande uit witte rozen met roode linten (de Deensche kleuren), op VAN GEORG HARTWIG. 74) III. Zij lachte smartelijk. - - Aan het noodlot dwingt gij den last van uwe schuld op? Zwijg, zwijg, ik kan daarvan niets hooren. Ik kan nog niet eenmaal die uren van angst, van vertwijfeling doorleven, kan nog niet eenmaal de demoedige rol spelen, die gij en uw oom mij hebt opge drongen. Zwijg! riep zij, zich meer en meer opwindende, uwe zonde is zoo helder en klaar, dat gij niemand overtuigen kunt mede lijden verdiend te hebbenGa, ga naar haar met wie gij opnieuw verloofd zijt en wier hart gij reeds voor den tijd gebroken hebt. Waarom het tooneel werden geworpen, als eene hulde aan de voornaamste ar- tisten. De Duitsche pers juicht na tuurlijk deze handelwijze der poli tie van ganscher harte toe. Het Spaansche blad La Gacela meldt dat er Zaterdag jl. in het land 1381 cholera-gevallen voor kwamen en 587 dooden, Van dit laatste cijfer 4 te Madrid, 19 te Aranjuez, 317 in de provincie Va lencia en 89 in de provincie Murcia. Zondag werden 1197 cholerage vallen geconstateerd waarvan 588 met doodelijken afloop. Te Madrid hadden zes sterfgevallen plaats; ver der 109 in de provincie Murcia en 296 in de provincie Valencia. Admiraal Pequela is benoemd tot Minister van Marine en de pre- fekt van Madrid tot Minister van Binnenlandsche zaken. Een Eeafer-dépêche uit Cairo be vestigt in de meest stellige bewoor- digen, dat de Egyptische regee ring in een toestand van volslagen bankroet zal geraken, indien niet vóór 1 Sept. krachtige maatregelen kunnen worden genomen om in den geldnood te voorzien. Naar men verzekert, zal het Engelsche garnizoen in Egypte aan merkelijk verminderd worden. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat het voorstel van War ren om alle Hollaudsche planters uit Bechuanaland te weren, groote ontevredenheid in het Kaapsche parlement verwekt. In Zoeloeland is de anarchie grooter dan ooit, de boeren schijnen te aarzelen om hun gezag op te houden; men vreest eene bloedige botsing. zoekt gij bij mij, 't geen ge bij haar alleen gerechtigd zijt te vinden? Erwin wrong krampachtig de han den. Giit zijt vreeselijk dwalende, doch dat is het niet wat mij zoo diep bezorgd maaktArme, meer dan ooit geliefde Gilda, hoe onbeschrij felijk moet gij geleden hebben, al vorens uw zacht gevoel van mede lijden zich in haat kon omzetten! Bij het hooren van haren naam kromp zij als 't ware ineen. Ik kom niet tot u als de ver loofde van eene andere vrouw, ge loof dat niet te mogen veronderstel len Gilda, vervolgde hij op over- redepden toon, het berouw, het bange, onuitgesproken berouw, vele maanden ondervonden, drijft mij tot u, dat alleen is het, wat uw hart aangaat, het hatelijke komediespel, 't welk daar beneden gespeeld wordt, moet u onbezorgd laten. Wees goed, bedwing uwen toorn en bitterheid, zwijg een oogenblik en geloof mij, Aan de Times wordt uit Meshed gemeld, dat de verdedigingswerken van Herat goed vorderen, en dat de Russen, indien zij met den herfst zouden willen avanceeren, 20,000 verdedigers, met achterladers gewa pend, en zwaar geschut aldaar aan treffen zullen. Aan de Standard wordt uit Meshed bericht, dat voort durend Russische versterkingen aan komen, en dat de ontevredenheid wegens de agressieve neigingen der Russen toeneemt. Aan de Standard wordt uit Shan ghai bericht, dat de Chineezen hunne wapeningen aan de grenzen van Korea voortzetten wegens de drei gende houding der Russen; naar het heet, zijn China en Japan tot over- eenstemminggekomenomtrent hunne politiek ten aanzien van Korea. De Amerikaansche regeering zond 3000 man troepen naar het fort Treno op berichten, waaruit blijkt dat de opstand in liet India nen-gebied steeds ernstiger wordt. De bevelvoerende generaal in Te xas beschikt thans over 4000 man troepen. Indirecte dépêches uit Mexico melden dat de gewezen president dier republiek, generaal Gonzales, de heerschende onrust zich voor zijne bijzondere belangen zoekt ten nutte te maken en die tracht te ex- ploiteeren. Het Mexicaansche leger eischt de achterstallige soldij en is dermate ontevreden over het be stuur van Diaz, dat zijne aftreding en de dictatuur van Gonzales niet onwaarschijnlijk is. De handel staat stil. wanneer ik mijne bekentenis voor uwe voeten heb nedergelegd, zult gij tot een zacht oordeel komen! Nooit, zeide zij, de oogen voor zijne smeekende blikken neder- slaande. Hij wilde haar de hand reiken, doch zij stiet dezelve driftig terug. Gij hebt gelijk, dat geluk heb ik niet verdiend, zeide hij kalm, ofschoon er een tijd was waarin ik dit gunstbewijs hij beet zich van woede op de lippen, zonder den zin te voleinden. Genoeg, genoeg, ik draag niet meer dan ik verdiend heb. Onwillekeurig wendde Gilda zich opnieuw van hem af. Ik had mij voorgenomen, door op te sommen wat ik geleden heb, uw hart te verteederen dat was ijdele hoop, want gij waant u er erger aan toe te zijn dan ik. Doch