einde eene eend te schieten. Bij het overgeven viel het op den grond en ging het schot af, met het nood lottig gevolg, dat de landbouwers zoon in een zijner voeten getroffen werd, en wel zoodanig dat er vrees bestaat voor amputatie van dit lichaamsdeel. De zoon van een landbouwer te Leur (N.-B.) had het ongeluk onder een hooiwagen te geraken. Het wiel ging hem over het hoofd en de dood volgde onmiddellijk. Gisteren avond te tien ure brak er brand uit in de manufactuurfa- briek van den heer André Dom- barts te Tilburg. De fabriek is ge heel uitgebrand. Er werd niets ge red. Jl. Zondag werd te Schinnen een man door den bliksem getroffen, waardoor hem de beide beenen on- ler de knie geheel lam zijn gesla- jen. Aan het bovenlijf gevoelt hij volstrekt geen ongemak of pijn. Te Steenbergen had Maandag op le bouwhoeve van den heer Wvan Sliedregt een treffend ongeluk plaats. Zijne blinde en hoogbejaarde, bij hem inwonende behuwdmoeder werd loor eene molenaarskar, die op de werf stond om graan te laden, en waarvan het paard schrikte en op hol ging, zoodanig gekneusd, dat zij reeds eenige uren later aan de ge volgen is overleden. Op den 16den Juni jl. is door den heer Loeff te Schoonhoven in de brievenbus van het postkantoor al- laar gestoken een brief, aan het idres van den heer G. van Domme len te Beest, bij Geldermalsen. Die brief, inhoudende een bankbiljet *root f25, gemerkt E. H. 2257, is biet aan het adres bezorgd. De bur gemeester van Schoonhoven verzoekt bpsporing en bij ontdekking bericht. De boerenhuizinge van S. ten Berge te Tjuchem is door den blik sem getroffen en geheel vernield. Te Loon (gemeente Assen) werd gisterenmorgen een boerenzoon, J. S. 'enaamd, dood in eene sloot ge vonden. De jongen was uitgegaan bm eenig werk op het land te ver dichten naar men zegt, leed hij tan toevallen. Eene gehuwde vrouw van even lertig jaren, te De Leek, werd Za- ;erdag jl. dood te bed gevonden, tfaast haar lag de jeneverlesch, die laar vermoord had. Men verhaalt, lat zij dien dag niet minder dan 12 maatjes naar binnen sloeg. Te Heerenveen ontlastte zich eer- risterenmorgen een hevige onweers bui, waarbij een koe van Jhr. Mr. Pan Beijma thoe Kingma in het and door den bliksem werd gedood. Door den Rijksveldwachter J. jodsehalk te Heerenveen isproces- vrbaal opgemaakt tegen S. K. te rerwispel wegens het vervoeren en n bezit hebben van 8 joDge leeuwe riken, welke vogels in de Wet tot lierenbescherming worden genoemd in niet gevangen mogen worden renomen. Een koe van den burgemeester van Aengwirden werd Dinsdag in ien weide bij Heerenveen door den bliksem gedood. Tengevolge van het zware onwe- ler dat in Groningen gewoed heeft, a te Musselkanaal een korenmolen in te Rhoden een boerderij door den bliksem getroffen en verbrand. Te hieveren zijn twee koeien, te Leu- angewolde twee varkens doodge slagen. GEMENGD NIEUWS. Men leest in de N. R. Ct. van beden Een onzer lezers schrijft ons het volgende 7 Naar aanleiding van het bericht bver de zwaluwe, welke als brief- bode gefungeerd had tusschen Ron- ïeberg en Florence, schreef ik aan ien boekverkooper Mever op eerst genoemde plaats eene briefkaart ant woord betaald, met het verzoek mij nede te deelen, of dit bericht juist was. Ik ontvang daarop het volgende wtwoord «Zeer geëerde heer, hoewel gij een foutief adres schreeft, zoowel naam als plaats waren verkeerd (boekverkooper Meyer te Ronnen- berg bij Hannover, in plaats van boekbinder Meyner te Ronneburg in Saksen-Altenburg)is uwe brief kaart na eenige zwerftochten toch nog in mijne handen gekomen. Ik deel u daarom volgens uw wensch het volgende mede, hetwelk op waar heid berust. «Toen in den vorigen herfst de zwaluwen zich voor den tocht naar 't Zuiden gereed maakten, beves tigde mijn zoon een in olie ge drenkt stukje papier, ter grootte van een penningstukje, of