Pimm tin 1 ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 23 Juli 1885. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeens Feestiiagen. AD VERTEN TI EN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEIJ1LLETON. Afstand van zijne vronw pita. UINNKNLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (.ompsgnie Générale de j ubücUt Ftrangère G. L. DA UBF. Go., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. VAN HAARLEM. bevordering van Nijverheid hebben Op Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs i MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN Kolomaal museum op 'het Paviljoen. Ingang aan de .Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks vau 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. -Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreet/.ijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. T< eden der NederlandBche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemschc'Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen, van ]05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar A 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot J4 October alls werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 nnr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Pnnsenhof. Geopend Woensdag- en Zaterdag van 2—4 nuv. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Zij die zich voor -to^ 1 Augustus a. s. op SF™** dit blad abonneeren ontvangen mede een lot in de verloting op 3 Augustus. De voorwerpen zijn tentoon gesteld in het magazijn van den Heer K. VAN VEEN Lange Veerstraat No. 36. DE ADMINISTRATIE. In het Engelsche Lagerhuis werd door den heer Morgan Lloyd Itot de Regeeriug de vraag gericht of het waar is, dat Rusland, terwijl het hij zijne aanspraken omtrent Zoelfikar volhardt, in werkelijkheid Meroeschak verlangt en dienover eenkomstig voorstellen aan Enge land denkt te doen. Lord Randolph Churchill antwoordde, dat aan de tegenwoordige Regeering geene voorstellen van dien aard zijn ge daan, en dat zij harerzijds evenmin voornemens is, dergelijke voorstellen aan Rusland te doen. De Daily News deelt mede, dat de Engelsch-Russiscne onder handelingen betreffende de Afghaan sche grenskwestie zich Maandag avond nog onveranderd bevonden; de gedachtenwisseling tusschen de Kabinetten duurt echter voort. De Times verneemt, dat de nieuwe Egyptische leening aanstaan de week te Londen, Parijs en Ber lijn zal worden uitgegeven de koers van uitgifte is nog niet vastgesteld. Uit Dublin wordt aan de Fall Mall Gazelle gemeld, dat het sprin gen van de Munster Bank politieke gebeurtenissen van ernstigen aard in Ierland zou kunnen ten gevolge van GEORG HARTWIG. 51) V. Welken aanvang? vroeg The- esa met belangstelling. Heinrich sloeg zich voor het voor- ïoofd. Vervloek mijn ongeluk, dat iteen op steen als beletsel in mijnen veg legt, mij zeiven echter niet! lervloek ook uwe eigen geheimzin- ligheid! Ja, had gij open met mij [esproken, Theresa, dan had ik niet toodig gehad bij vreemde lieden uw feheim uit te vorschen Mijn geheim Die vraag wilde liet meer zonder schroom over bare ppen komen, zij zweeg een nogen- hebben. De Regeering wil daarom trachten de door deze ramp veroor zaakte financieele paniek door g paste maatregelen te bezweren. Het stoomschip Bayarddat het stoffelijk overschot van admiraal Courbet, naar Frankrijk over brengt. kan den Sen of 9en Augus tus te Toulon worden verwacht. De maritieme prefect van Toulou heeft den Minister van Marine zijne ziens wijze medegedeeld omtrent de wijze waarop de ontscheping en het ver voer van het lijk van Frankrijk's beroemden vlootvoogd zal plaats hebben. In het arsenaal zal een reusach tige katafalk worden opgericht, waarop de lijkkist zal worden neer gezet. Vervolgens zal eene mis wor den uitgesproken door den scheeps- prediker bij de marine; daarna zul len de gebruikelijke militaire hon neurs volgen, terwijl het vervoer naar het station zal geschieden tus schen eene dubbele