wat zou ik anders tot mijne recht vaardiging aanvoeren,dan dat ik ver- Haarlem, 14 Juli 1885. Voor de 35e aigem. vergadering der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid alhier, 13 en 14 Augustus te hou den, zijn nog onder de punten van beschrijving opgenomen: Uiteen zetting van het denkbeeld eener arbeidsbeurs, waartoe als inleider is uitgenoodigd de heer J. de Ko ning, ingenieur te Nijmegen; aan hangig het wetsontwerp omtrent den kinderenarheidadres aan de Regeering tot invoering van ver plicht teeken-onderwijs op de lagere scholen in gemeenten boven 10,000 zielen; verslag der Commissie om trent haar onderzoek over de wijze van voorziening door de industrie in de behoefte aan bekwame ma chinisten, (de Commissie komt tot de conclusie, dat de gelegenheid om voldoend bekwame machinisten te bekomen, niet ontbreekt, en in deze inmenging der regeering door in stelling van examen-commissiën al lerminst noodig is)voorts beschik baarstelling van vereenigings-me- dailles voor wedstrijden van voor werpen en teekeningen door am bachtslieden in den vrijen tijd ver vaardigd gedachtenwisseling over de wijze, waarop het ontstaan van coöperatieve vereenigingen tot aan bouw van werkmanswoningen kan bevorderd worden (voorgesteld door de afd. Haarlem)adres aan 's lauds regeering tot herziening der aige meene voorschriften voor de aan besteding van rijkswerken (uit Utrecht); regeling van en gedach tenwisseling over den werktijd in fabriekenbehandeling van de beste wijze van werkverschaffing des win ters, zonder te groote concurrentie met bestaande nijverheids-onderne mingen. Beide laatste punten zijn ingezonden door de afdeeling Am sterdam. Een stoomboottochtnaar IJmuiden en een kleine tocht in zee, bezich tiging van musea, en een officieel diner in «Hotel van den Berg», in den Haarlemmerhout, zijn aauge- kondigd tot afwisseling en tot be sluit van de vergadering. Door de hertogin de Beauffre- mont is gisteren een bezoek ge bracht aan onze gemeente. Het Bis schoppelijk museum en het maga zijn Tan Japansche en andere oud heden in de Kruisstraat werden door haar bezichtigd» De heer K. F. van Maas, heel- en verloskundige alhier, herdacht gisteren den dag waarp hij voor 25 jaren als zoodanig werd bevorderd. Door de dames C. J. Boon van Beverwijk, en A. G. I. Withof alhier is met goed gevolg afgelegd het toelatingsexamen v»or de 2de klasse van den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzeressen. Vrijdag jl. vierde A. B. Mok, werkzaam ter steendrukkerij van de heeren Emrik en BiDger alhier, zijn 40jarig dienstjubileum hij genoemde firma. Ter zijner eere hadden zijne kameraden dien dag zijn pers fees telijk versierd en ontving hij van hen onder hartelijke bewoordingen een fraai geschenk. Zondag werd het eigenlijke feest gevierd. Door eene deputatie van werklieden werd de jubilaris met zijne echtgenoote per rijtuig naar de woning van een zijner patroons gebracht. Daar had den zich vereenigd de patroons met hunne dames, de overige leden der deputatie, het kantoorpersoneel en de zoon en dochter van den feestvie rende, welke gezamenlijke personen hem van harte welkom heetten. De heer Chs. Binger, oudste patroon, schrikkelijk leed, en daardoor beter werd! Gilda, toen gij uit den ker ker der gewetensvrijheid vloodt, toen hebt ge een talisman met u geno men, die u, bewust of onbewust, in uwen nood ter zijde stond, om uw goed recht te handhaven. Wat ech ter bleef mij, die bij iedere opwel ling van berouw juist aan dieu ta lisman dacht en daardoor honderd maal en duizendmaal meer moest lijden. Gij noemt mijn leven schit terend, o Gilda, het was zoo ellen dig, zoo onverdragelijk ellendig, dat gij zoudt schrikken, wanneer ik het nog eenmaal ten uwen aansehouwe zou kunnen laten zien! Ik kan geen medelijden heb ben met het leed, waarvan gij zelf de oorzaak waart, zeide Gilda op kalmen toon. Neen, neen, medelijden wil ik ook niet vorderen, zoo kinderachtig zelfzuchtig moet gij mij niet denken, een ander verlangen, misschien een onrechtvaardig, doch waarnaar ik smacht, drijft mij tot u. Zie, Gilda, aan de hoop u dat verlangen nog eenmaal kenbaar te kunnen maken, klampte ik mij in de uren van vertwijfeling vast als een schip breukeling aan de laatste plank die zijne handen kan omvatten. Zoo hoog, zoo oneindig hoog stond gij in mijne herinneringen, dat ik niettegenstaande al mijn schuld nog aan eene verzoening uwerzijds kon gelooven. Vroeger of later had ik u opgezocht en gevonden. Ik weet gij verafschuwt mij, om het verra derlijk spel dat gespeeld is en waar van gij zoo even getuige waart; maar Gilda, waart gij hekend met de verhoudingen, zooalsik, gij zoudt daarin niets ergers vinden, dan wat ik tot dusver geleden en verdragen heb, want willekeur was het, mis dadige willekeur, die ons tot elkan der drong. Irene haat mij, zij ver acht mij als de slaaf van mijn oom.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1