Haarlem, Leiden, Den Haag en Rot terdam met de gewone treinen tot Brussel en van daar met een extra trein direct door tot Lucern of Zu rich. De terugkeer uit Zwitserland ge schiedt met gewone treinen, met recht om zich op verschillende tus- schenstations, b. v. te Basel, Straats burg, Luxemburg, enz. op te houden. De plaatsbewijzen zijn geldig van de Nederlandscbe stations tot Brus sel gedurende 18 dagen en van Brussel gedurende 15 dagen. De prijs voor de geheele reis, heen en terug, bedraagt van Am sterdam: le klasse f 43,45. 2e kl. ƒ31,50, 3e kl. ƒ21,55. De krijgsraad te 's Hage houdt heden en morgen zitting ter behan deling van de bekende zaak der huzaren-officieren. Voorloopig zijn drie dezer officiereu gedagvaard. De GelderscheOverijselsche locaalspoor, die sinds Woensdag den dag der opening van Ruurloo naar Doetichem vertrekt, schijnt des morgens niets vau aansluiting te willen weten met den trein van Win terswijk naar Amsterdam, want nauwelijks komt deze laatste het station te Ruurloo binnen, of de locaalspoor vertrekt. Voor het over stappen der reizigers is dus geen tijd. Men schrijft uit Mannheim, aan de N. R. Ct. dat de Kamer van koophandel aldaar, de Kamers van koophandel en fabrieken van Heil- bronn, Ludswigshaven, Mainz en Worms heeft uitgenoodigd, met haar eene deputatie te vormen, ten einde mondeling bij den Rijkskan selier aan te dringen, om de transat lantische gesubsidieerde stoombooten te doen aanleggen te Rotterdam of, zoo niet daar, te Antwerpen. Op de aanvraag aan den Rijkskanselier om eene audiëntie voor deze depu tatie, is het antwoord ontvangen, dat hij haar niet ontvangen kan, omdat hij op het punt stond, eene buitenlandsche reis te ondernemen. Daaruit trekt de correspondent het gevolg, dat omtrent de haven van aanleg nog niet onherroepelijk be slist is. Bij de gisteren gehouden hard draverij aan de Vijfhuizen te Haar lemmermeer hebben 7 paarden ge- loopen. De prijs is behaald door J. Bakker te Haarlemmermeer, met het paard «Japie»; de le premie door C. Stoop te Haarlemmermeer, met het paard «Emma», en de 2e premie door J. de Vlieger te Haar lemmermeer, met het paard «Da vid De «Badhoeve» te Haarlemmer meer is aan den heer Smithuijzen te Nieuweramstel, die bij de veiling van het geheel f169,700 bood, toe gewezen. In de anders zoo kalme Boerhave- straat te Amsterdam had dezer da gen een zeer ergerlijk tooneel plaats. Een dienstmeid, die des morgens met haar volk twist kreeg over het betalen van veertig cent voor fram bozen, werd zóó opgewonden, dat zij den boel kort en klein sloeg en zichzeive daarbij zoo verwondde met een flesch, dat zij door een toege schoten agent van politie naar het De band welke mij bindt, meent gij? Toch niet. Hare lippen beefden, toen zij aan de geliefde heurs harten dacht. Weet gij niet, dat ik een stille, vurige liefde in mijn hart omdroeg, die mijne ouders mij dwongen om uwentwille op te geven, om u, dien de graaf wederrechtelijk tot zijn erfgenaam bestemde? Waldemar? riep Erwin uit, als ware hem plotseling de oplos sing van een diepzinnig raadsel voor den geest gekomen. Zij knikte toestemmend Ja, Waldemar, wiens verloofde ik ben en eeuwig zal blijven! Met stille bewondering zag hij haar aan. Eeuwig en wanneer God mij niet tijdig tot het doen van eene bekentenis gedwongen had? Zij richtte zich hooger op en hare levendige trekken namen een don kere, dreigende uitdrukking aan: De dag van heden heb ik over leefd ter wille van het goede doel, dat mij bond uwe vrouw ware ik niet geworden I Eu wanneer men ons gedwon gasthuis moest worden gebracht, om verbonden te worden. Des avonds kwam de dienstmeid terug en eischte