Neder- landsche halve cent, aan den hals van eene zwaluw, die aan ons huis haar nest had. Op dit papiertje had hij geschreven: «O Schmallelein, o Schimlbelein, Wo magst du doch im Winter sein! «Eene zwaluw keerde van 't voor jaar vroeger terug dan de andere. Het tweede vogeltje kwam onge veer vier weken in zijn nestje terug. Mijn zoon observeerde hen beide nauwkeurig en bemerkte tot zijne groote verrassing, dat de laatstaan- gekomene aan haar hals een stukje papier aan een draadje droeg. In een gevecht met andere zwa luwen, die haar het nest betwisten wilden, verloor zij het papiertje in de dakgoot. Met veel moeite gelukte het mijnen zoon, door middel van een langen stok het hriefje machtig te worden. Dit was eveneens in vet gedrenkt en droeg met duidelijke letters het opschrift: florenzin Castellari's Haus, Viel Griisse bring ich mitheraus.v «Met den wensch dat deze brief kaart gelukkig in uwe handen knme, noem ik mij» enz. Te Parijs werd, naar aan een Duitsch blad gemeld wordt, de heer Coupé door zijne echtgenoote, we gens echtbreuk voor den rechter gedaagd. «Mijn man», zeide de dame, «heeft niets van mij willen weten, hij vond mij niet mooi genoeg». «En houdt gij veel van hem?» vroeg de rechter. «Sedert mijne kindsche jaren», was het antwoord, «wij zijn neef en nicht». «En heeft hij u verlaten?» «Negen dagen na het huwelijk, toen heeft hij relatiën met eene naaister aangeknoopt.» «Gaf hij haar geld dat voor de huishouding bestemd was?» «Hij gaf haar niet enkel geld», zeide de aanklaagster zuchtend. De heer Coupé zeide, tot zijne rechtvaardiging, dat hij er met zijn huwelijk verschrikkelijk ingeloopen was. Zijne vrouw, die hij niet kon uitstaan, had hem indertijd door eene dépêche naar Rouaan gelokt, waar in gemeld werd dat haar vader ge storven was; toen hij echter te Rouaan kwam, vond hij oom zoo ge zond als een visch, men had hem zoo veel laten drinken dat hij onder tafel rolde en veertien dagen later was hij gehuwd. Op de bruiloft voegde bij zijner aanstaande dan ook toe«Ik zal het je wel afieeren om door middel van valsche tele grammen aan een man te komen.» Hij hield woord en verliet haar; de rechter veroordeelde hem tot eene boete van tweehonderd francs. Te Parijs is wederom een on geluk met een lift gebeurd. De echtgenoote van den restauratiehou der Collin wilde zich in de vorige week, door middel van het werk tuig naar hare woonvertrekken be- g'even, die zich op de vijfde ver dieping bevinden, toen hare dochter Jeanne kwam aanloopen, die mede naar boven wilde. Mevrouw Collin boog zich over de balustrade ten einde hare dochter te helpen, maar moest, aangezien de lift reeds in beweging was, haar hand weder los laten. Het meisje viel van eene hoogte van eenige voeten naar beneden, maar bleef geheel ongekwetst, terwijl de moeder op hetzelfde oogenblik een gil gaf; de lift stond stil. Jeanne drukte op een knop, waar door het werktuig onmiddellijk daal de; verscheidene personen kwamen toesnellen en het bleek, dat de on gelukkige vrouw in een treurigen toestand verkeerde. Doordien zij voorovergebukt was blijven staan, was haar hoofd tegen de zoldering aangedrukt en had de lift niet verder kunnen stijgen. Wei nige minuten later was de ongeluk kige een lijk. Volgens de Post is de aan komst des Duitschen Keizers |te Gas- tein op 21 dezer bepaald. Het ge bruikelijke bezoek aan de Oosten- rijksche keizerlijke familie te Ischl zal waarschijnlijk dit jaar voor 't eerst achterwege blijven, maar daar entegen wordt de komst van Keizer Franz Joseph te Gastein wel ver wacht. Door de rechtbank te Neuren berg is de potlood-fabrikant C. Con- radty wegens het namaken van de A. W. Faberstiften en het gebruik maken van den naam van A. W. Faber, tot eene schadevergoeding van 40,000 M. veroordeeld. Het Braunschv. Tagebl. deelt mede dat de bekende