PHIIR \IKlttS- i 3e Jaargan». Zaterdag 25 Juli 1885. No. 628. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: Attentie De toestand te Atjeh. FEUILLETON. Afstand van zijne vronw pdaan. ALGEMEEN OVERZICHT. foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de x ublicite Etrangere G. L. DATJB.E Sr Co., JOB. F. JONES. Sitcr., F ar ijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het PaviljoenIngang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»! Nederland en meer bijzonder van het Haarlem sclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent9 per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 zuiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kosteloos vau 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. reviert museum in de Damstraat' Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—o^uur. ^eylers bibliotheek. Geopend Woensdag,^ Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend KTn«.a<W p.n Zaterdap* van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 J--3— n -2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Het Lot voor de verloting op 3 Vugustus a. s. is voor onze lezers, lie de Courant per post ontvangen, e vinden in dit nummer der Courant. Het komt voor onder de idvertentiën boven de dienstregeling Ier spoorwegen. Men wordt verzocht het langs de ;warte lijnen uitteknippen en te jewaren tot dat in de Courant ran 4 Augustus a. s. de num- ners, waarop de prijzen gevallen ;ijn, worden bekend gemaakt, om iet daarmede te vergelijken. Wanneer men een prijs heeft ge- rokken, gelieve men ons dit per irief, met insluiting van het ot, te melden. DE ADMINISTRATIE. Zij die zich voor 1 Augustus a. s. op M» - dit blad abonneeren mtvangen de nummers tot lien datum gratis, alsmede een ot in de verloting op 3 Au gustus. De voorwerpen zijn tentoon gesteld in het Magazijn van len Heer K. VAN VEEN Lange beerstraat No. 36. DE ADMINISTRATIE. Het is nu ongeveer twaalf jaar jeleden, dat ons land in oorlog ge- aakte met een der onafhankelijke itaten op het eiland Sumatra, met iet rijk Atjeh. VAN GEORG HARTWIG. :3) V. In de gang ontmoette hij een la- ei, die door hem werd aangehouden. Waar is de graaf? Uitgereden, antwoordde de ediende den hem onbekenden man :ort. Wanneer komt hij terug? Voor middernacht niet. Heinrich kon niets welkomer zijn, an deze mededeeling. In het vertrek van den ka merdienaar ligt een vreemdelinge, ie ziek is, ga zoo spoedig mogelijk aar het dorp en laat de oude schaap erder Guhrau komen I Snel zeg ik Lichtzinnig en roekeloos werd die strijd door ons begonnen, en een groote verantwoordelijkheid rust op den toenmaligen Minister van Kolo niën, die, zonder den overmoedigen vijand en zijn kracht te kennen, een oorlog aanving, die ons reeds meer dan honderd millioen gulden gekost heeft, en, wat meer zegt, aan hon derden dapperen van ons leger en onze vloot het leven kostte, terwijl we nog onlangs gevaar liepen, ten gevolge van die verwikkelingen, met Engeland wegens de Nisero-kwestie in oorlog te geraken. Met grooten moed en dapperheid hebben de bewoners van Atjeh aan onze troepenmacht het hoofd ge boden, en tot nog toe heeft al ons krachtsbetoon geen ander gevolg gehad, dan dat we hoe langer hoe meer achteruitgingen en we in plaats van het geheeie land veroverd te hebben, ons moeten tevreden stellen met het bezit van eenige sterkten, dicht bij elkander gelegen, waar onze soldaten zoo goed als opge sloten zijn, willen zij niet het ge vaar beloopen, zeer onverwacht ken nis te maken met den klewang of de kogels van de vijanden. Het ergste is, dat onze regeering zelve de schuld van dat alles is, omdat zij tegen den raad van zoo veel bekwame mannen op krijgsge bied te werk ging, en evenals Glad stone omtrent Egypte, immer aar zelend was, wat te doen en slechts in den uitersten nood tot krachtige maatregelen haar toevlucht uam. Wel hebben onze troepen er won deren van dapperheid verricht, wel waren