den blijft en dat inmenging de wijze van uitoefenen van het visschersbe- drijf zal belemmeren. De voorsteller verklaart, volstrekt niet te willen toegeven aan een feitelijk verzet der Volendammers tegen de wet, waarbij men zich trouwens, al viel het hard, heeft neergelegd. Hij bestrijdt voorts de meening, dat er sedert herziening der wet van 1884 geen nieuwe ge zichtspunten zijn geopend. Het wets voorstel van 1884 miste z. i. den grondslag van een voldoend onder zoek naar het betrekkelijk nadeel van het gebruik van den wonder- kuil. En nu wijst hij er op, dat sedert niet alleen hier te lande, maar ook elders zich feiten hebben voor gedaan die een geheel nieuw licht over de zaak in kwestie verspreiden. Overtuigd, dat bet verband der wet met de gunstige uitkomst der visscherij niet gemakkelijk aange toond kan worden, weuscht de heer Reekers het lot van een aantal ge zinnen niet van eene toevallige ge beurtenis afhankelijk te maken. Blijkens mededeeliugvanZr.Ms. gezant te Berlijn is thans de invoer in Pruisen van Nederlandsch fokvee op den voormaligen voet wederom toegelaten. Waarvan reeds geruimen tijd geleden sprake was, is thans wer kelijkheid geworden. Mr. Haas uit Amsterdam zal inderdaad als pleit bezorger voor Jeanne Lorette optre den. Avondp Het plan moet bestaan om door de postboden op het platte land vélocipèdes te doen gebruiken. Ons land zal op het in Aug. te Berlijn te honden telegraaf-con- gres alleen vertegenwoordigd wor den door den chef der posterijen en telegrafie, deu heer Hofstede. De toestand van mevrouw Kleine is van dien aard, dat er alle hoop bestaat op herstel. De ongelukkige tooneelspeler Tourniaire, die, zooals men weet, midden in een zijner rollen krank zinnig is geworden, zal volgens de A. Ct. deze week uit het Buiten- gasthuis te Amsterdam overgebracht worden naar het gesticht Meer-en- Berg; de toestand van den lijder geeft weinig hoop op herstel. Bij den gemeenteraad van Nieuw-Beierland is behalve een ver zoek van de gezamenlijke predi kanten van dat eiland, thans ook een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar inge komen, met het doel om er op aan te dringen, geen concessie te ver- leenen tot het aanleggen van tram wegen en het evploiteeren van een stoomtram, dan alleen onder voor waarde, dat daarbij in geen geval Zondagsdienst zal worden inge voerd. Zaterdagnamiddag heeft eene in het zwart gekleede jonge vrouw in de R. K. kerk op den Singel bij de Torensluis, te Amsterdam, te vondeling gelegd een kind van het mannelijk geslacht, schijnbaarslechts eenige weken oud. Eene vrouw vond het kind schreiende liggen in eene van de banken. De politie heeft den vondeling in het stads- bestedelingenhuis doen opnemen. Ten huize van den heer Ab- telijke ontmoeting had plaats ge- grepen.Bijnahad men met den zondaar medelijden kunnen hebben, zoozeer als de druk, door zijn oom op hem uitgeoefend, hem kwelde. Hij lijdt echter naar zijn werken, bovendien heeft Margaretha hem gewaar schuwd. Margaretha? Theresa trok eensklaps de schou ders op. Ach, vraag niet, Hein- rich, ik vertel u alles wat ik weet! Nu, dat is goed, zeide hij geruststellend. Gij meent, Er- win Horst is naar verdiensten ge straft? Ik ben dit niet met u eens. Een zoo lieftallige, engelachtige vrouw te verstooten is meer dan smadelijk! Kent gij haar? Of ik Gilda ken? vroeg hij levendig. Zij vond bij dezelfde brave lieden een onderkomen, die mij uit mijnen ellendigen toestand gered hebben. Wij zijn, of liever wij waren, huisgenootenEen schoo ner schepsel heeft de natuur nog niet geschapen! Theresa, gij kent haar, welken indruk maakte