Alhoewel het meer en meer in nbruik begint te geraken, wordt och nog door enkele landbouwers e Franekeradeel na het beëindigen Ier hooiing en als de laatste weide tooi in de schuur gebracht is, het oogenaamde «heamiel» (hooimaal) jegeven, waarbij dan allen aanzit- en, die den boer bij het zweelen, tooienen binnenhalen van zijn wintervoorraad voor het vee be- tulpzaam zijn geweest. De traditi- neele spekpannekoeken worden ech- sr meer en meer door andere spijzen ervangen. Woensdagavond geraakte teGro tingen een driejarig meisje in de abijheid der ouderlijke woning pelende, onder een met gras bela- en wagen, met het ongelukkig ge- olg, dat een der raderen bet kind ver het hoofd ging. De hierdoor Mstane kwetsuren hadden poedigen dood ten gevolge. Dienzelfden avond speelde aldaar m knaapje, bij eene beladen hand- ar. Bezig dat voertuig om te raaien, ontglipte het door de ivaarte zijnen handen, met het nood- ittig gevolg, dat hij met de kar an den hellenden weg tegen den tuur van een huis aanrolde. Hij eraakte daarbij met zijn hoofd be- neld tusschen den muur en de ar en bleef op de plaats dood Men meldt uit Groningen: Op de pas in gebruik genomen oomtramlijn WinschotenPekela ju herhaaldelijk reeds pogingen tngewend om ontsporing te weeg brengen door middel van op de rails slegde steenen of stukken ijzer, elukkig is alles tot dusver nog inder ongelukken afgeloopen. Ver- ïb belde waakzaamheid wordt in st werk gesteld, ook in de hoop it de daders ondekt zullen worden. GEMEtO HE De schoolmeester Lehner te Flosz Beieren had zich sedert jaren met jenteelt opgehouden en den kor- ;n een plaatsje in een hoek van den in gegeven, die bij de school be lort. Een zijner ollega's, de heerRie- :1, wandelde dezer dagen in den oegen morgen in den tuin en hijnt, bij het verlaten ervan, bijenkorven te zijn gegaan en er jen gestooten te hebben. Een poos later bemerkte Lehner ,t zijne bijen zeer onrustig en wild iren en ging daarom eens een jkje nemen. Hij vond zijnen col- ja, geheel met bijen o verdekt, be- usteloos op den grond liggen. Lehner had de tegenwoordigheid n geest dadelijk water te halen het over den bewustelooze uit gieten, waarna het hem gelukte n ouden man naar zijne woning vervoeren; onderweg deden de jen voortdurend woedende aan- llen. De heer Riebel stierf reeds vier gen later tengevolge van de be- men giftige steken. Een Duitsch photograaf heeft kunst uitgevonden om portretten brengen op melkwit glas. Ongeveer veertien dagen ge len, huwde zekere heer K. te irlijn, engingmetzijn jong vrouw een reisje over Brussel en Ant- srpen naar Parijs maken. De jonggehuwden hadden den rsten dag van hun aankomst in hoofdstad van Frankrijk recht el schik en wandelden, bezoch- i een schouwburg en soupeerden sielijk in een der restauratiën. Toen zij zich echter des avonds ar hun logement wilden bege- n, hadden beiden den naan er- n en van de straat, waarin het J, vergeten; een commissaris van litie, wiens hulp men inriep, st geen anderen raad te geven n in een ander logement hun in- :k te nemen. Den volgenden morgen herinnerde jonge vrouw zich, dat zij haar ieder een briefje had geschreven een stuk papier dat een stempel n het eerste hotel droeg en da- lijk werd nu naar Berlijn geseind :t verzoek den naam van dat hotel willen terugseinen, daar dit het nigemiddelwas,om de verloren ge- •ne bagage terug te erlangen. De ouders der jonge vrouw hiel- n de dépêche aanvankelijk voor een grapje, daar de brief nog niet aangekomen was. Toen echter een uitvoeriger telegram arriveerde waarin het zonderling avontuur om standig werd verteld, ging er een licht op. Geruimen tijd verstreek alvorens de brief kwam, maar toen kreeg de heer M. ook spoedig het adres van zijn logement op. De bagage werd teruggevonden, maar de jonggehuwden hadden zulk een afschrik van reizen gekregen, dat zij dadelijk met pak en zak naar Berlijn terugkeerden, waar zij drie dagen na hun huwelijk reeds weder aankwamen. Te Dresden zal het VleDuit- sche Turn-feest worden gegeven. De