y POPULAIR IMS-1 VERLOTING. 3e Jaarirana. Donderdag 16 Juli 1885. No. 620. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMKEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstanl van zijne vrouw pöaan. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de ublicite Etrangère G. L. DA UBË If Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31lis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Koloniaal museum op het vertoon van diploma vrijen toegang eden der Nederlandsche Maatschappij van Nederland en ineer bijzonder van 1 1 guldon. Museum der stad j Zondagen kosteloos van 124 uur, - w w Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling r* -n—a g "~_j—j o o m ,x v*\ de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Administratie «le zer Courant bericht aan hare gfcabonneer- den, dat de voorwerpen voor «le verloting op 3Augu§lusa.s., zijn aangekocht. Allen «lie zich voor 3 Aug. a s. op Haarlem's Dagbla«i abonnee ren o«ntvangen mede een lot in deze vcrloüng. De vier prachtige voorwerpen Zijn zichtbaar voor ictler voorbij ganger t«;nSoonges«eI{I in hetüBa- gazijn van «flen Bleer BtAfiRSCK VAN VEK$, ILansge VeersSraat No. 36. BIK ADtfBÏ ISTïlATl K- In de gisteren gehoudep zitting van het Engelsche Lagerhuis ver klaarde Lord Randolph Churchill, Minister voor Indië. dat tot dusver met den Emir van Afghanistan geene onderhandelingen zijn gevoerd, om hem het bezit van Kandahar te waarborgen. Het is hem evenmin bekend, dat van dergelijke onder handelingen sprake is geweest; En geland is echter onder zekere om standigheden verplicht, den Emir militaire hulp te verleenen. Zoodra hij deze, ter verdediging van Kan dahar, mocht inroepen, hoopt Lord Churchill dat de politiek der Re geering, in welke handen deze zich ook moge bevinden, vastberaden en duidelijk zal zijn. De vraag van den heer Buchanan, of eene bezetting van Kandahar met of zonder toestemming van den Emir wordt bedoeld, noemt Lord Chur chill bevreemdend, daar zulk eene bezetting eeD daad van oorlog zou zijn, terwijl de Emir tegenwoordig Engelands vriend en bondgenoot is. VAN GEORG HARTWIG. 75) III. Wat hoopt gij? vroeg de jonge vrouw, zonder de bittere streng heid uit haar schoon gelaat te doen verdwijnen. Spreek, wat waagt gij van mij te hopen, wier toege negenheid en eer gij niet minder beleedigd hebtdan hare liefde Noem mij een voorbeeld, waarbij een plichtgetrouwe, zorgvolle echt- genoote zoo plichtvergeten, zoo eer loos en ongeoorloofd behandeld is. Gij aarzelt? Gaarne wil ik beken nen, dat mijne tranen niet nutteloos vergoten zijn, gaarne ook de Voor zienigheid prijzen, die u uit de ke- In de zitting van het Hooger- huis heeft Lord Northbrook, de vo rige minister van Marine, de beschul digingen door sir Michael Hicks- Beach tegen hem ingebracht, naar aanleiding van het financieel beheer van het Departement van Marine, volkomen ongegrond verklaard. Hij verlangt, dat vanwege het Parlement een onderzoek zal worden ingesteld. Lord Harrowby (Lord Privy Seal) verklaart, dat sir Michaël Hicks- Beach geen persoonlijken aanval tegen lord Northbrook heeft bedoeld; een onderzoek van parlementswege in deze aangelegenheid, is echter meer dan ooit wenschelijk. De Munster-Bank te Dublin heeft gisteren hare betalingen gestaakt het bedrag van het passief is nog onbekend. De Bank werkte met een kapitaal van anderhalf millioen pon den sterling. Het bericht verwekt in de stad eene groote sensatie. Het aantal beweerde candidaten voor den stadhouderspost van El- zas-Lotharingen is vermeerderd met vorst Hohenlohe, den Duitschen gezant te Parijs, in wiens plaats generaal Schweinitz wordt genoemd, die op zijn beurt te Petersburg door graaf Katzteldt zou worden vervan gen. Uit andere bron wordt verze kerd, dat men tevens het oog ge vestigd heelt op prins Reuss, den Duitschen gezant te Weenen. Het is van aigemeene bekendheid, dat prins Reuss om persoonlijke redenen