zij op u? Een aangename.... doch wat spoel, Nassaukade te Arasterdam, doet zich een eigenaardig verschijn sel voor: huisdeur, schelknop, ra men en andere gedeelten van het huis worden eenige dagen achtereen geregeld door duizenden en nogmaals duizenden bijen tot verblijfplaats uit gekozen. Alleen gedurende den nacht zoeken zij een ander terrein. Het verschijnsel is zeker eigen aardig. maar voor de bewoners ont zaglijk lastig en gevaarlijk. Geen middel om de dieren te verdrijven helptzij dringen door tot binnens huis en worden daar bij duizenden gedood, doch dit is vau geen invloed op het aantal. De politie verklaart zich machteloos, en de houders van bijen in den omtrek beweren den zwerm niet te kunnen vangen, wijl de koningin ontbreekt. Hoelang deze toestand nog moet voortduren, is niet te voorspellen. Iutusschen kan men er uit leereu, dat het houden van bijen in de bebouwde kom van eene gemeente niet geoorloofd moest zijn; hoogstwaarschijnlijk zijn de bijen afkomstig van een bijenstal uit de buurt. Een bezorger van assurantiën te Amsterdam, die er zijn werk van maakte gelden, hem tot het sluiten van verzekeringen tegen brandschade toevertrouwd, te verduisteren en ten eigen bate aan te wenden, werd Maandagavond door agenten van de recherche in arrest genomen. Wederom zijn er te Amster dam valsche 25-centstukken iu ver schillende winkels uitgegeven. In de Leidekkersteeg te Am sterdam heeft gisterenmorgen een man zijn vrouw van de trappen ge worpen; zij was onmiddellijk dood. De man is in hechtenis genomen, terwijl het lijk van de vrouw ter schouwing naar de cellulaire gevan genis is overgebracht. Maandag was het zeer woelig in den omtrek van den politiepost aan den Raampoort te Amsterdam; de oorzaak was de aanhouding van een beschonken persoon, die zich als een wild dier verzette. Het gelukte echter den politieagenten, ondanks de gevoelige tegenwerking die zij van hem ondervonden, hem ter be hoorlijker plaatse te brengen. De vrouw van een in de nabijheid wo nend agent, die de mishandeling waaraan de politie blootstond niet kon duldenschoot ter hulp toe, maar een siag in het aangezicht, door den geweldenaar haar toege bracht, was hare belooning. Door het talrijk mannelijk publiek werd niet de minste adsistentie verleend, en zelfs werden door tot nog toe onbekend gebleven personeneen drietal glasruiten van het wachtge- bouw ingeworpen. Een 13-jarige jongen, die ge- ruimen tijd in dienst was bij een handelaar in schoenen en laarzen op de St. Anthoniebreestraat te Amster dam, heeft zich op arglistige wijze gedurende de 5 maanden dat hij met een stalletje op de Noorder- markt stond, van ongeveer 80 paar schoenen meester gemaakt. Zijn va der, die reeds in de cel zit, heeft hem bij den verkoop der gestolen goederen de hulpzame hand gebo den. De jongen heeft aan den com missaris van politie der 3e sectie zijne misdaad bekend; hij nam des avonds telkens één paar schoenen kunnen wij voor haar doen, wij die onze eigen zaken niet in 't reine kunnen brengen? Hij greep hare hand en zag zijne zuster vragend in de oogen, En is u niets bij Gilda Horst opgeval len? In 't geheel niets? Gij dwaalt van den weg af, zeide Theresa ongeduldig. Ik wil niet hopen, dat een schoon ge laat u op het oogenblik meer be langstelling inboezemt, dan uwe lij dende zuster. Wat gaat u Gilda Horst aan, zoolang Margaretha uwe hulp noodig heeft? Het is waar, bromde hij in zich zeiven, ik meende echter dat wat mij voor deze jonge vrouw belangstelling inboezemt, duidelijk in uwe trekken stond te lezen. Niet? Hebt ge haar zien lachen? Lachen.... een oogenblik nadat