BINNENLAND. leden plaats gehad. Eene talrijke nenigte was op het kerkhof bijeen gekomen; roode vlaggen en roode :ocardes waren in grooten getale ;e zien. Op het oogenblik, dat de racialist Levendecker eene redevoe ring zou gaan houden, kwam de lommissaris van politie tusschen- jeiden, en noodigde de aanwezigen rit, om uiteen te gaan. Toen nie mand hieraan gehoor gaf, herhaalde le commissaris nog tweemaal zijne sommatie, en gaf daarna aan de politie last, om van de wapenen jebruik te maken. Een geweldig tumult was hiervan het gevolg. Meer dan vijftig personen werden gekwetst, en velen werden in hech tenis genomen. De tijdingen uit Spanje omtrent ie cholera luiden allertreurigst. De ziekte woedt thans in vijftien pro vinciën. Dagelijks worden er een 2500 personen aangetast. Bovendien s de cholera sporadisch verschenen n zestien andere provinciën, waar lagelijks een 500 personen worden langetast. De begrafenis van generaal Grant zal den Sen Aug. a. s. in het Cen tral Park te New-York plaats vin- ien. Het lijk zal 4 Aug. van Mont Mc. Gregor, waar Grant overleed, naar Albany worden overgebracht, alwaar het één dag. en vervolgens naar New-York, waar het drie dagen zal tentoongesteld worden. Gisteren is door de politie aan gehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht de 23jarige dienstbode van den winkelier R. alhier, die zich aan diefstal van geld uit de toonbanklade had schuldig gemaakt, en daar eerst sedert 11. Maandag in betrekking. Prins Victorzoon van den Prins en Prinses von Wied is gis' teren met de Hollandsche spoor te 's-Hage aangekomem en door zijne ouders aan het station afgehaald. De Commissaris des Konings in Noord-Holland, heeft bepaald dat in die provincie de jacht op klein wild, met uitzondering van die op faisanten zal worden geopend op Zaterdag 5 September 1885 met zonsopgang; 2. dat de jacht op fai santen zal worden geopend op Don derdag 10 Oct. 1885 met zonsopgang en 3. dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woens dag en den Zaterdag zal mogen wor den uitgeoefend. Naar men nader verneemt, heeft de heer mr. Ph. A. Haas on der de volgende omstandigheden de verdediging van Jeanne Lorette op zich genomen. Den 18den Juli ontving mr. H., door tusschenkomst van den hr. Proc.-Generaal, een schrijven van J. Lorette, met verzoek om een on derhoud. Daaraan voldoende ontving Haas van haar het dringend Haarlem25 Juli 1885. yDe gelegenheid tot paardrijden en het nemen van rijlessen in den Hout, onder directie van den heer von Kracht, zal eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Met ingang van 1 Augustus zal de stal worden vergroot, terwijl door de medewer king van eenige I-laarlemsche hee- ren in de door de directie aange kochte villa «Voorhout» in den Hout, een stal met manége zal wor den gevestigd, zoodat ook des win ters de liefhebbers deel kunnen ne men aan de rijlessen en rijavonden De opening van den stal is op 1 September, die der manége, waaraan afzonderlijke kleedkamers voor hee- ren en dames verbonden zijn, op November vastgesteld. Dat door deze inrichting aan den wensch van velen wordt tegemoet gekomen lijdt o. i. geen twijfel. Wat Haarlem voor doeltreffende uitspan ning moge bezitten; een manége, die wij zoolang moesten ontberen, zal zeker welkom zijn. De directie zal niets nalaten om iederen wensch van het publiek naar vermogen te vervullen. —In den afgeloopen nacht,omstreeks 1 Yj uur, is eene vrij hevige brand uitgebroken ten huize van den uit drager J. J. Waning, woonachtig in de Doelstraat no. 21, en wel op den zolder waarop een partij bloembollen geborgen waren. De brand, vermoe delijk