professor Schweninger, ter gelegenheid van het te Kröclilendorf gevierde brui loftsfeest van graaf Wilhelm Bis marck, eene bijzondere onderschei ding mocht genieten. De bruidegom bracht een toast op hem uit, waarin hij hem den grondvester van het geluk der fa milie Bismarck noemde. Professor Schweninger had toch niet enkel den rijks-kanselier weder gezond ge maakt, maar had ook den jongge huwden man, door eene goed ge slaagde kuur, de mogelijkheid ge schonken om het schoonste feest zijns levens te vieren. Na het uitspreken dier woorden omringden alle aanwezigen den heer Schweninger en feliciteerden en om armden hem. In het jaar 1865 had zekere Henson, te Londen, een gehuwd man, met een beeldschoon meisje, de kellnerin Emily Parson, kennis gemaakt. Ter wille van het meisje liet hij zijne familie en zaken in den steek; toen hij hoorde dat zij ook met een militair relatien had aangeknoopt, snelde hij naar hare woning, ging vreeselijk te keer en bracht Emily ten slotte met een keukenmes eene levensgevaarlijke wonde toe. Het meisje herstelde en Henson werd tot een tuchthuisstraf van twin tig jaren veroordeeld. Toen de man, die geheel en al grijsaard is geworden, dezer dagen op vrije voeten kwam, hoorde hij tot zijne verbazing dat zijne vrouw en Emily boezemvriendinnen waren geworden. Geen van beiden wilden iets van hem weten en de man ging onmid dellijk naar het gerechtshof, knielde neder en smeekte weenende om toch maar weder in de gevangenis te worden opgenomen. De Pall Mall Gazette maakt met groote voldoening bekend, dat nevens den heer Samuel Morley en kardinaal Manning, de aartsbisschop van Canterbury en de bisschop van Londen zich bereid hebben verklaard de commissie te helpen vormen, aan welke het blad onder het zegel van geheimhouding de bewijs stukken tot staving van zijne zoo geruchtmakende onthullingen zal voorleggen. Van eene vervolging tegen het blad wegens «onzedelijke publikaties» heeft de Regeering af gezien. Dit is verstandig; want niet alleen dat rechtsvervolging hier stel lig haar oogmerk missen zou, maar ook dreigt de Gazettedat zij, in den hoek gedreven, namen zou gaan noemen en dit zou wellicht voor vele heeren om en nabij de Regee ring zelve minder aangenaam kun- uen worden. De treinen van den spoorweg ModlingWeenen zijn des Zondags vaak zoo overvol dat passagiers, die biljetten derde klasse hebben, in de tweede en eerste klasse plaats nemen. Onaangenaamheden met de con ducteurs zijn er het gevolg van; de reizigers beweren dat zij geen plaatsen konden krijgen en de con ducteurs dreigen met vervolging, maar het blijft bij woorden, en de passagiers komen er steeds zonder kleerscheuren af. Dezer dagen kwam een oplichter op de gedachte om voordeel uit het geval te trekken; hij kwam, met een uniformpet op het hoofd, in de coupé's en vorderde bijbetaling van die reizigersdie in het bezit van kaartjes eener lagere klasse waren. Tegenstribbelen hielp niet, de man zeide dat zijne directie het misbruik niet langer wilde dulden en dat hij onwilligen uit de wag gons zoude verwijderen. Velen betaalden, totdat eindelijk een heer zeide, dat hij bleef wei geren en de zaak te Weenen met den stationschef zoude regelen. De pseudo-conducteur verdween toen eensklaps en werd niet terug gezien; hij had ongeveer negentig passagiers opgelicht en moet, naar gezegd wordt, een weggejaagd tram koetsier zijn. Volgens eene dépêche uit War schau zijn Dinsdag in de voorstad Nieuw Praga 30 huizen afgebrand. Omstreeks 400 familiën zijn daar door zonder dak. De schade is zeer aanzienlijk. Verscheidene personen zijn in de vlammen omgekomen. Den 24en Augustus van het vorige jaar, dus wordt aan de Berl. Börsen Courier uit Petersburg ge meld, werd de boerin Homorgorrew in een bosch in de nabijheid van Kunzewo door vier honden letterlijk verscheurd. De