de aanvoerders mannea van onbetwistbare bekwaamheden en zullen namen van Generaal van der Heijden, den held van Samalangan, van Pel en zooveel anderen eene eereplaats in de geschiedenis van den u, vervolgde Heinrich, dien de ver waandheid van den mosterdjongen onaangenaam trof, of gij hebt den dood van de vrouw op uw ge weten, een beroerte heeft haar getroffen Waarom juist naar den ouden Guhrau vroeg de lakei eenigszins bevreesd. Omdat hij de kunst verstaat ader te laten! Voort thans.... In hetzelfde oogenblik, voor dat de bediende nog tijd gevonden had den rug om te draaien, hoorde men een rijtuig aan de voorpoort van het slot stilhouden. De graaf is daar! riep de lakei getroffen.Waar is Balthasar? Hij slaapt, zeide Heinrich, spottend lachende, terwijl hij dood kalm den wegsnellenden bediende volgde. En wanneer hij opstaat, dan ontwaakt met hem tevens de gerechtigheid! Het portaal werd geopend; niet Atjeh-krijg innemen; maar wat be- teekenen moed en bekwaamheid, als een kleingeestig en onkundig bestuur aan de legerhoofden de handen bindt door allerlei dwaze voorschriften, en een land, waar onze troepen met het geweer in de hand zich door tocht moeten banen, een burgerlijk bestuurder met vredelievende gevoe lens bezield, heenzendt om er de be velhebbers der troepen op de vingers te zien? Twaalf jaar geleden begon de strijd en nog altijd heerscht er een toestand van spanning, die zoo veel te meer te betreuren is, omdat wij dien hadden kunnen voorkomen. Toen de eerste expeditie onder generaal Kohier tegengeloopen was, werd er wel is waar voor de tweede maal een groote krijgsmacht bijeen gebracht om den vijand ten onder te brengen en gelukte het aan Van Swieten dan ook spoedig den kraton te bemachtigen, maar we riepen te vroeg victorie, toen we meenden, dat daarmede de onderwerping van Atjeh verzekerd was; in weerwil van hetgeen latere bevelhebbers en legerhoofden met de hun ten dienste staande middelen volbrachten, is de toestand in dat rijk ellendiger dan ooit en zijn onze troepen aan al lerlei gevaren blootgesteld, wederom door de schuld van de regeering, die, het oorlogvoeren moede, en bij gebrek aan de noodige middelen om den oorlog met kracht door te zetten, na de onderwerping van eeu klein gedeelte van Atjeh eenvoudig den vrede proclameerde, omdat haar dit geraden voorkwam. Gebruik makende van de zoozeer misbruikte officieele waarheid, riep zij, nadat zich voor en na eenige hoofden van deze of die Moekim onderworpen hadden, onze bekwaam ste hevelhebbers uit Atjeh terug; terwijl een groot deel der troepen de graaf trad binnen maar Erwin Horst. Niettegenstaande de ingevallen schemering herkende Heinrich hem dadelijk. Hij keek op zijn horloge; zij wees het achtste uur aan. Be sluiteloos of hij Erwin te gemoet zou gaan, dan wel of hij zou doen als zag hij hem niet, verliepen eenige seconden. In gedachten verzonken was Er win verder gegaan, en bijna had hij Heinrich Romberg, die niet op zijde ging, tegen het lichaam geloopen. Onverschillig hief hij het gelaat op, waarover als 't ware een straal van dankbaarheid gleed. Romberg! zeide Erwin luide. Juist. Wat doet gij hier in het slot? vroeg Erwin snel, toen hem de zon derlinge ontmoeting, die hij eenmaal met Heinrich in 't bosch gehad had, te binnen schoot, te meer, uit dat land terugkeerde, alsof er niets meer te doen was, en nu heette het, dat de vrede voor goed te Atjeh tot stand gekomen was. Wel waren er in de Kamers en in de pers, zoo als altijd, dwarskijkers, die de be wering van ons bestuur niet geloof den en met heel andere berichten voor den dag kwamenmaar de Minister van Koloniën, voortreffelijk ingelicht door onzen Goeverneur- Generaal te Buitenzorg en den civie- len bestuurder van Atjeh, zou het toch wel weten en na dien tijd heerschte er vrede en durfden die Atjehers geen vin of liever geen arm verroeren! Wel kwamen er nu eu dan tij dingen dat eenige onzer soldaten door Atchineezen gewond of