voerde het woord en bood hem een smaakvol uitgevoerd bewijs van waardeering aan, waarna de eere wijn voor jubilaris en gasten werd geschonken. Op voorstel van een der aanwe zigen werd, in het atelier van den heer Binger, van de aanwezige per sonen eene fotografie genomen,welke voorstelt den jubilaris, omgeven door zijne patroons en de feestvierenden en waarvan uitsluitend aan eerstge noemde een exemplaar zal worden aangeboden. Zichtbaar aangedaan door alle hulde hem bewezen,dankte de trouwe werkman voor de eer die hem was te beurt gevallen, waarna ook zijn zoon, namens moeder en de overige kinderen, hartelijk dank zeide voor de eer en hulde aan man en vader toegebracht. Hiermede was dit feest ten einde. Mogen de gelukwenschen, den braven man op dezen dag ten deel gevallen, tot vervulling komen. De heer Oscar Caré zal gedurende /de kermis, te dezer stede een reeks voorstellingen geven. Sedert 1880 is de heer Carré niet met zijn circus hier geweest. Met het bouwen van de tent, geladen op drie schepen liggende in het Spaarne bij de Hooi- markt, heeft men reeds een aanvang gemaakt aan het einde der Park laan, ter plaatse waar in den afge- loopen winter de schouwburgtent van den heer van Lier stond. Laatst genoemde heer, zal, te beginnen 20 .Tuli a. s., met zijn gezelschap op de kermis teLeiden voorstellingen geven en ook weder alhier, waarschijnlijk op de oude standplaats bij de Groote Kerk, zijn tent opslaan. Van wege de vereeniging «Door Vermaak tot Nut» alhier, zal de zen zomer weder een kinderfeest worden gegeven. Aan 800 kinderen wordt de gelegenheid geopend, op 5 Aug. a. s. des namiddags te 2 ure een voorstelling in het circus Carré bij te wonen. Heden zijn door de Arr. Recht bank alhier veroordeeld, in zake den uit het huis van arrest en Provoost ontvluchten makelaar G. Visser: de directeur tot 1 maand cell, gevan genisstraf, de bewaarder tot 21 da gen cell, gevangenisstraf, B. Sluiter te Beverwijk (aangeklaagdver schaffen van sleutels en vijltjes aan G. Visser) vrijgesproken, en A. de Munk, Heemskerkerduin, (het ver borgen houden van Visser, gedu rende 16 dagen), veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf. Gisterenavond is door de po litie alhier aangehoudeu en naar het huis van arrest overgebracht, eene 20jarige dienstbode, die zich aan diefstal van verschillende voorwer pen, ten nadeele harer meesteres had schuldig gemaakt, die in haar bezit zijn "gevonden. Rijksmuseum te Amsterdam verte genwoordigden. De heeren Peters, rijksbouw meester te 's Hage, en Doffegnies, postinspecteur bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, zijn naar Parijs vertrokken, om al daar het nieuwe postgebouw in oogenschouw te nemen, en na te gaan hoe in dat kantoor de verschillende inrichtingen aan de eischen van den postdienst voldoen. Men wil deze zending in verband gebracht hebben met uitbreiding, verbetering, verbouwing of wellicht geheel nieuwen bouw van voorname postkantoren in ons Rijk. De heer Legrand gezant van de Fransche Republiek bij ons Hof, te 's-Hage geeft heden bij gelegen heid van den openbaren nationalen feestdag in Frankrijk een officieel feestmaal ten zijne huize. Tot dat diner waren ook uitgenoodigd de leden der commissie, vertegenwoor digers van Kunsten en Weten schappen, die gister de Fransche Regeering bij de opening van het dat weet ik, ik wist het Gilda, o, begrijp mijne kwelling, en desniet tegenstaande moest ik mij toch als haar echtgenoot opdringen! Hij droogde zich het vochtige, verhitte voorhoofd af en vervolgde sneller sprekende: Toen de kiem voor die onnatuurlijke verhouding gelegd werd, toen, Gilda, gij mij verliet en den zwakken man blindelings in het verderf zaagt