ontstaan door onvoorzichtigheid met licht, is door de politie met haar slangenwagen gebluscht. Het boven huis is geheel uitgebrand, terwijl het benedenhuis veel waterschade heeft bekomen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Vervolg, vervolg, riepErwin ongeduldig, toen Heinrich Romberg plotseling afbrak en een beweging maakte alsof hij zich wilde verwij deren. Ik bedenk, dat het einde van mijn verhaal u eerst later bekend mag worden, doch dat zal zoo lang niet meer duren. Spreken wij liever over uwe aangelegenheden, over uwe vrouw, voegde hij er bijna dreigend aan toe, die u een vrij brief gaf en die zonder twijfel in de stormen des levens, die over haar boofd gewoed hebben, zou omgeko men zijn, als niet de brave Wich telmanns de hulpelooze als een kind hadden aangenomen! Als kind, fluisterde Erwin, terwijl hij zich omwendde. Doch wat helpt het jammeren. In mijnen raestand moest 't mij voldoende zijn, dat Gilda gelukkiger was dan ik, lie geen liefde en medelijden, doch dechts haat en slavernij vond.... Gilda haat u niet, ik weet iet, ik was meermalen getuige van ïare edele opwellingen, viel deinrich hem barsch in de rede. Gij? In dat huisZeker eiken verzoek zich met hare verdediging te belasten, hetgeen hij van de in zage van het dossier, en den tijd der behandeling afhankelijk stelde. Nadat hij van het dossier had ken nis genomen, en omtrent den tijd der behandeling, die hij na de va- cantie wenschte, mede bevredigende inlichtingen had gekregen, heeft mr. Haas haar te kennen gegeven, aan haar verlangen te zullen voldoen en zich met hare verdediging te zullen belasten. Donderdag werd door de afd. Sloteu-Osdorp van de Yereenigiug tot bevordering van het Openbaar Onderwijs te Sloten, aan de leer lingen der beide scholen een feest gegeven. In 40 rijtuigen ging men te zamen naar O verveen en vandaar werd gewandeld naar Kraantjelek, alwaar de kinderschaar zich uitste kend vermaakte. De terugreis liep over Bloemendaal, Zandpoort, Haar lem, Halfweg, Haarlemmermeer naar Sloten en Osdorp. Gisteren werden belooningen uit gereikt aan die kinderen, welke ge durende een jaar 6 schooltijden en minder willekeurig verzuimden, welk getal van jaar tot jaar toeneemt. Door den krachtigen steun van het Gemeentebestuur en door particuliere bijdragen was men in staat zulk een flink feest te geven. Mevrouw de wed. Le Fèvre de Montigny, geb. Bisdom van Vliet, heeft een heereuhuis te Haastrecht ten geschenke gegeven aan den Nederlandschen Protestantenbond met de bepaling dat de afdeeling Haastrecht daarvan, zoolang die be staat het vruchtgebruik zal ge nieten. Als wij onzen indruk over de Bosscher feesten in enkele woorden moesten wedergeven, zouden wij zeggen, dat zij voortreffelijk geslaagd zijn, zegt het Handelsblad,. Met goe den smaak en veel tact heeft men ze georganiseerd, met onovertreffe- lijk goed humeur gevierd. Dat pleit voor de inwoners van 's-Hertogenbosch, die in dat opzicht menig lesje kunnen geven aan de bewoners der noordelijke steden. De N. II. Ct. zegtde feesten strek ken den Bosschenaars tot eer, niet slechts om den luister, waardoor de festiviteiten zich kenmerkten, maar bovenal om de goede orde, die onverstoord heerschte. De werkzaamheden aan den Culebia van de Panamawerken heb ben volgens het R. N. voor onze landgenooten, de heeren J. C. van Hattum <6 Co., te Sliedrecht, een belangrijke uitbreiding gekregen. Hun was opgedragen den berg Cu lebia van zijne hoogte af tot 50 meter boven den waterspiegel van het kanaal (bevattende 12 5 13 millioen kub. Meter) in hoogstens 2 jaren af te graven. Deze werk zaamheden vorderen naar