opnieuw de haar toekomende veer tig cent. Daar men haar echter de deur niet opende, maar zich verge noegde door uit een bovenvenster haar eisch te beantwoorden, werd de zaak er niet beter op, en trachtte een politieagent daaraan een einde te maken. De meid, haar zenuwen niet genoeg meester, rukte het ver band van haar arm en sloeg met beide handen, ja zelfs met haar hoofd al de ruiten stuk, terwijl men zich door het geraas van glas- en aarde werk kon overtuigd houden, dat ook veel daarachter staande voorwerpen het moesten misgelden. Eerst nadat een tweede politieagent ter hulp was gekomen, kou men de hoogst opgewonden vrouw meester worden. De verwondingen, die zij zich bij haar vernielingswerk had toege bracht, waren van dien aard, dat zeer groote bloedplassen op straat lagen. In den vorigen nacht is aan boord van de Deventer stoomboot te Am sterdam, liggende aan de De Ruy- terkade, gestolen een baal, tien ge rookte hammen inhoudende. De da der, een bekende dief, werd door de rechercheurs van de 2de sectie op den Zeedijk in hechtenis genomen. Op hammen in eene tapperij ver kocht, werd door de politie even eens de hand gelegd. In eene der geringe slaapste den te Amsterdam is Woensdag eene koopvrouw bestolen door een vreem den kellner, door wien zij zich het hof liet maken. Na met haar te zijn uitgegaan, bood hij haar in een wijn huis zeer galant eenige ververschin- gen aan, en zou zij daar voor kor ten tijd op hem blijven wachten. De kellner spoedde zich toen naar de slaapstede, wist zich daar te doen afgeven een aan de koopvrouw toe- behoorende trommel en ontvreemdde daaruit, behalve eenige kostbaar heden, als een paar juweelen oor bellen, eenige gouden ringen enz., nog bovendien f35. Een kindje van een maand of acht heeft men te Amsterdam in de St. Nicolaasstraat uit een raam laten vallen. Zwaar verwoud werd het naar het gasthuis gebracht. Woensdagmorgen hadden in den Middelpolder, gem. Nieuwer-Amstel, de knechts van den bedrijfboer J. Kooi een wagen hooi, bespannen met twee paarden, thuis gehaald. De paarden geraakten los en op hol; Kooi deed eene poging om ze te grijpen, doch hij viel, en paarden en wagen gingen hem over 't lijf, met het treurig gevolg, dat hij spoedig daarna overleed. De onge- lijkkige laat eene weduwe en twee jeugdige kinderen na. Men schrijft van Terschelling: Het bericht, betreffende het Ne- derl. schip Watergeuskapitein Giesse dat, naar men meende, met man en muis vergaan was in een orkaan en waarvan nu verteld wordt, dat het door Chineesche zeeroovers werd geplunderd, die de bemanning ge vangen nam, verwekte hier vrij wat sensatie, omdat er ook Terschellin- gers aan boord van dat schip wa ren. Men hoopt, dat onze Regeering gen had, als tot dusverre vroeg hij, in de hoogste spanning verkeerende. De dood verlost ons van iede- ren dwang, zeide zij kalm. Alzoo had de moordenaar van mijnen vrede ook die zonde op mijn ziel geladen riep hij, ruimer adem halende. God, dat gij mij zoo diep liet zinken, ik dank u, dat gij mij voor deze laatste ongehoorde daad genadig bewaard hebt. Neen, baronesse, dat wist ik niet, neen, ik wist niet, dat gij graaf Walde mar bemindet en hem eeuwig trouw gezworen hadt. .Een onbeduidende meisjesluim noemde Ferdinand Mer- feldt uwe onbegrijpelijke lankmoe digheid tegenover den heethoofd, waaraan ik hetzelfde recht had een einde te maken, als ieder ander mannelijk wezen onder uwe ken nissen. Had ik daarvan kennis ge dragen hij beefde bij de gedachte aan zijne eigen ellende had ik slechts in uw hart kunnen lezen, nooit zoude ik, trots alle verlokkin gen, u die bitterste smart veroor zaakt hebben! Wist gij niet, dat Waldemar