eigenaar der dieren, baron F. L. Knoop, werd aangeklaagd en stond dezer dagen voor den rechter. Door het ingestelde onderzoek was het volgende aan het licht geko men de boerin was begeleid door twee andere vrouwen, met de hon den naar de rivier gegaan om ze te laten zwemmende beide begeleid sters namen onderweg afscheid en de boerin ging verder, toen na eeni- gen tijd doordringend hulpgeroep werd vernomen. Een der vrouwen snelde naar het huis van den heer Knoop en waar schuwde den huisknecht die on middellijk op onderzoek uitging. Hij vond de honden bij het lijk van vrouw Ivomorgorrew, wier kleede ren aan flarden waren gereten, ter wijl gelaat en borst met bloed wa ren overdekt; de dieren sleurden het lijk heen en weder en waren niet te verjagen. De huisknecht riep thans den koetsier te hulp en het mocht beiden, na veel moeite gelukken, de woedende dieren naar huis te jagen waar zij dadelijk op last van den baron werden doodgeschoten. Het lichaam der ongelukkige boerin was als bezaaid met wonden door beten veroorzaakt, en gelaat, armen, beenen, borst enz. waren er mede overdekt. Baron Knoop werd ter verant woording geroepen wegens het ver zuimen van het nemen van voor zorgsmaatregelen om ongevallen te voorkomen, hij beweerde echter niet schuldig te zijn en zeide dat zijn honden steeds zeer kalm waren ge weest en nooit iemand leed hadden gedaan. Vier en twintig getuigen, waar onder ook de dienstboden van den beschuldigde, getuigden in gelijken zin en de baron werd dientengevolge vrijgesproken. De Chineesche schouwburg te San Francisco heeft in de vorige maand, gelijk reeds kortelijk ver meld werd, het lot van de meeste schouwburgen gedeeld en is met de omringende gebouwen een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt slechts vijf en zestig duizend dollars, waaruit kan worden afgeleid, dat de schouw burg niet bijzonder groot of prach tig was. Een medewerker van het Franhf. Journ. vertelt het volgende Er werd steeds tot des morgens vier uur gespeeld en de tooneelstuk- ken hadden zooveel bedrijven, dat verscheidene weken noodig waren, om een enkel stuk op te voeren. De vrouwenrollen werden door jonge mannen vervuld, hetgeen niet be zwarend was, aangezien de Chinee- zen geen baard dragen en een vrou welijk stemgeluid hebben. Het zonderlingste was, dat ach ter ieder hoofdpersoon van twee tot vijf personen liepen, die zijne vroolijke of treurige gezegden in koor her haalden, of door mimiek kracht bij zetten. Gedurende den geheelen dialoog werd muziek gemaakt, ten einde de verschillende gemoedsstemmingen duidelijk te doen uitkomen; wan neer een gevecht plaats vond, hoorde men het doffe gedreun van den Gong (een metalen plaat waarop met een houten hamer geslagen wordt,) werd echter een fluisterend en teeder gesprek gevoerd, dan werd de dialoog der minnenden door fluittonen geaccompagneerd. Het gebarenspel was zoo vol uitdrukking, dat men de handeling kon begrijpen, zonder dat men Chineesch verstond. ONDERWIJS. Door Burg. en Weth. te Amsterdam wordt op voorstel van den directeur der Handels school, ondersteund door de commissie van toezicht en den inspecteur voor het middel baar onderwijs en de Kamer van Koophan del, voorgesteld, in het leerplan der Handels school weder op te nemen de stenographic (snelschrijfkunst), en de jaarwedde van den voor dat vak te benoemen leeraar te bepa len op f100 per lesuur. De stenographie heeft vroeger tot de leer vakken der Handelsschool behoord, doch is in 1882, bij de reorganisatie dier inrichting, toen de cursus tot twee jaren beperkt werd, van het leerplan weggevallen. Sedert dien tijd nemen vele leerlingen privaatles in dat vak, terwijl vrees voor overlading, bij den sedert de reorganisatie ingetreden toestand, niet meer behoeft te bestaan. ARMENZORG. De heer W. H A. van Dijk, lid van den raad van