Reeds zijn een zestigtal logeer kamers voor de logés in orde. Des avonds volgde de feestelijke bijeenkomst der genoodigdenen omstreeks 10 ure begon het bal in de Kurzaal. Door buiten aangebrachte verlich ting aan de zeezijde, had men van daar een schooneu aanblik op de grootsche vormen van het gebouw. Zondag was de eerste openings dag voor het publiek, dat daarvan ruimschoots gebruik maakte. In den voormiddag werd in de Kurzaal een druk bezocht concert gegeven door de Wurtembergsche Kapel. De conversatiezaal was voor velen een punt van groote aantrekkelijk heid. Nog voller dan op den dag was de Kurzaal des avonds en ook het terras, de galerij en de landzijde wemelde van bezoekers. Na het avondconcert traden eenige artisten op in de groote zaal. hetgeen een aangename uitspanning verschafte. Volgens het zeggen zijn Zondag 5000 entrée-kaarteu a f 0,50 per stuk verkocht. De stoomtram Den Haag Scheveningen heeft dien dag 18000 personen vervoerd heen en terug. Er is te Rotterdam eene proef genomen met eene Rotterdamsche uitvinding, ten doel hebbendedoor middel van een enkelen handgreep het paard of de paarden van een rijtuig los te maken. De toestel kan dus voornamelijk dienen ter voor koming van een ongeluk, wanneer men in een rijtuig zit waarvan de paarden op hol gaan. De constructie komt eenvoudig hierop neder: dat er onder het rijtuig een legger is aangebracht, die aan de voorzijde in verband staat met een kleinen hefboom. Deze hefboom is binnen het bereik van den koetsier of voer man die op den bok zit, maar kan ook binnen het bereik worden ge bracht van de personen die in het rijtuig zitten. Wanneer nu het paard of de paarden op hol gaan, heeft men slechts even op den hefboom te drukken; dan zijn zij dadelijk los en het rijtuig is geremd. Wel is waar, dan gaan de paarden aan den haal, maar het rijtuig blijft stilstaan. Dit een en ander wordt ons medegedeeld, onder opmerking dat er weldra meerdere openbaarheid aan zal worden gegeven. (N. R. Ct.) De feestelijke opening van de Spoorlijn Dordrecht-Gorinchem heeft gisteren plaats gehad. Commandant S. Brouwer jr. van het stoomschip Prins Hendrik der Koninklijke Maatsch. «Zeeland» die Zondag 11. den Prins en de Prinses van Saksen Weimar van Vlissingen naar Queensboro over bracht, ontving, bij aankomst aldaar, tot herinnering en als bewijs van tevredenheid, van den Vorst een prachtige gouden doekspeld ten geschenke, waarvan het front ver sierd is met zijn naamletter, gedekt door de prinselijke kroon. In het midden van den vorigen nacht is aan de Zoutkeetsgracht te Amsterdamzwervendegevonden eene oude vrouw, verpleegde van het Evangel.-Luthersch diaconie mannen en vrouwenhuis. Het besje, dat het spoor bijster was geraakt, werd door mijn oom zijne erfenis met mannen trots teruggeef? O, Gilda, Gilda, wat moeten vele herinneringen bij u zijn uitgewischt, die ik steeds, hoewel ook door berouw gekweld, in mijzelven heb wakker gehouden. Uitgewischt? mompelde zij bewogen en het laatste spoor van drift week uit hare zachte trekken. Zegt gij, dat ik die vergeten heb...? Zij brak snel af en trad nog verder van hem terug. Hij voelde een warmen stroom naar zijn hart dringen, doch hij waagde het niet haar te volgen. Gilda, herinnert gij u den dag waarop een arme schrijver u naar den prijs van een ruikertje vergeet- mijnietjes vroeg? Zwijg, zwijg! riep zij opge wonden. De prijs was gering. Ik ge loofde dat gij u in den prijs vergist hadt, en herhaalde mijne vraag. Gilda, Gilda; bracht hij als een kreet over zijn lippen, kon is nog eenmaal dat oogenblik terug roepen, u nog eenmaal zien lachen. Zij drukte de handen tegen haar