der Vereeniging zijn, moeten zich, om tot de Beurs te worden toege laten op de wijze als aangegeven bij art. 19 der statuten, bij eene der bestaande afdeelingen aansluiten. Aan den in het a. s. winter seizoen te houden tooneelwedstrijd te Breda, aldaar uitgeschreven door de rederijkerskamer: Vreugdendal» (beschermheer Z. M. de Koning der Belgen) zal ook door de Letter lievende Vereeniging «J. J. Cremer» alhier worden deelgenomen en wel met het historisch drama van den heer D. F. van Heyst «George de Lalaing», bekroond door Teyler's tweede genootschap. De 18de October a. s. is bij lo ting aangewezen als de dag waarop de Vereeniging «J. J. Cremer» met dat werk zal moeten optreden. Prins Albert van Pruisen wordt morgen te 's-Hage verwacht om zich naar Scheveningen te begeven. - De koning van Italië heeft den heer A. C. Wertheim te Amsterdam benoemd tot ridder der Kroonorde. Dinsdag middag werd door eenige leden der Tweede Kamer een bezoek aan 's Rijks werf te Wil lemsoord gebracht. - Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zijn te Breda, (aantal kie zers 4190,) uitgebracht 2024 geldige stemmen. Gekozen werd mr. Jan van den Biesen (cand. der R.-K.), met 1747 stemmen. Mr. W. M. H. Boers (cand. der lib.) had 221 stem men. De toestand van Mevr. Kleine Gartman is, naar het D. v. N. ver neemt, zeer zorgelijk. De zieke moet volkomen rust hou den; van de talrijke bezoekers, die belangstellend naar haar komen vra gen, ontvangt zij bijna uitsluitend hare geliefde oud-leerlingen. Het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam werd Dinsdag dooj circa 8000 personen bezocht. Gisteren waren er nog meer be zoekers. Het comité voor de wedrennen die morgen en Zaterdag a. s. achter het Rijksmuseum te Amsterdam zul len plaats hebben, deelt mede, dat de rennen des middags te twee uur zullen aanvangen en niet des avonds. De deelneming zal zeer groot zijn, en ook nu weder worden extra trei nen met paarden uit België ver wacht.' In het verslag betreffende het gesticht Meerenberg, over het jaar 1884, zegt de le geneesheer-direc teur dat er groote teleurstelling werd gewekt door de voorwaarden die de regeering vastgesteld heeft voor de opneming van krankzinni gen in het nieuwe rijkskrankzinni- gesticht, welke voorwaarden zooda nig zijn, dat uit de bestaande ge stichten bijna niemand zal kunnen worden verwijderd. Men had gehoopt de overbevol king van Meerenberg te doen ver dwijnen in het Rijksgesticht, en ziet zich in die hoop thans teleurgesteld. De directeur twijfelt er echter niet aan, of uit het kwade zal het goede geboren worden, daar door Gedep. Staten van Noord-Holland ernstige pogingen worden aange wend, om op afdoende wijze aan de Hij wierp nog een laatsten gloei- enden blik op hare jonge, schoone gestalte, op haar lief gelaat, waar van de zachte uitdrukking hem thans het hoogstebegeeringswaardigste kleinood uit de geheele schepping scheen, toen zij het hoofd onbewo gen ter zijde boog, verliet hij snel en bekommerd het vertrek. IV. Toen Erwin de gang betrad, hoorde hij de verschillende stemmen van de aan tafel gezeten personen. Een blik door de half geopende deur ge worpen, schonk hem de overtuiging, dat men op zijne afwezigheid voorloo- pig niet lette. Bij de zich aan hem al meer en meer opdringende nood wendigheid om een eindbesluit te nemen, voelde hij zeer groote be hoefte aan stilte en ongestoorde een zaamheid; hij verliet het huis en wandelde in gedachten verzonken, tusschen de bloeiende hagen, aan welker bonte bloemkelken de na middagzon al meer en meer hare heerlijke stralen onttrok. En zonderling, hoe helderder de oplossiDg, die in het komende uur bestaande bezwaren te gemoet te komen. Op 1 Januari 1884 waren te Meer enberg 451 