legatie te 's-Hage en aldaar op den 28en Juni overleden, heeft aan de weezen- inrichting te Neerbosch een legaat vermaakt grcot f1000, vrij van successierechten. LAND- EN TUINBOUW, VEETEELT. Als een bewijs hoe druk het te Oud Beier land voor het verzenden van krieken van de pakketpost gebruik gemaakt wordt, dient dat de bode de ueeste avonden een paar man tot hulp moet he iben, en dat ook eene extra postkar in gebruik moest genomen worden. De verzending van bessen uit Ede naar Engeland, is dit jaar niet bijzonder voordee- lig. Voor zwarte bessen bedingt men f10 per 100 kg., voor roode bessen 8 a 10 cent per kg., terwijl frambozen slechts 18 20 cent per half kg. opbrengen LEGER EN VLOOT. In de maand Juni jl. zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen 90 personen nl. 64 Nederlanders, 15 Duitschers, 7 Zwitsers en 4 Belgen, terwijl 27 militairen van andere corpspn werden overgenomen. Gedurende die maand werden naar Oost- Indië uitgezonden 120 man, nl, 92 Neder landers, 20 Duitschers, 5 Belgen en 3 Zwit sers, benevens 10 officieren en 2 adjudanten onderofficieren terwijl daaruit terugkeerden 41 man, nl. 25 Nederlanders, 9 Belgen, 2 Zwitsers, 2 Duitschers, 2 Eranschen en 1 Spanjaard. Deze waren gemiddeld 9 jaren in Indië verbleven, van hen kregen 8 een pensioen van f200 tot f300, 18 werden gepasporteerd 14 werden tijdelijk afgekeurd en 1 ontving een briefje van ontslag. Gedurende de eerste helft van dit jaar werden bij het koloniaal werfdepot aangeno men 841 personen, w. o. 690 Nederlanders, werden uitgezonden 64 officieren en 1154 manschappen en keerden uit Oost-Indië terug 15 officieren en 389 manschappen. AANBESTEDINGEN. Amsterdam. 15 Juli. Heden werd aan het directiegebouw der marine aanbesteed de levering van: lo. Karl- en zeildoek; minste inschrijver P. H. Kaars Sijpesteijn te Krommenie voor f 10.088. 2o. Karl- en zeildoek; minste inschrijver D. van Leijden Zoon te Krommenie, voor f 10.615. 3o. Everdoek; minste inschrijver D. Jor- daan Zonen te Haaksbergen, voor f2976. Amsterdam. 15 Juli. Heden is alhier aanbesteed lo. De levering van turf voor de gemeente administratie en kantoren der publieke wer ken, in drie perceelen; laagste inschrijvers: Markus, Hofstra en Rademaker, respectieve lijk voor 59, 62 en 69 cent per dubbele hectoliter. 2o. De levering van 34 ton balkijzer voor bruggen, laagste inschrijver Oving, voor f 6.02 per 100 kilogram. 3o. Het verlagen van steenen wulfbrug- genlaagste inschrijver Cornelissenvoor f12.861. 's-Hage. 15 Juli. - Heden werd aan het Departement van waterstaat, handel en nij verheid aanbesteed: het uitdiepen van een gedeelte der spoorwegbaven te Feijenoord. Minste inschrijver de heer C. Bos Az., te Dordrecht voor f15900. AMSTERDAM, 16 Juli. De prijzen der Aardappelen waren ai? volgt: Rijnsburgers f 1.70 a 2.20Katwijker blauwzanders 1.90 a 2 20: Andijker Muisjes f 2.80 a 3.dito Ronde f 2.a 3.West- landsche klei (manden) f2.50 a 2.80; dito lossen f 1.95 a 2.20; dito Zand f33.20; dito Muisjes (klei) f 3.— a 4.dito Muisjes (zand) f4 30 a 0.Katwijker duin f3. a 4.Geldersciie Kralen f 2.80 a 3.Hil- legommer zand f0.a 0.- Noordwijker zand f2.30 a 3 40. Aangevoerd 16 versche ladingen. Koffie. Afgedaan 172 bn. Macasser ex //Jo hanna Margaret ha" en 497 bn. Lahat ex ,Lotos". Suiker onveranderd. Katoen. Kalme markt. Febr. tot 30 c. ge daan en koopbaar. Petroleum. Loco f9E. Sept. Dec. f93/sE. Tarwe zonder noteering, op levering on veranderd. Nov. f212. Rogge flauw; per 2100 kg. a c. z. k. Ta ganrog f147, 148. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering traag. Oct. f150, 149. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 K.G. Olie zonder handel. Lijnzaad vast. Raapolie traag; vliegend per 100 K.G, f281/,, 28. lo. Sept./Dec. f 273/8.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3