loopen, had ik mijn geluk, mijn mannenwaarde vrijwil lig opgegeven. Gilda kunt gij het mij zoo euvel duiden, dat ik na die ongehoorde gebeurtenis er slechts naar trachtte mijne gedachten in slaap te wiegen, om niet meer aan mijn schande herinnerd te worden? Begrijpt gij dat Gilda, ja? Ik zocht troost in de eenzaam heid! zeide zij bitter. Gij, ja gij, Gilda, riep hij, haar naderbij tredende, terwijl zij schrede voor schrede achteruit week, wier vertrouwbaren leidsman een goed, onbevlekt geweten was. Doch spreek, wat had ik, arme dwaas, in stille uren anders te verwachten dan kwelling en zelfverwijt, die steeds toenamen, hoe meer mij den blind- u Bij aanhoudende hitte zullen de wedloopen te Amsterdam op 17 Juli a. s., in plaats van te 2 uur, des avonds te 5Vs uur een aanvang nemen, hetgeen des morgens door strooibiljetten zal worden bekend gemaakt. (Sport.) Naar men verneemt zal er eene kleine verbetering in den toestand van mevr. Kleine merkbaar zijn, en volgens het D. v. N. doen zich nu en dan verschijnselen van beter schap voor. die nog niet het ergste doen vreezen. Een fraaie, frissche lauwer krans is gisteren ochtend, dag der opening van het Rijksmuseum, van wege «Corona» neergelegd aan Rembrandt's standbeeld te Am sterdam. Gisteren is te Leiden in den ouderdom van 77 jaren overleden, de emeritus-predikant der Her vormde gemeente, Dr. Abraham Rutgers van der Loef, geboren te Spaarndam en sedert 1847 predi kant te Leiden. De heer van der Loef was, we gens zijne deelneming aan den veldtocht in 1831, versierd met het metalen kruis, en Ridder van de Militaire Willemsorde 4e klasse, ver der Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw en Kommandeur van de Eikekroon. De Nederlandsche Pensioen- vereeniging voor werklieden begrijpt het belang eener voortdurende pro paganda, wil zij het voorgestelde doel bereiken. Wederom heeft zij een klein bevattelijk geschriftje uit ren om dat doel toe te lichten. In dit «woord aan alle Nederland sche werklieden eti dienstboden, zoo mannen als vrouwen» wordt de be- teekenis der tarieven van de pensi- oenvereeniging met voorbeelden in het licht gesteld. Nader wordt medegedeeld, be treffende het schip de Watergeus dat het niet in 1860 of 1861, maar in 1865 van Hongkong naar Java vertrok in ballast. Het boekhouder schap van dien bodem was toen opgedragen aan de heeren P. Var- kevisser Zonen te Rotterdam. De man, die het bewuste ver haal deed, heeft opgegeven te hee- ten Martinus den Duik, afkomstig van Breda. Uit de monsterrol der Watergeus van omstreeks 1864 zal zeker wel te ontdekken zijn, of be doelde Den Duik daar is aange monsterd. Naar men zegt. moet de stuurman A. van Wijngaarden nog in leven zijn de verhaler be schreef dien stuurman, en zijn ver haal had veel waarschijnlijks. Den Duik moet aan de politie te Delft als zijn beroep hebben opgegeven zeeroover, maar natuurlijk werd dit beroep niet als geldig aangenomen en is daarvoor in de plaats gesteld zonder beroep. Verscheidene aandeelhouders van de Geld. Overijselsche lo- caalspoor te en bij Deutichem had den van de directie een vrijbiljet 3e klasse ontvangen, om dit bij de opening der lijn op morgen te ge bruiken doch hebben hun biljet te ruggezonden, met bericht, dat zij niet gewoon zijn derde klasse te rei zen. De Société Royale ie Médecine pulligue ie Belgique heeft tot bui- tenlandsch correspondeerend lid be noemd den geneeskundigen inspec teur voor Friesland en Groningen, dr. Ali Cohen. Verleden week Vrijdag is door de ambtenaren der| belastingen aan het Oosterspoor te Amsterdam eene belangrijke aanhaling gedaan van spiritus. Onder eene waggonlading ledige vaten waren 24 gevulde ver borgen, die pl. m. 2000 liter