zijne betrekking te Weeneu gaarne zou willen neerleggen. De prins heeft als vertegenwoordiger van het Duitsche rijk eerst te Petersburg en daarna te Weenen, aanzienlijke gel delijke offers gebracht, waarvan hij thans wenschte ontslagen te worden. tenen der bewusteloosheid en zelf zucht in den kring van rechtvaar dig denkende menschen terugbracht, doch verder mag ik uwe bekente nis niet aannemen, want al de voor- deelen, die u zijn aangeboden, ver anderen niet het minst - aan uwe schuld tegenover mij. Ja, zelfs wan neer ik rechtvaardig wil zijn, tot over de grenzen mijner verraden liefde toe en dit gevoel een voor- loopig door niets gegrond vertrou wen schonk, wordt daardoor uwe meineed niet ongedaan gemaakt. Vergeef mij die; dat is het waarom ik u smeek! Vergeven! riep zij, en al de herinneringen aan de uren in sombere vertwijfeling doorgebracht, kwamen haar op nieuw in al hare kleuren voor den geest. Ik zal u vergeven, wat gij u zeiven nooit, nooit vergeven kunt? Meent gij dat ik slechts geleden heb, om door de opwelling van een gevoel van het De Aqence lianas, gevestigd te Parijs, verklaart dat een gerucht omtrent de terugroeping van gene raal de Courcy van allen grond ontbloot is. Maandag stierven in Spanje, van de 1091 aangetaste personen 474, waarvan 3 te Madrid, 10 te Aran- juez, 43 in de provincie Alicante, 102 in Murcia, 176 in Valencia. De Inlransigeant bevat het be richt, dat de Mahdi indertijd aan den voormaligen gezant baron de Billing (vroeger resident in Tunis), voor de inneming van Khartoem het aanbod heeft gedaangene raal Gordon tegen een losprijs van 1.250,000 fr. (50,000 p. st.) welk bedrag door Lord Lyons, na onvangst van het officieele bericht van Gor don's vrijlating, betaald zou moeten worden, naar de Engelsche voorpos ten terug te zenden. De heer de Billing had dit voorstel aan Lord Lyons te Parijs medegedeeld; het werd echter door de Engelsche Re geering, op verlangen van Lord Granvilie, van de hand gewezen. Als opvolger van den heer Rohlfs, Duitsch consul-generaal van Zanzi bar, die zich reeds op reis naar Europa bevindt, wordt de heer Tra vers, thans consul in Canton, ge noemd. Haarlem15 Juli 1885. Wij laten hier den uitslag volgen der examens aan de Hoogere Bur gerschool tot opleiding voor Handel en Nijverheid, alhier. Aan het eind-examen werd deel- oogenblik de vrucht van een maan denlang, door zwaren strijd geno men besluit op te offeren? Meent ge, dat ik de liefde van een braven man heb afgewezen, om voor de mijne hier te blozen. Meent ge, dat ik met eere zijne aanzoeken heb af geslagen, om aan de uwen met oneer een goedgunstig oor te verleenen. Spreek, waarmede heb ik den schimp verdient, dat gij mijnen echtelijken trouw met goud meendet af te koopen Heb ik dat gedaan? Neen, ik zou daarin ook nimmer geslaagd zijn. De opgewondenheid van den eersten avond, de waanwijze liet mij zoo diep ziuken, want den vol genden morgen ontwakende bevond ik mij in een geheel anderen toe stand. Eerder zou ik de hegeerde pracht ontvloden zijn, dan het ge waagd hebben, u een zoo onteerend aanbod te doen. O Gilda, Gilda, hadt gij mij toenmaals niet ver genomen door 7 leerlingen, van wie één zich gedurende het examen te rugtrok. Het diploma werd uitge reikt aanJ. M. van Eden, J. van Reyendam, J. F. Swaen, W. Ver- nout, E. Voet en J. H. de Wit, die tevens met goed gevolg examen af legde voor de Handelsschool te Am sterdam. Van de 2e werden tot de 3e kl. bevorderdonvoorwaardelijk: J. C. van den Berg, B. J. Bervoets, P. Craandijk, H. Dames, J. C. Kep- pler, E. J. Kok, C. Tielenius Kruyt- boff, J. H. Leupen, A. J. Levert, J. C. Max, J. C. Ritsema, W. E. Stoel, J. D. Wackwitz, D. J. A. Westerveld en A. W. van Zuijdam voorwaardelijk: H. Bentkemper, L. Noë, E. A. van Praag en J. Weijer- man, terwijl 5 leerlingen de lessen op nieuw moeten volgen. Van de le kl. gingen over tot de 2e: onvoorwaardelijk: H. van den Berg, C. S. van