rij van soldaten en mariniers. Admiraal Galiber, de minister van Oorlog, zal zich waarschijnlijk met de voorgestelde regeling der plechtigheid geheel vereenigeu. De Minister van marine heeft tot dusver uit Portonovo (Goud kust) geene officieele berichten ont vangen omtrent den inval van den koning van Dahomey, waarvan in den Matin melding werd gemaakt (zie Dahomey.) Tot dusver werd de Regeering slechts ingelicht door particuliere correspondentiën en ver halen, door den Franschen consul te Lagos overgebracht. Nadere in lichtingen zijn gevraagd. Maandag werden in geheel Spanje 2128 cholera-gevallen geconstateerd, waarvan 837 met doodelijken afloop, blik en keek naar den grond. Ja uw, Margaretha's treurig geheim. Hij liep op zijne zuster toe en legde den arm om hare hooge in 't zwart gekleede gestalte. Gij zult meer vertrouwen in mij heb ben, inderdaad, ja zeker doch wist gij wat ik weet, riep hij luider, dan zoudt ge mij meer geloof schenken. Laat dat rusten.... Neen! juist om die valsche rust, den schijndood van uw hoop, leven dig te maken, ben ik hierheen geko men In de eerste plaats een vraag Hebt gij Frederika Sterling hier in 't slot gezien? O, mijne vermoedens! Wan neer? riep zij, rood wordende. - Gisterenavond of hedenochtend vroeg Neen, ik vermijd het, mij hier beneden te vertoonen; ook Kan Mar- garetha mijnen bijstand niet ontbe ren. Doch spreek, hoe komt u deze en wel te Madrid 12, in de provin cie Valencia 228 en te Saragossa 190. Volgens eene dépêche van kapi tein Chermside, heeft eene aan zienlijke troepenmacht van de op standelingen in Soedan op 15 en 16 Juni de voorsteden van Kassala aangetast. Na een verbitterd gevecht dreef het garnizoen de opstande lingen op de vlucht; deze laatsten verloren drieduizend man aan doo- den, terwijl de bezetting duizend runderen, duizend schapen en ze venhonderd geweren buitmaakte. Volgens de berichten, die de Matin uit Lagos, golf vau Guinea, beweert ontvangen te hebben, heeft een le ger van 6000 man, uit het gebied van Dahomey, en waaronder ver scheidene bataiüons amazonen (vrou welijke soldaten), in den nacht van 10 op 11 Mei de dorpen in de om geving van Porto Novo, die onder Fransch protectoraat staan, over vallen, en een tiental daarvan in brand gestoken; vervolgens de grijs aards en vrouwen vermoord en on geveer 1000 jongelieden en kinde ren van beiderlei sexe medegevoerd, om te dienen bij de jaarlijksche menschenotfers in liet Koninkrijk Dahomey. Aan de Times wordt uit Durban geseind, dat vele landtitels in Stel- laland vermoedelijk bedriegelijk verkregen werden. De hoofden der inboorlingen dringen op eene rege ling der landkwestie aan, terwijl de Boeren eene enquête verlangen. Generaal Warren gaat naar Vrij burg. Montsioa heeft zich tot de Koningin gewend en om voortdu rende Britsche protectie gesmeekt. vrouw in de gedachten? Hij lachte eigenaardig. Gij zelve bracht mij haar in herinne ring, en ware ik haar als 't ware niet overvallen, om haren lasterlij ken mond te stoppen, dan zou ik thans niet haar spoor, als of ik haren minnaar was, behoeven te volgen. Begrijpt gij? - Neen niets! Onbegrijpelijk liegen riep hij, met den voet op den grond stampende. Doch die eene daadzaak zult gij mij, naar ik hoop, nog niet bestrijden? Hij hoog zich een weinig en fluisterde haar een paar woorden in het oor. Nu vroeg hij daarop met treurige scherts. Houdt gij het er thans ook voor, dat ik genoeg in de zaken hen in gewijd? Spreek, verlicht u het hartwat weet gij nog meer dan ik Niets het kind is verdwe nen I Smaad over den listigen hui Markies de Rojas, vertegenwoor diger te Parijs vau het revolutionair comité van Venezuela, noemt open lijk het «officieele» bericht omtrent het herstel van den vrede in de re publiek leugenachtig en geheel uit de lucht gegrepen. De revolutie neemt integendeel in uitgebreidheid toe. en eerstdaags zijn er beslissende berichten te verwachten. Tot dusver heeft er nog geenerlei treffen tus schen de revolutionairen en de regee- ringsgezinden plaats gehad. Het eiland Margarita, ofschoon den op stand toegedaan, is echter door de revolutionaire troepen niet bezet ge weest, zoodat het onmogelijk ver overd is kunnen worden. De tele grammen uit Trinidad luiden alle gunstig voor de revolutie. Haarlem, 22 Juli 1885. Aan J. Pander, J. Wijkhuizen en J. Dering alhier, i« door B. en W. vergunning verleend voor de op richting van eene tapijtklopperij aan het Harmenjansenveld kad. sectie E no. 421. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor 8 leden van den Ge meenteraad was de uitslag heden als volgt: Aantal Kiezers 1993. Ingeleverde biljetten 732. Van onwaarde 9. Vol strekte meerderheid 362. Uitgebracht op de heeren L. F. Kist 589, Mr. G. Heshuij- sen 565, Mr. H. Enschedé 549, J. J. Sneltjes 445, Dr. W. B. J. van Eijk 414, W. Stolp 444, J. van Ek 525, T. Figée 459, J. de Jong 238 en W. Klippers 222 stemmen. Hebben alzoo de volstrekte meer derheid verkregen en zijn tot leden van den Gemeenteraad gekozen de heeren F. L. KIST, Mn. G. HESHUIJSEN, Mn. H. ENSCHEDE, J. J. SNELTJES, De. W. B. .T. van EITK, W. STOLP, J. van EK, J. FIGEE, zijnde de aftredende leden. Een aanzienlijk aantal personen verkregen ieder een of meer stemmen. Op het huis «De Pauw» waar thans H. K. H. de Prinses Von Wied en haar echtgenoot vertoe ven, had Donderdag jl. het eerste groote diner plaats waaraan tal van aanzienlijke personen deel namen. Vrijdag waren de Ministers, eenige met hun echtgenooten, er te gast. Zaterdag herdachten de prins en de prinses hun 14-jarige echtver- eenigiDg en Zondag woonden zij de godsdienstoefening bij onder gehoor van ds. Bartstra. Maandag werd er wederom een groot diner gegeven aan de buiten- laDdsche diplomaten, gezanten, enz. Indien het gerucht zich bevestigt, zullen de Prins en de Prinses zeer spoedig weder vertrekken. De nota van den heer Reekers naar aanleiding van het Eindver slag der Eerste Kamer omtrent zijn voorstel tot toelating van den won- derkuil, stelt enkele van de voor naamste motieven die voor de intrek king van het verbod pleiten. Deze motieven laten zich hierin samenvattendat de haringvisscherij op de Zuiderzee niet is achteruit gegaan door de wijze van visschen op dat water, dat de achteruitgang ook van andere vischsoorten niet gebleken is; dat het opzettelijk vis schen naar zoogenoemd nest verbo- chelaar! En gij geloofdet het grof afgespeelde bedrog? Ik deed alls, om Margaretha daarvan zekerheid te verschaffen, wat ik er van dacht, wie bekom merde zich daarom? Kwam de ongelukkige moeder dan niet op de gedachte, dat haar gade het kind verwijderd zou kun nen hebben? Na de treurige erva ringen, die aan dit laatste bedrog voorafgingen, moet het haar niet moeielijk gevallen zijn om zoo iets te kunnen denken. Ware zij krachtig van lichaam en geest geweest, even als gij en ik, zonder twijfel doch reeds de vermeende dood van het kind schokte haar zenuwgestel zoo ernstig, dat de laatste twijfel aan dien dood haar vernietigd zou hebbeD. Toch hield zij hardnekkiger aan de her inneringen omtrent haar kind vast, dan ik vermeende. Hoordet gij haar zonderling zuchten? Het zijn de nagebootste kreten van haar kind, welke haar oor opgevangen heeft. Het is een eigenaardigheid, die haar dra tot gewoonte geworden is, die kreten te herhalen vreemdelin gen konden daarvan schrikken.... Henrich's gedachte waren verder gegaan. Kent gij den man welken de graaf tot zijn erfgenaam zal aan stellen Ja, hij lijdt, evenals zijne vrouw geleden heeft; dezelfde kwelling vergiftigt voortaan zijn leven! Ik was beneden, zeide zij, bitter lachende. Nadat de roos verdwe nen was en het zoete narcotische vergif had opgehouden hem te ver- dooven, verlangde Erwin Horst plotseling naar de hand, die hem toenmaals den afscheidsbrief van zijn arme, jonge vrouw overgereikt had. Haha, met hoeveel argwaan rustten Ferdinand Merfeldt's oogen op mii, toen hij mij woord voor woord afvroeg, wat er hij dia nach-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1