feestzaal, welke daarvoor is op gericht, wordt algemeen geroemd, en men betreurt het dat zij slechts van tijdelijken aard zal zijn. Tot den 10e hadden zich reeds ruim 13,000 gymnasten aangemeld om aan de werkzaamheden deel te ne men. Aan den feestelijken optocht verwacht men dat omstreeks 20,000 gymnasten zullen deelnemen. De turners van Philadelphia hebben de beste krachten hunner vereeniging naar Dresden afgevaardigd. In één woord, het feest beloofd schitterend te zullen worden. In de wetenschappelijke kringen te Berlijn, heeft bet officieele Duit- sche bericht, dat de sinds lang dood gewaande reizigers in Afrika dr. Emil Junker en dr. Schnitzler zich in veiligheid in Lado ophouden, groote vreugde gewekt. Er wordt vermoed dat beiden, daar de op stand in Soedan ben van Beneden Egypte afsnijdt, nu over de stations van den Boven Congo naar Europa zullen terugkeeren. Lado, op 5 graden N.B. en 31 graden O.L. was onder Gordon eens de hoofdstad van equatoriaal Afrika. In den jongsten tijd hebben ver scheidene geographische genoot schappen tot Bismarck het verzoek gericht om hulp bij de opsporing van de beide reizigers, en die hulp had de rijkskanselier haar ook toe- Omtrent de cholera-epidemie te Genua deelt 'net Ned. Tijdschrift van Geneeskunde, het volgende mede, dat als een nieuw bewijs kan gel den voor den invloed van bet drink water op het verloop der cholera: Genua bezit drie waterleidingen, de stedelijke, de Gallerra- en de Ni- colai-leiding, welke laatste het water uit de rivier Scrivia. in de onmid dellijke nabijheid van het plaatsje Busalla, ontleent. De cholera verscheen eerst te Basalla, 16 dagen later te Genua. Van de eerste 300 gevallen, die el kander binnenkort opvolgden, kwa men 94% voor in huizen die door de laatste waterleiding verzorgd werden en slechts 5% bij kalanten der andere leidingen, ofschoon deze laatsten tezamen meer water teGenua leverden dan de Nicolaileiding. Ten overvloede werden door Ceci uit het water en het slib van het riviertje, dat die waterleiding voedde, reïncalturen van komma-bacteriën verkregen, die bij konijnen, in den darm ingespoten, cholera en dood veroorzaakten. In eene causerie over dwaas heden der mode maakt een feuille- tonnist van de St. Petersb. Herold de niet zeer nieuwe opmerking, als de dames wisten, boe modes vaak ont staan, zij er zich wel voor zouden hoeden, die gewillig natevolgen. Daarop echter doet hij het merk waardig verbaal volgen hoe een zeer zonderling soort dameshoed, die jaren geleden in de mode was, ontstond. Het was in de dagen van Napc leon III en de beruchte Engelsche Cora Pearl maakte te Parijs furore zij was volgens den schrij ver, onge veer veertig jaar oud,haar gelaat was vol zomersproeten, zij had vuurrood haar, een wipneus en dikke lippen toch zag de afschuwelijke, kleine, dikke en plompe Engelsche tout Paris aan bare voeten, maakte mil- lioenen zoek en ranselde haren vereerder Plon-Plon (Prins Napo leon) af. Op zekeren dag had zij eene hettige woordenwisseling met den Prins en in haar woede nam zij een prachtig hoedje, dat men haar juist gebracht had en zevenhonderd francs kostte, wierp bet op den groLd en trapte het in elkander. «Nu ziet ge waar de drift n toe gebracht heeft,» sprak de Prins, «nu kunt ge niet uit rijden gaan.» «Zeker wel.» riep de roodloakige Engelsche, «ik ga met dezen hoed uit.» «Onmogelijk, Cora !r. riep dePrins. Zij gaf geen antwoord, maar zette het ontoonbare geheel en al gedeukte en uit den vorm gerukte hoedje op het hoofd. De vertrapte hoed maakte in het Bois de Boulogne opgang en eenige dagen later droegen alle Parisieu- nes hoeden «genre Cora Pearl»de modisten deden ongelooflijke pogin gen om de onzinnigste en bespot- telijkste vormen te bedenken. De Parijsche vrouwen waren let terlijk dol geworden en die dolheid verbreidde zich niet enkel over Frankrijk maar door geheel Europa en zelfs in andere werelddeelen. Iedereen moest gedeukte boeden dragenkeukenmeiden en mangel vrouwen, kindermeisjes en schoon