PIII'IMIR Mil- i VERLOTING. 3e Jaarsrang. Vrijdag 17 Juli 1885. No. 621. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIÊN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand van zijne vroaw pflaan. HIWKMiAM), Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiên enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (compagnie Générale de xublicite Ëtrangère G. L. DA1JB.E Sr Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ■van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiên worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden roet 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuts per persoon. Donateurs '«den^der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, douatenrs roet gezelschap, leden roet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benedeu de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 11— 3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsili on ZuUnfecr van 2—4 uur. Orael-bespelinq in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudogroenraarkt) vrij. fiBe Administratie de zer Courant bericht 11IWT aan hare gcabonneer- den, dat de voorwerpen voor de verloting op 3 Augustus as., zijn aangekocht. Allen die zich voor 3 Aug. a s. ep Haarlem's Dagblad abonnee- ren ontvangen mede een lot In deze verloting. De vier prachtige voorwerpen Eijn zichtbaar voor Ieder voorbij ganger tentoongesteld In het. Ma gazijn van den Heer KARSSBj VAN FEii.A, jLamgc Vecrstraat No. 36. »K ADMINISTKATIK- De volgende onrustbarende tijding wordt van 15 Juli uit Teheran door Reuter geseind: Groote versterkingen van Russi sche troepen zijn te Merw en te Poel-i-Khisti aangekomen. In de jongste veertien dagen zijn vier re gimenten Afghaansche infanterie lit Kaboel te Herat aangekomen. Vier andere regimenten trokken uit Herat naar het district Hazara. - De tweede editie van The Ti mes bevat de navolgende dépêche ait Jogdorabaten van 11 Juli: Een aanzienlijke Russische troe penmacht is lot Zoelficar opgerukt. De Russen beschouwen het Per- iisch grondgebied als ware het een Russisch. Versterkingen van Russen komen :e Askabad aan. De Afghanen verkeeren in vrees, naar hebben een vastbesloten hou- ling aangenomen. Men is van meening dat kolonel ilikhanoff zoo spoedig mogelijk den >orlog wil beginnen en den Czaar nisleidt. VAN GEORG HARTWIG. 16) III. Weet ge dat? O, dan is alles, dies goed, gij hebt mij vergiffenis feschonken.ICom laat ons die akelige ijden van vroeger uit onze gedach- en verbannen, hand in hand moeten vij voor den verstoorder van onzen tillen vrede treden, hem zijn ge- chenk teruggeven en zeggenLeer an ons, dat geluk en liefde niets net rijkdom en glans te maken lebbeD. Kom laat ons die helsche, :evaarlijke pracht van de schouders rerpen om den graaf te bewijzen, at wij onze eer, onze woorden hoo- •er schatten dan een vernederend De Standard verneemt uit Teheran, dat de Britsche-Afghaan- sche grenscommissie plotseling haar kamp heeft opgebroken en zich naar Herat heeft begeven. Het blad vreest, dat dit een ongunstig teeken is. In het Engelsohe Lagerhuis heeft Sir John Lubbock gister tot de Regeering de vraag gericht, of het waar was dat de Russen tegen Afghanistan oprukten. Lord Ran dolph Churchill antwoordde, dat den overste Ridgeway een gerucht ter oore was gekomen omtrent eene vermeerdering der Russische strijd krachten in de nabijheid van Zoel- fikar, doch dat van eene belang rijke vermeerdering nog niets he kend was. Overigens werden door de regeericg inlichtingen ingewon nen. Aan den heer Ridgeway was het hevel gezonden, om Zoelfikar onverwijld te verlaten. De kapiteins Peacock en Yate waren, op verlangen van de be volking van Herat, naar deze plaats getrokken. Op voorstel van lord Hamilton werd eene commissie van rappor teurs benoemd omtrent de uitgaven voor de marine. In plaats van den heer Raimunde Villaverde, die tot Spaansch mi nister van Binnenlandsche Zaken is benoemd, is de vice-president der Kamer van afgevaardigden, Lo renzo