kloppend hart. een burger naar het hulpbureau van politie in de Willemspoort geleid, vanwaar het moedertje naar de in richting, alwaar zij tehuis behoorde, is overgebracht geworden. Maandagavond is te Hilversum zekere De B., die zich te Baarn aan oplichterijen had schuldig gemaakt, door de politie gearresteerd, op het oogenblik dat hij zich aanhet post kantoor bevond tot het af halen van een poste restante-brief. Men was daar omtrent den bedoelden persoon ingelicht, en wist nu de afgifte van den brief zoolang tegen te houden, totdat de politie, inmiddels gewaar schuwd, was verschenen. De politie te Edam heeft eene vervolging moeten instellen tegen een ingezetene, die zich aan erger lijke mishandeling zijner vrouw had schuldig gemaakt. Ongetwijfeld zal de man zijn gerechte straf niet ont- loopen. Omtrent den onlangs door ons medegedeelden nachtelijken aanval in de Veenenburgerlaan onder Hil- legom, wordt tot veler geruststel ling verzekerd, dat dit avontuur door den smid S., die blijkbaar zelf dit praatje op het dorp verhaald heeft, geheel verzonnen is. De smid, die dikwerf aan Bacchus offert, heeft boomen voor menschen aangezien, terwijl het geld reeds lang uitzijn zak in de lade van den kastelein verdwenen was. In eene weide langs den nieuwen Binnenweg onder Delftshaven, ge raakte een jongen met zijn voet verward in het touw, waarmede een os aan een paal in den grond was vastgemaakt. Door het trekken van den os kwam de voet zoodanig in den klem, dat hij letterlijk van het been werd afgesneden. Het been zal worden afgezet. In een buitengewoon Politieblad verzoekt de Commissaris van politie te Schiedam opsporing, aanhouding en opzending van Adolf Lange, Duitscher, ook Hollansch sprekende, schippersknecht, 18 h 19 jaar, tame lijk lang en mager, haar blond, oogen met roode randen, gekleed met donkere broek en jas en slap pen flambard, die verdacht wordt van diefstal, Maandagavond te Schiedam ten nadeele van zijn schipper gepleegd, van 2 bankbil jetten elk van flOO, 1 bankbiljet van f25; een Duitsch biljet van 50 mark en 30 rijksdaalders. Van de werf van den scheeps bouwmeester P. Boele Pz. te Slik kerveer werd gisteren met goed ge volg te water gelaten het ijzeren Rijnschip Vereinigung IV, groot on geveer 425 last, gebouwd voor reke ning van den heer Louis Gutjahr te Antwerpen. Daarna is de kiel gelegd van een soortgelijk schip, groot ongeveer 375 last, te bouwen voor rekening der «Central Actiën Gesellschaft für Tauerei und Schleppschifffahrt» te Ruhrort. Zaterdag avond begaven onder Wijk bij Duurstede twee boeren knechts, die den geheelen dag in O Gilda, spreek, tot welk ge lukkig uur zal ik mijne toekomst nemen? Hoe uw hart bewegen, zon der u tegelijk mijne onwaardigheid in het geheugen te brengen? Waar om is het den menschen niet ver gund een roof aan het verleden te plegen? En hij stond voor u, den dag waarop gij de mijne werd! Beeft ge? Ja, ja, gij zijt verteederd, ik heb niet te vergeefs gesproken. Sluit uwe oogen Gilda, onttrek u voor een oogenblik aan het tegen woordige en denk gij zijt weder evenals toenmaals in ons gezellig kamertje met mij en mijne liefde eindelijk alleen. Weet gij hoe vroo- lijk gij van het beetje dat wij ons eigen konden noemen bezit naamt, hoe vol vertrouwen ik het bestuur daarvan in uwe kleine, lieve han den nederlegde? Zij zuchtte licht, doch zijn oor ving dien zachten zucht begeerig op. Herinnert gij u onzen eersten strijd, mijne Gilda? O, ja zeker, gij hebt dien niet vergeten. Gij wildet niet gelooven, dat uw schoon hoofd niet tot aan mijne lippen reikte? En toen wij onderzoekend voor den spie- het hooiland gewerkt