wensch. Thans is hun echter opgedragen den geheelen Culebia weg te ruimen tot den boden van het kanaal, be vattende, behalve de bovenge noemde hoeveelheid, nog 8 millioen kub. Meter, of te zamen 20 h 22 millioen. Dezer dagen is het contract ge- teekend en de aannemingssom be paald op IVO millioen francs. Ver der is hun opgedragen het nog be- noodigde materieel voor die uit breiding dadelijk voor rekening der Panama-maatschappij aan te schaf fen en het toezicht te nemen over het afwerken van het reeds bestelde materieel, benevens voor het ver voer en het opstellen zorg te dragen. Daar de heer Van Hattem zooveel mogelijk het benoodigde in zijn eigen land bestelt, spreekt het vanzelf dat deze belangrijke aan neming aan onze industrie ten goede komt. Over uitbreiding der werken zijdelings van Culebia, wordt onder handeld. letjes en- koralen met gouden slui ting had ontnomen. Hetzelfde ge beurde een vijfjarig meisje, dat Don derdagmiddag door een haar onbe kend jongentje, dat met haar naam scheen bekend te zijn, afgehaald werd van de Louisaschool op de Prinsengracht; aan de brug bij de Prinsenstraat stond eene vrouw, die de kinderen aan de hand nam en zich met hen naar de Noordermarkt begaf; daar liet ze een kind, dat meegeloopen was, oliekoeken koo- pen, en terwijl het hiervoor afwezig was, werd het meisje van hare oor belletjes en koralen met gouden slui ting en medaillon beroofd. Te Medemblik, waar sedert lang een goede gelegenheid tot het ge bruik van zeebaden werd gemist, is thans de grondslag gelegd voor een fraai badhuis, verdeeld in vier afdeelingen. dag met elkander vereend, met haar bij het vroolijke, zorgelooze maal. Zeg mij, heb ik gelijk, waart gij te samen de beschermelingen van een en hetzelfde echtpaar? Ja, antwoordde Heinrich en de weldaden door hem van Wich- telmann ondervonden maakten zijne stem milder. Wanneer ik het geen gij vertelt kan gelooven, dan heeft het verraad, 't welk gij te genover Gilda hebt gepleegd, geen goede vruchten gedragen.... hij zag Erwin strak aan, maar toch, dat verraad heeft u gedwongen een aan denken aan uwe vrouw te bewaren. Ja, dat heeft het gedaan. Ja, bij God, al hare bewijzen van liefde hadden mij niet vuriger aan hare voeten kunnen trekken, dan de on zalige herinnering aan mijne schuld Ik heb dezelve geboet en zal haar nog boeten met den dood. Waarom aan de hoop op een verzoening met geweld den weg af te snijden zeide Romberg, die zijn gramschap al meer en meer voelde verminderen. Gilda kan vergeving schenken Nooit! Donderdag woedde te Callants- oog een groote brand in het helm gras, die ontstaan was door de on voorzichtigheid van een jongen, die een brandenden lucifer in de duinen had weggeworpen. Met heel veel moeite slaagde men eerst na drie uren er in, de vlammen meester te worden. De teraardebestelling van den op Cranenburg, aan het einde der Beeklaan te 's-Hage, vermoorden arbeider is op last der justitie voorloo- pig uitgesteld. Twee mannen waren gister och tend halfnegen zoo brutaal om een fraaie wieg, uitgestald voor het bed denmagazijn van den heer Simonis, op de Groenmarkt te 's-Hage weg te nemen en er mede op den loop te gaan. Toen de heer S., die met een zijner bedienden de dieven had achterna geloopen, hen had bereikt, weigerden ze volstandig de wieg af te geven, totdat een voorbijkomend politieagent hen noodzaakte hem met hun buit naar het politiebureel te volgen. Donderdagnacht brandde het huis af van K. Borjas, staande aan den Ringdijk van Haarlemmermeer tus- sChen Halfweg en de Liede. Bij den eigenaar woonde diens broeder in, die daar was om te arbeiden. Deze schijnt geen tijd te hebben gehad zich te redden, althans hij is door den rook gestikt. Men vond zijn lijk waarvan slechts de handen waren verbrand. De ongelukkige laat vrouw en vijf kinderen achter. Er is niets gered, kunnen worden; zelfs werd eene som van f 100 mede een prooi der vlammen. Alles v tegen brandschade verzekerd. Op den N.