mannelijke verpleegden en 471 vrouwen, in dat jaar kwa men er bij 52 mannen en 42 vrou wen, en werden er afgevoerd 55 mannen en 42 vrouwen; op 1 Ja nuari 1885 waren aanwezig 448 mannen en 471 vrouwen, te zamen 919 verpleegden. Van groot gewicht voor de ziekenverpleging in Nederland is het besluit, gisteren door de alge- meene vergadering der vereeniging Het Roode Kruis genomen. In be ginsel is besloten, over te gaan tot opleidiug, niet alleen van zieken verplegers eu pleegzusters, doch te vens tot oprichting van een «Tehuis» voor de laatsten, na hare vorming. De bedoeling is, van dit Tehuis te maken eene centraal-inrichting, waarheen zij, die behoefte hebben aan pleegzusters, zich zullen kunnen wenden, terwijl tevens zoowel op die wijze als door andere middelen (pensioenfonds, enz.) het lot der zie kenverpleegsters in de toekomst zal worden gewaarborgd. De Neder- landsche vereeniging Het Roode Kruisi die zoo vaak een beroep deed op de Nederlandsche natie, tot hulp verleening aan gekwesten in tijd van oorlog,meent op 't voetspoor van hare zusterverenigingen in 't buitenland haar weldadigen arbeid op deze wijze te moeten uitbreiden, in de eerste plaats om zoodoende nuttig werkzaam te zijn ook in tijd van vrede, maar bovendien om zich beter voor te bereiden voor de taak, die haar in oorlogstijd wacht. De vorming van bekwame ziekenver plegers en verpleegsters is eene zaak van een langen duur. Volgens het nu aangenomen plan zal de ver eeniging binnen weinige jaren een staf bezitten van zoodanige perso nen die, al hulp verleenende, zich dagelijks meer zullen bekwamen en dus in tijden van oorlog of epidemie onschatbare diensten zullen kunnen bewijzen. Natuurlijk hangt de uit voering van de thans aangenomen plannen af van de medewerkingen den steun der Nederl. natie,, maar de vereeniging heeft niet geaarzeld, in beginsel het besluit te nemen, overtuigd dat de Nederl. natie, die in oorlogstijd zoo mildelijk liet geld liet vloeien ter leniging van oor logsrampen, even bereid zal gevon den worden te voldoen aan de wel dra te vernemen roepstem van Hel Roode Kruisom door bijdragen in eens of per jaar plannen tot ver wezenlijking te brengen, waardoor de natie zelve voortdurend zal wor den gebaat. Onder den toevloed van eene zeer groote schare, onder welke men, behalve het dagelijksch bestuur, vele gemeenteraadsleden en vele notabe len opmerkte, werd gisteren op de begraafplaats aan de Groenesteeg te Leiden, het stoffelijk overschot van dr. A. Rutgers van der Loeff, emer. predikant aldaar, ter aarde besteld. Toen de lijkkist, waarop een twee tal bloemkransen, de Milit. Willems orde eu de ordeteekenen van de Eikenkroon en van den Ned. Leeuw waren gehecht, grafwaarts werd ge dragen, hieven de jongens van de Kweekschool voor zeevaart, die, on der begeleiding van den opperschip- moest plaats grijpen, hem voor den geest kwam, hoe duidelijker voelde Erwin den tegenzin verdwijnen welke zich tot dusverre van hem, wanneer hij zich in Irene's tegen woordigheid bevond, meester maakte. Juist de gestrengheid die uit haar gelaat sprak, en welke hem tot dus verre vaak onverdragelijk was voor gekomen, achtte hij nu in zijn moei lijken toestand den waarborg voor een edele, onpartijdige rechtvaardig heid, waarop zijn eergevoel en plicht hem dwongen een beroep te doen. En dan, wanneer alles tusschen hen in orde was gekomen, wanneer hij de voorloopige zorgen over Gilda in Irene's hand gelegd had, wilde hij den laatsten gang naar zijn oom maken, hem rekenschap vragen van zijn verstoord geluk. Slechts de keuze van het juiste oogenblik deed hem nog aarzelen, doch de gedachte van Gilda's stille jammertranen, overwon ook deze bedenking. Wat geschieden zou, moest dadelijk uitgevoerd