maaksters bogen en knepen baar hoeden juist zoolang, totdat zij een behoorlijk fatsoen hadden, om met de heerschende mode te kunnen mede doen. Een groot deel der wereld geleek op een gekkenhuis en daarvan wa ren enkel de voetjes van Cora Pearl de schuld. Uit Ambarawa wordt aan het Ind. Vad. geschreven, dat onlangs een trein tusschen kilometerpaal 6 en 8 eenvoudig is blijven stilstaan, omdater geen brandstof meer was of geen water, tenminste geen stoom. Eerst toen er na verloop van tijd hulp kwam, kon men verder voort. Het is middeleeuwschroept het blad uit, zonder te bedenken, dat Stephenson in 1814 zijn eerste loco motief bouwde. Een Atjeh-eorrespondent van het Soer. Hbl. schrijft: Op een avond ontdekte een der schildwachten van Lambaroe, dat iemand langs een lantaarnpaal, die onmiddellijk aan de ijzerdraad-ver- sperring der benting grenst, naar boven klom. Toen hij bemerkte, dat dit een Atjeher was, schoot bij zijn geweer af. De Atjeher ging echter bedaard zijn gang, opende de lan taarn, nam het lampje daaruit en nadat dit door eenige malen te bla zen, was uitgedoofd, begaf hij zich daarmede naar beneden om ten slotte in de duisternis te verdwijnen. Waarschijnlijk iemand die proef wilde nemen met zijne beweerde onkwetsbaarheid 'ieuroe rassen-indeelinq van het ilijh geslacht. Ieder erkent, dat het met de indeeling van Blu- menbach (Kaukasiers Mongolen jEthiopiërs, Maleiers en Amerika nen) niet meer gaat. Nu heeft prof. W. H. Flower de sedert Blumen- bach voorgestelde indeelingen met eene nieuwe in 3 groepen en 11 rassen verrijkt. Zijn schema is het volgende: I. Aetbiopische of ne geracbtige rassen (zwarte typus): a. Afrikaansche of typische negers, b. Hottentotten en Bosjesmannen, c. Oceanische negers of Melanesiërs, d. Negrito's; H. Mongoolsche rassen (gele typus): a. Eskimo's, b. typi sche Mongolen, c. Maleiers, d. bruine PolynesiërsMaleio - Polynesiërs Maoris, Kanakken, e. Amerikaan- sche IndianenIII. Itaukasische of blanke rassena. blonde typus, meest in N. Europa (Laplanders en Finlanders zijn eene kruising tus schen dezen typus en een Mon- goolsch volk), 'b. donkere typus, in Zuid-Europa. Z.W. Azië (Ariërs, Semieten, Hamiten), Drawida's in Indië, waarschijnlijk de Ainos in Japan, de Maontsen in China, de oude en de bedendaagsche Egyp- tiërs. Ongeveer 6% jaar geleden mistte de Amerikaan Tomes Mc. Hugh, woonachtig te Conneaut, bij Cleve land, in den staat Ohio, zijn O'/jjarig zoontje Tomie. Alle nasporingen van de zijde der ouders bleven vruchteloos, tot het nu dezer dagen aan de politie aldaar gelukte het kind in handen te krijgen. Volgens de verklaringen van Tomie Mc. Hugh was hij door een Engelschman, zekeren Ch. M., met geweld weggevoerd en was hem na korten tijd wijsgemaakt, dat zijne beide ouders gestorven waren. Door hongerlijden en de gruwelijkste mishandeliugen werd hij gedwongen, koorddansen en allerlei andere der gelijke kunststukken te leeren en als kunstenmaker bereisde hij met den Engelschman geheel Zuid-Ame- rika en Europa. Toen hij in handen der politie viel, had hij in geen twee dagen gegeten en droeg zijn lichaam de sporen van kastijdingen, die hem met een touw met knoopen waren toegebracht. Door bemiddeling der agenten van de White Star Line is de jon geling van daar naar Liverpool gereisd, om per stoomboot Britan nia naar zijn vaderland en zijne ouders terug te keeren. Morgen worden deze merkwaar dige concerten voortgezet. Invloed van het licht op boter. Belangwekkend zijn de proeven, die prof. Sexhlet bij gelegenheid van de zuivel-tentoonstelling te Munchen in het werk stelde, met het doel om de oorzaak van het talkachtig worden van boter onder inwerking van het licht na te gaan Zooals men weet, kan zuivere echte roomboter na betrekkelijk kor ten tijd geheel den smaak van slechte kunstboter aannemen, wan neer men haar in het volle daglicht laat staan. Bij die proeven bleek het, dat bij 40° gesmolten en gefiltreerd vet van zuiver versclie, uit koemelk bereide boter, dat in drie porties onder