gedood waren, maar dan seinde de Minister maar even per draad om inlichting en even spoedig kwam er tijding terug, ('t kostte wel een aardig duitje, maar dan was men toch ge rust!) dat slechts eenige stroopers, roovers of maraudeurs op die man nen bij ongeluk geschoten hadden, of dat hier of daar een amokmaker in vergissing een Europeesch sol daat had neergeveld; maar was dat nu zoo erg? Neen, dank zij de voortreffelijke maatregelen van ons bestuur, was Atjeh tot rust gekomen, en konden onze manschappen op hun pantof fels rondloopen I Slot volgt.) Het huwelijk van deEngelsche prinses Beatrice met prins Heinrich von Battenberg is gisteren in de kerk van Whinpingham nabij het Koninklijk lustslot Osborne (eiland Wight), in tegenwoordigheid van onder zoo geheel veranderde om standigheden, voegde hij er aan toe, den aangesprokene van het hoofd tot de voeten opnemende. HeiDrich deed een ruwen lach hooren. Ik zou u kunnen ant woorden, dat ik de gronden mijner tegenwoordigheid niet behoef bloot te leggen; doch neen, dan zou ik juist geheel en al in den geest van uwen oom handelen, dat wil ik het allerminst. Om kort te gaan dan: ik kom hier mijne zuster bezoeken Erwin keek vreemd op. Uwe zusters? Waar zijn zij? Wel, wel, dat is onnoozel! riep Heinrich. Gij deed Theresa waarschuwen, waarvoor weet ik echter niet, en thans vraagt ge nog naar beiden. Erwin legde haastig de hand op Heinrich's arm. Margaretha, die bleeke, half waanzinnige vrouw, o, volg mij in mijne kamer, viel hij zich zeiven snel in de redeD, de Koningin, de Ministers, het corps diplomatique en een groot aantal hooge persoonlijkheden, ingezegend. De huwelijksplechtigheid is ge heel volgens programma afgeloopeD. De heer Gladstone was wegens on- steldheid afwezig. H. M. de Ko ningin gaf' de bruid over, die volko men kalm bleef, terwijl de bruide gom eeuigszius zenuwachtig was. De toiletten der aanwezige dames waren afgezet met diamanten, paar- len en juweelen; de Koningin prijkte met de kleine kroondiamanten. Het plechtig- karakter der huwelijksvol trekking bleef ten einde toe be waard; na afloop werd een feestmaal op het slot Osborne gehouden, waar bij 200 gasten tegenwoordig waren. Aan de Indèpendance Beige wordt geschreven, dat de ex-Keize rin Eugénie voornemens zou zijn, haar gansche vermogen te verma ken aan prinses Beatrice. De Kei zerin zou hierdoor niet slechts hare dankbaarheid bewijzen voor de trouwe vriendschap der jongste doch ter van Koningin Victoria, maar zich tevens het genoegen gunnen om een streep te halen door de reke ning van haren neef Jéröme Bona parte, met wien zij op zeer gespan nen voet staat. De Weser-Zeitung vermeldt, dat voor de leening van den Noord- Duitschen Lloydwelke maat schappij de door het rijk gesubsidi eerde stoomvaartlijnen zal exploi- teeren, tot een bedrag van ruim 16.200,000 is ingeschreven. Het be drag der leening was op tien mil lioen Mark vastgesteld. Woensdag zijn in Spanje 1279 cholera-gevallen, waarvan 780 met doodelijken afloop (8 te Madrid, 174 in de provincie Valencia, 31 in Ba- ik zie, het noodlot wil mij niet met geblinddoekte oogen uit de we reld laten gaan. Kom, spoedig, mijn tijd is kostbaar, en de graaf kan ieder oogenblik terugkeeren 1 Heinrich beschouwde Erwin met niet weinig verwondering, zoo, neen zoo had hij zich den erfgenaam van zijnen doodsvijand niet voorge steld. Waar was die voorname trotschheid, welke Erwin vroeger zoo gaarne aan den dag legde? Waar de minachting, waarmede hij, bij de ontmoeting in het bosch, op den landlooper had neergezien? Volg mij! riep Erwin aan dringende. terwijl hij Heinrich voor ging naar de hem ter bewoning afgestane vertrekken. Ik heb een gevoel als zijn er in alle hoeken van dit slot booze geesten, die sedert jaren daar in ballingschap levende, eindelijk begrijpen, dat het uur hun ner verlossing geslagen heeft. Zoo, nu zijn wij alleen. Wees nu zoo goed

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1