inhiel den. Deze wagen was oorspronke lijk bestemd voor Utrecht, doch toe vallig hier aan de douaneloods aan gekomen, en alzoo als een visch in de fuik geraakt. De afzender te Dortmund had een valschen naam opgegeven en houdt zich evenals de geadresseerde aldaar onbekend. Door rechercheurs der 5e sec tie te Amsterdam is Zaterdagmid dag aangehouden een jongmensch, schuldig aan den diefstal met braak, voor weinig tijds gepleegd in de villa «Groot Banda,» aan de We teringschans. Bovendien had hij ook diefstal gepleegd ten nadeele van den heer Ricard, in de Vondelstraat, van mevrouw de wed. Wille, in dezelfde straat woonachtig, en ten nadeele van een notaris te Nieuwer- amstel. Alle gestolen voorwerpen, waaronder verscheidene van zilver, zijn in beslag genomen. De aange houdene, die volledige bekentenis heeft afgelegd, zou weldra in het huwelijk treden en is, voor zoover bekend is, nog nimmer met de ju stitie in aanraking geweest. Hij is naar de cellulaire gevangenis over gebracht. Gedurende een half uur, van half drie tot drie, heeft zich giste ren middag een wolkbreuk over Hoorn uitgestort. Uit het Noorden begon het te onweeren met een enkelen zwaren slag, en kort daar na scheen het, alsof Juli met het eind van November verwisseld had. Een hevige wind dreef regen- en hagelvlagen over deze stad, waar door in een oogwenk het plantsoen met hagel was overdekt, de bloe men van den stengel gerukt, goten verstopt en straten overstroomd wa ren. Een aantal huizen en een en kele kerk leden waterschade. 100 meter van het vaartuigje afin zee. Alle zeil werd bijgezet om de gevaarlijke projectielen te ontkomen en een veiliger plek op te zoeken. Uit Terschelling meldt meldt men van 12 Juli: Zondag had de jaar- lijksche proeftocht plaats met de reddingsboot en den vuurpijltoestel van het station Oosterend. Boot en manschappen voldeden zeer goed, De oefening met den vuurpijltoe stel slaagde volkomen. Een rustig wandelaar op 't Utrecht- sche Veer te Leiden meende Zon dag middag, dat een kind in den Rijn viel. Zonder zich een oogen- blik te bedenken, begaf hij zich ge kleed te water en had het geluk.... een dameshoed, die door eene wind vlaag was afgerukt, op het droge te brengen, 's Mans hulpvaardigheid lokte natuurlijkerwijze de vroolijk- heid van de omstanders uit. doek van de oogen viel? Waarom keerdet gij uwen oom niet den rug toe, toen u eindelijk de waarheid bleek? vroeg zij bitter. Hij zweeg een oogenblik. Wij menschen zijn verschillend, zelfs in in de wegen, die ons tot berouw, tot verbetering voeren. Ieder zaad korreltje valt op een anderen grond, en waar het bij dezen vrij en onge hinderd uitspruit, moet het bij genen slechts schichtig opschieten, moet het strijden om zijn bestaan, en lang zaam, nauwelijks zichtbaar uit den grond te voorschijn komen. Zoo kondet gij van mij, den man die moeielijk aan de verleiding van het oogenblik weerstand kon bieden, niet die sterkte verwachten, welke u eigen is. Wat had een geweld dadig verbreken van den band die mij gebonden hield, in toorn vol bracht, aan mijne zedelijke weder geboorte kunnen helpen? Neen, dit proces van wederstand tegen de aangeboren zwakheid, behoefde bij mij langer ontwikkelingstijdperken: niet uitwendig, maar inwendig moest de verandering zich baan breken. Schipper P. Zegel, van den Tes- selscheu blazer T. X. 14, verhaalt, dat hij dezer dagen bijna het slacht offer was geworden van verdwaalde puntkogels, die bij het schijfschieten van de batterij Kaaplioofd te Den Helder, over de droogte van Onrust langs de Noordzee stoven. Een ko gel stoof rakelings bij de schuit laDgs en een tweede ging ongeveer Geen uiterlijke dwang kon mij er toe brengen de mij zelf veroorzaakte