klok ken van rood, geel en groen glas werd geplaatst, doch zoo, dat de buitenlucht niet afgesloten werd, bijna volkomen onveranderd bleef. Daarentegen bleek een proefje on der een blauw glazen klok geplaatst, volkomen talkachtig geworden te zijn. Hieruit is de gevolgtrekking te maken, dat de sterk breekbare lichtstralen van korte trillingen de blauwe en violette het talk achtig worden veroorzaken, terwijl de minst breekbare lichtstralen met lange golflengte de gele en roode slechts een zeer geringe verandering in het vet teweeg brengen. Daaruit volgt, dat men boter en ook room zooveel mogelijk voor de inwerking der sterk breekbare stra len van het zonlicht beschutten moet; kamers op kelders, die voor de bereiding of bewaring van melk en boter moeten dienen, mogen dan ook niet te sterk verplicht zijn. Bij het verkoopen van boter in de open lucht is het bedekken met g'roene bladen, zooals dit trouwens reeds veelvuldig geschiedt, zeer aan te raden, omdat de groene kleurstof der bladen (het chloropyl) de licht stralen, die het meest breekbaar zijn en schadelijk op de boter in werken, veranderen in stralen van mindere breekbaarheid en een ge ringe scheikundige werking uit oefenen. Nederlandsehe Toonkunste naars te Londen. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft dd. Woensdag avond De uitvoeringen van Oud-Neder- landsche muziek in de Albert-Hall hebben heden middag een aanvang genomen, en wel, naar ik met ge noegen kan melden, onder eene be langstelling, grooter dan ik mij had durven voorstellen. De groote koe pelzaal was wel verre van vol, maar de plaatseu op de grondverdieping en in de stalles, onder de loges waren flink bezet. Zij, die gekomen waren, werden ruimschoots beloond met een pro gram, dat samengesteld was uit werken van Sweelinck, Dufav, Ockeghem, Obrecht, Josquin des Prés, Orlandus Lassus, Jacobus Cle mens non Papa, Nicolaas Gombert en J. S. Bach. De zangers en zangeressen, die onder de bekwame leiding van den heer Daniel de Lange ons deze compositien kwamen vertolken, oogstten veel toejuiching, en terecht, want de uitvoering was in alle op zichten wel geslaagd te noemen. De dames W. Gips en C. van Rennes sopranen C. Esser en C. Veltmau altende heeren J. J. Rogmans en F. Jebak te noren en J. M. Messcbaert en F. Seudries, kweten zich verdienstelijk van hunne moeielijke taak. Veel lof komt toe aan den ijver, waarmee de heer D. de Lange deze concerten heeft georganiseerd. Ver geten wij ook den heer S. de Lange niet, die Sweelinck en Bach in uit muntenden trant op het groote or gel wist te vertolken. Het volgende ingezonden stuk lezen wij in de 's-Bossche Courant: Iets over Bliksemafleiders. Gelieve onderstaande eens in uw veelge lezen blad te plaatsen ter overtuiging van ^misverstand" en de „degelijkheid" der zaak zelve. Hoevele tn-.len lees ik in uwe tijdingen niet van ongelukkeu door den blikse u ver oorzaakt, en de daardoor ontstane ongeluk ken aan menscken, dieren, huizen molens, etc., dewelke helaas door een misplaatst idéé, diegenen, die daarvan het nuttige van een afleider niet willen kennen of zich die lut tele uitgave der kosten daarvan niet willen getroosten, later zich berouwen niet eerder daarvoor te hebben gezorgd. Reeds jaren geleden heb ik daarop en te vens op de noodzakelijkheid daarvan (der afleiders) door uw algemeen gelezen blad, alsook in andere bladen, gevestigd. De groote natuurkundige, Lichtenberg te Göttiugen, had die toepassing reeds in den jare 1794 neergeschreven, alhoewel in den jare 1746 de electriciteit als hoofdoorzaak van het onweder en voornamelijk van den bliksem door prof J. H. Winkler te Leipzig is erkend en bewezen. De moeiten, die zich geleerde en zooge naamde practische personen voor dit onder werp hebbin getroost; bleven meestal zonder vrucht, alhoewel dat het de geschiedenis reeds meer dan ruim honderd jaren geleden over tuigd heeft. De geleerde beroemde Benjamin Franklin, diplomaat en groot burger van Amerika, kwam met diezelfde theorie (als boven) in