Se Jaargang. Donderdag 30 Juli 1885. No. 632. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijat Hagelijks uitpnomBR Zon- er tSpmM Feestdagen. APVERTENTI ÉN: AMifflNKEN M!Mir,!!T. FEUILLETON. Afstand van zijne vronw gedaan. BINNENLAND. populair mm- i Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagent,en voor het BuitenlandGompttgnie Générale de xvMïcite Ktrangère G. L. DjiU.B.E Sr Co., JOTL F. JONES. Stier,, Parijs, 3'lbis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Baviljoen. Ingang aan de Dreefeijde 2e deur. Geopend dagelijks van 3 0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoen. Donateur» en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs, met gezelschap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op her l'aviljoen. Ingang Preefzijde Ie deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en .Feestdagen, van 3 05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaa* 1 guldon. Museum der stad 'Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 3.5 April tot 34 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dageu van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 13—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Ponderdag, Vrijdag on Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend - _4 uur. Orqel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1.2 en Donderdag van 23 uur; Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Woensdag en Zaterdag van 2— In het Engelsche Lagerhuis deelde Hicks-Beach mede, dat Wolff belast is met eene speciale zending bij den Sultan, in verband met Egypte. Daarna zal hij zich naar Egypte zelf begeven. Het doel zijner zending is, het onder bescherming stellen van het grondgebied, dat krachtens den firman van 1879 aan den Khedive werd toegekend, ten einde het tegen eene herhaling der onlusten te behoeden en het de wel daden te verzekeren van vrede en een goed bestuur. De Times verneemt, dat Sir Henry Drummond Wolff onmiddel lijk over Constantinopel naar Egypte zal vertrekken. In de FranscRe Kamer zeide gisteren de gewezen minister-pre sident Ferry, dat hij ophelderingen zou geven omtrent zijne koloniale politiek. Dit was noodig voor de meerderheid, met het oog op de ver kiezingen. Zijn doel, zeide hij, was altoos het welzijn des vaderlands interruptiesBij de behandeling van het tractaat bewaarde hij het stilzwijgen, omdat hij vreesde het debat te zullen verbitteren; doch op het einde der jongste zitting schenen allen, zelfs de rechterzijde en de uiterste linkerzijde, het eens te zijn over de noodzakelijkheid om Frankrijk's recht te handhaven (op schuddingtwee leden van de uiterste linkerzijde en van het centrummoes ten tot de orde geroepen worden). Het verwijt van de uiterste linkerzijde was geweest, dat er geen portret, maar eene karikatuur van de kolo niale politiek gegeven werd. Doch (zeide Ferry) het onvoorziene speelt VAN GEORG HARTWIG. 86) VI. Heinrich gevoelde hoe zijn hart, bij dien spot, al meer en meer on rustig begon te kloppen. Hij, die zoo jewoon was dadelijk aan den hem leheerschenden hartstocht uiting te (even, leed, door zich achter het nasker van de kalmte, dat hij ter lereiking van zijn goed doel noodig tad, te moeten verbergen. Ik zeide niet, dat uwe dochter log op deze aarde te vinden is; ik vilde mij slechts vergewissen hoe u, ndien dat het geval wel ware, zoudt landelen. Ik betreur het,u daaromtrent altoos bij ver verwijderde onderne mingen eene rol. Ferry legde na druk op de verklaring van het ka- binet-Brisson, dat de solidariteit voor de zaken in Tonkin en Madagascar had aanvaard. Hij zocht voorts zijne koloniale politiek uit het oogpunt van eene economische en humani taire noodzakelijkheid te verklaren. Elk zijner woorden ging vergezeld van storende opmerkingen van de rechter- en de uiterste linkerzijde. De zitting werd geschorst. Bij het hervatten der zitting zette Ferry, onder een aandachtig gehoor de economische beweegredenen van zijne koloniale politiek uiteen. Daar de Vereenigde Staten voor Frank rijk's uitvoer gesloten zijn, zoo moes ten er andere uitvoerwegen gevon den worden. In verband hiermede wees hij ook op de koloniseerende beweging in Duitschland. Vervolgens