hare echtgenoot haar verlaten had? Ah juist, verschooning, ik deed daar een zeer dwaze vraag, zeide hij verlegen, zich de haren van het voorhoofd strijkende. In ieder geval hebt gij niets bijzonders aan haar opgemerkt en dat is mij vol doende! mede. De jongen is (hoewel door zijn patroon ontslagen) nog op vrije voeten. De koffiehuisbediende, die de zer dagen in eene slaapstede te Am sterdam eene koopvrouw van al haar geld en kostbaarheden beroofde, is door de politie te Utrecht in hech tenis genomen. Men meldt uit de Rijp: Een manufacturier alhier werd Zondag gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Wat hij misdreven heeft is nog onbekend. Zijn woning, alsmede het huis van zijn oom al hier woonachtig, worden door de politie streng bewaakt. Vele nieuws gierigen bewegen zich voor die huizen. Het lijk van den heer De J., die Zondag jl. op zoo treurige wijze bij een zeiltochtje nabij Wijk aan Zee het leven verloor, is gisteren mid dag per Holl. Spoor naar 's Hage overgebracht, om daar te worden begraven. Gisterenmiddag had op den Den nenweg te 's-Hage een loodgieter het ongeluk vau het dak eener woning te vallen. De man was oogenblikkelijk eeu lijk, daar de her senpan door den val verbrijzeld werd. Het lijk is naar het ziekenhuis ver voerd. In den vroegen morgen is gister een loopknecht van een der groote confectie-magazijnen te 's-Hage, in een aanval van koorts waaraan hij in den laatsten tijd lijdende was, uit het raam zijner woning, in de Hofstraat aldaar, gesprongen. Zwaar gekneusd is de ongeluk kige door de zorgen der nacht- politie met een brancard naar het ziekenhuis overgebracht. De sergeant S. van het regiment grenadiers en jagers, die drie jaren geleden deserteerde, dienst nam bij het vreemdelingenligioen in Algiers en zich onlangs vrijwillig bij zijn korps te 's Hag-e aanmeldde, is door den krijgsraad in het le mil. ar rondissement veroordeeld tot degra datie en 6 maanden militaire detentie. De commissaris van politie te Vlaardingen verzoekt opsporing en bericht van Martinus den Duik, te Delft in eene slaapstede vertoefd hebbende, volgens opgave afkom stig uit Breda en behoord hebbende tot de bemanning van het schip Watergeus, hetwelk iu het jaar 1865 in ballast van Hongkong naar Java vertrokken is. Sinds dien tijd is van dat vaartuig niets vernomen. Familiebetrekkingen van schepe lingen, te Vlaardingen wonende, wenschen nadere inlichtingen te ontvangen, die hij wellicht kan verschaffen. Gisterenochtend te 9'/a uur is een rijtuig van trein No. 213, komende van Gorinchem, nabij den overweg van den Dubbeldamschen weg ont spoord, tengevolge waarvan de trein, die 10.10 van Dordrecht naar Go rinchem moest vertrekken, aanmer kelijk vertraagd werd. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Broeder en zuster zwegen. Hein- rich dacht over iets na, dat hij bij gebrek aau diplomatischen takt niet goed wist in te kleeden. Het geeft niets, viel hij, na verloop van een korten tijd, grof uit, dat wij hier staan en elkander de woorden in den mond afwegen, de waarheid moet toch aan den dag komen? Weet gij, waarom ik hierheen gekomen ben? Wellicht om Margaretha, door uw veranderd uiterlijk te verheugen? Neen, waarlijk, aan mij zeiven heb ik ditmaal in 't geheel niet ge dacht. Hij trad andermaal op zijne zuster toe en trok haar aan zijne zijde neder. Eer ik dit slot weder verlaat, zal Margaretha als gravin Merfeldt erkend zijn lleinrich, gij wilt het wagen? Hare trekken namen een angstige uitdrukking aan, toen zij den diepen ernst gewaar werd, die zich op zijn gelaat afteekende. Vat moed, gebood hij kortaf, de