u haat? een nauwkeurig onderzoek zal doen instellen en de uitkomst daarvan openbaar maken. Woensdagavond kregen in de wo ning «Cranenburgh», behoorende bij de boerderij «Groot-Zorgvliet», op de grens van Loosduinen en 's-Hage, een arbeider en een boerenknecht hevige woorden. De twist eindigde noodlottig voor den arbeider, die van zijn tegenstander eene vreese- lijke verwonding, toegebracht met een dolkmes, bekwam. Dit gebeurde binnenshuis. De doodelijk getroffene liep daarop het huis uit en in een aardappelenland, waarin men hem gisteren in den vroegen ochtend, nog teekenen vau leven gevende, vond. De ongelukkige heeft den ganschen nacht in zieltogenden toe stand verkeerd, want kort na zijne ontdekking en nadat hem nog eenige geneeskundige hulp was verleend door dr. Van der Mandele, van Scheveningen, gaf hij den geest. De commissaris van politie te Scheveuingen, de heer Vernée, ver trok gisteren ochtend vroeg onmid dellijk naar de plaats van de mis daad en arresteerde daar den dader, een ongeveer 23-jarig man. Omtrent hem en de aanleiding tot den twist, zijn vooralsnog weinige bijzonder heden te vermelden. Bij zijne aan houding moet hij groote onverschil ligheid aan den dag gelegd hebben. Na het toebrengen van de verwon ding liep hij doelloos rond. De officier van justitie, de rech- ter-commissaris en een der griffiers bij de rechtbank te 's Hage zijn ook gisterenochtend naar «Cranenburgh» vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen. Het lijk van den verslagen arbei der zal vermoedelijk naar het Zie kenhuis te 's Hage worden overge bracht om geschouwd te worden. Nader verneemt men nog dat de verslagene is genaamd C. v. S., een oppassend arbeider en hoofd van een talrijk gezin. De moordenaar is de 22-jarige boerenknecht J. Neleman. Hij is onder geleide van maréchaussée's naar het huis van arrest te 's-Hage gebracht. Drie diepe messteken zijn den ver slagene aan den hals toegebracht en de dood is door het enorme bloed verlies zeer verhaast. Slachtoffer en moordenaar moeten vroeger op vriendschappeïijken voet hebben omgegaan. De twist vloeide voort uit dronkenschap. De valsche Amsterdamsche cou pons worden weder te 's-Hage in omloop gebracht. Een paar winke liers zijn reeds de slachtoffers ge worden. Uit eene weide te Kralingen is vermoedelijk ontvreemd in den nacht van 13 op 14 dezer een groot wit schaap, ten nadeele van een land bouwer aldaar. De harddraverij-vereeniging «De Volharding» te Kralingen heeft het plan geopperd, in de volgende maand nog eene harddraverij van paarden, nu met chais, aldaar te doen plaats hebben. Door den postbode van Gorinchem Ja, wijl ik zijn tegenstander om het bezit der erfenis geworden was! Ferdinand Merfeldt leerde mij, om zijne aanspraken, zijn haat lachen en inderdaad baronesse, de onge grondheid van mijne aanspraken op de erfenis is het waarlijk niet, welke mij uit mijne tegenwoordige positie verdrijft. Tegen dergelijke aanvech tingen zal ik mijn goed recht altijd weten te bewaren. Ik ben de zoon van de eenige gravin Merfeldt, de laatste bloedverwant van den tegen- woordigen eigenaar van Neuburg, het was een rechtvaardigheid mij als erfgenaam te erkennen. Deze wedijver had graaf Merfeldt zich kunnen en moeten laten welgevallen, zonder zich in zijn eergevoel ge kwetst te gevoelen! Deze kloeke uiteenzetting van de zaak scheen volkomen overeen te stemmen met Irene's gevoel van rechtvaardigheid. Gij hebt gelijk, ofschoon het onderscheid tusschen uwe aanspra ken grooter is, dan gij meentWal demar wist, dat de graaf u slechts voortrok, om hem aan zijn wil te onderwerpen, gij zoudt slechts een op Herwijnen is Woensdagavond