tot de hu manitaire zijde van het vraagstuk overgaande, bepleitte hij de stelling, dat de hoogere rassen over de lagere zekere rechten kunnen doen gelden interruptiesHij eindigde met te betoogen, dat het democratische Frankrijk, door het volgen van de koloniale politiek der andere groote natiën van Europa, toonde op de hoogte te zijn van zijne roeping, welke hierin bestaat, dat het zich plaatse op den rang die het toe komt toejuichingen Officieel wordt bericht, dat de na dere bijzonderheden betreffende de nieuwe Egyptische leening thans zijn geregeld. De uitgifte zal in het einde dezer week plaats hebben tegen den koers van 9572 In de gisteren geopende Alge- meene Vergadering te Cairo, hield de Khedive eene rede, waarin de machtiging der vergadering werd geen uitsluitsel te kunnen geven, zeide de graaf, met voorname terug houdendheid, ik verkeer echter geen oogenblik in twijfel, dat ik mij niet ingevolge mijn stand gedragen heb. Voorloopig heb ik echter Diet noodig mij verder te doen uithooren En wanneer ik nu eens het be rispelijk gevoel van liefde, dat mijne zuster voor u nog bezit, ter zijde zette en de hulp van het gerecht inriep? vroeg Heinrich dreigend. Dan zouden die heeren van mij hetzelfde antwoord ontvangen, als ik jou thans geef. Wettelijk ben ik tot niets verplicht! - En wanneer ik u het bewijs bracht, dat gij vrouw Sterling voor drie duizend thalers hebt omgekocht, om het boevenstuk te volbrengen? Wanneer ik Balthasar, als mijn ge tuige, tegenover u stelde Zoudt ge voor hem uwe oogen niet als een misdadiger moeten nederslaan? Bijna onmerkbaar was de graaf gevraagd voor het aangaan eener geldleeniDg, welke noodzakelijk is geworden tengevolge van de ver meerdering der uitgaven, sedert het oproer van Arabi tot op heden. De Times meldt uit Cairo dat Abdoellah, een der vier door den Mahdi benoemde khalifs, opgetreden is als nieuwe Mahdi, maar de sheiks der grootere stammen weigeren Ab doellah te erkeuuen, hetgeen reeds tot twisten aanleiding heeft gegeven. De New York Herald zet hare campagne tegen den Congo-Staat voort; zij deelt allerlei ongunstige berichten mede, waaronder een rap port van den Amerikaanschen schout- bij-nacht English, en den kapitein der Unie Bridgmau. De Herald ont raadt sterk zijnen landgenooten zich naar den Congo te begeven. Officieele dépêches uit Venezuela melden, dat de stoomboot der op standelingen, Justicia, naar Colon ontkomen is. Op weg daarheen brak aan boord onder de opstandelingen een twist uit, waarbij generaal Pul- gar gedood werd. De gezant van Venezuela te Washington heeft een dépêche ont vangen, meldende dat de opstand aan de Oostkust onderdrukt en de rust hersteld is. Haarlem 29 Juli 1885. Door den waarnemenden goe- verneur van Den Haag, den gene- raal-majoor jhr. Klerck, is aan den president der Koninklijke Vereeni- ging «Het Eereteeken voor belang rijke krijgsverrichtingen», den heer Reedijk, medegedeeld, dat hij met genoegen heeft kennis genomen van bleeker geworden. Balthasar? De dienaar tegenover zijn heer? Be lachelijk! De eene gewetenlooze tegen over den andere? Waarom niet? riep Heinrich, van toorn bevende. Ik zeg u, dat die ellendeling in mijne macht is en dat hij daarin blijven zal, totdat Margaretha ook voor de wereld uw naam zal dragen. De graaf nam het uiterlijk aan als dacht hij over hetgeen hem toe gevoegd was, na. Zelfs al zou ik de gunstigste beschikking nemen, zou ik eenigen tijd behoeven om aan uwe vordering te voldoen. Heinrich lachte verachtelijk. Tijd om u aan uw noodlot te onttrekken, toch nietDitmaal is de vos u te sluw geweest. Ik heb er mijne gronden voor, het sedert jaren door u gepleegd onrecht eens aan te zuiveren. Gij zult vernemen, hoe dat doel op de eenvoudigste wijze te bereiken is het voornemen der Vereeniging, om op den 2eu Augustus a. s. ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, en corps de parade bij te wonen, en daardoor eene openlijke hulde te brengen aan Hare Majesteit. De Vereeniging zal zich, inge volge verlangen van den waarn. goev. opstellen op den vleugel van de niet ingedeelde officieren, front naar het Boorhuis. Een Delftsch ingezetene, de heer H. Aarts, heeft van den Koning schriftelijk machtiging gekregen om zijn zevenden zoon naar Z. M. te voornoemen- Als deze zoon geen aarts-oraDje- klant wordt, dan is het zeker niet de schuld zijns vaders. (D.v.Z-H.) Dezer dagen verzocht een ge meentebestuur aan den Minister van binnenlandsche zaken, om ten be hoeve van zijne inrichting van mid delbaar onderwijs, in eigendom of bruikleen te mogen ontvangen af gietsels van de pleistermodellen voor het teekenonderwijs, zooals die aan de polytechnische school vervaar digd en aan de Rijksinrichtingen verstrekt worden. Het bestuur ontving weldra een ongeteekend, doch gestempeld bericht, dat aan het Ministerie van binnenl. zaken «eene gunstige beschikking» lag, die tegen betaling van f 2.85 kon verkregen worden. De gelden wer den overgemaakt, en wat bevatte nu de beschikking?.... Dat de af gietsels ten koste der gemeente kon den worden aangeschaft. Zondag is te Assen, in eene vergadering van de daar bestaande afdeeling van het Bond voor Alge meen Stemrecht als spreker opge treden de heer dr. H. C. Muller. «Waarom vragen wij algemeen stemrecht?» was het onderwerp, dat Neen! zeide de graaf bitter. Gij moet het besluit nemen, graaf Merfeldt, het diepgekrenkte rechtsgevoel mijner zuster door een tweede echtverbintenis goed te ma ken. De geestelijke van deze plaats zal dien troost een stervende niet weigeren. Ferdinand verborg het zenuw achtige beven van zijn hand, terwijl hij daarmede zijne horlogeketting op en neer deed gaan, zijnstaalgrauw oog spuwde vuur en vlammen. Er uitI Gij hebt er eens belang in gesteld, de plaats te weten waar Frederika Sterling haar verblijf houdtIk weet waar zij te vinden is. In de kamer van uw vertrouwde, daar rochelen zij beiden, graaf Mer feldt, ten einde te zien wie van hen beiden uw goedkeuring zal inoog- stenAh, thans schijnt het mogelijk te zijn u een beetje in 't nauw te jagen, Ferdinand Merfeldt; ik ben hij behandelde. Hij beantwoordde in de eerste plaats de vraag: wat is algemeen stemrecht? V er volgens zeide hij, dat algemeen stemrecht bij de Grondwet dient te zijn gewaarborgd om ten laatste als de goede gevol gen van de geleidelijke invoering van het algemeen stemrecht te noe men het instellen van een normalen arbeidstijd voor den werkman, af schaffing der dienstvervanging, na dere regeling van den arbeid in de fabrieken, van den vrouwen- en kinderarbeid enz. Eene motie, het wenschelijke van de spoedige invoering van het alge meen stemrecht uitsprekende, en van gelijken inhoud als die te Am sterdam en te Alkmaar zijn voorge steld, werd zonder tegenspraak door de vergadering aangenomen. Aan het einde der vergadering traden 18 personen tot de afdeeling toe, zoodat deze nu uit 32 leden bestaat. Toen Maandagmiddag te Aalsmeer eenige jongens met een schuitje aan het spelevaren waren, verloor het schuitje het evenwicht, en ge raakte een zoontje van den heer W. in 't water van de Ringvaart der Haarlemmermeerpolder. Aan den visscher C. J. is het gelukt den jongen, die al in zinkenden toestand was, van den dood te redden. Gister morgen te 4 uur brak aan de overzijde van het Y, bij Amster dam, een felle brand uit, waarvoor de Amsterdamsche brandweer werd gealarmeerd. Daar de spuit van de Prinsengracht nog steeds bij Nieu- wendam werkzaam was, rukte de le klasse handspuit van de Nieuw- markt uit; doch bij aankomst bleek dat het perceel, toebehoorende aan niet gemeen genoeg, u al uwe mis daden door strikvragen te ontlokken, ik kan slechts daadzaken voor mij laten spreken. Ik kwam in het slot ter wille mijner zuster, ik zocht uw vertrouwde. Waar vond ik hem en hoe? Achter de deur luisterende, was ik getuige van een tweespraak duivels heer graaf, het waren aller liefste verwijten, welke die twee elkander over de tafel toeslinger- den! Ellendeling, nog een woord en ge zult over je ongekende stout moedigheid berouw hebben, zeide de graaf niet hard, doch op een toon, die zijn valschen aard verried en terwijl hij de witte hand kramp achtig samenkneep. Gij hebt de weduwe Sterling door Balthasar in uw slot laten ontbieden, omdat zij vernieuwde aanspraken geldend wilde maken; ge hebt Balthasar het hevel gege ven, haar zoo stom dronken te ma.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1