omstandigheden hebben zich in de laatste dagen zoozeer veran derd, dat ik den stap durf wagen. Onder de scholieren der le open bare school te Rozenburg is eeu meisje van acht jaren dat de be wondering van velen opwekt. Het kind heeft maar éen armpje, dat een goede lengte heeft, het andere is slechts een stompje van een d.M. lang. Aan het zoogenaamde goede heeft het slechts een vinger, of juis ter gezegd: het geheele handje is niet veel meer dan één tamelijk groote vinger. En toch doet dit kind met alle werkzaamheden mede. Ze gaat een groot jaar school en schrijft met griffel en potlood even goed als de andere scholieren, en in het breien is zij in het geheel de minste niet. Het eerste paar kousen, dat zij ge breid had, zonden hare ouders aan H. M. de Koningin. Vroeger had zij een kokertje, dat juist aan dien vinger paste, maar nu doet zij het zonder. Ze weet op een waarlijk handige manier pen en potlood vast te houden met den vinger en het stompje, zoodat zij, om te schrijven, hare, beide onge lukkige armen gebruiken moet. De politie te Utrecht heeft weder in beslag genomen eene valsche coupon der leeniug Amsterdam, groot f 3.dd. 1 Maart 1885 serie 12,860 No. 1858. Omstreeks 8 ure Maandagavond waren te Utrecht eenige beschonken poldergasten onder elkander aan het twist maken, dat op eene hevige vechtpartij uitliep. De politie was spoedig tegenwoordig; een van de belhamels willende arresteeren, werd deze haar door de overige polder gasten weder uit de handen gerukt, zoodat zij van hare wapenen ge bruik moest maken, terwijl eeu van de agenten helm en regenjas ver speelde. Der politie gelukte het ein delijk nog twee van de vluchtenden in verzekerde bewaring te brengen. Te Montfoort viel het zoontje van den heer v. A. in de gracht Zijn zevenjarig broertje haalde het er uit. Dit is reeds de tweede maal dat zulks gebeurde. Te 's-Bosch heeft men thans bij de drukke feesten op verschillende plaatsen groote borden geplaatst met het opschrift: «wacht u voor zakkenrollers» Een wachtmeester van het 3e reg. veld-artillerie, in garnizoen te Roer mond, zal voor een krijgsraad te rechtstaan, wegens aanranding van een 20jarig meisje. Zaterdagavond kwam de timmer mansknecht C. L. v. T. in beschon ken toestand in zijn kosthuis bij de wed. W. L., op het Peeloërveld, on der Assen, en heeft daar den inboe del letterlijk kort en klein geslagen. Na iu huis zoowat alle meubelen, o. a. een kabinet, tafel, stoelen enz. te hebben vernield, trok hij de vruch ten buitenshuis uit den grond en sloeg er met een mes op los. Een paar kippen werden door hem met zooveel geweld tegen den grond geworpen, dat de ingewanden uit de lichamen naar buiten kwamen. De hulp der politie werd ingeroe pen, waarop de woesteling door den Ik zeg u, bergen hoog hebben zich de bewijzen tegen den grafelijken huichelaar opgestapeld, hij zal die aanhooren of, bij God, zij verplet teren het zondige hoofd. Nog ben ik niet in staat, u den loop der za ken helder en klaar uit elkander te kunnen zetten, doch iets moet mij van het hart, want ik ben buiten staat het de arme Margaretha zacht ge noeg mede te deelen, en weten moet zij het Groote God, riep Theresa verbleekende. Gij jaagt mij on- beschrijfelijken angst aan! Wat zal ik liooren? Hij voegde haar op fluisterenden toon toe. Het kind leeftZij stiet een kreet uit, dien hij verdoofde, door zijne hand op haren mond te leggen. Stil toch, stil toch! Fre- derika Sterling heeft het ter zijde geschoven, ik ken nu de vrouw aan wie zij het overgaf, een arme groen tevrouw Theresa's zwarte oogen fonkelden. En mij zeide hij, dat het kind naar