hadden, zich zeer verhit te water in de rivier de Lek, met het gevolg dat beiden ver dronken. Tot dusverre is slechts het lijk van een hunner gevonden. Maandagnamiddag viel een 5jarig knaapje te Vlissingen in het diepe kanaal, en van den wal afdrijvende verkeerde het in groot gevaar van te verdrinken. De in de nabijheid wonende Ne- derl. loodsschipper 2e kl., J. van Hoepen, die het voorrecht had reeds menig menschenleven te redden, sprong ook ditmaal het kind na en mocht het van een bijna wissen dood redden. Den 27en Juni vervoegde zich ten huize van den heer L. Du Bois, op de Ginnekenstraat te Bredaeen veld-artillerist, Van Meurs genaamd, die verhaalde, dat den 30en dier maand in de cantine eene tooneel- voorstelling zou gegeven worden, en dat hij in verschillende rollen moest optreden, en wel eerst voor notaris en later voor dokter, en dat hij mitsdien gaarne voor die rollen kostuums wilde huren, zich bereid verklarende, vooraf de daarop val lende kosten te betalen. Du Bois verklaarde zich bereid aan 's mans verzoek te voldoen, doch verzocht hem op den dag der uitvoering te rug te komen. Hieraan werd door Van Meurs voldaan, die dan ook op 30 dezer, tegen betaling van f 2, in huur ontving 2 jassen, 2 vesten, 2 broeken en 2 hoeden. Daar Du Bois in het eerst niet aan oplichterij dacht, zoo vervoeg de hij zich eerst dezer dagen aan de kazerne, om aan Van Meurs te ruggave der gehuurde goederen te vragen, toen hij tot de ontdekking kwam, het slachtoffer eener oplich terij te zijn geworden. Van eene tooneelvoorstelling toch was geen sprake geweest, maar wel vernam hij, dat de veld-artillerist Van Meurs zich met een kameraad, Heijmans genaamd, verwijderd had, men vermoedde naar Antwerpen, zoodat beiden als deserteurs waren gesignaleerd. Of Du Bois ooit iets van zijne kostuums zal terugzien, valt zeer te betwijfelen. Men schrijft uit Grave aan de Amsterdammer Er wordt hier tegenwoordig 's nachts op jammerlijke wijze huis gehouden. Nog niet lang geleden had men de flauwe aardigheid een bordje eener Levensverzekering maatschappij te «moeren», de dag gootpijpen stuk te snijden, het rijks postspaarbankbordje te ontvreemden. In den nacht van Zondag en Maan dag is het nog veel erger toegegaan. Bij een achtenswaardig ingezetene, gepensionneerd kapitein, hebben de straatschenders een groote ijzeren leuning, met de kantsteenen waarop zij bevestigd was, uiteengerukt en op straat geworpen. In een andere straat werd een ijzeren staketsel verwrongen; bij anderen hebben ze banken vernield, ramen opengescho ven en meer baldadigheden. Onzen ijverigen nachtwacht is het niet gelukt de daders te vinden. De stedelijke politie, alsmede de Kou. maréchaussée doen een flink onderzoek; en het is te hopen, dat gel traden en gij op de punten van uwe voeten gingt staan, lachtte ik Mijn lief, hebt gij uw myrtenkroon wel vergeten? Die mag niet mede- gemeten wordenEn onder duizend kussen haalde ik u het lieve sieraad uit de lokken! Nu kon Erwin zich zeiven niet meer meester blij ven, hij snelde aan de zijde van zijne in strijd met zich zelve zijnde vrouw en drukte hare handen aan zijn borst. Vergeef mij! Om de za lige herinnering aan dat uur, ver geef mij. Gij kwelt mij! zeideGilda zachtjes, bevende terwijl hij haar aanraakte. Hij bracht haren vinger aan zijne lippen. Wanneer u mijn smeeken kwelling veroorzaakt, dan laat het u niet onaangedaan. Wat verlang ik verder? Gij hebt mij tegen uwen wil in uwe ziel laten lezen, Gilda, en nog is mijn beeld daarin niet uitgewischt. Neen, neen, en wan neer gij, ijverzuchtig op uwen toorn, het mij ook duizendmaal wilt ont kennen, de vlam der liefde welke