een jongetje van 7 of 8 jaren oud, gekleed in buisje van donkergrijs stof en pilobroek, dwalende op den dijk te Dalem gevonden. Het kind was, volgens zijn zeggen, naar «de kermis» (het feest van de opening der spoorlijn te Gorinchem) gegaan, had zijn zusje in de stad verlaten en was toen door eene verkeerde poort teruggekeerd. Hij weet niet anders van zijn naam dan «Joost» op te geven en ook slechts de voor namen zijner ouders, terwijl hij aan gaande zijne woonplaats niets dui delijks weet te zeggen. Door de politie te Gorinchem is het kind opgenomen, die nopens de herkomst inlichting verzoekt. Als merkwaardigheid mag voor zeker wel worden vermeld, dat Woensdag te Moerdijk werd aan gebracht en verzonden naar België eene steur van 210 kg. gewicht. Het is eene reusachtig dier zoo als men zelfs onder de steuren er zeer zelden vindt. Uit Eist bij Amerongen meldt men Zaterdag is bij een onweder, dat boven deze gemeente woedde, al de te veld staande tabak nagenoeg ge heel verhageld. De schade wordt begroot op f33,000 a 40,000. Vooral voor den kleinen tabaksplanter, die hier zijn bestaan in vindt, is de schade ontzettend groot, te meer daar de tijd om weder in te poten reeds lang verstreken is. Bij T. v. d. B. onder Barneveld geraakte Dinsdag door onvoorzich tigheid een bijenstal in brand. Een aantal korven met bijen enz. wer den door de vlammen vernield, waar door eene aanmerkelijke schade is veroorzaakt. Donderdag- ochtend had te Nieu- werkerk a/d IJsel ('s Gravenweg) een jongen van 5 jaren het ongeluk bij het visschen in het water te val len. Het mocht echter den heer J. C. van Voorthuijsen, burgemeester dier gemeente, nog intijds gelukken het kind van den dood te redden. In de weide van den landbouwer J. J. te Echt, viel Woensdag eene koe plotseling dood. Bij onderzoek bleek dat zij aan miltvuur lijdende was geweest. Ouder politietoezicht is het dier terstond begraven. Aan een particulier schrijven uit Vaals (Limburg) onileent het Hild. het volgende: Sedert eenige jaren worden des zomers door landbouwers, voerlieden, metselaars, in 't algemeen doorhe den, die gedurig in de open lucht verkeeren, groote stroohoeden ge dragen, met grooten rand, om ge zicht en hals te beschutten tegen de zon. Die hoeden zijn uiterst goedkoop, en kosten slechts 3 of 5 stuivers, en worden te Vaals, Gulpen, Val kenburg enz. zeer veel verkocht. Het schijnt dat voor die hoeden in Duitschland veel inkomende rech ten moeten betaald worden, althans de heeren tolbeambten letten er op als op tabak. Sedert eenige dagen toch is bij de Duitsche grens bij dreigmiddel zijn, verder niets! Dat gij als toen zoo volgzaam en onder danig u tot het booze, verachtelijke spel van den graaf voegde en blijk baar er naar trachttet de tot dusverre onbestreden erfgenaam uit zijne stel ling te verdrijven, dat was het het geen mijne en zijne verachting op wekte. U dwaalt, wanneer u vermeent, dat ik daarvan kennis droeg, riep hij levendig, gij dwaalt door te vermeenen, dat ik op een bloot ver moeden alles, alles zou opgegeven hebben, waaraan mijn hart hing of gehangen had. Neen baronesse, eerst op den morgen, dat wij van het in uw huis gegeven bal terugkeerden en door het eenzame dennenbosch reden, bekende mijn oom mij zijn listig dobbelspel en liet hij mij, koel lachende, aan mijne vertwijfeling over! In dien nacht had Waldemar een laatste poging gewaagd, zijn oom tot andere gedachten te brengen. Ik weet het niet, slechts dit eene was mij bewust, dat het koord, dat gouden, schitterende koord, reeds te vast om den hals van het offer Vaals iets nieuws ingevoerd, ik ge loof, dat het iets ongekends is. Tegenwoordig toch