zijn stand was ondergebracht en opgevoed, op een keer, dat ik hem dwong mij de waarheid te zeggen inspecteur van politie in verzekerde bewaring gebracht en den volgen den dag, op belofte van beterschap, werd vrijgelaten. Daar men hem echter niet best vertrouwde, werd de agent der 2e klasse J. Hilverda in de nabijheid der woning van de wed. L. op post gezet. Hoe noodig deze maatregel was, bleek in den middag, toen H. plotseling uit het huis moord! moord! hoorde roepen en, zich derwaarts spoedende, v. T. over de wed. L. gebogen zag met de hand om haar hals en, naar het scheen, bezig haar te worgen. De vrouw te bevrijden was voor H. het werk van een oogenblik, maar nu keerde zich de woede van den man tegen hem. V. T. en J. H. werden handgemeen, en H. zag zich uit noodweer verplicht van zijne sabel gebruik te maken, waardoor v. T. eene wonde aan het hoofd bekwam. Met behulp van de inmiddels toe geschoten buren werd v. T. ver volgens geboeid en is voorloopig opnieuw in verzekerde bewaring ge bracht. AC.) Op den straatweg tusschen Bei- len en Westerbork, bij den woning van den landbouwer J. Nijland, had Maandag-avond eene gruwelijke vechtpartij plaats. Twee personen, zekere L. en D., passeerden dien weg met een hond. Zij wilden dien hond verruilen met dien van Nij- land, doch vooraf zouden de dieren bijten, wie van beide de sterkste was, en werd de bepaling gemaakt, dat, wiens hond het won, dien zou ook de andere toebehooren. De hond van N. werd baas, en derhalve be hoorde hem nu ook de hond van L. Deze was evenwel niet geziud, het dier af te staan, en nu ontstond er een twist tusschen genoemde per sonen, waarbij N. werd bijgestaan door zijn zwager. Er werd al spoe dig gebruik gemaakt van bet mes, en N. kreeg vreeselijke verwondin gen in het aangezicht, terwijl hij op zijne beurt L. eenige tanden uit den mond sloeg. Ook de zwager van N. en de kameraad van L. werden slaags en takelden elkander geducht toe. Ten slotte trok L. eene revol ver, waarmede hij zijn tegenstander dreigde dood te schieten, hetgeen echter niet is geschied. De politie is met het voorgeval lene in kennis gesteld. Te Ruinen is eene vrouw door het op hol slaan van het paard van den wageu gevallen en in het wa ter terechtgekomon. Ook het paard geraakte te water waaruit het le venloos werd opgehaald. De vrouw is met den schrik eu eene kleine wonde aan het hoofd vrijgekomen. Een S7jarige grijsaard deed den 20en dezer bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Ferwerd aangifte van de geboorte van zijn 20ste kind. Ruim 120 timmermansknechten, uit alle oorden des lands te Heeren veen aang'ekomen, boden tegen 7 h 8 ets. per uur hunne diensten aan bij het bouwen van de «Har monie» aldaar. Slechts enkelen kon werk gegeven worden. Te St. Odiliënberg is een 3jarig jongetje in een ketel kokend water gevallen en aan de gevolgen der brandwonden overleden. Goed, gij zijt thans van het tegendeel overtuigd, en mijne roe ping is hier, voorloopig althans, ten einde! Waar is het kind, Heinrich, spreekGij weet nog meer, dan uwe mond zegt. Kan ik het weervinden. Het is gevonden, antwoordde Heinrich met nadruk, terwijl hij op stond. Uwe plicht is het, The resa, om Margaretha in kennis te stellen van 't geen haar te wachten staat, zij zal hare dochter zien! Mijn God, mijn God, ik ben nauwelijks in staat alles te begrij pen Doch hare opgewondenheid van het oogenblik was spoedig ver dwenen. Dwazen zijn wij, alsof de graaf zich door deze getuige tot ziju plicht zou laten terugbrengen, hij zal andermaal de feiten looche nen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2