gij eenmaal voor mij hebt gekoes terd, is nog niet gebluscht. O, gun een goed resultaat moge ople veren, want het wordt tijd dat paal en perk gesteld worde aan die nach telijke schandalen. Maandagavond te halfacht ont stond er brand in de steendrukkerij van den heer Wachtenberg te Roermond. De brandspuiten waren er spoedig bij, en verleenden goede hulp; toch brandde het geheele gebouw af. Naar we vernemen, ont stond de brand door het springen van den stoomketel. Alles was ver zekerd. Doordat de gasbuizen lek waren geworden werd de hoofdpijp dichtgeslagen en moesten de be woners der straat den avond zonder gas doorbrengen. Te Geulle (Limburg) sloeg de bliksem in de R. K. kerk en ver nielde het dak, toren en orgel. Te Kerkrade sloeg de bliksem in een der gebouwen van Rolducen veroorzaakte een begin van brand, die echter spoedig werd gebluscht. Te Vaals sloeg de bliksem in 't post- en telegraafkantoor en bescha digde de blimsemafleiders. Te Munnekezijl sloeg Zaterdag jl. de bliksem in den korenmolen van H. Dijk, er eene ontzettende verwoesting aanrichtende't vernie len van een molenroe, stijlen, schut- tings en geheele ramen. Verder sloeg de bliksem in de herberg van Kerkstra, eenige minuten buiten het dorp. Hier werd in bijna alle ver trekken, behalve het woonvertrek, nagenoeg alles verbrijzeld en ver nield. Te Steenwijkmoer is een jonge ling van 16 jaar, die zich onmiddel lijk na het eten baadde, in een veen- kuil verdronken. Uit Metslawier wordt van 13 Juli gemeld: Bij 't slatten van de Zuider-Epe, aannemer de heer De Ruiter van Hardingsveld, hebben heden och tend al de werklieden het werk ge staakt. Verschil over 't loon moet de aanleiding hiervan zijn. 't Schijnt, dat de goede orde er niet onder lij den zal. Wel trekken enkelen zin gende door 't dorp, maar de mees ten blijven kalm en bedaard. De hoog- en bodgelden af te schaffen, in welke richting het Genootschap van Nijverheid in Gro ningerland zich nu sinds anderhalf jaar beweegt, stuit nog steeds af op de tradiliën, en niet minder op den onwil van koopers en verkooper3. Zoo werd vóór eenige dagen op eene verkooping in het Z. O. van Gro ningen door den notaris in de verte gezinspeeld op de wenschelijkheid dezer afschaffing, in het belang der zedelijkheid, doch toen de liefheb bers er maar even de lucht van kregen, verklaarden ze eendrachte lijk te zullen heengaan, bijaldien die «nieuwigheid» door «mienherr» in praktijk zou worden gebracht. GEMENGD NIEUWS. In Saksenland leeft een man, wien het eindelijk en ten laatste ge lukt is het weer te maken. In het vriendelijk stadje Falkenstein had men de vorige week ook vreeselijk mij het voorrecht u op nieuw aan te mogen staren, laten mijne oogen uw hart verteederen vergeef mij Zij sloeg hare oogen op de strijd was gestreden. Spreek Gilda, verlos mij uit mijn leed, - bad hij, door onge duld verteerd wordende. Zij onttrok zich langzaam, doch beslist aan zijne aanraking, hare gestalte richtte zich geheel en al op, hare blik vermeed den zijne riet meer. Gij hebt de waarheid gezegd Erwin, begon zij met zachte, doch vaste stem. Ik heb, niettegenstaande al het leed dat mij wedervaren is, mijn hart niet tot het koesteren van haat je gens u kunnen dwingen. Wanneer wij vrouwen eenmaal oprecht be minnen, dan blijft die liefde, al wor den aan ons hart ook wonden ge slagen tot bloedens toe, daar wij hier beneden geen grooter geluk kennen. Ja, ik zelve moet er mij over kunnen vertoornen, dat mijn toorn mij belette, in dit uur van wederzien een wederzien dat volgens mijn gevoel moest plaats hebben edeler te handelen. Maar veel last van de hitte en de droogte en daarom