worden, wie kon voorspellen hetgeen in het volgend uur zou plaats grijpen. Hij scheurde een blad uit zijn porte- per en van de aldaar gedetacheerde onderofficieren der marine, om de baar, bevattende het lichamelijk om hulsel van den stichter hunner in stelling, geschaard stonden, Ps. 103 vrs. 8 aan. Daarop werd door de leerlingen der Kweekschool tot op leiding van bewaarsclioolhouderes- sen, waarvan van der Loeff oprich ter en tot zijn dood voorzitter was, Gez. 32 4 gezongen, terwijl de plechtigheid met het ziDgen van Gez. 22 3 door de jongens van de Kweekschool voor zeevaart beslo ten werd. Diep geroerd, betuigde daarop een der zonen van den overledene dank voor de talrijke bewijzen van deel neming, waarbij hij in uitgekozen woorden mededeelde, dat het de wil des overledenen was geweest, dat er aan zijn graf geene toespraken zouden gehouden worden. Diep geroerd verliet men den doo- denakker, in het bewustzijn dat er een hoogst verdienstelijk man uit Leiden's midden was heengegaan. Aan het bestuur van het Ne- derlandsch Cricketbond is vergund, van 19 tot 25 Juli a. s. gebruik te maken van een gedeelte der Malie baan te 's-Hage tot het houden van een wedstrijd, en dat gedeelte te doen omheinen. De uitslag van de op 5 Juli 11. gehouden prijsvlucht van de Post- duiven-vereeniging «De Ooievaar», te 's Hage, van Berlijn uit (afstand 616 km.) is als volgt: Den eersten prijs behaalde de heer J. J. Frenay, wiens duif den afstand in 10 u. en 2 min. had afgelegddaarna kwam aan een duif van den heer Mooenens vervolgens een van den heer Van Osselen enz. Gisteren waren een 40- tal duiven teruggekeerd. Om als prijs te dienen bij den grooten internationalen en nationa- len schermwedstrijd, die in de vol gende maand te Kralingen zal plaats hebben, is gisteren bij het bestuur der vereeniging «De Leeuw der Ne derlanden» onder meer ingekomen een prachtig bewerkte zilveren beker. In den Dinsdagavond te Kra lingen gehouden vergadering der afd. Kralingen van het Algem. Ned. Werklieden-verbond werd besloten, zich door 6 leden te doen vertegen woordigen bij de meeting ten gunste van het algemeen stemrecht, die te 's-Hage, bij gelegenheid der ope ning der Staten-Generaal, zal plaats hebben. Voorts werd besloten, dat het bestuur niets onbeproefd zou laten om te komen tot het stichten van een vereenigings-lokaal op den grond, gratis afgestaan door den heer C. te Kralingen. De Zwitsersche Bondsraad heeft Dinsdag het verdrag betreffende de zalmvisscherij in den Rijn, den 30sten Juni tusschen Duitschland, Neder land en Zwitserland gesloten, goed gekeurd. Bij gelegenheid dat Dinsdag van rijkswege de inspectie plaats had van den locaalspoorweg Win terswijkZevenaar, waarvan de uit slag gunstig was, werd door den raad van commissarissen aan hunnen voorzitter, baron Van Nagell tot Ampsen, een even fraai alskosbaar geschenk aangeboden. Het bestaat uit een gevleugelden genius van mat zilver, die zich op een zilveren feuille, schreef daarop eenige woor den en ging in het huis terug, om het door hem geschrevene briefje door een bediende aan de baronesse te laten overhandigen. Daarna keerde hij, vol verwachting en gepijnigd door twijfel, in den tuin terug. Hij zou niet lang behoeven te wachten, spoedig werd de deur ge opend en door den zonneglans om straald, trad de slanke, in 't zwart gekleede gestalte van Irene te voor schijn, hoog ernstig, doch zonder die opvallende bitterheid waarmede zij hem tot dusverre ontvangen had. Toen zij den jongen man zag, bleef zij een oogenblik staan om hem te beschouwen; de bleekheid der op gewondenheid, de scherpe lijnen van den toorn, zijn geheel en al veranderd uiterlijk, brachten bij haar die vluch tige nieuwsgierigheid te weeg. Erwin