Juni 1752 te voorschijn en bewees, alhoewel onbekend met de onderzoekingen van prof. Winkler, niets dan een electrische vonk is, die men door elke electriseermachiue kan krijgen door het doen opgaan van een vlie ger, volgens ZEds. gemaakt systeem. Deze liet ZEd opgaan bij gelegenheid van een onweder en trok daarmede vonken door het metaal, dat aan de einden was vastgehecht. Prof. De Ramas deed datzelfde jaar de zelfde proeven in Frankrijk. Zoodra Franklin tot de overtuiging gekomen was, dat de blik sem een electrisch verschijnsel is en door lichamen, die als geede electrische verschijn selen zijn bekend zonder de aangrenzende perceelen of voorwerpen te benadeelen, plaat ste hij een afleider op zijn eigen huis in weerwil van het veroordeel des volks en negen jaar later smaakte hij de voldoening, dat de «liksem langs een afleider, door ZEd. vervaardigdop een huis te Philadelphia sloeg zonder de minste schade te veroorza ken. Om over latere tijden te spreken en het algemeen noodzakelijk nut er van te bespre ken en er nog verder van te betoogen, blijkt dat in 1769 in Duitschland de eerste afleider op den St. Jacobstoren in Hamburg is ge plaatst en in Nederland in 1775 op het kas teel te Rozendaal in Gelderland De alge- meene nuttigheid der afleiders is reeds zoo zeer in 1794 ijekend, dat zelfs in Rusland bevelen gegeven werden, dat alle kruitmaga zijnen der veslingen er van moesten worden voorzien, waarna de andere Rijken volgden! Ik zou u een statistiek kunnen opmaken, waardoor de vrees, dat de afleiders het ge vaar van den bliksem vergrooten, geheel zal verdwijnen, hetwelk ik voor het oogen- blik zal nalaten. Alleen wil ik nog aanstip pen, dat er, helaas! zoovele slechte geleiders zijn en nog worden gemaakt, alsmede dat dezelven zoo slecht worden aangemaakt, en in deze beide laatste gevallen is het veel beter geen afleider te nemen (de ondervin ding beeft mij zulks meer dan ruim 30 jaren geleerd) dan een dergelijke te plaatsen. NB. In beginsel moet men letten op de plaatsgesteldheid. Is de grond der plaats hoog of laag, moerassig of niet Is bet te bescher men terrein of gebouw in heide of tusschen dicht gewassen boombosschen, of zijn het dennenbosschen 7 Is het in een stad, is die tochtig gelegen of droog P Dit alles moet berekend worden om een goeden geleider en ook daarnaar de afmeting van de draden en punten te berekenen. Hopende ik door deze eenigszins zal heb ben bijgedragen ter voorkoming vau onge lukken, heb ik de eer u dankzeggende, te teekenen u UEd. dw. dienaar, 3-isosch, p M TIMMERMANS. Fabrikant. KUNSTNIEUWS. Bij loting is bepaald dat volgens art. 6 der voorwaarden voor den uitgeschreven in ternationalen tooneelwedstrijd te Breda, de navolgende gezelschappen optreden: 4 Oct. 1885. -De Morgenstar'' van Brus sel, met De Twee Weezen", drama, en //Neen, hij is niet jaloersch, 't is een katje" blijspel. 18 Oct. 1885. ,/J. J. Crenier" van Haar lem, met /-George de Lalaing", drama, en „De Buren", blijspel. 25 Oct. 1885. „De vereenigde Vlamingen", van Schaerbeek, met ,Het lied van moeder* drama, en /,99 beesten en één boer, blijspel. 22 Nov. 1885. //Thalia" van Amsterdam, met -/Helena de Seglière", drama, en „Een dienst aan mijn vriend Blanchard", blijspel. 8 Dec. 1885. //Tollens", van Delft, met z/Jarvis», drama, en „De koopman in oud heden, blijspel. 20 Dec. 1885. „De Dylezonen" van Meche- len. Op te voeren stukken later op te geven. 10 Jan. 1886. Advendo", van Amsterdam met „De Walburgs„, drama, en „Een Fransch krijgsgevangene", blijspel. 24 Jan. 1886. „De Volksvrienden", van Gent, met „De dochter van den muzikant", drama. Het blijspel zal later worden opge geven. Zaterdag den 3en October, zal den leden van „Vreugdendal* een bal in Concordia worden aangeboden, bij welke gelegenheid ook nog een tooneelstukje zal worden opge voerd. Zondag den 4den October, de dag waarop de wedstrijd zal aanvangen, zal van 1—3 uur eene matinée in Concordia worden ge-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3