-Z.-Voorburgwal te Amsterdam was gisterenmorgen een porder zoo ijverig bezig, dat een der schellen brak en de man achterover op straat viel. Met eeu diepe snede in het hoofd werd hij naar zijne woning gebracht. Donderdag kreeg een klein kind in de Westerstraat te Amster dam een oliekoek van eene vrouw; het bleek echter spoedig, dat dit bewijs van toegenegenheid duur be taald was geworden, daar de mis dadige vrouw het kind de oorbel- Donderdagmiddag omstreeks 3 uur werd het pand, gelegen in den Hoogen Ham te Dongen, bewoond door den voerman v. d. B. en den brievenbesteller v. J., welks voor gedeelte in gebruik is bij den waar- nemenden Rijksontvanger der be lastingen, door brand vernield. Slechts van één der bewoners was de inboedel verzekerd. Slechts wei nig werd gered. Geldswaarde en pa pieren van bedoeld kantoor werden in veiligheid gebracht. Het archief werd vernield. Het perceel, dat geheel uitbrandde, was tegen brandschade verzekerd. Om aan haren plicht tegenover u getrouw te blijven, verliet zij het huis, waar zij zich zoo aangenaam thuis gevoelde. Ik weet het. Gij weet dat? Van wien? Alle duivels, ik dacht u het allernieuwste nieuws mede te deelen. Wie is mij voor geweest? Gilda zelve! Heinrich deed van verwondering een schrede terug. Gij hebt haar gesproken Waar is zij Erwin Horst, ik bezweer u, geef mij eeu vinger wijzing waar ik Gilda vinden kan. Ik ben haar op 't spoor Heinrich's ijver om Gilda te vin den deed Erwin zonderling aan. Voor welk doel? vroeg hij. Is het niet voldoende wanneer ik u verklaar alles in 't werk te hebben gesteld, om van haar vergeving te bekomen Te vergeefs echter. Haar toorn is machtiger dan hare liefde. Zij verstiet mij, verbande mij voor altijd uit hare nabijheid. Neen, dat is mij niet voldoende, ik breng een belangrijke boodschap van de Wichtelmanns die ik beloofd heb persoonlijk te zullen overbren Te Oosterbeek is Donderdagavond eene vrouw, die eeu bak met goed naar den zolder ter drooging' zou brengen, van de trappen gevallen. Zij kwam met het hoofd op een emmer terecht, en was zóó hevig verwond, dat zij eenige oogenblikken daarna onder de hevigst smarten overleed. Een brievenbesteller is op een pad bij het dorp Westermeer (Fr.) door een hond van een boer aan gevallen en deerlijk in de beenen ge beten. Tegen den eigenaar is proces verbaal opgemaakt. GEMENGD NIEUWS. Een landbouwer op Tessel, die een groot aantal kippen bezit, meent tegen de plaag der luizen, zoo veel vuldig in houten hokken voorko mende, geen beter middel te kun nen aanbevelen,dan hokken te maken van graszoden. Hij heeft al zijne hokken sedert eenigen tijd door hok ken van zoden vervangen, en ver klaart na dien tijd van de luizen volstrekt geen last meer te hebben. Zooals men weet heeft mrs. Weldon haar proces tegen Gounod gewonnen en werd de beroemde componist veroordeeld haar eenige duizenden pondeu sterling vergoe ding te betalen. Om zich in het be zit daarvan te stellen, vroeg zij dezer dagen aan den Lord Chief Justice te Londen vergunning om beslag te mogen leggen op 11,640 pd. st. (f 139,980), die Gounod als opbrengst van het Birmingkam-muziekfeest weldra zal ontvangen. De rechter heeft zich daartoe echter onbevoegd verklaard, omdat Gounod buitens lands woonachtig is, en alzoo de in vordering van een schuld niet in