Dominguez, benoemd tot ci viel goeverneur (prefekt)van Madrid. In Spanje zijn Dinsdag 1668 cholera-gevallen voorgekomen, waar van 663 met doodelijken afloop (4 te Madrid en 297 in de provincie Valencia). Het sensatie-bericht omtrent den dood van den Mahdi is tot dusver leven in den rijkdom. Kom gun mij het genot u uit de banden van on waardige afhankelijkheid in uwe rechten als echtgenoote, als mijne aangebeden vrouw te herstellen; geef aan mij nog eenmaal het recht over uw geluk en leed te mogen waken. Volg mij, Gilda, in de ons zeiven bereide vreugde, te kostelij ker naar mate zij moeilijker ver kregen is; leg deze hand nog een maal vol vertrouwen iu mijn rechter, gij zult zien hoe geheel en al ik voor uwe zekerheid wil instaan met mijn eer en mijn leven. Kom, laat ons den twist vaarwel zeggen, steun mij door uwe tegenwoordigheid op het zoo rijk aan doornen zijnde pad dat voor mij ligt, verkwik mij na volbrachten arbeid met uwen lof en zwaar verdiende erkenning. O, vrees niets van mijne opnieuw ontwaakte liefde, ik weet, zij is onwettig, en daarom, Gilda, daarom zal mij het kleinste teeken van uwe welwillend- onbevestigd gebleven. Mahomed Ach- med van Dongola schijnt taaier te zijn, dan men mocht onderstellen van een man, in wiens naaste om geving Engelsch goud kan door dringen. Inmiddels geeft de Daily News nog eens de «positieve, laat ste lezing» over de catastrophe van Khartoem. Ferig-pacha is geen ver rader geweest; hij werd gedood, omdat hij de ongeloovigen diende. Ongeveer 4000 ii 5000 civiele per sonen zijn hij de inneming der stad in de pan gehakt. Gordon, een Euro- peesch dokter, een tolk en twee andere mannen doodden van uit het paleis minstens 200 Arabierentoen hunne ammunitie was uitgeput, werd de poort geopend en verscheen ge neraal Gordon, «kalm en opgeruimd» een cigaret rookende met zijn sabel in de hand. Een Arabier schoot den generaal neder. De Mahdi gaat da gelijks, na het uitspreken zijner ge beden, in zijne volle lengte opstaan en, zijn gelaat naar het Noorden wendende, trekt hij zijn tweesnijdend zwaard en roept uit: «Wee, wee u, o Stamboel (Constantinopel), want dit zwaard is tegen u gericht I» Berichten, uit het Transkaspi- pische gebied te St. Petersburg ontvangen, deelen mede, dat de bouw van den Centraal Aziatischen spoor weg met kracht wordt voortgezet. Veertig ingenieurs, behoorende bij het ministerie van openbare werken zijn thans daarbij werkzaam. Alle Kaspische stoom bootlijnen en tal van particuliere ondernemingen zijn be zig met het transport der materia len. Het onlangs opgerichte tweede spoorweghataljon en het eerste veld hospitaal zijn te Krasnovodsk aan gekomen. Het bataljon zal onmid dellijk in dienst worden gesteld bij den bouw van den spoorweg; het hospitaal zal worden gevestigd te Askabad. heid een genadegeschenk zijn, dat mij tot nieuwe vlijt aanspoort, tot eindelijk de schoone dag aanbreekt, waarop ge al uwen wrevel zult over wonnen hebben en vrijwillig, zon der voorwaarden, aan mijne borst terugkeert. Hij had zoo warm, zoo vol hoop gesproken, al zijne gedachten en voornemens lagen zoo zonneklaar in zijne blikken te lezen, dat de jonge vrouw zich op nieuw aangedaan gevoelde. U beminnen, zeide zij ein delijk met stotterende stem, wil ik altijd, u verschooning schenken of toehehooren, zal ik echter nooit meer kunnen. Nooit? Dat woord klonk scherp, bijna toornig. Nooit! herhaal Gilda vas ter. Ik hen te ongehoord belee- digd. Uwe verdienste is het ook niet, dat ik hij goede brave menschen een onderkomen heb gevonden, of- Haarlem16 Juli 1885. A.s. Maandag, 20 Juli, zal het 50 jaar geleden zijl), dat Adrianus Hout man, thans 74 jaar oud, als mees terknecht in de zoutziederij van den H.W". geb. heer jkh. Quarles van Ufford, alhier iu dienst trad. Onafgebroken heeft deze waardige man met onverflauwden ijver deze betrekking ten genoegen van zijn patroon vervuld, die zijne eerlijk heid en trouw steeds hoog op prijs stelde, maar ook niet minder ten genoegen der onder zijne