Horst had bij Irene's aan blik zoo iets van genoegdoening ondervonden; kalm trad hij haar tegemoet, terwijl zij zijne begroeting met een hoofdknikje beantwoordde. Gij hebt het verlangen te kennen gegeven mij te spreken, snel, zonder aarzelen hier ben ik. Wat wereldbol verheft, terwijl op het marmeren voetstuk de woorden«de Commissarissen aan hun voorzitter», zijn te lezen. Om den wereldbol kronkelt zich een lint met het in schrift «Geldersch Overijselsche Locaalspoorweg» Op de tentoonstelling te Ant werpen trekken zeer de aandacht de tapijten der Kon. Deventer ta- pijtfabriek. Er zijn reeds eenige groote, prachtige en dure doeken verkocht. Het grootste gaat over naar een der twee groote hotels te Brussel van den heer EdouardDresne. Een tapijt is aangekocht door den heer James Dresnel te Londen, terwijl twee tapijten zijn aangekocht door de Loterij-commissie. Te Haarlemmermeer verbrandde gisteren morgen te 4 uur de bouw manswoning, bewoond door den heer L. Houtkooper. Ongeveer 60,000 kgr. hooi, 500KG. haver,25 mud tarwe, ge reedschappen en verdere inboedel zijn een prooi der vlammen geworden; niets is gered. De bewoners hebben zich ternauwernood kunnen redden. Men vermoedt dat de brand is ont staan aan het rieten dak, door von ken uit den schoorsteen. De inven taris is verzekerd bij de Haarlemsche Brandverzekering-Maatschappij, de goederen van de dienstboden zijn echter niet verzekerd. De spuiten van Nieuw Vennip en Hoofddorp waren spoedig aange rukt, doch het was te laat het hoofd gebouw te bewaren. Twee schuurtjes zijn behouden. Een jongen van 12 jaren, te Am sterdam, bood Dinsdag aan eenige kruiers op het plein van het Cen traalstation een briefje vau de bank van leening aan voor tien cent. De politie aan het station, hiervan on derricht, stelde een onderzoek in, en kreeg van den jongen ten ant woord, dat hij dat briefje gevonden had op den Haarlemmerdijk. De jongen werd echter mede genomen naar het bureau aan de Oudebrug steeg, en onderweg bekende hij, dat hij van zijne moeder had ontvreemd twee gouden slootjes met kettinkjes,en deze in de bank van leening had gebracht, om daarop f2.50 te krij gen. Dit geld had hij grootendeels versnoept. De veelbelovende jongen is aan zijne ouders teruggegeven, als vallende dit feit niet onder het bereik der strafwet. Een man die Dinsdagavond te Amsterdam een spoorkaartje aan het Centraal-Station nam, bespeur de, toen hij aan het buffet in de wachtkamer 3e klasse iets wilde gebruiken, dat zijn portemouuaie, die nog ongeveer zes gulden bevatte, was verdwenen; vermoedelijk heeft een zakkenroller hem daarvan ont last. De goederentrein, die gisteren middag te ongeveer 4 uur van Zut- fen naar Amsterdam vertrok, liep even vóór de brug op eenige alleen staande personenwagens. Met eene kleine beschadiging aan een rijtuig le en 2e klasse en aan de machine, liep alles gelukkig af. Nadat eene andere locomotief was aangehaakt werd de reis voortgezet. Ter aanvulling van een vorig bericht meldt het H. Blad, dat niet wilt gij van mij? Haar toon was afgemeten, doch niet onwelwillend, niet om Erwin van de hoop die hij koesterde te berooven. Veel, baronnesse Irene! zeide Erwin. haar zonder vrees in de diepe omfloerste oogen kijkende. Te veel, om het zonderlinge van mijn gedrag en mijn verzoek anders te kunnen verontschuldigen als met dit enkele woord: ik dank u! Getroffen zag zij hem aandie taal uit den mond van den verwen den, zelfzuchtigen gunsteling van den graaf te hooren, kwam haar zonderling voor. Ja, ik dank u, dat gij mij door uwe tegenwoordigheid uit het stof hebt opgeheven, daar ik niet zonder mijne schuld, doch tegen mijn beste willen in, diep gezonken ben. Ik dank u, dat gij edeler gedacht hebt dan de andere