schitterende ellende te ontvlieden, neen Gilda, de erkenning van het betere, het meer edele, moest mij graaf Merfeldt's verlokkingen leeren verafschuwen, want slechts in deze door overtuiging bewerkte meta morphose lag de waarborg voor een toekomstige, aanhoudende verbe tering. Gilda was zoo verrast door deze ongewone taal, dat zij het nauwe lijks waagde haren vroegeren echt genoot in de rede te vallen. Geloof mij, de beproevingen waren velen en niet eene werd ge spaard. Hoe menigmaal heb ik ge dacht, dat de maat eindelijk volge- meten moest zijn. Thans zie ik, dat de Voorzienigheid mij niet heeft verlaten, zooals gij, mijne arme Gilda, deed; dat gij mij niet te gering moge schatten een laatste poging met mij te wagende zachte vermaningen, uit uwen mond ver nomen, deden mij niettemin het noodlot volgen en ik durf zeggen, gij hebt goed aan mij gedaan. Zelf dat kwellende oogenblik toen ik u Verscheideuene onderofficieren van het regement grenadiers en jagers te 's Hage werden dezer dagen zeer onaangenaam verrast doordien plot seling de chevron hunner uniform jassen en hunne sabelkwasten ver dwenen waren. Op aanwijzing van den sergeant H. is het den rechercheur van po litie gelukt den vermoedelijken da der een burger, die onder eenig voorwendsel toegang tot de kazer ne wist te verkrijgen te arres teeren. Nader verneemt men dat de per soon, die door een der rechercheurs van politie te 's-Hage is aangehou den, verdacht van dezen diefstal, is genaamd L. D., oud 24 jaar, vroeger sergeant thans klerk op een der belastingkantoren aldaar. Na een voorloopig verhoor en nadat proces-verbaal tegen hem was op gemaakt, werd hij op vrije voeten gesteld. Gisterenochtend omstreek. 12 ure echter heeft hij zich te zij nen huize in de Koningstraat vijf zware verwondingen in den linker arm toegebracht en zich daarna den linkerpols afgesneden. In beden- kelijken toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Uit het water aan den Wasse naarschen weg te 's-Hage is Zondag opgehaald het lijk van eene onbe kende vrouw, ongeveer 20 jaar oud en als dienstbode gekleed. In de Scbeveningsche boschjes is weder door den boschwachter Snoek een manspersoon aangehouden, die sommige dames op haar wandeling bemoeilijkte. gens is zij heel gebleven, zoodat het grootste gedeelte nog te gebruiken is. Uit Nieuwleusen wordt gemeldt: Terwijl Zaterdag de echtgenoote en kinderen van den heer D. zich per rijtuig naar Nieuwleusen be gaven, kwamen even voorbij de kerk twee hollende paarden, voor een hooiwagen gespannen, met den dis selboom in het rijtuig, zoodat dit omviel. De kindereu kwamen met den schrik vrij maar de dame werd bewusteloos opgenomendadelijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen, en het bleek nu, dat de dame zwaar gekneusd is, en in levens gevaar verkeert. De verwoesting van winkelruiten aangericht bij de wanordelijkheden van Zaterdag avond te Rotterdam, is veel grooter dan men aanvanke lijk meende. Er zijn, vooral op de Korte Hoogstraat, tal van kosbare ruiten gebroken. Men had het blijk baar vooral op de groote koffie huizen en de groote winkels gemunt. De spiegelruit in den kleereuwin- kel vau Oostmeijer was, naar men zegt, de grootste, die in ons land gevonden wordt, en hteft niet min der dan f1750 gekost. In deze ruit is bovenaan een groot gat; overi- en mijn hartebloed van en berouw wilde op wederzag schaamte houden zijn gewonen rondgang te maken, is mij niet te vergeefs gezonden; het verbrak de laatste band tusschen mij en den Had ik tot dusverre nog gemeend den prijs voor mijn offer te moeten verdedigen, heden, thans slinger ik hem al zijne heerlijkheden met verachting voor de voeten! Ja, ik wil een bedelaar