Engeland tegen hem kan worden bevolen. Mrs. Weldon is dus nu nog even ver als vóór haar proces. Op de rivier Clyde, een paar honderd meter beneden Bothwell- bridge, staat sedert eenige dagen, ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigen, die uit Glasgow en naburige plaatsen komen toeloopen, het rivierwater op sommige plaat sen in brand. Sedert eenigen tijd had men op gemerkt, dat er veel gasbellen op borrelden, maar op dat verschijsel, dat trouwens meer voorkomt, was niet bijzonder acht geslagen, toen 11. Donderdag een hengelaar op een ondiepe plek door de rivier loopende, zijn pijp aanstak en den nog bran denden lucifer wegwierp. Tot zijn groote verbazing zag hij het water vuur vatten en met een fraaie, gloedrijke vlam branden, die zich allengs uitbreidde, zoodat er telkens nieuwe vlammen bijkwamen, die als vurige tongen het water lek ten. Het is nu duidelijk, dat deze vlammen zijn brandend gas, dat zich door spleten in den bodem een weg naar het wateroppervlak had ge baand. De academie te Berlijn bezit een klasse van ontleedkunde, waar de studenten tweemaal's weeks les ontvangen in het gereed maken van anatomische stukken. Er bevindt zich o. a. een stelling, waarop de lijken in rechte houding en met de armen uitgestrekt, door middel van haken vastgemaakt worden. Eenige weken geleden bevond zich een student 's avonds laat in de snij kamer alleen en was bezig op een rechtgezet lijk modelstudies te ma ken. Eensklaps raakte een der ar men van den haak los, het boven lijf viel voorover en de hand van den doode sloeg den jongen student in het aangezicht. Deze slaakte een verschrikkelijken kreet en vluchtte de zaal uit. Het duurde lang eer men hem tot beda ren kon brengen. Dit geval heeft voor den jonkman de ergste gevol gen gehadweldra was hij ten prooi gen. Het is uw plicht mij Gilda's verblijfplaats te noemen, opdat ik mij daar heen zonder verwijl kan begeven. Erwin wandelde, met zich zeiven te rade gaande, het donkere vertrek op en neder. Wanneer hij het goed bedacht, dan zou voor hem, uit het geen Heinrich voornemens was te doen, geen klein voordeel kunnen ontstaan. Een vertrouwbare bode zou hij, na hetgeen hij zooeven gehoord had, wel niet kunnen vinden, om zijn afscheidsbrief aan Gilda over te brengen, hier, waar ieder bewo ner van het slot een spion en daar voor afgericht was. Hij berekende den loop van den tijd, alles kwam voortreffelijk uit. Laat het zoo zijn. Hij bleef voor Romberg staan en reikte hem de hand. Ik wil uwen ijver volkomen bevredigen, doch niet zonder een tegendienst van u te vragen. Terwijl gij u bij mijne vrouw van uwe opdracht kwijt, zult gij haar tegelijk de laatste groeten van den berouwvollen echtgenoot overbrengen. Wilt gij dat doen, sla dan toe! Denkt gij inderdaad aan uwen dood? vroeg Romberg verbluft. Ja, en met vreugde, want ik ben dit leven meer dan zat. Wel had ik kracht en trots genoeg bezeten, vrijwillig van mijne aan spraken op de erfenis afstand te doen, en morgen, in de vroegte, arm als ik gekomen ben, van hier den vreemde in te gaan, doch het is beter zoo! Mijn hart, ik gevoel het, moet niet zoo licht bevredigd worden als mijn zelfbewustzijn, het zou eeuwig ziek zijn, daarom grijp ik met genoegdoening de ge legenheid aan, die mij een snel en eervol einde in het verschiet stelt Een duel? Zoo is het, Heinrich Romberg. Bewilligt gij er in de boodschap over te nemen. Hij sloeg een oogenblik de oogen neder, doch hief daarna snel het hoofd op. Ja, schrijf wat u goed en recht dunkt, ik sta er voor in, dat uw brief zeker in Gilda's han den zal komen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2