leiding staande werklieden, bij wie hij om zijne humaniteit zeer wordt gewaar deerd, waarvan dit een sprekend be wijs is, dat er onder hen lieden ge vonden worden, die van 20 tot 28 jaar met genoegen aan bovenge noemde zoutziederij werken. Eere aan zulk een trouw en ijverig man, wien wij van harte toewen- schen dat het hem moge gegeven zijn, nog vele jaren met dezelfde nauwgezetheid deze betrekking te vervullenniet alleen voor zijn hooggeaebten patroon, maar in het bijzonder voor de werklieden, wier achting hij zoo terecht heeft mogen verwerven. Het hoofdbestuur der Algem. Vereenig. voor Bloembollencultuur maakte dezer dagen per circulaire aan de leden het volgende bekend De Beurs zal weder op denzelfden tijd als in 1884 worden gehouden. De overeenkomst met dr. J. H. Wakker, tot het doen van een we tenschappelijk onderzoek naar de ziekten der hyacinthen en andere schoon ik gelooven wil, dat minder onverschilligheid dan schaamte u van verdere navorschingen naar mijn verblijf terughield. Ik kan uw ver raad niet vergeten, thans niet, nu alle wonden van mijn hart op nieuw beginnen te bloeden. Het zou een hoon zijn van dat, 'twelk ik bij mij zelf heb gezworen. Daarom, laat ons van elkander in vrede scheiden, want in vrede zouden wij niet meer met elkander kunnen leven! Gilda, gij weet niet, welke booze geesten uwe strenge recht vaardigheid in mij wakker roepen, riep hij vertwijfeld. Wanneer het u ernst is met uwe zedelijke grootheid, verban die geesten dan. Verbannen evenals gij mij? Hij zonk aan hare voeten en drukte zijn hoofd in de plooien van haar wit gewaad. Wees goed, neem dat bittere woord terug, ik kan u niet voor altijd opgeven! bol- en knolgewassen zal, om finan- cieele redenen, 31 Aug. a. s. op houden van kracht te zijn. Genoemde heer blijft zich intusschen voor me- dedeelingen omtrent alle voorko mende bijzondere gevallen aanbe volen houden. Zijne tegenwoordige woonplaats is Plantage Badlaan 24, te Amster dam. Het door den heêr Wakker uit gebracht verslag omtrent den uit slag zijner onderzoekingen gedurende 1884 is aan de leden gezonden met een exemplaar der op 15 Dec. 1884 in de algem. vergadering gewijzigde en daarna door den Koning goed gekeurde statuten. Uil de kas zijn gelden beschik baar gesteld, ingevolge het op 30 Maart 1885 in de algemeene ver gadering aangenomen voorstel-Over- veen, tot het uitloven van prijzen voor bloeiende hyacintheu en tulpen op buitenlandsche tentoonstellingen. Eenige gewone en leden van het hoofdbestuur zijn voor de regeling dezer zaak aangewezen. Er zullen voor tentoonstellingen, te Philadelphia en te Boston te hou den, medailles worden uitgeloofd, en wel gouden, zilververgulden en zil veren medailles der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollen-cultuur, voor op de voorjaarstentoonstellin gen aldaar door bloemisten of zaad handelaars in te zenden inzamelin gen van 50 bloeiende hyacinthen. Het hoofdbestuur zal daaromtrent op de eerstvolgende algemeene ver gadering verslag uitbrengen. De Beurs zal worden gehouden in de kleine zaal van het lokaal Wijde Appelaarsteeg No. 5 alhier, iedere week 's Maandags, te begin nen 13 Juli tot 5 October, van 's morgens half tien tot des namid dags één ure. Zij die geene leden Verlaat mij, Erwin, wij strij den beiden. Ik heb niets, in het ge heel niets op u vooruit, laat u dat troosten. Nooit, nooit, mompelde hij. Och Gilda, ik kan het vatten noch verdragen, van de hoogte der gelukzaligheid in den afgrond der vertwijfeling, het absolute niets ge slingerd te worden. Geef mij het kleinste bewijs van hoop in den zwaren strijd om het bestaan. Zij weerde hem zachtkens van zich af. Ik kan niet geven, wat ik zelve niet bezit, daarom ver laat mij. Heftig bewogen sprong hij op. Gij wilt het? Ik ga, doch niet voor altijd. Wij zullen elkander we derzien. Leef wel! Gilda, Gilda, wilt gij mij de hand niet tot afscheid reiken? Leef wel! herhaalde zij zachtjes, doch met vaste stem.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1