worden die hoeden der voerlieden afgestempeld, opdat zij geen van die hoeden in Duitschland zouden kunnen verkoo- pen. Onlangs werd ook aan een heer uit Aken die Vaals bezocht, de hoed gestempeld. Gelukkig dat de bad gasten uit Aken, die Vaals bezoe ken, meestal dat goedkoope hoofd- bedeksel niet dragen, want anders zouden zij een vrij dwaas figuur slaan in Aken. Betreffende den brand in de flanel fabriek van den heer André Lom- barts te Tilburg, deelt men nog mede, dat te 10 uren uitwendig nog niets van brand te bespeuren was, doch een kwartier later de vlam men van alle zijden uitbraken en alles een vuurgloed geleek. Aan blusschen viel, ofschoon alle brand spuiten aanwezig waren, niet te den ken, zoodat men zich er toe bepaalde de belendende gebouwen tegen het vuur te beschermen, hetgeen dan ook gelukteschoon niet zonder schade ook voor die gebouwen. Ma- chineriën, fabrieksgoederen enz., alles is door het vuur vernietigd. Alleen de muren zijn blijven staan. Alles was verzekerd bij de Maat schappij te Zutfen. De schade wordt op ruim f 50,000 begroot. Het groot ste nadeel zullen echter de arbei ders, ruim 50 in getal, lijden, die tijdelijk van hunne inkomsten zijn beroofd. Voor de feestelijke opening van de lijn ZeveuaarWinterswijk had men te Miste, het eerste station van Winterswijk af, een schoone eere- boog opgericht, waaronder defeest- trein zou doorrijden. Jammer slechts, dat men de hoogte niet goed bere kend had, want toen de trein er on derdoor zoude gaan, bleek de met vlaggen en groen versierde boog veel te laag, en het gevolg was, dat hij omver gereden werd. Ongelukken zijn er niet bij voorgevallen, en het is niet in Kampen gebeurd! Te Schenkeschans, een tot Dei- num (Menaldumadeel) behoorend, maar dicht bij Leeuwarden gelegen gehucht met verscheiden fabrieken, kreeg onlangs een kind, dat in ge- genoemde stad ter school ging, de pokken. Tot dusver bleef het ge lukkig bij dit ëéne geval, dat eea gunstig voorloop nam. Doch ziet, nu is plotseling deze ziekte ook uitgebroken te Ritzumazijl, een ander gehucht, ongeveer een half uur van Schenkeschans verwijderd en gedeeltelijk tot Deinum, gedeel telijk tot Marsum behoorende. Twee mannen aldaar, die, te Schenke schans zijnde het genoemde, reeds, herstellende kind gingen zien, zijn door de pokken aangetast. geslagen was, om nog te kunnen worden losgemaakt; dat ik mij te diep in het uitgespannen net verwik keld had, om nog een terugkeer te durven wenschen. Gij kent de om standigheden niet, die mij geheel en al aan den wil van mijn oom over leverden, gij kent het alternatief niet, door de eerste openbare breuk met hem mij gesteld n. 1.een vorst of een bedelaar te zijn! Ta een bede laar, herhaalde Erwin met ver heffing van stem, die, behalve de ellende welke hij met zijn lot- genooten zou deelen, nog de pijni gende herinnering moest hebben aan een schitterend verleden. Ik weet wat die stomme blik mij zeg gen wil, baronesse, doch weet gij hoe dikwerf, hoe herhaaldelijk ik de blindheid waarmede ik geslagen was verwenschte en met haar mijn genotzucht, mijne eigenliefde; wist gij welke geesteskwellingen mij, ter wijl ik mij in het volle bezit van aardsche goederen bevond, martel den, dan zoudt ge medelijden met mij hebben. Ja, het was eene on mannelijke zwakheid, die voor de keuze van een goed besluit terug- beefde, doch baronesse, wist gij, dat ik wat mij het dierbaarst op deze aarde was aan dien man heb opge offerd, gij zoudt begrijpen, dat ik dwaas genoeg was mij vast te klam pen aan de hoop eenmaal den daar voor mij toegezegden prijs te zullen verkrijgen. Wor dl vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2