zijn en hij heeft eens gedreigd mij daartoe te zullen vernederen, iets wat mij thans als een woord van verlossing in de ooren zou klinken ik wil een bedelaar zijn, maar man. Liever een droog stuk brood in vrede en eer verdienen, dan lekkernijen te eten, die ik met schande koopen moet. Gilda vermeende te droomen. Dat waren dezelfde woorden die zij haren verblinden echtgenoot eens had toe geroepen, doch hij had zich daar aan, ongeloovig als hij was, niet ge stoord. Kwamen zij werkelijk uit zijnen mond? Waren dan de tijd en de omstandigheden veranderd Stond zij niet meer in het kleine, gezel lige kamertje, onder de afhangende Een stel manskleederen, dat sinds Zondagnamiddag aan den waterkant lag van de westzijde der Spoorweg haven te Dordrecht, gaf aanleiding tot het vermoeden, dat iemand aldaar met baden kon zijn verdronken, welk vermoeden, medegedeeld aan de politie, na onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek waarheid te be vatten. daar kort in de nabijheid het geheel ontkleed lijk van een 22jarig man werd opgehaald. Na herkend te zijn als dat van zekeren C. de R. thuis behoorende te Barendrecht en sinds 3 maanden te Dordt werkzaam bij het laden en lossen op de terreinen der Staats- spoorwegm.pij., is het lijk onder politietoezicht naar de algemeene begraafplaats aldaar overgebracht. De overledene was een oppassend werkman en ongehuwd. Te Arnhem is Zondag bij het zwemmen in den Rijn een löjarige knaap verdronken. Te Zuilichem is Vrijdagavond omstreeks 7 uren een 17jarig jonge ling, de oudste zoon van den veer man Arie van Horssen, wiens steun hij was, bij het zwemmen tusschen de Kribben in de Waal, even boven den voormaligen Brakelschen steen oven, verdronken. Den volgenden ochtend is zijn lijk opgevischt. Zondag namiddag zijn twee jongens, die iu de Sexbierumervaart nabij Harliugen bezig waren met baden, verdronken. De één kreeg kramp; zijn broeder wilde hem red den, en beide zonken in de diepte Onder de gemeente Echt sloeg Zaterdag namiddag de bliksem in de woning van den landbouwer J. van Kempen, rukte den stoel, waar op deze gezeten was, uit elkander, verbrijzelde eenig porselein, dat op de tafel stond, en baande zich een uitweg door de deur, zonder brand te veroorzaken. Van Kempen isten- gevolge van den schrik onder ge neeskundige behandeling; men vreest dat hij krankzinnig is. Door de maréchaussée te Helmond zijn iu den loop der maand Juni jl„ op het vermoeden van valsch- heid in beslag genomen drie rijks daalders, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848, en den 16n dier maand door de maréchaussée te Eindhoven een gulden, mede de beelteuis voerende van Koning Willem II en hetjaar- klimopranken Waarom zeg- ik u dit alles? O, niet om op mijzelven te roemen, nog minder om u voor mij mede lijden in te boezemen. Ik weet gij moogt, gij kunt mij niet beklagen, daar ik zelf van de noodwendigheid van mijn lot overtuigd ben, doch treurig komt het mij voor, onbe schrijfelijk treurig, wanneer ik met mijn voornemen tot verbetering te gelijk het bewustzijn uwer verach ting bij mij moet ronddragen, en daarom leg ik voor u deze beken tenis af. Met een blik vol ver langen zag hij haar in de oogen. Gilda, gij kunt het gevoel niet begrijpen dat mij beheerscht, nu ik u in dit oogenblik weder mag aan zien. Als een pelgrim, die na maan denlange omzwerviug eindelijk het genadebeeld aanschouwtzoo vol aandacht, vol heiligen eerbied zie ik naar u op, en gelijk hij alles wat zijn hart bekommerd en drukt vol geloof aan de voeten van den geluk zalige nederlegt, zoo draag ik u mijne diep geschokte ziel op. Gij kunt die boetedoening niet afwijzen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2