werd er een deputatie gezonden naar den eigenaar van het hótel «Zum Stern», die totnog toe zonder uitzondering, al de con certen, welke hij in zijn tuin gaf, had zien mislukken door de vreeselijkste regenbuien. Men ver zocht hem nu ook weer een con cert in zijn tuin te annonceeren. De hötelhouder was onmiddellijk bereid en liet de volgende adver tentie in de Falkensteiner Zeitung zetten: Hótel «Zum Stern». Door het aanhoudende droge we der zie ik mij in het belang van den landbouw verplicht, morgen, Woensdag, 's avonds te 7 uren, een groot concert te geven, met prach tige verlichting door geheel nieuwe illuminatie-toestellen. Het orkest zal spelen onder de leiding van den orkestdirecteur Petzold uit Auer- bach. Entrée 25 pfennig. Een druk bezoek wordt zeer gewenscht.» En inderdaad, Woensdag openden zich de hemelsluizen en een ver kwikkende regen viel op het uit gedroogde land. De Duitsche Keizer, zegt de Nat. Zeituugdraagt slechts twee ringen aan de vingers en wel zijn trouwring en een .dein, eenvoudig haarringetje, dat vermoedelijk haar zijner moeder, KoniDgin Louise, be vat aan die beide ringen is de grijze vorst in de hoogste mate gehecht. Sedert eenigen tijd waren die rin gen den Keizer, vermoedelijk door zijn ouderdom en ziekte, te wijd ge worden en hij stak ze, teneinde ze niet te verliezen, des avonds voor zichtigheidshalve in zijn vestzaken schoof ze des morgens dadelijk we der aan de vingers Korten tijd geleden waren de rin gen, tot groote ontsteltenis en droe fenis van deu monarch, spoorloos verdwenen. Het geheele vertrek en alle hoeken van het paleis werden doorzocht, en de Keizer was de ijve rigste en onvermoeidste zoeker. Eindelijk kwam een kamerdienaar op de gedachte dat de ringen den Keizer konden ontglipt zijn, en hij was zoo gelukkig ze in een hoekje van het vertrek op den grond te vinden. De Keizer was overgelukkig en zond onmiddellijk om den hof juwelier Lemcke, die ten spoedigste ten paleize verscheen en opdracht kreeg de ringen nauwer te maken, opdat ze niet ten tweeden male verloren zouden kunnen gaan. De heer Lemcke ontving de rin gen van den Keizer zelf, die ze in een stukje papier had gewikkeld en liefst zou gezien hebben dat de reparatie onmiddellijk, en in zijne tegenwoordigheid, ten paleize ge beurde. De juwelier maakte zooveel spoed als maar eenigszins mogelijk was en toen de vorst weldra de ringen terug kreeg, gaf hij er zijne groote vreugde over te kennen dat hij voort aan die dierbare herinneringen niet meer van de vingers zou behoeven te schuiven. Het kleine stukje papier, waarin de monarch de ringen wikkelde, wordt door den juwelier als eene reliquie bewaard; het kleine stukje goud, dat uit den trouwring geno men werd, ging als aandenken in andere handen over. Prins Karei van Saksen, de zoogenaamde hertog van Koerland, beminde eene dame uit den burger stand die hij later heeft getrouwd Hij liet een zijner vertrouwelingen als priester verkleeden en sloot een gevoeldet gij wat ik heden ander maal om u geleden heb, dan zult gij mijn drift begrepen en veront schuldigd hebben. Doch daarvan niets meer gedane zaken nemen geen keer in iets vergist ge u toch, namelijk dat gij mijne ver schooning van mijne liefde afhan kelijk maakt. Hij had het van verwachting nauwelijks gewaagd adem te halen. Bij hare laatste woorden echter schoot een straal van hoop uit zijne oogen. Gij bemint mij? Gij be mint mij nog? Zegt dat woord nog eenmaal, want het maakt mij zoo dubbel en dubbel gelukkig. Ja Erwin! En beter, dat weet ik, zult ge van nu af aan die liefde naar waarde leeren schatten! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2