Duyn, V. Dyserinck, J. C. Haan, D. Hirschel, A. Juda, J. Lamp, A. C. Polman Mooy, J. J. C. Sarlet, B. Sluizer, H. W. Snel- tjes, W. Vrijdag, J. M. van de Wa ter, IJ. Weill, en C. Wesselingh; voorwaardelijk: T. Sorgdrager en P. de Wilde, terwijl 3 leerlingen niet werden bevorderd. Aan het le toelatiDgs-examen werd deelgenomen door 20 candidaten, van wie wer den toegelatentot de le. kl., on voorwaardelijkN. H. Beutkemper, W. ten Boom, P. C. Groenings, J. Keppler, T. A. Kroon, H. C. A. Kui pers, A. van Leer, W. André de la Porte, J. Raasveld, J. J. Stammler, L. Stoel, W. J. Voet, C. v. d. Werff en C. Witteveenvoorwaardelijk J. C. Droste, J. C. Knoop. H. G. Mulder en P. C André de la Porte, terwijl één candidaat werd afgewe zen. Tot de 3e kl. werd toegelaten onvoorwaardelijk: D. de Haas. Het 2e toelatings-examen zal aan- laten.... Ik had zeker moeten blijven, tot zij mij uit het slot gejaagd had den, niet waar? riep zij van smart rood wordende. Neen, neen gij zint er te vergeefs op, mij te be trekken in den zondenlast welke op u rust; u blijft de triomf over eene onrechtvaardigheid zonder voorbeeld. Hoe zou het mogelijk zijn, dat ik deze handen, die ik in mime smart tot bloedens toe gewrongen heb, andermaal door u liet drukken Gij zelve hebt tusschen ons een niet te overkomen hindernis gesteld.... -Niet ik, viel hij haar driftig in de rede, hij deed het, de graaf. Met zijne gewone sluwheid wist hij mijne zinnen te begooche len, hij liet mij het document tee kenen toen het geschied was, kwam ik tot een beter inzicht! Gij hebt toen gezwegen Omdat ik in het diepst van mijn hart voelde, dat ik uwe ver vangen op 1 Sept., des morgens te 9 ure. De heeren J. K. P. Eeftink Schottenkerk en A. Schuckink Kool de twee eenige kandidaten voor het toelatings-examen tot hoogere klas sen van het gymnasium alhier, zijn toegelaten: de eerste voor de 5e, de laatste (voorwaardelijk) voor de 2de klasse. Prins en Prinses von Wied brachten gisteren namiddag in een open rijtuig een bezoek aan Sclie- veningen. Na het centrum van de badplaats omgereden te hebben, stap ten de Prins en de Prinses aan het Paviljoen af. De Eerste Kamer is gisteravond te 81/» uur bijeengekomen. Mededeeling werd gedaan van een aantal ingekomen stukken en re- geeringsbescheiden. De van de Tweede Kamer ont vangen wetsontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. De nieuwbenoemde Duitsche gezant aan ons hof, Baron Saurma, is gisteren te 's-Hage aangekomen, en werd aan het Rijnspoorstation al daar afgehaald door den tijdelijken zaakgelastigde, Graaf de Pourtalès. Zaterdag middag om 1 ure werd het Kurhaus te Scheveningen officieel geopend in tegenwoordig heid van vele stedelijke Haagsche autoriteiten en andere hooge perso nen aldaar verblijfhoudend. Door den directeur-generaal, den heer K. A. Reiss en door den heer J. Patijn, burgemeester van 's-Hage werden bij afwisseling toespraken gehouden, terwijl de muziek van het regiment huzaren zich bij tus- schenpoozen liet hooren. Het Kur haus was voor een groot deel op smaakvolle wijze met bloemen ver sierd. geving onwaardig was! En desniettegenstaande vordert gij die toch van mij? vroeg zij niet zonder spot. Neen, de oude verworpene Er- win, uw plichtvergeten echtgenoot, is het niet, welke die vergeving vraagt, mijne koene hoop recht vaardigt wat ik u zooeven bekende: voelde ik geen nieuwe, edeler drijf veer in mij opkomen, zeer zeker zou ik uwe tegenwoordigheid ver meden hebben. Met een smee kenden blik strekte hij de hand naar haar uit. Wees grooter dan het aantal uwer medezusteren, edeler dan uwe haat, beschaam, verneder mij ten volle, vergeef mij. Zij schudde met het hoofd en wendde zich van hem af. Niet? De wijding wilt gij aan mijn nieuw leven ontzeggen? Zal ik onder den druk van uwe gramschap het moeitevolle werk van het zelf behoud beginnen, wanneer ik thans

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1