leden van uwe sekse, die mijn hand met eigenbelang zuchtige bereidwilligheid aangeno men haddenik dank u, baronesse, dat ook gij mij van mijne onwaarde overtuigd hebt. Mijnheer Horst ik Ik ben nog niet ten einde met p. m. 2000 liter, maar p. m. 4000 liter spiritus aan het Oosterspoor te Am sterdam is aangehaald, of duidelijker gezegd, 6573 liter ad. 50 pet. her leid, waarvoor aan accijns is ver schuldigd ƒ3943,80, behalve de in voerrechten ad. ƒ231. De vrachtbrief luidde op Amster dam, per Hollandsche spoor, station Nieuwe Vaart, en was behoorlijk geteekend. Dat in het onderhavige geval geen sprake kan zijn van verzuim der douane te Utrecht is duidelijk, wan neer men in aanmerking neemt, dat de zending onder een en dezelfde versluiting van Dortmund te Am sterdam aankwam. Omdat uit het eerste bericht betreffende deze zaak was op te maken, dat te Utrecht een verzuim was gepleegd, schijnt het wenschelijk de ware toedracht van het gebeurde mede te deelen. Een kastelein te Zwaagdijk, meldde onlangs in een advertentie in de Hoornsche Cl., dat hij op Zondag 12 Juli zou laten «Katknuppelen.» Door de rijksveldwachters, J. Aarts en II. van Boekhout te Hoorn werd echter tegen dit allerwreedaardigst «volksvermaak» opgekomen met art. 7 der wet vau 5 Juni 1875 (Stbl, No. 110), verbiedende dergelijke mishandelingen van dieren en daar voor met boete en gevangenisstraf dreigend. Het «feest» kon dus geen voort gang hebben. Genoemde rijksveldwachters heb ben van de Ned. Vereen, tot be scherming van dieren voorloopig een dankbetuiging ontvangen. Naar het Haagsche Dagblad ver neemt, liggen op de politie-bureau's te Rotterdam meer dan 500 hoeden en petten, die dezer dagen bij de plaats gehad hebbende ongeregeld heden op straat zijn gevonden. Er bestaat weinig lust om zijn hoofd deksel te gaan opeischen. Verschillende personen hebben gedeelten van hun neus en ooren er bij ingeschoten. L. D., verdacht van diefstal uit de kazerne te 's-Hage en die, toen hij ontdekt was, poogde zich van het leven te berooven en zich ern stige wonden toebracht, is daaraan bezweken. Sedert eenige dagen sterven in een binnenwater te Renkum voort durend een groot aantal visschen. Men vermoedt, dat dit een gevolg is vau het bedorven water van een papierfabriek, dat schadelijke be- standdeelen bevat. Ook voor eenige maanden zijn hierdoor de forellen en visschen in de grachten van het landgoed «Oranje Nassau's-oord» alle gedood. De pogingen, toen aan gewend, om het water der grachten te zuiveren door een filtreer-machine, bleven geheel vruchteloos. In de Nieuwstad te Arnhem is eer gisteren een vijftienjarig meisje, naar men zegt, tengevoige van het over vloedig gebruik van kersen, waar van zij ook de pitten inslikte, plot seling doodgebleven. Te Vollenhove heeft men van een tweetal paarden, terwijl zij in de weide liepen, des nachts staart en manen afgesneden. Men schrijft uit Voorst van 15 Juli: De zoon van den landbouwer G. S. was met zijn oom op de eenden- jacht. Even vóór den avond vroeg deze zijn oom om het geweer, ten mijne biecht, baronesse, dezelve is lang en zonder hoop op absolutie, doch hier omringd door glans en zonneschijn, zullen mij de woorden in den keel blijven steken. Hoe slecht past de volkomenheid der natuur bij de erbarmelijkheid van mij, haren zoon. Ik heb zóó zwaar gezondigd, dat de lucht waarin wij op 't oogenblik beiden ademhalen, mij beschaamd maakt wat u welbehagelijk is, kan mij niet ver kwikken. Daarom volg mij naar dit dicht omrankte prieel, daar waar wij niet beluisterd worden, zal ik mij beter kunnen verklaren. Hij reikte haar den arm en zij legde voor de eerste maal den hare, zonder afschuw, in den zijne. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2